Rodíme doma

bambino256
27. sep 2016

Ahoj

s manželom bývame v Spišskej Novej Vsi a už dosť dlhú dobu hľadám pôrodnú asistentku, ktorá je ochotná prísť k domácemu pôrodu. Termín môjho pôrodu sa blíži, ale napriek tomu ešte stále hľadám. Mohli by ste mi prosím Vás poradiť tie mamičky, ktoré riešili podobný problém a nakoniec sa im podarilo nájsť pôrodnú asistentku.

Prosím tie mamičky, ktoré majú iný postoj, aby do tejto diskusie neprispievali a nezahlcovali diskusiu svojimi názormi za pochopenie ďakujem.

s pozdravom Zuzana

dankolia
28. sep 2016

To co za hlupost ved chod do nemocnice doma rodit boze zeny uz neviete co od roskoze

daniela1983
28. sep 2016

@dai pises ze ti zachranili dieta...no a predtym do porodu nikajo nezasahovali? btw ako sa prepanajana snazi zapadne zdravotnictvo pripodobvonat vychodnemu? :D priklad prosim...

luciahaluskova
28. sep 2016

@bambino256 drzim ti palce aby si nasla porodnu asistentku ktora s tebou do toho rada pojde a zelam ti aby vsetko dopadlo tak ako si predstavujes 🙂 PS:na MK sa nic nepytaj pretoze tu kazda zastava svoj nazor a pokial nenatrafis zrovna na tie zeny ktore chcu to co ty,ostatne ta ukamenujuuu 🙂 🙂 🙂

ajana1
28. sep 2016

@mima4 jasne ze niekedy rozhoduju sekundy. Mozes vyjst von z domu a zrazit ta auto lenze vacsinou pri porode tomu nieco predchadza. A aj pri porode doma kontroluju tep babatka a ak sa "zasekne" tak sa ide do nemocnice ktora je dopredu upovedomana o porode a su pripraveny. A aj ked rodis v nemocnici musia zavolat anesteziologa a odviest na salu takze casovo si na tom istom.

mima4
28. sep 2016

@daniela1983 kamoska mala vsetko idealne, zvrtlo sa to behom prirodzeneho porodu. Neviem sa ti vyjadrit k zahraniciu, aj ked tam travim pracovne vela casu, no co tam kolegyne rodili, tak na klinikach.
Ja by som neriskovala zivot dietatka.

daniela1983
28. sep 2016

@dankolia mozno preto ze v ziadnej slovenskej porodnici sa neuprednostnuje prirodzeny porod...

daniela1983
28. sep 2016

@mima4 behom prirodzeneho do ktoreho predtym nebol urobeny ziadny zasah? ano to sa tiez moze stat cca asi v 8% pripadoch zeny potrebuju lekarsky zasah do porodu zvysnych 92% zien je schopnych porodit bez zasahu...

mima4
28. sep 2016

@ajana1 spytaj sa to lekarov ktori su kvalitni

ajana1
28. sep 2016

@dai a co ti v nemocnici zaruci ze lekari nedobabru porod? Je to vec ktora sa moze stat a ako som uz pisala pri porodoch doma sa robia take iste kontroly ako v nemocnici a pri pochybnostiach sa ide do nemocnice. Ja uplne chapem ze pre vela slovenskych zien je porod doma nepredstavitelny pretoze som sa pred par rokmi tak isto citila. Lenze co zijem v zahranici v mojom okoli velmi vela zien rodilo doma a maximalne si to pochvaluju a sama zvazujem ze dalsi porod bude domaci. Skor je to len strach z nepoznaneho co je prirodzena ludska reakcia.

mima4
28. sep 2016

@daniela1983 je to vec kazdeho cloveka, pre mna je dieta viac ako moje pocity a zazitky, lebo najhorsi zazitok je prave smrt dietatka

daniela1983
28. sep 2016

@mima4 v nemocnici sa poskodzuju deti pomerne casto... deti z destkou mozgovou obrnou o porode stretam v nasom meste viac ako by mi bolo mile...

daniela1983
28. sep 2016

@mima4 tu ale nejde o pocity. inak neviem ci to vies ale porod dieta ovlyvni na cely zivot aj co sa tyka povahy. odporucam na tuto temu prace uznavaneho americkeho psychloga Arthura Javova PhD. ktory uz od 70tych rokov riesi v tzv primarnej terapii porodne traumy ludi a ich dopad na celozivotne prezivanie...takze nejde len o to aby to dieta fyzicky prezilo...mne zalezi aj na tom aby si dieta nenieslo cely zivot v nevedomi zaznam, ktory bude ovplyvnovat cely jeho dalsie zivot...lenze to chce sa o to trochu zaujimat... a nevidiet iba ten falosny obraz toho nemocnica rovna sa bezpecie kde sa diettu nic nestane. jednak to nie je pravda a jednak sa na slovensku nehovori o tom aky dopad to ma na cely dalsi vyvovoj a konanie. tu ide primarne o dieta

ajana1
28. sep 2016

@mima4 lebo samozrejme ze si vies naplanovat porod na den a pomaly minutu presne 🙂 a ako viem pri porode nie je len lekar ale aj iny personal ktory moze spravit chybu. Nastastie ja na Slovensku rodit nebudem a moja porodnicka respektuje moje zelania.

maciatkolulu
28. sep 2016

@ajana1 ach jaj, ja som zastanca tiez vyroku zi a nechaj zit, ale povedat, ze si casovo na tom rovnako, ked sa vyskytnu problemy v nemocnici a doma je naozaj smiesne, pretoze v nemocnici je operacka vacsinou na skok, rovnako ako anesteziolog, kdezto k domacemu porodu ti musi zjavne prist sanitka, odviezt vylozit, nalozit atd....neporovnatelne dlhsie to trva, za mna obrovske riziko, co ak sa dietatu prejavia problemy az po porode, vsetci su uz prec a bum, co potom???? Ako dlho by sa cakalo na sanitku....no ja by som to neriskovala, ja som zvolila sukromnu porodnicu a vobec nemam pocit, ze som rodila, bolo to fajn. Rovnako ako screening babatka, treba podla mna, nikdy nevies, nestastie totiz nechodi po horach....

dai
28. sep 2016

@ajana1
@daniela1983 mozes prosim tu statistiku o vyssej umrtnosti na slovensku oproti zapadu? si to spominala ako fakt tak verim ze to mas overene...ako sa snazi pripodobnovat? mozno by nebolo odveci trosku aj sledovat snahy ministerstiev zdravotnictva v tych krajinach kde zijete 🙂 v Nemecku je velka diskusia napr. o zavedeni povinneho ockovania - za pozitivne priklady sa prave uvadzaju priklady krajin ako Slovensko...
- do mojho porodu nebolo nijak zasahovane, prebiehal normalne, malemu sa zhorsilo ked prisiel na svet - z minuty na minutu - doteraz nikto nevie co mu vlastne bolo...
inak ta teoria toho americkeho psychologa je super🙂 o tych traumach... ako dostat ludom z vrecka peniaze, ze ano? treba aj terapie predpokladam zato ze sa dieta narodilo v nemocnici? co este si precitala okrem toho co podporuje tvoje pocity? aj nejake zdravotnicke materialy?

daniela1983
28. sep 2016

@maciatkolulu predpokladam ze si nikdy necitala vyskumy zo zahranicia ktore jasne dokazuju ze rodit doma s porodnou asistentkou je rovnako bezpecne ako v porodnici a sice preto ze miera nahlych komplikacii je doma nizsia kedze do porodu sa medicinsky nezasahuje.ak by porody doma mali zle vysledky detskej alebo materskej umrtnosti prejavilo by sa to na statistikach v krajinach kde pomerne znacna cast zien rodi doma napr v holandsku je to zhruba tretina. tie krajiny vsak nemaju horsie vysledky v matekrsje a novorodenenckej umrtnosti. slovensko naopak ma co sa tyka materskej umrtnosti dost blbe vysledky....preco asi... btw rodila si v Kochu? a bolo ti umoznene porodit prirodzene a dieta ti neoddelili na ostetrenie? zaujima ma to lebo mam tehotnu kamosku a neviem co jej odporucit na slovensku. diky

dai
28. sep 2016

@daniela1983 jemine zena - mozes tie tvoje statistiky zverejnit? ci len JPP? 😠

dai
28. sep 2016

@daniela1983 inak dieta na osetrenie ti nevezmu uz ani v obycajnej porodnici na Slovensku, ak ho chces mat pri sebe, nemusis rodit v hotely z ktoreho sa deti ktore maju problemy zbieraju do klasickych porodnic... tvoja predstava o porodoch na slovensku je velmi divna...

ajana1
28. sep 2016

@maciatkolulu inak si uvedomujes ze v sukromnej porodnici tiez nie je personal ktory moze urobit akutnu sekciu a volaju zachranku? Ja nechcem presviedcat nikoho a "svojej pravde" pretoze je na kazdeho usudku a slobodnom rozhodnuti len sa mi nepaci ze tie co sa rozhodnu inak su hned odsudzovane a pomaly obvinene ze zabijaju svoje dieta. Pricom su mozno len informovane aj o inych moznostiach a ver tomu ze aj rizikach. Ale tie rizika su vzdy a vsade. Zial mala som jednu znamu z cias ked sme boli au-pair ktora zial pri porode zomrela (v nemocnici). Bolo to sice v Juznej Afrike (Johannesburgu) ale rodila na plne vybavenej klinike. A co sa tyka screeningu neuveris ale ten sa v Holandsku robi az asi po 2 hodinach po porode. Nam najskor nechali cas iba s nami troma, mohla som maleho nakojit a az potom ho zacali vazit a kontrolovat.

mravvcek
28. sep 2016

@bambino256 kamoska rodila dve dcerky v Spisskej Novej Vsi doma. Mala pri sebe asistentku. Chces kontak? 🙂

daniela1983
28. sep 2016

@dai precitala som dost zahrnaicnej odbornej literatury aj lekarskej. neplet sem ockovanie. bavime sa o porodnictve, nie o ockovani. btw ty si rodila na slovensku a do tvojho porodu nebolo nijako zasahovane? to sa mi sice zda dost scifi ale ok. btw k tomu psychlogovi...to snad chce dnes este niekto spochybnovat ze porod mame hlboko zakoreneny v hlave a opvylvnuje nas? a co povies na to ze je dost deti co si vo veku 2-4rokov svoj porod pamataju pomerne dobe a opisuju ho? dieta automaticky nepotrebuje terapiu ked sa narodilo v porodnici iba ked prezilo traumaticky porod. a v porodnici sa da prezit dobry porod...len prave by ma zaujimalo v ktorej

evittam
28. sep 2016

@daniela1983 Ty si nejaká "múdra". Rodila si ty vôbec niekedy v slovenskej pôrodnici, či máš všetko len od "JPP" a štatistík a múdrych rečí na internete?! Keď sa tak kvalifikovane a odborne vyjadruješ o podmienkach v SVK pôrodniciach?
Ja som rodila na SVK 2x - prvý pôrod prirodzený a áno budeš sa čudovať - prirodzený - bez nástrihu, syna mi hneď priložili, nechali ho pri nás, muž bol celý čas so mnou, išiel so mnou na izbu, syna nám hneď doniesli - personál, služby a všetko okolo perfektné. Druhý pôrod akútny CR - zachránili život našej dcérke a tiež také isté podmienky. Ak by som rodila doma - moja dcérka tu s nami už nie je a možno ani ja nevidím vyrastať svoje deti. A nebola to žiadna "vychytená" súkromná klinika alebo neviem čo - obyčajná štátna pôrodnica.

maciatkolulu
28. sep 2016

@ajana1 prosim ta a preco sa nemoze v sukromnej klinike vykonat akutna sekcia? Preco by mali volat zachranku? Ty pises nejako mimo.... ja som totiz rodila sekciou
@daniela1983 hej v kochu a bolo super, odporucam, bolo to sice v 2013 a boli sme tri mamicky v tom case na oddeleni, takze uplne pokojna, az rodinna atmosfera, ziadne velke vizity, detsku vizitu mojmu malemu urobila pediatricka u "susedy"na izbe, nikto nerobil humbuk, ze nesedim na prdeli v izbe, proste odporucam, ale ako som pisala, bolo topred tromi rokmi. A maleho odniesli aj s muzom, ten bol pocas CELEJ sekcii pri mne, takze az tak zle to u nas nie je.

dai
28. sep 2016

@daniela1983
http://www.fidibus-verlag.de/2014/02/10/mütters...
jeden z clankov co som nasla o nemecku - zvysuje sa umrtnost zien po porode... ako 1 z dovodov uvadzaju aj zle vyskoleny personal alebo porody doma ( kvoli vzdialenosti kliniky konciace ale fatalne )

ajana1
28. sep 2016

@dai hahaha aka ironia. Ze prave Slovensko sa berie ako pozitivny priklad ockovanie ked sa tu rozmohla obrovska anti virax kampan. Zaujimave napriklad je ze v HOlandsku povinne ockovanie nie je ale aj tak je tu vyssia zaockovanost ako na Slovensku. A popravde nemyslim si ze holandske zdravotnictvo sa chce tomu slovenskeho priblizit. Takze ano zaujimam sa ako to funguje v krajine v ktorej zijem.

daniela1983
28. sep 2016

@dai moja predstava nie je divna, ani jednej mojej kamaratke sa nepodarilo mat dieta pri sebe. kazdej ho po case vzali na ostetrenie. povedz prosim v ktorej porodnici sa robi automaticky bonding, minimalne pocas prvych dvoch hodin bez toho aby dieta odniesli co i len na par minut. budem vdacna. zatial mi kazda kamaratka a aj fora hovorili nieco ine. do mnohych porodnic som aj telefonovala a vsade mi povedali ze na osetrenie beru a dvojhodinovy bonding nerobia. takze napis kde je to mozne a budem rada

dai
28. sep 2016

@maciatkolulu tak ja som rodila na antolskej v obycajnej nemocnici, na izbe som bola sama s muzom, dieta prve mi normalne nechali, druhe okamzite islo na ozivovanie ( keby rodim doma nema sancu ) - obe rodene prirodzene...
na oddeleni patologickych novorodencov kde sa zeny vracaju k detom potom ako ich prepustia z JIS som lezala s mamkou z KOchu pre ktoru bol porod horor - nepostupoval, volali zachranku z antolskej, akutnu sekciu robili zachranary z antolskej v zachranke, inak by obaja zomreli...

daniela1983
28. sep 2016

@maciatkolulu mala si sekciu? btw po sekcii nechali dieta bondovat manzelovi?

evittam
28. sep 2016

@daniela1983 Moje nervy, a čo sa stane ak ti hneď ako porodíš dieťa priložia, nechajú ho pri tebe a ja neviem po 10-20minútach ho odnesú na max.5 minút a potom ti ho dajú nazad?! No nič katastrofálne. Ale "kamarátka povedala"......Fakt, žena, najskôr zaži a potom komentuj. Máš vôbec deti?

dai
28. sep 2016

@daniela1983 ako som uz pisala hore, rodila som na antolskej - samozrejme treba otvorit pusinku a bonding si vypytat - automaticky ho nerobili ani ked som ja rodila - moje deti maju ale 9 a 5 rokov a pri oboch to islo po dohode... ( ako som pisala s malym to nevyslo... )

znovu sa vratim k faktu ktory stale spominas a podla mna je dost rozhodujuci - pises ze v holandsku je nizsia umrtnost deti ako na Slovensku - mozes prosim tu statistiku zverejnit? lebo mam dost uz pocit ze si len vymyslas... ( SR patri medzi najlepsie krajiny co sa umrtnosti deti ci matiek tyka - prave preto ze sa rodi v nemocniciach, preto velmi silno pochybujem ze takato statistika existuje... ale rada sa necham presvedcit o opaku... )

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre