Pôrod s epidurálkou verzus bez epidurálky

simonka3
18. okt 2015

Prosim mamicky co ste rodili s epi o vase skosenosti,nazory,ci ste boli spokojne.Mna coskoro caka druhy porod,prvy som rodila bez epi...tak teraz neviem ako sa rozhodnut..Dakujem

sojorez
18. okt 2015

Uz sa tu ta tema mihla 🙂 za mna- prvy s epi - zabrala len na jednu stranu,druhu som citila,skoncila som na kysliku,lebo dcere klesli ozvy,po bolesti ramena a nejaky cas migreny... druhy bez epi a treti coskoro urcite bez epi...

majkabr
18. okt 2015

Ja som rodila s Epi ale spokojná som nebola . Ale pravdupovediac neviem sa teraz rozhodnuť pri druhom či pôjdem bez alebo s epidurál.

tajka1986
18. okt 2015

@simonka3 ja som za epi. Naco budes trpiet ako kon ked nemusis? L en aby si vysekala potom pred okolim hrdinku ako si vydrzala bez. Nie sme v stredoveku,tak preco si nepomoct ked sa da...

katrin21
18. okt 2015

ja som mala epi , aj ked to skoncilo nakoniec cisarskym, lebo boli nejake problemy, tak znova pojdem do EPI, lebo bez toho by som tu bolest nezniesla....

petricka1984
18. okt 2015

Mne pichali epiduralku a urcite by som si ju dala pichnut opat. Vobec ziadnu bolest som pri porode a siti necitila.

yollanda
18. okt 2015

pri prvom epi a cele zle. nafetovali mi malu, odozvy klesli, narodila sa s apgar 6, co 5 je mrtvy plod... rekonvalescencia katastrofalna. bolesti na hovadoo
pri druhom bez epi, po hodine od zasitia som sedela na riti akoby nic a na druhy den behala jak srna

eri28
18. okt 2015

@simonka3 ja som ani nevedela, ze je neaka epi, podla mna bolesti su ale iba par hodin a to ta zena prezije aj bez epi.

flavia1
18. okt 2015

Je to v prvom rade o Tebe, Ty sa poznas hlavne ako zvladas bolest. Pokial mas tu silu v sebe, tak si nedaj. Moj nazor, cim menej chemie v sebe tym lepsie. Ja som mala prvy porod bez, no bol rychly a na bolest si nepamatam, inak vobec neviem preco😊 Pamatam si len ako som si hovorila, ze som silna a to zaberalo. Teraz som v 32 tt a tiez chcem bez epi.

8291
18. okt 2015

@yollanda veľmi zlý anesteziolog bol pri tebe,to ani sa mi nechce veriť ze teraz sa to môže stať.za 12 rokov praxe aj keď nie na pôrodnici,som sa nestretla aby sa epi zle pichol alebo predavkoval pacient.sú situácie ze pre anatomické pomery je problém pichnúť a po 2 pokuse sa epi.nezavadza a predavkovat pacient a tak to je silná káva.

yollanda
18. okt 2015

rozhodne je lepsie ak by si to bez epi zvladla

kkarolkaaa
18. okt 2015

Prvy s epi, druhy bez epi a je to velikansky rozdiel. V porode nebol ziadny problem, deticky apgar 10, ale s epi je porod ovela lepsi, pri druhom mi bohuzial nestihli pichnut. Ale tretie (ak bude) by som urcite isla s epi, inak uz ani nejdem rodit 🙂

yollanda
18. okt 2015

@8291 no, najprv vynadal mm ze nema 98,20 eur ale 100, potom ked sa pytal ako sa citim povedal ''necham vas vytrapit dalsiu hodinu bez epi, aby ste vedeli co je bolest?''
potom.... gynos, ze ''nepichaj jej tu tretiu davku teraz, ale az ked budeme zasivat'' on: '' nemam cas''
trtol to tam este ked bola mala vo vnutri a museli ju ''RESUSCITOVAT''

bonaqa2013
18. okt 2015

prvé som rodila pred 20 rokmi - vtedy sa nedávalo nič, všetky sme trpeli ...
pri druhom mi povedali že už je neskoro na nejaké medikamenty, pri treťom sme ledva dobehli a pri štvrtom ma prosili v záchranke aby som im preboha len nerodila.... Takže všetko bez epi a podobných výmyslov.... 😀 😀 😀 😀 😀

katrin21
18. okt 2015

@eri28 par hodin?? ja som rodila 26 hodin.... diky neprosim... teda bez epi....

8291
18. okt 2015

@yollanda tak to je hovado a už na začiatku mal ist od teba preč.

yollanda
18. okt 2015

@8291 Na stastie vsetko bolo ok. ale malu hospitalizovali na jiske a nepovedali mi dva dni, ci zije, alebo co je s nou

katrin21
18. okt 2015

@yollanda to vobec nemuselo mat suvis s EPI.. ja som mala vela davok epi, kedze som rodila dlho a apgar bol OK, aj vsetko.. u teba musel nastat nejaky iny problem, alebo bol zly anestziolog, alebo neviem.... inak vacsina zien rodi s EPI...
ja ked som rodila, EPI bola v pliekach, ale chcela som ju.. sla som kvoli tomu rodit 50km daleko..
a nie je pravda, ze na konci porodu sa neda, alebo to nema vyznam...
Vo vedlajsom boxe bola jedna "hysterka", ktora nevedela pre bolest tlacit.. uz ohrozovala svoje babo.lekari jej hovorili, ze zle tlaci, alebo vobec netlaci a ze ked nezacne, tak dieta bude uz ohrozene na zivote..... takto sa s nou trapili asi 20 -30 minut, ale ona od bolesti nebola schopna ich ani vnimat, zle to znasala... Priamo na porodnej sale jej po tomto navrhli, ze jej pichnu EPI.. a aj pichli...
a uz som len pocula : pani, uz vas nic nemoze boliet, ide kontrakcia, tlacte !!!! asi na 10ty pokus ju potom vytlacila... zachranili jej dieta... co vam poviem...

katrin21
18. okt 2015

@yollanda to zazila aj moja segra a to nemala ani EPI.. proste dlhy porod, dieta sa nadychalo plod vody a mala aj zapal pluc z toho... skoro zomrela neterka... segra rodila strasne dlho....

yollanda
18. okt 2015

@katrin21 ale ide o pristup... hentake hovado?

eri28
18. okt 2015

@katrin21 ja od prvych kontakcii 16 hod, ale ta neznesitelna bolest asi 5 hodin, a to len koli neschopnosti midwajf, by som uz davno porodila ale ona bola asi slepa 😝 .A prezila som samotny porod 20 min, bez nastrihu, sitia infuzky, a maly skoro 4 kg.

8291
18. okt 2015

Každý ma iny prah bolesti ja teda zvladnem dost ale bola som rozhodnutá pre epi.nakoniec som rodina sekciou planovane týždeň pred terminom zo zdrav.problemov.kamoška rodina 15 hodín ale už po piatich prosila o epid.lebo najskôr nechcela ale bolo to vybavene tak že keď bude treba pichnu.neskutočne sa jej ulavilo.pri druhom uz ani nerozmyslala ze pôjde bez,ale je to individualne

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
katrin21
18. okt 2015

@eri28 ale kazdy ma iny prah bolesti, a to je pravda. a nie kazdy porod rovnako boli aj tu istu zenu...
Viem o babe, co pri prvom vrieskala tak, ze ju poculi na chodbe vonku... druhe vypučila ani nevedela ako apovedala, ze toto moze kazdy tyzden ist, ked je to ako teraz.... ako je to mozne? nuz, ktovie... Porodne cesty inak zmaknu, alebo nezmaknu ako maju, alebo sa zena lahsie otvori.... neviem...

a ja som mala oxytocin od zaciatku, to je ine ,ako ked mas prirodzene kontrakcie a len sa ti skraacuju casy posledne hodiny..... ja som mala silne od zaciatku asi kazde 2 minuty, pootom kazdu minutu , cele hodiny.. mala som pocit, ze ani nie su medzi tym medzery... diky. 😝
a ja osobne este k tomu bolest zvladam zle...

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
norbmarcka
18. okt 2015

Ja som mala prvý pôrod s epi. Mala som od začiatku veľké bolesti a myslela som, že to naozaj nevydržím a nevedela som sa dočkať kedy mi pichnú epidurálku. Bolesti mi začali o 21.00 a to hneď dosť veľké, ako v jednom kŕči. Celú noc som pretrpela na vzdychárni, dávali mi všelijaké lieky proti bolesti, ale nič mi nezaberalo. Ráno o 7.00 mi konečne mohli pichnúť epi a ja som hneď potom pocítila obrovskú úľavu od bolesti. Bolo to super, to áno, ale keďže som prestala cítiť kontrakcie a bolesť, začalo sa mi chcieť spať, lebo som bola vyčerpaná z noci a taktiež som sa prestala otvárať. Pôrod nie a nie sa rozbehnúť, dostala som 2 flaše oxytocínu, necítila som tlaky, nič. Sestričky mi už neskôr hovorili, aby som tlačila, aj som sa snažila, ale keďže som nič necítila, bolo to zle. Malého som nemohla vytlačiť, zvalili sa mi na brucho a ja som nemohla dýchať. Potom som odpadla a malý skoro umrel. Nepripisovala som to však epidurálke... Prišiel ale druhý pôrod, išlo to síce vcelku rýchlo, ale bolesť je bolesť a tak som si ju zase vypýtala. Anesteziológ prišiel a medzitým ako vypisoval papiere som mala tak silné kontrakcie a tlaky, že som myslela že mi malá vystrelí. Tak zavolal sestričku a tá už len vykríkla "rodíme" 🙂 Takže ani mi ju nestihli pichnúť. Bola to síce ohromná bolesť, ale po tejto skúsenosti by som si už epi nedala. Dalo sa to vydržať a určite mi v prvom prípade dosť pokazila pôrod. Ale bolesť je hnusoba a keď sa jej môžeme zbaviť, v tej chvíli rozmýšlame inak 🙂 Teda aspoň ja 😀

natalushka
18. okt 2015

Ahoj..gak mam za sebou jeden porod..s epi..ako pisal niekto vyssie..je to hlavne o tebe,ako si verisi..jeden porod uz mas za sebou,takze teoreticky vies do coho ides,vies ako tvone telo reaguje na bolest..i ked kazdy porod je iny,ale teoreticky si pripravena,takze hlavne si nastuduj pre.a proti a potom sa ti bude mozno lepsie rohodovat..mne pichli epi priskoro(2cm otvorenA)..ale bolo to super..bolesti som mala 4h a2min,1,5min dlzka.kontrakcie..takze som kricala uz od vratnice,nech mi to pichnu..ani dychat som nemohla poriadne..pichanec bez bolesti,po druhej kontrakcii zabralo..uzasna vec,behala som,skalala..za hodinu som sa otvorila na 7,pustili vodu..ale potom sa porod trocha zastavil,epi zacak odoznievat,museli pripichnut dalsi..a asi nemali..maly zacal haprovat s ozvami,ja na kysliku,maly uz v cestach,ale branka.este nebola uplne zasla,takze ho museli chvala bohu len povytiahnut vexom..maly ale ok,Apgar skvely,vsetko super,len malicky kefalhematom..keby mi manzel asi 2hodky po porode nepovedal,ze dostal strach az ked mi tam strcili vex,tak by som ani nevedela,ze ho pouzili..zaujimave,ze aj ked mi asi 2hodky pred narodenim dopichli dalsiu davku,citila som nastrih(mala som kricat vzdg,ked mi zacinala.kontrakcia a dr strihla,ked este len zacinala,ale len to stiplo,ziadna trauma,aj ten vex,take stipnutie,nic hrozne),pri kontrakcii strasne tlaky,takze som tlacila,ked bolo treba,ale asi to nebola ta "plna"bokest..bok to len strasny tlak..neviem zrovnat ako je to bez epi.. pri siti som ale myslela,ze nastala moja posledna hodina..odbili ma tym,ze sak mam este epidural..no reku ked som citila,ked ste strihli,tak asi uz ho nemam..takze moj najhorsi zazitok z porodu je sitie..suma sumarum..keby som rodila znova i cez to vsetko by som si epi asi dala znova,ak by to slo..ja totiz moc nezvladam bolest..a hlavne ked si spomeneiem na to sitie,tak machyta panika..takze za mna ano..svagrova prisla na 5otvorena,klystyr ju pohol na 8,protekcne pichli epidural a rodilo sa..ona ze necitila vobec nic,tlacenie riadene,vsetko super,max.spokojnost..dufam,ze sa dobre rozbodnes.. vlastnej spokojnosti

andrejka1974
18. okt 2015

ja som mala epi az pri poslednom porode a povedala som si preco som si ju nedala uz pri predoslych porodoch, uplna pohoda, este mi urychlila porod a nemala som ziadne vedlajsie ucinky,keby som sa mala rozhodnut este raz urcite som za epi

norbmarcka
18. okt 2015

A este som zabudla, malý mal obojstranný kefalhematóm a zlomenú klúčnu kosť, nastrihnutá som bola až po zadok....druhý pôrod len preventívny nástrih a malinká bola úplne v poriadku.

jankastubka
18. okt 2015

Ja som mala epi a pochvalujem si. Je sice pravda, ze bolesti ustupili a kontrakcie som necitila, ale porod sa vobec nespomalil. O pol noci mi odtiekla voda, cca. O 4tej mi pichli epi a o 7.03 bola mala na svete.
Mam vdaka epi z porodu pekny zazitok. A po porode ma museli cistit lebo som velmi krvacala, a vdaka epi som nemusela ist pod narkozu, ken mi dopichli 1 davku.
Tazko tiez jednoznacne urcit, ci problemy ktore niektore popisuju mohla sposobit len epi. Niekedy to moze byt suhra okolnosti. Kolko krat sa aj bez epi spomali porod, ci zena nevladze tlacit, alebo ma dieta nizke apgar skore. Ale verim, ze v nemocnici sa radi na to vyhovoria, lebo je to jednoduchsie ako patrat. Sama viem ako sa vsetci na mna pozerali cez prsty, za to, ze som chcela epi. Akoby to bolo nieco nenormalne... a argument ze ved sa odjakziva rodilo prirodzene, tak preco nie stale. No kolko z nich si necha trhat zuby bez injekcie, by ma zaujimalo.
Je super ked to niekto zvladne aj bez, ale ja som mala z porodu velky strach a toto mi velmi pomohlo. Mrzi ma ked v okoli pocuvam ludi, ze kvoli hroznemu porodu uz radsej nechcu dalsie dieta, je to potom skoda.

katrinka8
18. okt 2015

Ja som mala prvý pôrod s epi - v podstate som asi spanikárila, lebo kontrakcie boli v pohode a dali sa predýchavať. Avšak nespala som celú noc a bola som totálne unavená, povedala som si, že nebudem vládať, tak že to bude tak lepšie... Pichli mi ju, keď som bola v ideálnom stave, otvorená na 7 😉 Čiže ozaj nič som zrazu necítila, žiadna bolesť, žiadne kontrakcie, len príjemné vlnenie, prišiel energiu dodávajúci spánok na pôrodnej sále (áno, pospala som si 😀 ), ALE to, že som necítila nič znamenalo aj to, že sa mi zrazu pozastavili (spomalili) kontrakcie a museli mi dať oxytocín, a keď sa po nejakej tej hodinke - dvoch znovu vrátili do normálu, tak som mala tlačiť, ale ja som necítila ani tlaky ☹ Proste keby mi PA nehovorila, ako mám tlačiť, tak by som dcérku asi nevytlačila alebo čo. Doktor stál pri mne s kliešťami, lebo malá sa už dostávala do núdze. Povedal, že ak ju na 3 kontrakcie a zatlačenia nevytlačím, bude musieť ísť kliešťami, lebo jej dôjde kyslík. Ja som sa len opýtala, či sa jej nemôže nič stať, a on mi povedal, že stať sa vždy môže niečo, ale iná možnosť nie je, lebo ak nepôjde von, zadusí sa. Ale že verí, že to dám aj bez klieští, keď sa na to sústredím. Ja som sa asi vtedy tak zľakla, že som ju ozaj vytlačila - bez tých klieští.
Necítila som nástrih ani šitie - ale mala som len 1 steh. Inak, našťastie, sa epi inak negatívne neprejavila, malá nebola ospalá (akurát sa nahltala zelenej vody, tak ju museli odsávať a až tak mi ju odsatú dali, ale to s epi nesúvisí, to sa nahltala už počas tehotenstva), ani ma nebolela hlava, ani nič, ja som už na izbe v pohode behala aj sedela, nič ma nebolelo 🙂
Druhý pôrod som si povedala, že skúsim bez epi - že len v prípade núdze si dám, nebudem robiť hrdinku, ak to bude ozaj veľmi zlé. Tak som si hovorila predtým, ako sa mi do rúk dostala knižka od Lucie Groverovej - Suchej: Aby porod nebolel. Neviem, či to bolo tou knihou, ale keď som šla do pôrodnice s tým, že som doma asi 2,5 hodiny netušila, že sa mi začal pôrod a mám kontrakcie 😀 - som vedela, že tú epi potrebovať nebudem. A tak aj bolo. Bezbolestný pôrod existuje (bez epi a iných prostriedkov), naozaj sa "to" dá zažiť 🙂 Druhého synčeka som porodila bez nástrihu, bez šitia, bez bolesti, bez epi 🙂 A bol to super zážitok - keby som vedela, že to bude "také", tak môžem rodiť každý rok - ak by mi tie deti niekto vynosil 😀 Okrem iného, za mňa veľký rozdiel - cítila som tie tlaky, čiže som vedela, kedy a ako mám tlačiť. Unavená som nebola, napriek tomu, že som tiež celú noc nespala (asi preto, že to nebolo kvôli kontrakciám, ale kvôli tomu, že najskôr som pozerala Sex v meste a potom behala po záchodoch 😀 a až následne na to zistila, že to asi už rodím a treba mi ešte tašku dobaliť)
ČIže za mňa - bez epi 😉 Ale dodám, že ten bezbolestný bez epi som si "odmakala" počas tehotenstva, občas to bolo ozaj psychicky veľmi, veľmi náročné

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre