Pôrod s epi

vanda323
12. nov 2021

Ahojky dievčatá. Idem sa opýtať . Ak mám odporúčanu epi od MUDr. A začnem rodiť a nebude sa dať pichnúť lebo už bude neskoro tak asi nič však? Myslím že do 5 palcov sa dá. Ale nedá sa pôrod s epi dohodnúť ako pri cisárskom?

pribinak
12. nov 2021

@vanda323 však pri cisárskom si môžeš vybrať, buď do celkovej anestéze, teda že tá úplne uspia, alebo nie, ze budeš umŕtvena od polovice tela

derdia
12. nov 2021

@vanda323 ahoj da sa dohodnut, len musis prist nacas. Do 4 prstov otvorena. A hlavne do nemocnice, kde ju podavaju. V 36 tyzdni tusim sa musis dohonut a spravit si aj anesteziologicke a take tusim treba si to zistit vcas.

nelca0510
12. nov 2021

@vanda323 * 5 prstov,nie palcov

any_soj
12. nov 2021

@vanda323 čo znamená dohodnúť ako pri cisárskom? Že by sa naplánoval na konkrétny čas? Teoreticky áno, ak máš nejaký zdravotný dôvod na to, že máš rodiť s epi. Ale len tak, bez dôvodu, neviem - ale myslim, že pre dieťa je lepšie, ak sa pôrod rozbehne spontánne, nie že ti ho budú vyvolávať len preto, aby si mala istotu, že stihneš epi. Ono... Ak budeš otvorená viac ako na 5 tak rýchlo, že nestihnes epi, prípadne tak bezbolestne, že si to skôr nevšimnes, tak ti ju azda ani netreba. Aspoň my sme mali na pôrodnej príprave že epi si dať ak som otvorená max na 3 a nezvládam už vtedy bolesť

vanda323
autor
12. nov 2021

@pribinak Ano viem. Ale ja to inak myslím. Že mám indikovanu epi. Ale nechápem načo keď , čo keď sa mi rozbehne pôrod a nestihnú mi ju dať, napríklad pri tretom pôrode som prišla do nemocnice som si myslela že ani nič mi není vlastne a mi povedali že som na 7 CM. Preto sa pýtam že či sa pri nedá dohodnúť presne na čas ako keď sa ide robiť cisár

kiki68
12. nov 2021

No musis to vystihnut. Ja som mala strasne bolesti a bola som tam hodinu a pol sama. Muz mohol prist od 4cm. Lenze za tu hod a pol som bola na 10cm. A to uz nedali nic. Takze musis mat trosku stastie. Lebo cely cas tam ti ludia okolo nebudu

vanda323
autor
12. nov 2021

@derdia Áno áno ja viem. Mám ju indikovanu. Len sa bojím že to nestihnem alebo Coooo 😪😄

vanda323
autor
12. nov 2021

@any_soj Ahoj, áno presne tak to myslím že na čas konkrétne ako pri cisare. Mám ju indikovanu, lebo pri poslednom pôrode som chytila panicky atak a ťažký depresiu.

vanda323
autor
12. nov 2021

@nelca0510 Vďaka za opravu

vanda323
autor
12. nov 2021

@kiki68 Do kelu, to sa mi nepáči 😄😄😄

pribinak
12. nov 2021

@vanda323 fuu presne na čas? No neviem si to predstaviť v nejakej klasickej nemocnici, jedine v sukr. nemocnici

kiki68
12. nov 2021

@vanda323 no mne sa to tiez nepacilo, ale chapem ze telo si robi svoje a oni tam nebudu kazdych 5 minut okolo mna len za to, ze rodim. Zase ono to bolo relativne rychlo odrodene, za dve hodky od toho plneho otvorenia bol maly na svete.

any_soj
12. nov 2021

@vanda323 myslím, že to úplne kľudne môže byť indikácia na vyvolanie pôrodu v presnom termíne. Alebo, čo ale možno popri staršom dieťati nepôjde, hospitalizáciu pár dní pred a monitorovanie. Skontaktuj priamo zariadenie, kde chces rodiť. Napríklad Brezno je super pôrodnica, ale epidural jednoducho nemá kto pichať často, kvôli poddimenzovanému personálu na ARE. Čiže ries si vopred, kde budeš rodiť, či ponúkajú epi 24h denne alebo len v pracovnej dobe, a ich sa pýtaj, ako vyriešiť toto. Prípadne si zozen aj papier od psychiatra.

any_soj
12. nov 2021

@vanda323 a inak... Wow. Vďaka za tvoj príbeh. Že napriek tej skúsenosti sa chystáš na ďalší pôrod 🙂

kacena4
12. nov 2021

epi je epilepsia, nie epidural 😄

any_soj
12. nov 2021

@kacena4 indikovaná epilepsia?

vanda323
autor
12. nov 2021

@kiki68 Ako áno jasné máš pravdu veď nebudem jediná rodiaca ale ja som ozaj dostala dosť vážnu tu depresiu. .počas pôrodu nechcem to tu rozmazávať ale bolo to nepríjemné a to som sa na pôrod pripravovala

vanda323
autor
12. nov 2021

@any_soj Áno veď preto vieš, že ani u nás v tej nemocnici sa nepicha 24 hodín preto som si taká neistá, že čo teraz budem robit aj začnem dajme tomu rodiť v noci a nebude tam anestéziológ . A ešte jedna.otazka, ale.to len čisto má zaujíma že čo ked musia robiť akútny cisár akú dajú anestezu podľa coho

lienka.7
12. nov 2021

@vanda323 anesteziolog tam byt musi, prave napr.kvoli akutnemu CR. Treba si pytat epi a nedat sa odbit. Aj porod je operacia predsa...
Ja som epi najskor nechcela, ale lekar mi povedal ze nech mi ju daju pre istotu kvoli pripadnemu CR.
Len musis porodit kym ti bude ucinkovat. Tusim sa da 3x dopichnut po 2 hodinach sa mi zda. Cize ked dovtedy neporodis, uz nic potom.

vanda323
autor
12. nov 2021

@lienka.7 Waw super , ešte sa chcem opýtať, že keď ti dávali epi bolelo to? Som pozerala na YouTube videá vyzeralo to tak bolestivo dosť.

any_soj
13. nov 2021

@vanda323 keď je akútny cisársky, čiže nenaplanovany vopred, tiež je rozdiel, či ho treba okamžite, vtedy celková anestézia (áno, ak je pichnútý epi, tak dá sa aj tak, že dajú vyššiu dávku cez ten katéter), ale aj pri akútnom môže byť, že je čas na spinal, aj keď nie je vopred epi. Keď som ležala v nemocnici a šla na pásy ráno a večer, napríklad mali rodičku, čo večer prijali, nastala nejaká komplikácia a keď som šla na pásy ráno tak akurát chystali, že za hodinu bude mať cisársky - že neboli to také komplikácie, aby museli hneď rezať. Anestéziológ v nemocnici samozrejme je. V prípade cisárskeho je to taká priorita, že musí prísť. Inak ale anestéziológovia nemajú na práci len uspavanie pri operáciách, ale napríklad riešia aj ľudí napojených na prístroje na ARE, čo napríklad v dnešnej covidovej dobe plus už aj pred ňou malo personálu, môže znamenať, že naozaj mimo život ohrozujúceho stavu nemá kto prísť. Treba si isto dohodnúť vopred, vysvetliť, žiadať. Čo sa týka bolesti - ja som mala plánovaný cisársky so spinalom. Trafil na prvý krát, nebolo to nejaké extra bolestivé, asi ako keď infúziu zavádzajú. Ale mne bolo teda strašne nepríjemné to, že som nič necítila. A prekvapilo ma, že aj hrudník bol znecitliveny, to som nečakala. Keby som mala ísť znovu, budem si pýtať nejakú premedikáciu ako sa dáva pri operáciách na ukludnenie. To samozrejme pri spinalke sa znecitlivie. Ale zavádzanie je rovnaké.

lienka.7
13. nov 2021

@vanda323 ak si dobre spominam tak najskor mi to nejako cistila ci co... to ma zastipalo ti poviem. Ale potom samotne zavedenie epi uz vobec. Len podotykam, ja som este nemala kontrakcie cize som v pohode sedela v tureckom sede sklonena... 😁 stale na mna rozpravali, ani som to nevnimala fakt. Podla mna ked to pozeras to vyzera ovela horsie. Neboj, das to 👌👌👌😁😁😁

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre