Používame cookies. Viac informácií tu. OK
1porodnaasistentka1
autor
10. nov 2011

Ako prvý príspevok Vám sem dávam zoznam vecí, ktoré nutne potrebujete v pôrodnici

na pôrodnej sále:
*doklady- prefotený sobášny list alebo v prípade nevydatej rodičky Prehlásenie o priezvisku dieťatka pre potreby matriky, občianský preukaz, zdravotnú kartu
*3 balíky hyg. vložiek, najlepšie bez krídelok a hrubšie
*6-7 ks jednorazových podložiek( kúpite v lekárni)- vaša posteľ ostane čistá :D
*toaletný papier, papierové vreckovky, všetky hygienické potreby
*s mobilom nezabudnúť nabíjačku
na šestonedelie:
pre Vás-
*župan
*2 osušky + 1 uterák na tvár
*2 nočné košele (aspoň jednu vpredu na zapínanie, oceníte to pri dojčení)
*5 ks voľnejších bavlnených nohavičiek b
*2 dojčenské podprsenky
*1 balenie tampónov do podprsenky
* pri ponožkách je dobré zobrať si aj jeden pár hrubších
* papuče, ale aj š+apky do sprchy
* kalciovú masť (pomáha pri popraskaných bradavkách)- je aj na oddelení
* odsávačku na materské mlieko
* pre mamičky s plochými bradavkami sú vhodné
pre bábätko-
*plienky ( pre deti 3-5 kg)
*čistiace obrúsky
väčšina nemocníc dáva svoje oblečenie pre bábätká, ale keby náhodou, tak pribalte aj:
* zavinovačku
*3 dojčenské košieľky alebo tričká veľ. 56 – 62
*bavlnenú čiapočku
*bavlnené rukavičky (novonarodené deti majú väčšinou dlhé, ostré nechtíky, ktoré sa môžu ostrihať až niekoľko dní po pôrode. Bavlnené rukavičky ich chránia pred poškriabaním tváre)
*1 bavlnený svetrík alebo tenký kabátik veľ. 56 – 62
*1 bavlnené dupačky
*2 páry bavlnených ponožiek
* pri odchode z nemocnice pri prevoze nezabudnúť na autosedačku.

Je toho celkom dosť, však?

silviami
10. nov 2011

neviem odkiaľ ste, ale podľa mňa to závisí aj od pôrodnice, ja keď som rodila pred troma rokmi v Ružinove, tak by som si z tohto zoznamu polovicu vecí určite nebrala, úplne zbytočné a na izbe jedna malá skrinka, skôr nočný stolík a veci si nemáte kam dať, na pôrodnej sále tiež problém, bolo nás veľa, čakali sme aj na chodbe, veci sme mali len na lavičke. Je však možné, že za tie tri roky sa niečo zmenilo, celkovo tie zoznamy všade sú plné zbytočností, ja som len posielala veci domov, čo mi tam zavadzali a kopec vecí som nikdy nepoužila čo som pred pôrodom nakúpila

rybka3
10. nov 2011

@1porodnaasistentka1
Ahoj ja som tiež DPA, rodila som na Antolskej v r.2006, potrebovala som toto: hygien.potreby, príbor, svoj pohár, papuče, spomínané vložky aj podložky, masť na bradavky, odsávačku. Pre mimino: plienky, vlhčené obrúsky, žiadne dupiny ani zavinovačka-snáď nie sme v našom "cenenom" zdravotníctve na tom tak zle, že nemáme ani na dupačky. Sobáš.list doniesol muž, ja som tieto papiere nechcela brať, aby sa nepokrčili atď. Ale mám otázky a to 2. Muž by chcel ísť k pôrodu, je nutné, aby absolvoval psychoprof.kurz? Ja som DPA, je nadupaný viac ako dosť 🙂 . A 2 otázka: Ako je to so zahraničnými menami... napr.Marco - potrebujú nejaký papier k tomu či nie? ďakujem za odpoveď 🙂

1porodnaasistentka1
autor
10. nov 2011

@rybka3 ahoj, určite nie su detské vecičky nejakou nutnosťou, ale stretla som sa s mamičkami, ktoré si potrpeli na dieťatko oblečene vo vlastných vecičkách 🙂 ten zoznam je len pre informáciu, každý si vyberie, čo potrebuje 😉
k prvej otázke: nestretla som sa s tým, že by požadovali niečo takéto, ak ma pamať nemklame, tak na kramároch sa na toto pýtali, ale nikde nie je napísané, že prítomnosť blízkej osoby pri pôrode je podmienená jeho učasťou na kurze 😅
samozrejme, môžeš sa opýtať vopred v nemocnici, kde budeš rodiť... a mám pocit, že manželkine odborné rady by mu mali stačiť, nie 😀
2. zase, môžem ti povedať len zo svojich skúseností- nikdy sa mi nestalo, že by bol problém s zahraničnými menami. dokonca som sa stretla s mamičkou, ktorá dala svojej dcérke meno Šanel Lujza Mária, dopísmenka presne tak, ako píšem 😵

rybka3
10. nov 2011

@1porodnaasistentka1
🙂 Muž je nadupaný teoreticky, ale vykážem ho hneď ako začne chytať farbu stien 😖 , tak o.k, ďakujem 1 syn sa volá Nicolas a nebol nikde žiadny problém, len ma zaujímalo, či niečo nevymysleli 😉 . Čiže Kramáre, nie je tu aj nejaká DPA z Antolskej?? Príp. duly sú "povolené" v pôrodniciach?

1porodnaasistentka1
autor
10. nov 2011

duly sú povolené, len toľko ti k tomu poviem, PA ich nemaju moc v laske 🙂

katpetdo
10. nov 2011

@1porodnaasistentka1 mozem sa opytat, preco ich nemaju v laske? lebo aksom spravne pochopila duly su tam rpe rodicky ako nejaka opora a nezasahuju do konania PA ci lekarov

patomaja
10. nov 2011

@1porodnaasistentka1 ahoj, velmi sa tešim, že sa konečne našiel niekto, kto je ochotny odborne odpovedať na mnohe otazky mamičiek 🙂 velmi sa z toho tešim, pretože som prežila nelahke tehotenstvo (stale som krvacala a pod.) mala som množstvo otazok.... 😵 našťastie som porodila krasneho zdraveho syna... A teraz po 6mesiacoch som znova ostala tehotna, ale bohužial som potratila 😢 ešte sa z toho len spamätavam,,,,
Hned na uvod mam otazku, že kolko mesiacov po potrate je možne otehotniet? je to dost časta otazka, ale odpovedi na ňu je viacero ☹ dakujeeem 🙂 pa

1porodnaasistentka1
autor
10. nov 2011

@katpetdo dula ma len partýzdnový kurz a robí robotu, ktoru by mala robit PA, takže asi preto. ja som bola pri porode, kde bola aj dula a musím povedať, že som s tým žiaden problém nemala, pretože nie vždy je taký den, ked sa mozem pacientke venovať od začiatku, ked vstúpi na oddelenie, až do konca, ked ju odnesiem na oddelenie... 🙂
ale stretla som sa aj s takou, ktorá sa až neprimerane miešala do mojej práce 😖

1porodnaasistentka1
autor
10. nov 2011

@patomaja dakujem ti, dufam, že naše rozhovory budu obohatením, ako pre vas, tak aj pre mna. dalšia tehotnosť po potrate by mala byť minimálne polroka po predchádzajúcej tehotnosti, pretože telo matky, teda tvoja maternica je oslabená.
teraz niekedy som však čítala článok, kde americký vedci vyhlásili, že z tehotnosti, ktorá vzíde hned po potrate sa najskôr môže donosiť zdravé dieťa.
u nás však platí skúr prvé zmienené...
a ak ti môžem poradiť, plánuj si tehotnosť. to znamená: chod gynekologovi, vyšetrí ťa, povie, či si pripravená na nové tehotenstvo. no a potom sa s partnerom možete začať snažiť 😀

lucka127
10. nov 2011

@1porodnaasistentka1 ň
dobry den chcem sa vas opytat, som tretorodicka, hlienova zatka mi odisla z pondelka na utorok v noci-nadranom;v utorok som bola u doktorky,ta mi povedala ze sa uz otvaram resp. ze som na 1 prst, ze to vidi na stredu..dnes je stvrtok a aja som stale doma,aj ked mavam kontrakcie alebo bolesti, napriklad vcera ma chytilo vecer boli nepravidelne sem tam a nad ranom od 6tej do 9 vkuse na vlny raz silnejsie potom slabsia, ako som si doma sadla mi to preslo a teraz opat nic..ja sa len bojim aby som stihla do porodnice nakolko druhe dietatko bolo rychlo na svete, odtiekla mi plodova-len trochu o pol 2 rano; ale nemala som bolesti tak sme sli az ked som zacala o pol 6 rano predychavat a prisli sme nadoraz na 8,nic mi nestihli dat a za 10min 7 uz som bola zasita; lenze teraz by sme radi sli do porodnice vzdialenej 30km a viem ze tam nemaju radi ked pridu zeny skor posielaju ich domov..prosim viete mi poradit ako zistim kedy je ten spravny cas? co ak mi tentokrat plodova nezacne odtekat?-prepichovali mi ju pri oboch,ale napr. pri prvom ked mi odisla zatka rodila som v ten isty den..mam v tom naozaj uz chaos..prosim poradte mi 🙂

malinovka333
10. nov 2011

@1porodnaasistentka1 ja som rodila v Nitre a bola som maximalne spokojna so vsetkym, od sestriciek na vzdycharni,pri pôrode,po pôrode,doktor pri pôrode, PA, sestricky vsetci tam boli velmi mily nikto na mna nekrical ze nedýchaj nahlas,nekric, ako to tu niektore pisu,fakt max spokojnost s takym pristupom by som si to velmi rada v Nitre este raz zopakovala. Dakujem Vam vsetkym 😀

cecil36
10. nov 2011

@1porodnaasistentka1 mna by zaujimalo kolko dni dopredu sa zvycajne na kramaroch robi planovany cisarsky rez. Dakujem.

stela01
10. nov 2011

@1porodnaasistentka1 dula ma len partýzdnový kurz a robí robotu, ktoru by mala robit PA

Nemyslim si ze kazda 1 ma len partyzdnovy kurz .... urcite sa najdu aj take ktore maju aj vysie vzdelanie 🙂

greenline
10. nov 2011

@1porodnaasistentka1 stačí, že má dulu v "láske" mamička nie? ona si ju prizve k pôrodu. 🙂

1porodnaasistentka1
autor
10. nov 2011

@lucka127 lucka, ako som už vyššie uviedla, každý porod je uplne iný. s hlienovou zátkou je to tažké, môže odchádzať aj týždeň. pokiaľ však neodíde plodová voda prúdom, nemusíte sa plašiť, plodové obaly bábatko zadržia a mala by ste to do pôrodnice stihnúť.
ak však máte strach z opozdenia,tak ak máte pocit, že prichádzat´jú bolesti, chodte zajtra k obvodnému gyn, nech vás prezrie, aby ste mali dušičku na mieste, či sa to náhodou nepohlo... ak by bol ten nález väčší a bude vás pobolievať bruško, tak vás prijíme do nemocnice...
a keby sa vám niečo nezdá cez víkend, treba vyhľadať pôrodnícky príjem v akúkoľvek hodinu....držím palce 😵

greenline
10. nov 2011

@stela01 no ja z toho cítim taký nepriateľský postoj. určite toto isté si o PA myslí aj večšina doktorov, že veď je to "iba" PA... ak by si ich práce vážili viac, tak by mohli odvázdať viac pôrodov... ale každému sa vracia tak ako on dáva (tak sa mi zdá)

lucka127
10. nov 2011

@1porodnaasistentka1
dakujem za radu 😉

1porodnaasistentka1
autor
10. nov 2011

@cecil36 dažko povedať, nie som z kramárov, takže neviem, ale myslím, že to záleží skor od lekára, s ktorým sa dohodnete.

1porodnaasistentka1
autor
10. nov 2011

@stela01 samozrejme, nechcela som nikoho uraziť. možno to ani tak celkom nie je, to skor ja si to tak vysvetlujem, ale jedno je iste, PA su v opozícii s dulami....

czechzuzanaba
10. nov 2011

@1porodnaasistentka1
Dobry den,
zajimalo by me, jake jsou moznosti utisovani bolesti pri porode krome Epiduralky. Me totiz pri prvnim porodu vubec nezabrala, neprinesla mi ulevu ani pri porode, ani potom pri siti. Tak mi pripada zbytecne si nechat znova zavest u druheho porodu.

greenline
10. nov 2011

@1porodnaasistentka1 mňa by to celkom zaujímalo prečo. prečo musí byť niekto v opozícii pri pôrode ženy? prečo sa tí ľudia nemôžu spojiť aby bol pôrod maximálne bezpečný a zároveň príjemný a pekný zážitok pre ženu? prečo musí byť niekto v pozícii "múdrejšieho šikovnejšieho" a zazerať na dulu alebo na ženu.. ja tomu jednoducho nechápem

zuzana76
10. nov 2011

@1porodnaasistentka1 dobry den, ja som tiez rodila v NR porodnici , jul 2010 , mala som planovanu sekciu, ale aj tak bola skor, kedze maly sa zacal pytat este pred planovanou sekciou. Chcela by som sa podakovat porodnym asistentkam, ktore sa o mna starali, zial nepamatam si vsetky mena, na sekciu ma pripravovala PA Ivetka , tmave vlasy, velmi mila, zlata osoba. Posobila na mna velmi pozitivne. Nocnu sluzbu mala dalsia PA Ivetka, plus dalsie PA. Neviem ci tam este pracuju, ak ano, bola by som rada, ak by ste im tlmocili podakovanie od spokojnej pacientky. dakujem.

1porodnaasistentka1
autor
10. nov 2011

@greenline to ja neviem, malo by sa pristupovať ku každemu rovnako, či už k pacientke, alebo jej blízkej osobe pri porode- či už je to otecko, mamičkina mama, sestra alebo aj dula

katpetdo
10. nov 2011

@1porodnaasistentka1 je to smutne lebo porodna sala nema byt bojisko, ale obe tam maju byt pre rodicku podla mna

1porodnaasistentka1
autor
10. nov 2011

@zuzana76 veľmi rada

greenline
10. nov 2011

@1porodnaasistentka1 ano ale ste napísali že PA nemajú duly rady... to je taký podprahový signál pre maminy ktoré si to tu čítajú, aby si k pôrodu nebrali dulu lebo sú to aj tak nedostatočne vzdelané ženy ktoré iba do všetkého neodborne kafrú... taký by bol môj pocit z toho čo ste napísali kebyže nepoznám niektoré duly osobne..

stardust
10. nov 2011

@greenline nesie dula nejaku zodpovednost? Co sa stane, ak PA cosi pohnoji?

stardust
10. nov 2011

a ked dula cosi pokasle. Vlastne ani nemoze pokaslat, lebo nema zodpovednost.

vejula
10. nov 2011

ja som sa par dni rozpravala s dulou a hned upozornila, že ona nemôže vyjednavať u lekara za samotnu ženu lebo nieje jej zakonny zastupca. Ona môže iba pomahať žene znašať bolesti, či navodiť väčšiu psychicku pohodu žene. Tym že niesu na rodiacu mamičku tak citovo naviazane, nemaju tendencie prehanaťa panikariť

Tu začni písať odpoveď...

Odošli