Príprava na pôrod

9. mar 2023

Ahojte!

Práve som začala 3 trimester a teda asi je najvyšší čas začať sa pripravovať na pôrod a život po pôrode.
Budúci mesiac ma čaká predpôrodný kurz v nemocnici - pôrodnici kde teda plánujem aj rodiť.

Som prvorodička a snažím sa veľa si čítať a zisťovať informácie ohľadom všetkého možného. Zaujíma ma, kedy a ako ste sa začali pripravovať vy?
Od 35tt by som chcela začať papať ľan a piť malinovnik. Tiež by som chcela (v ten správny čas) začať s masážou hrádze a možno aj cvičiť s anibalom (to ešte neviem úplne na isto)
Je ešte niečo čo môžem urobiť preto aby som mala čo najlepší pôrod a následne zotavovanie sa?
Ďakujem a prajem pekný upršaný deň 😊

hederamonstera
9. mar 2023

Ahoj. Odporucam pozriet si o hypnoporode (psychicka priprava na porod). Mne to velmi pomohlo☺️
Este odporucam cerstve datle (kupujem v tescu, pri susenom ovoci).
Potom som si pozerala videa porodov na youtube, hlavne tych pozitivnych. To ma nastavilo tak, ze som sa uz tesila na porod.☺️
Tiez uz sa chcem zacat takto pripravovat, som 33tt.
Lan mozes uz kludne teraz papat.
Anibal som nepouzivala, nepride mi to prirodzene. Pri porode predsa pomahaju hormony a pod.
Takisto neviem ako velmi ta zaujima co najprirodzenejsi porod, lebo niektore techniky v nemocniciach (povazovane za normalne) zhorsuju porod a zotavovanie po.

autor
9. mar 2023

@hederamonstera super ďakujem!
Zaujimave o hypno som si zatiaľ nič nezistilovala, leb som niečo málo postrehla o tejto možnosti. Určite to preskúmam. Nechcem to nejako extra preháňať aj tak to bude tak ako to má byť, ale pokiaľ sú možnosti ako môžem ja sama k peknému pôrodu a životu po pôrode (v rámci zvykania si na bábätko a zotavovaniu sa) príde mi to ako dobrý a zodpovedný nápad 😊 ďakujem!

blaazi
9. mar 2023

Ja by som odporučila zamerať sa skôr na šestonedelia, kvalitnú prípravu ohľadom dojčenia. Resp. Mne to chýbalo, po pôrode ide všetko brutálne rýchlo, dôležité sú hodiny, aby všetko neskôr klapalo ako má. Ja som príliš sústredila na ideálny pôrod, nenapadlo mi, že sa to môže skomplikovať (väčšia strata krvi) a potom som niekoľko týždňov nič iné nerobila len zachraňovala laktáciu..čo bolo veľmi vyčerpávajúce. Čiže zisťovala by som si pred pôrodom čo robiť, ak ideálny scenár nebude fungovať. Čiže bábätko nebude hneď priložené, bude dokŕmene, ako stimulovať prsníky od prvých hodín po porode, ak si bez bábätka, ako sa naučiť prisávať bábätko ktoré odmieta prsník kvôli zmäteniu fľašou, ako odsavat, ako prikrmovat bez fľašky. Tiež psychická príprava - nacvičiť si asertivne odpovede. Ja som sa bála odporovať personálu,žiadať dodržanie môjho pôrodného plánu. Vo výsledku si ho prečítali po pôrode a skonštatovali,že hups vlastne skoro nič sme nedodržali. Problém bol že som sa bála postaviť za seba, keď chceli robiť rutinné zákroky ako pichnutie vody, keď nebol dôvod. Atď.

svetlonos
9. mar 2023

Ahoj,
hod si kludne hypnoporod do youtube po cesky. Krasne to ta pani vysvetlila.

cimage
9. mar 2023

Ja som sa pripravovala aj polroka na posledny porod. Tiez sme mali kurz hypnoporodu, mozes si pozriet par videi na youtube ako Laskavy porod. Potom ku koncu som si davala lan, datle, malinovnik, alchemilku, masaz hradze a bylinkovu naparku.
Dolezite je pripravit sa psychicky na porod, nastavit sa pozitivne. Na hypnoporode sa preberaju veci aj po porode, kojenie, sestonedelie. Nam to dalo vela.

autor
9. mar 2023

@cimage bylinnu naparku ste využila v nemocnici či ste si ju robila aj doma? Nie je to doma nebezpečné v tom slova zmysle že ak žena nevie ako to robiť správne a tak...

hederamonstera
9. mar 2023

Ja som si ju tiez robila, doma, od 38tt. Nie je to nebezpecne. Daju sa kupit uz nakombinovane bylinky a sup na to☺️

autor
9. mar 2023

@hederamonstera akurát si o tom čítam, tú stoličku ste si kupovala prosím?

hederamonstera
9. mar 2023

Nie, pozicala mi ju moja dula. Ale nasla som vtedy na internete alternativy k tej stolicke, netreba ju kupovat, tak skus pohladat.

mamamasama
9. mar 2023

Aniball. 4,5 kg dieta bez skrabanca, urcite hypnoporod, naparky, dychanie, afirmacie, malinik, lanove semiacka, datle, masaz hradze
A ako pise @blaazi
Nauc sa stat si za svojim porodnym planom.
Porodila som na styroch. Ako prva a asi aj posledna v danej nemocnici. Mozno aj vdaka tomu som obisla bez zraneni.

autor
9. mar 2023

@mamamasama no ako prvorodička mám veľmi stručný pôrodný plán a to prísť a porodiť 😊😁😁 verím hlavne odborníkom a budem sa ich snažiť počúvať. Zazmluvnujem si lekára a myslím si že to bude všetko v poriadku. Tak snáď sa nemýlim...
O naparke už aktívne čítam a tiež sa určite pozriem aj na hypnoporod ďakujem dievčatá za rady ❤️

veroonr
9. mar 2023

Ja velmi odporucam vziat si k porodu dulu. Teba v bolestiach a vyhukaneho muza opinkaju ako chcu... Dula moze slusne tlmicit tvoj porodny plan a pomahat ti

bluka2
9. mar 2023

@mamamasama Ja rovnako, obe deti 4,4kg, na styroch, bez sitia a tiez som pri prvom pouzivala epino, pri druhom uz nie a aj tak dobre

blaazi
9. mar 2023

Ono je rozdiel medzi medicínsky úspešne vedeným pôrodom a medzi prirodzeným pôrodom, to len aby si nebola sklamaná.

motogirl699
9. mar 2023

Ja som sa nepripravovala nijako. Iba psychicky. Žiaden anibal, masážne, naparovanie, žiadne špeciálne bylinky som nejedla ani nepila. Dcéra mala 3670g a 51cm a bola som bez nastrihu, bez zranení.

autor
9. mar 2023

@blaazi no 🤔 sklamaná... Všetko je pre mňa veľmi nové 😊 takže nemám úprimne žiadnu konkrétnu predstavu o tom čo a ako...
Len viem že chcem aby všetko dobre dopadlo. Nad dulou som sa zatiaľ nezamýšľala a manžel pri pôrode v dobe kedy už budem tlačiť byť nechce a vlastne to nechcem ani ja...
Uvidíme či dobre rozmýšľame

chrumka333
9. mar 2023

Všetko čo už bolo spomenuté, akurát som pila alchemiku,lebo malinik mi nerobil dobre

carduelis
9. mar 2023

@mamamasama bola si na styroch hore na porodnom kresle alebo v sprche? Aj ja mam plan teraz tretie porodit na 4, ale neviem ako to zrealizujem. Ci sa proste tak otocim a nebudem riesit ich namietky alebo v sprche

kukulienka999
9. mar 2023

Ja som sa nejak špeciálne popravde nepripravovala, len klasika, aniball, lanovy sliz a ostruzina malinova….a nastavená som bola psychicky tak, že keď moja mamina porodila 4 deti prirodzene, z toho jedno zadockom zvládnem všetko aj ja ….a ešte som si dookola opakovala jednu vetu, bez bolesti neporodim, sko orvorodicka som tiež nevedela, čo za bolesť to bude, takze sladká nevedomosť 😁😊 …ked už som zažívala najkrutejšie chvíle pravidelne som predychavala bolesť a toto som si dookola opakovala, že každou bolesťou som blizsie k bábätku. Fakt mi to pomáhalo, a ešte som sa neviem preco vyzivala do pozície babatka v bruchu, neviem preco som to mala v hlave ale predstavovala som si syna c bruchu, ze chce ísť von a nemám panikáriť 😁

mamamasama
9. mar 2023

@carduelis na porodnom kresle 😅 Ale bol so mnou muz. Lekarka vravi na chrbat, ja so slzami v ociach na muza, ze len to nie. Tak ma tam vystavil a bolo 😬😅

mamamasama
9. mar 2023

@autorka plan mas sice pekny, ale priprav si aj ten porodny. Je rozdiel vediet a porodit lahko a pekne, alebo nevediet a nechat si sposobit dozivotnu traumu.

majlo1234
9. mar 2023

Ja tu budem extremnejsieho razenia😄ale mala som otrasny porod aj kvoli tomu, ze som sa moc nepripravovala-v zmysle, najblizsia dobra porodnica, ved dajako porodim, kurz lwn cez internet, ziadny velky resers ohladom toho, co bude po.
Skoncila som akutnym cisarom pre nepostupujuci vyvolavany porod, dostresovana a bez mlieka. Prve tyzdne po jedna velka depresia.
Takze pri dalsom investujem do konzultaci s dulou, porodnej starostlivosti v cechach a laktacnej poradkyne na telefone(take moje minimum😄)
Pretoze zenske telo vie porodit bez problemov, pokial je vswtko v poriadku a zena nie je tlacena/stresovana/nahlena…ako to byva u nas zvykom

mandymoore123
9. mar 2023

@veroonr myslím že veľa nemocníc teraz nepovoľuje mať sprecadzjucu osobu bohužiaľ.. kvôli covid a podovne..

cimage
9. mar 2023

Naparku som si robila doma asi od 38tt. Je to velmi prijemne a krasne to vonia.
Ja by som si zazmluvnila lekara len v pripade, ze by sme si presli moj porodny plan a zhodli by sme sa. Inak to nema vyznam.

veroonr
9. mar 2023

@mandymoore123 treba si pozriet kde to ako maju, ale teraz by to nemal byt problem. A niekde mozes mat aj muza aj dulu, treba si pozistovat

anavixy
9. mar 2023

Najdi si na ig moje porodni asistentka, lipirea blog, vasa laktacna konzultantka. Najdes vsetko a hlavne odborne! Vela stastia 🍀

A este poradim, najdi si v porodnici kde chces rodit dobru porodnu asistentku, ktora sa da zazmluvnit, vacsinou sa vsade take najdu, netreba ti dulu vobec a ani partnera (ak to obaja nechcete). Porodna asitentka z danej porodnice ti pomoze ovela viac, ako clovek z vnutra, ktoremu vsetci dôverujú a moze si dovolit (vymyslat) viac ako dula.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre