S epidurálkou verzus bez epidurálky

vendra88
12. apr 2016

Prosím Vás je tu nejaká dobrá dušička ktorá rodila už aj bez epidurálky, ale aj s ňou. Takže 2 a viac pôrodov?
Že aký máš na to názor a či ti epiduralka pomohla.

andreablabla
12. apr 2016

A z porodnej saly som po obidvoch porodoch odkracala po svojich,haha🙂

monikaparson
12. apr 2016

@andreablabla Hm, tak mňa odviezli, ale nie preto, že by som nemohla, ale vraj predpisy, či čo a hneď som v pohode vstala a šla na záchod. Ono ide ja o to, aké "móresy" stále držia v tej ktorej pôrodnici.

petulda333
13. apr 2016

Ja mam za sebou jeden porod,bez epiduralu,kazdy v okoli mi vravel ze si to nemam dat aj dr mi poradila ze u prvorodicky je lepsie bez,lebo to moze utlmit bolest a zena nevie kedy tlacit,priznavam v tej chvili by som za epidural aj vrazdila 😂😂 ale teraz ked sa pozriem spat si vravim ze to nebolo az take hrozne a aj ta bolest sa dala zvladnut,po porode som bola uplne v pohode,mm bol pri mne a povedal ze nevyzeram zeby som vobec rodila a to porod trval 19hod.nastrihnuta som bola ale aj preto ze som sa neotvarala velmi a vsetko je v poriadku.nabuduce bez epiduralu tiez

jankastubka
13. apr 2016

Tak ja mam zatial len jeden porod s epi. Super od podania som do 3 hodin porodila. Od prasknutia vody to bolo do 6 hodin. Ja si to neviem vynachvalit. Ja som sa totiz porodu neskutocne bala a toto mi vekmi pomohlo, psychicky sa ukludnit.
Inak to, ze sa kontrakcie necitia pri tlaceni, ved v nemockach maju ten pristroj na meranie kontrakcii, mne ho pri tlaceni prikladali na brucho, takze sestricky aj doktor vedeli, ze ide kontrakcia, aj keby som sa ja nebola presne trafila do nej. Takze nerozumiem preco sa nespolupracuje pri porode, ze povedia teraz tlacte, nemusela by mamicka tapat. Ale ja ked som sa trochu viac sustredila som kontrakciu napokon rozpozonala a na 2-3 kontrakcie bola mala vonku.
Tiez som za sposob mat ju vabavenu a pocas porodu sa rozhodnut. Ci ju treba, ci nie.

vivi
13. apr 2016

ja som mala prvý s epi a bolo to super, druhý som mala mať tiež s epi, ale malý bol veľmi rýchly a nestihli mi to dať. Myslela som, že umriem. Od bolesti som ani nevnímala čo mi hovoril doktor. Sestričku som s plačom prosila aby mi niečo dala od bolesti, že to nevydržím. Možno som mala silné bolesti aj preto, že malý sa od prvej kontrakcie narodil do 45 min. Ja by som bez epi nešla, po druhom pôrode som si povedala NIKDY VIAC bez epi.

martinusik91
13. apr 2016

Ja som mala zatiaľ len jeden pôrod a s epi ráno o 6 som bola na sále a porodila som o 19tej o nejakej 17 som si dala epi a na hodinu som zaspala.zobudila som sa až keď prestala zaberať ale uz mi nedopichli až keď malemu trčala hlavicka dopichli asi koli sitiu.Ja som bola veľmi spokojna

petulda333
13. apr 2016

@jankastubka no ja som napojena nebola,akurat mi kontrolovali ozvy..takze keby som necitila kontrakcie tak neviem ako by sme vedeli kedy tlacit

alby2014
13. apr 2016

@petulda333 to, ze necitis kontrakcie je BLUD, tym len strasia, lebo su lenivi pichat epidural, alebo je v personale zakorenene, ze " v bolestiach budes rodit deti". Kontrakcie sa utlmia a naladej citis kazdy tlak, cize aj to ako sa dieta tlaci, alebo sa bolesti umiernia, ale nezmiznu, mne epidural, sposobil, ze za pol hodku som sa otvorila z 3,5 cm na 10. Cize epidural plne posobil, ked som sla tlacit a kazdu kontrakciu som citila ako tvrdnutie brucha a tlak, cize doktor povedal, ze ked budem citi tlak, tak tlacit... maly bol na tri zatlacenia vonku...
Ja som bola pred porod na poucenie u anesteziologa ( povinne v nemocnici, kde som rodila) a vsetko my tam vysvetlil a vyvratil myty, co okolo epi su. Plus v mojej nemocke prave epidural odporucali prvorodickam, ze ked je dlha prva doba porodna, alebo aby nesli do nejakeho hysaku, alebo proste mat to vybavene a povedat, si ze ked to bude zle, dam si...prida to na psychickej pohode... Naozaj nechapem, preco sa na SR robi okolo epi take halo, ked v zahrnaici s tym rodi kazda druha....

petulda333
13. apr 2016

@alby2014 tak ja neviem,nie som odbornik,svagrina mala epidural a necitila nic..ja som v podstate epi ani nechcela a pri druhom si tiez nedam..pochybujem ze sa im nechce epi pichat,skor je tam strach ci sa nieco nestane pacientke alebo babu..pocula som dost zlych skusenosti

bluevelvet918
13. apr 2016

Myslím si, že je to veľmi individuálne. Mala som zatiaľ len jeden pôrod, takže neviem posúdiť, ale ak bude aj druhý, tak opäť pôjdem bez. Kontrakcie sa spustili ráno, hneď ako som sa zobudila. Samozrejme bolesť bola hrozná a stupňovala sa, ale vydržala som. Doma som si v pokoji sledovala frekvenciu kontrakcii a večer o desiatej bol ideálny čas ísť do nemocnice. Keď ma lekárka skontrolovala, bola som otvorená na osem centimetrov a celé tlačenie trvalo desať minút , takže som rada za to, ako to celé prebehlo a epi mi vôbec nechýbala.

dominikav123
13. apr 2016

@petulda333 množstvo analgetik ktore cez placentu preniknú pri epi k dieťaťu je zanedbatelne, su na to vedecké výskumy. Rovnako kedže sa to nepicha do miechy tak max môžeš mat budúci den migrénu alebo dočasne trpnutie nôh. Všetko prejde samé. Tiež som bola na pouceni v anesteziologa, vsetko mi vysvetlil, budem rodiť s epi. Je to o lenivosti personálu a o tom ze to nestojí 5 EUR.

surriana
13. apr 2016

Prvý pôrod z epiduralkou a teda paráda bez .Pri druhom som epinu nestihla a fakt že som si chvílami od tých bolestí želala umrieť.Takže jednoznačne z epinou.

gabriela93
13. apr 2016

@vendra88 ahoj,prvy porod s epi.Hned mi zabrala,boli to strasne bolesti a po pichnuti epi ziadne,som myslela,ze som v nebi 🙂 je pravda,ze kedze som vobec potom necitila kontrakcie,tak som nevedela kedy mam tlacit,tak mi porod.asistentka musela skocit na brucho,ale sitie som skoro vobec necitila.ale potom pri vstavani sa mi strasne tocila hlava.a pri druhom porode mi pichnut uz nechceli,ze nestihaju,tak som myslela,ze ani neprezijem.strasne bolesti,,,takze ja odporucam,naco sa trapit...

dominikav123
13. apr 2016

@gabriela93 čiže ti to pomohlo aj pri šití ? Ja som myslela ze je to len na kontrakcie. Dopichnu ta aj po pôrode ked idu sit ?

petulda333
13. apr 2016

@dominikav123 prepac ale tomu neverim,od znamych poznam resp pocula som zle skusenosti po epi,a preto sa priklanam viac k tomu ze za tym je strach.o ucinkoch a vedl.ucinkoch pisat nebudem lebo nepoznam..ja som ju nemala a nelutujem,mala som dlhy porod a bolestivy ale dalo sa to zvladnut

dominikav123
13. apr 2016

@petulda333 ako si tak všímam čím viac , ľudia sa radšej sťažujú a strašia ako šíria dobrú energiu. 🙂 ale v pohode o tom je demokracia, môžeme si vybrať čomu budeme veriť.

stascha
13. apr 2016

@vendra88 ahojček, mam za sebou dva pôrody jeden prvý s epi a druhy bez. Pri prvom som dostala epi po skoro 19 tich hodinách, od prevej kontrakcie. No veľmi bolestivé boli cca tak posledné 4 a doteraz mam v živej pamäti tu úľavu. Pri druhom som tiež chcela epi, ale nestihli sme 🙂 . Takže to bolo silne kafe, ale ako ak spätne rozmýšľam lepšie sa mi spolupracovalo s dr. bez epi. neviem ci to bolo tým že som vedela čo a ako, či to bolo tým že som rodila bez epi. Ťažko povedať. Ale tiež mi zostala v pamäti jedna myšlienka keď pri druhom zatlačení mi prešlo hlavou "bože ešte nie je vonku" 🙂
Tu je ťažko radiť, ja som nepočúvala názory iných mamičiek, po epi som nemala žiadne ťažkosti ani ja a ani dcérka. A bez epi sa to tiež dalo zvládnuť, šiť ma nemuseli ani pri jednom. Možno len taká rada, zaplať si ju a keď ti ju nepodajú peniaze ti vrátia. Rozhodneš sa až priamo v akcii 😀

petulda333
13. apr 2016

@dominikav123 tak ja sa nestazujem..bol to moj prvy porod tak som zvazovala za a proti a z okolia som pocula viac negativ..a stale som si vravela ze mnoho zien to zvladlo tak preco nie ja!?!ja nelutujem ze som rodila bez..mne sa nechce verit ze su lenivi,lebo ja som mala len dobre skusenosti z porodnice,lekari aj sestricky super pristup,pomahali mi a podporovali..

lujzamisko
13. apr 2016

Ja budem rodiť za chvíľku pár dní a idem bez . Zvladli to naše mami q mnohé ženy predtým tak si myslím že aj ostatné.

dominikav123
13. apr 2016

@petulda333 veď v poriadku každá mozme rodiť ako chceme s epi bez epi, prirodzene alebo CR, každej osobná vec. Len som chcela podotknúť ze jedna vec su reči okolia a druha vec "rizika" epi, ktore vlastne nie su až take vážne ako sa traduje, teda aspoň pre mna možnosť migrény nie je strašiak.

gabriela93
13. apr 2016

@dominikav123 oni nieco pichaju pred sitim proti bolesti,ale mne naozaj nemuseli,lebo ja som fakt nic necitila,ziadne bolesti nic...este muz sa tesne po porode smial,ze ci som fakt rodila.ale ked prestala ucinkovat,tak to stalo za to,vsetko bolelo,,,

petulda333
13. apr 2016

@dominikav123 ja chapem,ja tiez nedavam na reci okolie,ale toto boli reci zien ktore same mali zlu skusenost,kamoske epi zabrala ked uz bol drobec na svete a mala migernu plus znecitlivenu lavu ruku skoro dva tyzdne a teda nic prijemne to nie je..ja som bola priklonena k porodu bez a len som chcela pocut skusenosti inych.mna nezaujimali reci co sa traduje,chcela som pocut realne skusenosti,mam zname ktore boli spokojne,moja gynekologicka chcela aby som mala epi,v porodnici mi vsak dr vravela ze radsej bez,tiez mali zle skusenosti a potom opletacky s pacientkami..ale nemyslim zeby mi chceli zle

alby2014
13. apr 2016

@dominikav123 funguje to tak, ze dostanes jednu davku, ktora funguje 1,5 az 2 hodiny, ak porod dalej trva, este ti daju jednu, na tlacenie nezvyknu nic pichat, prave, aby si vedela tlacit, ale ak aj budes v situacii, ze ti ucinkuje epi a mas tlacit, hovorim tlaky citis,ja som citila tlaky na konecnik a etc a to som mala plnu davku v sebe...tretia davka sa dopichuje na sitie, ak je potrebne.
@petulda333 ak anesteziolog je odbornik, pichne sa to vcas a dobra davka, neni sanca, ze zabere az po porode, to si logicky neviem vysvetlit, ved to sa picha na zaciatku prvej doby porodnej, to ze jej trpla ruka, to urcite sa tu stavim nebolo z epi, mna zas bolel dva mesiace chrbat, ale viem, ze korelacia nerovna sa kauzalita a nebolel ma z epi, ale z tehotnenstva a nasledneho zohynania sa k dietatu... mne sa v mojej nemocnici pacilo, ze prisiel doktor, vravi mi ste na 4cm, chcete epidural, ja ano...a do 15 minut mi ho pichal doktor, ktory citujem, ked mi ho pichal vedla kricala nejaka zena a on na to, ze nerozumie, preco s tym nerodime vsetky, ze on to pichol aj vlastnej dcere pri porode.
Ziadne natahovacky a reci, ze to musim prezit...

Naozaj na SR je u personalu velmi zakorene, ze proste to mas prezit, lebo nase babky, nase mamy...no hold epi vtedy nebola...prva ktora skusala riesit bolest pri porode bola uz v 19. storoci kralovna Viktoria, doktor pouzil eter, teda odkvecla :D, nasledne povysila porodnika do slachtickeho stavu od nadsenia. Dokonca si myslim, ze ak by epi hradila poistovna a nestala 130eur, tk by si ju dalo ovela vac zien...

dominikav123
13. apr 2016

@alby2014 súhlas. Dokonca som čítala v Historickej revue ze CR bol velmi dlho vtedajším lekárskym stavom považovaný za uplne scestny až "diabolsky" nakoľko je "neprirodzeny". Hold, trvá určitý čas kým sa z ľudí vykorenia predsudky voči novým veciam.

sorciera24
13. apr 2016

pri prvom porode som mala EPI, pichli mi ju az ked som bola otvorena na cca. 4-5cm, cca. po 9tich hodinach od odtecenia plodovej vody, dokopy som rodila 15,5 hodky.....cize dlho a od bolesti fakt pomohla, ekdze som rodila celu noc, vdaka nej som si aj zdriemla 😉 ......pri samotnom porode citis tlak,a le nie bolest.....
pri druhom som chcela pofrajerit 😀 , tak ze idem bez.....nooo, porod presne rovnako dlhy ako rpvy...cize 15,5 hodky........a teda teraz som si kontrakcie fakt vychutnala.....som im povelada, ze toto fakt nevydrzim a odhcazam 😀 a dr., ze kam by som uz teraz na zaver po tolkych hodinach chodila 😀 😀 ...tak mi dali aspon fitloptu, ench hopkama furt som bola v sprche, nech sa rychlesjie otvaram.....pomohlo....
v konecnom dosledku, ked to porovnam....s EPI zaidne bolesti, aprada,a le dlho trvalo samotne tlacene cca.20-25 minut.....
bez EPI, brutal bolestive kontrakcie,a le rychle samotne tlacenie...cca.5-7minut a bol na svete🙂

petulda333
13. apr 2016

@alby2014 ja som sa sama rozhpdla ze epi nechcem,o dosledkoch epi nebudem hovorit,nevyznam sa a pisem len skusenosti kamosiek.ja som sa v nemocnici nestretla s tym ze musim to zvladnut,personal bol super.takze ja mam z porodu fajn zazitok

dionyzka
13. apr 2016

@vendra88 ... odpovedam na Tvoju otazku: pichli ked som bola otvorena na 6cm. Ono tu si mozes precitat 1000 prispevkov, ktore budu odporucat a 1000 prispevkov, ktore budu proti.
Neda sa jednoznacne povedat za alebo proti. Zavisi to ako tvoje telo zareaguje na chemiu, 5000 zien nemusi mat problem, Ty ho mat mozes, od samotneho porodu, od porodnika.... .

Ja osobne by som to urobila tak, keby som si nebola ista, ze vybavim, podpisem vsetky papiere, pojdem na poucenie a az pri samotnom porode sa rozhodnem. Podla toho ako to bude prebiehat, ako to budes zvladat a podobne. I ked si epi vybavis, nemusis si dat pichnut.

Ohladne kontrakcii - moja skusenost: rozhodne lepsie pomahaju masaze, dobra poloha, tepla voda, hlavne klud, sukromie a dobry porodnik. Ak rodis s epi alebo bez a ides do nemocnice, kde si na cakacke s 20 zenami s jednym zachodom, bez intimity, tak sa porod vychutnat a prezit naplno neda.

dorotka81
13. apr 2016

Ahoj, ja som s epi rodila prvé bábätko. Najprv som bola presvedčená, že budem rodiť bez nej. Po desiatich hodinách kontrakcií som si povedala, že radšej ju chcem🙂 Ale anesteziologička bola akurát na obede, tak som si ešte hoďku počkala...Zabrala mi pekne, pomohlo, ale necítila som absolútne nič, ako prvorodička som necítila ani žiadne tlaky a nevedla som vôbec spolupracovať. Na bruchu mi ležali dve sestričky, odvtedy tam mám popraskané cievky (10rokov!). Malá sa narodila pridusená, Apgar 6. Potom som to veľmi ľutovala, tie dve hodiny som už mohla dobojovať☹ Dcéra našťastie nemá žiadne následky. Druhý pôrod bol vyvolávaný, prirýchly a príliš bolestivý, jednoducho úplne neprirodzený, takže zbytočne analyzovať...Až tretí pôrod bol normálny a najlepší - žiadne vyvolávačky ani epi, telo mi presne hovorilo, čo a ako mám robiť, kontrakcie dávali zmysel. Ja by som si už epidurálku nedala.

monilik
5. máj 2016

ja som mala prvy porod epiduralku, pomaly som sa otvarala, takze na to "cakanie" to bolo super, ale samotny porod-tlacenie islo tazsie, nevedela som presne kedy mam kontrakcie... potom na sitie po porode to bolo perfektne, nic som necitila. druhy porod bol rychly a bez epiduralky, bolesti som prezila, rodilo sa mi fantasticky, ale sitie som si odtrpela. ak by som rodila este raz tak idem bez,ale ako prvorodicka by som si ju dala. U nas sa dalo tak, ze dopredu si zaplatis a ked nevyuzijes vrátia peniaze. Takze si mozes skusit ci vydrzis a ked nie tak ti ju pichnu.

modraslza
5. máj 2016

ja som bola bez epiduralky a bol to super porod, sice som stracala sekundami vedomie od bolesti a bolo mi uz vsetko jedno..(su to vsak iba momenty), ale nedam dopustit na ten super pocit po porode ,ked mi dali malu do ruky a dokonca som po hodine uz behala ako by nic..a bola som na seba hrda, ze som to zvladla...nastastie ma nebolo treba zasivat..toho som sa obavala kedze som nemala nic proti bolesti...ale na izbe boli zeny po epiduralke , ktore lezali dlho ci zeny po dobrovolnom cisarskom , ktore sa nevedeli postavit ani dva dni po porode a mali sacok s mocom... takze ak mate mat bezproblemovy porod a male babo volte prirodzeny porod..nema zmysel epidural avsak , ked velke babo 4kg a viac tak ...asi cisarsky radcej a epidural

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre