S epidurálkou verzus bez epidurálky

vendra88
12. apr 2016

Prosím Vás je tu nejaká dobrá dušička ktorá rodila už aj bez epidurálky, ale aj s ňou. Takže 2 a viac pôrodov?
Že aký máš na to názor a či ti epiduralka pomohla.

dionyzka
12. apr 2016

ja som skusala. Bez epiduralky lepsie - mne to akoby porod spomalilo, takze trval omnoho dlsie. Ale kazda vec ma dve stranky - pri osetreni poporodnych zraneni to pomohlo velmi ju mat.
Ak by som rodila este raz - bez epiduralky.

vendra88
autor
12. apr 2016

@dionyzka a môžem sa spýtať kedy ti ju pichli až úplne k pôrodu, alebo ked si bola cca 5-6 cm otvorená?
Ak to nieje moc osobné, ale však nemáš tu fotku 😉

petjka
12. apr 2016

Prvý pôrod bez, šialené bolesti, ja som sa vytrapili, babatko v úplnom poriadku. Druhy s epiduralkou, porod skoro bez bolesti ked bolo treba necitila som kontrakcie ani tlaky, ked nejaké boli, babatko bolo kvôli tomu dlho v porodnych cestach, narodena s modrou maskou a drobným nalezom na mozgu z pridusenia a dlhého stlačenia. Teraz behame po lekároch, uz ma pol roka, dufam ze bude úplne ok. Ak nahodou niekedy tretí porod tak určite bez epi, radsej to jeden deň doslova pretrpim nez trpieť dlhodobo po pôrode pri myšlienkach či dieťa bude zdravé alebo nie.

janka30
12. apr 2016

Ja som prvy krat s epi, po pol hodinke bol maly na svete, bolo to bez bolesti, ziadne problemy ani potom. Druhy krat sme nestihli, prisla som otvorena na 8cm, ked som mala kontrakcie, bola by som dala vsetko za epi 😊, ale s odstupom casu, da sa to vydrzat. Ja som ale porodila do hodinky, keby to bolo dlhsie, urcite s epiduralkou 😊. Ale kazda sme ina, prajem vela stastia pri rozhodovani 😊

vendra88
autor
12. apr 2016

@janka30 Bože strašne dakujem za tvoj príspevok veľmi mi pomohol. Lebo ja som 1x rodila 17 hodín a bolo to strašné, ale teraz som rozhodnutá na epiduralku a sľúbili mi, že mi ju dajú ked budem na 5-6cm otvorena. Tak dúfam, že to nebude už také extremne. Ďakujem

michadel
12. apr 2016

Podobne ako Janka30. Prvy s epi, uplne super, bezbolestny, rychly ukazkovy porod. Pri druhom dietati ma doktorka dve hodiny pred porodom poslala domov, ze to na porod nevyzera a pol hodine ked som sa vratila uz bolo na epi pozde a bola to najhorsia hodina a pol v mojom zivote. A to trpim silnymi migrenami a na bolest som zvyknuta.

katka1981
12. apr 2016

@vendra88, mna napichli ked som bola na 2 az 2,5cm, dali vyvolavacku. Pol hodinu som mala bolesti, dali sa predychat a hovorim manzelovi nech rychlo zavola anesteziologicku, aby mi uz dala epi, ta dobehla, dr. ma pozrel, ze dobre som na 4 ze mozu mi dat ucinnu latku. Mna napichli ked som este bolesti nemala a potom ked som bola na 4 cm mi dali tu ucinnu latku. 2 hodiny som mala epi, bolesti v pohodicke a ked zacali zas, volala som dr. ze chcem dalsiu davku, ze ok ale uz poslednu a stihla som do 2 hodin porodit, bolo to dobre nacasovane, s tlacenim problem ziadny nebol, mne cely porod regulovali oxytocinom, lebo ked mi ho vypli, mne hned kontrakcie skoncili. Dr. ma nestrihal, nesil, tak neviem posudit ci mi epi este ucinkovala. Ale porod bol uzasny. Aj teraz chcem epi.

lienkaviva
12. apr 2016

@vendra88 Ja som mala pri 1.pôrode epi (2.bol sc) a čo bolo super, že to pôrod urýchlilo, šitie bolo znesitelne a nebola som vystavena, aaaaale stratila som ku koncu kontrakcie a keďže som bola 1.rodička, nevedela som tlačiť, malého mi vytláčali, ten strach o dieťa, no....zlakla som sa. Pri 2.by som to už vedela 😁takže za mňa áno ...takže je dobre že sa pýtas, aspoň budeš vedieť na čo sa pripraviť. Držím palce 😉

bonaqa2013
12. apr 2016

ja 4 pôrody a všetko bez epi. Prvý pôrod - mi nemal kto pichnúť - lekárka nemala službu, a ostatné pôrody nestihli....

andrejka1974
12. apr 2016

ja som mala 5 bez epi a posledny s epi, uplne super,vsetko bez bolesti, porod sa urychlil, ja urcite odporucam

bosoriak
12. apr 2016

@vendra88 Taka tema tu uz inak niekde je, aj tam najdes dost skusenosti. Ja som mala prvy porod s EPI, dalsie dva bez. Tie bez epiduralu hodnotim ako rychlejsie a lepsie co sa zotavovania tyka. Ta bolest bola vydrzatelna. Ale moje porody bez epiduralu trvali 2 hodiny jeden a 1 hodinu druhy. Ak by som mala mat kontrakcie dlhsie, tak si epidural rozhodne vypytam. Ono kazdy organizmus je iny a kazdej zene inak epidural zaberie. Takze je to neprenosna skusenost, co inej zabralo, tebe nemusi.
Vela zdaru.

edn
12. apr 2016

prvy bol s epi a rodila som dlho a vobec mi nezabrala, aj pri siti mi to potom museli umrtvovat a druhy porod bez a uplne super.. ale zalezi to od vselicoho - z mojej skusenosti viem, ze s dobrymi sestrickami ziadnu epiduralku nepotrebujes a s harpyjami ano, ak nie je anesteziolog uplny debil ako ten moj 🙂

dominika2221
12. apr 2016

Ja som mala prvý bez epi trapila som sa dlho mam strašný zazitok pri siti ani nehovorim strasna bolest pri druhej dcere som si dala epi išla som do porodnice skôr aby ma stihli napichnut davkoval mi postupne až keď som mala silnejsie kontrakcie narodila sa po 2 hodinách mne porod urychlila epi porod som si neskutocne uzila bola som druhorodicka takže už som vedela kedy tlačiť ja môžem len odporučiť a viac by som bez epi ja nerodila v zahraničí to pichaju kazdemu zaradom prečo trpieť ak nemusite skôr nepodporujem tie oxitociny a pod ktoré puchaju a matky ani nevedia co im pichaju môj nazor

jarinka33
12. apr 2016

@dionyzka ja tiez zvazujem bez.. ale nie som este na 100% rozhodnuta

dominika2221
12. apr 2016

Ja som tie kontrakcie predychavala kým sa dalo keďže pri prvom som zazíla strašne kontrakcie tak už som to vedela porovnať kedy je to už brutal a vtedy mi to dopichol a hneď ulava beskutocna bolesti prec tak mi to dopichol 3krat takže myslím ze treba trošku vydržať kým to nie je fakt brutálne mamicky ktoré už rodili to už vedia porovnať

gzzzl
12. apr 2016

ja som za jednozancne ano... dva porody, prvy zle pichnuty asi, alebo neskoro, lebo vobec nezabral...druhy porod s epi, zabral... paradny rozdiel, ako maminy vyssie pisu... usetris vela energie na finale... a vies si ten porod uzit..

jarinka33
12. apr 2016

@dominika2221 to mas pravdu veru.. no mna to este len caka takze zatial len zistujem co a ako...

dominika2221
12. apr 2016

Urcite je najdolezitejsi porodnik mam s tým skusenot pri prvom ma nechala neskutocne trápiť až som nevladala tlačiť a malému tak klesli ozvy až hrozila akútna sekcia ale som sa zatala a povedala ze ho vytlacim hoc by co bolo pri druhom som si porodnika vybrala a urobila som dobre lebo psychicka podpora je tiez veľmi dolezita

lauricka
12. apr 2016

Prvykrat som rodila s EPI, ked som este bola prvorodicka a vela veci nevedela. Druhykrat som uz bola "mudrejsia", mala som uz dost informacii, ktore sa tykali porodu a EPI by som si nedala ani nahodou. Je tam vela negativ. Rodila som bez EPI a lutujem, ze som si ju dala prvykrat. Rozhodne bez, ak mozem za seba povedat. A ak za babatka, tak tak isto 😉 . Uz sa tesim, ako sa tu zacnu teraz do mna obuvat niektore 😉

katie303
12. apr 2016

ja som mala prvy porod s epiduralkou trval vyse 30 hodin takze som nevladala a po epiduralke som pozerala tv kym som sa otvorila takze v pohode podla kontrakcii na monitore som odtlacila druhy isiel strasne rychlo tak som.nestihla do 2 hodin bola dcera na svete . daj si epidural ak to nebudes zvladat nic to neni

lauricka
12. apr 2016

@vendra88 ozaj a o epidurale sa neda napisat, ze "nic to neni", to napise len ten, kto o tom nic nevie. Na porod je potrebna kvalitna priprava, nie medikamenty na oblbenie tela.

cichlida
12. apr 2016

Prvy porod s epi- krasny, aj ked neviem ci mi to uplne ucinkovalo, pretoze bolesti boli, ale dalo sa, na sitie atd to ucinkovalo lepsie. Druhy bez epi a teda hroza( odmietli mi ho dat, vraj to zvladnem!) otras, druhy porod sice rychlejsi, ale zato tie bolesti boli priserne a o siti a cisteni ani nejdem pisat radsej- to bolo este horsie. Takze za mna ano

seva
12. apr 2016

@vendra88
ahoj, poradim ti, mat epi vybavenu pre kazdy pripad a zvazovat az ked bude treba, t.j. pocas samotneho porodu. Oni totiz, kazdy porod je iny, kazda pocitujeme bolesti inak, rozhodni sa podla seba. U mna prvy porod s epiduralkou, vyvolavany porod, bolesti som vdaka nej necitila, ale - uplne ma odrovnala, nevedela som, kedy tlacit, bolesti po porode dost neprijemne. Druhy a treti porod - bez epi, bolesti znesitelne, silne bolesti len poslednych par kontrakcii. Po porode - bez poranenia, bez bolesti, uplne fit.
Poradila by som ti dve veci: cvicit s balonikom, epi mat v zalohe pre kazdy pripad, psychicku pripravu na porod (kurz hypnoporodu, alebo nieco podobne, co ta nauci koncentrovat sa).

senta_sofia
12. apr 2016

@vendra88 prvy po epi skoncil akutnou sekciou, zrejme epi sposobila utlmenie kontrakcii, druhy bez epi, bez problemov... Akoze fajn som si oddychla,ako mi ju podali,o to pokoj,lebo porod sa vliekol. Urcite by som si zistila,ako vedu porod s epi,ci ju vysadzuju pred samotnym tlacenim alebo akom... Zvladla som to bez,asi by som sla do toho aj znova.

smolinka007
12. apr 2016

Prvy porod s epi, druhy Bez. Keby ze rodim este raz, URCITE BEZ! da sa to vydrzat a je to prirodzenejsie. Epi to zbytocne spomalila... A je tu riziko zleho napichnutia... Cele tisicrocia to zeny zmakli, a my to nedame?!?! 😉

stardust
12. apr 2016

prvy porod som absolvovala s epiduralkou. Velmi mi pomohla. Druhe dva porody sa konali bez epiduralky, nie ze by som ju odmietla, ale uz nestihla sa podat. Najlepsie je podla mna dat suhlas dopredu a pocas porodu sa rozhodnut, ci ju potrebujes alebo nie.

alby2014
12. apr 2016

Mam len jeden porod s Epi a uz nikdy nebudemrodit bez, uplne super, urychlila mi porod, necitila som bolest, len tlaky, vedela som teda, kedy tlacit, skoncila som bez nastrihu a sitia, porod taky skvely, ze si ho chcem o rok zopakovat. Ako vravi moja mama,....vies, preco sme rodili bez epi? Lebo nebola. 😀

monikaparson
12. apr 2016

@vendra88 Rodila som len raz, ale úprimné, nie je to také strašne ako ti často každý povie. Áno, tesne po som mala pocity nič moc, ale to skôr z toho prístupu som bola veľmi otrasená ako z pôrodu ako takého. Pýtali sa ma, či chcem, no odmietla som to, ani som nad tým nepremýšľala. Druhý bude určite bez a ani nechcem, aby ma nastrihli, to sa ma tiež nepýtali. Je pravda, že som o tom ani nevedela a dokonca ani to šitie som necítila, ale nechcela by som to už. Každý takýto zásah do tela si vyberie svoju daň.

zumasi
12. apr 2016

@vendra88 Bez epiduralky som mala prvy porod, velmi som sa vytrapila, strasne bolesti, porod dost dlhy. Druhy porod boli dvojicky, epi som si dala kvoli tomu keby bolo treba akutny cisarsky, pri dvojkach je predsa vacsie riziko. No a porod som v podstate predriemala, na druhy den som behala, vladala, zotavenie omnoho lepsie, a to som mala narocnejsie tehotenstvo. a druhy porod bol kratsi. takze mne pomohlo 🙂

andreablabla
12. apr 2016

Ja obidva s epiduralkou. Normalne som kontrakcie citila,spolupracovala s doktorom. Bola som uvolnena a v pohodicke. Obidva porody boli bez nastrihu a sitia. Ja verim tomu,ze to bolo aj vdaka epidiralu.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre