Sekcia - epidurál, spinál alebo celková anestéza

kubkomatko
12. jún 2013

Tie, ktoré ste rodili sekciou (plánovanou), mali ste epidurál,spinal alebo celkovú anestézu?

zuuzika
12. jún 2013

Pri sekcii sa nedava epidural...Pri spinale necitis nic od pasa dole,pri epidurale mas znizenu citlivost ale musis citit kontrakcie,aj sa picha inde ako spinal. A ja som mala aj celkovvu aj spinal a na spinal nedam dopustit 😉 . Pocut plakat,vidiet babo hned ako ho vyberu,no krasa...

patkobo
12. jún 2013

jednoznacne spinal .. len ja som mala ten problem, ze mi z toho bola strasna zima.. nenormalne ale fakt nenormalne ma triaslo..to sa ani popisat neda ..nic sa s tym nedalo robit, nnevedela som to ovladat ..museli ma sestricky drzat na stole aby som sa im nehybala 😉

siska53
12. jún 2013

Ja som rodila cisarskym a prvykrat som mala spinal, druhykrat epidural. Pri druhom som sa lepsie spamatala. Pri prvom som mala hroznu zimnicu a zotavovanie bolo horsie. Mna sa nik nepytal, aku anestezu chcem. Rozhodli vzdy anesteziologovia, ktori posudzuju predoperacny stav..

lillyd1
12. jún 2013

Ja som sekciu podstúpila v celkovej anestezii. ..a neľutujem, urobila by som to znova, nikdy by som si nenechala nič pichnut a už vôbec nie kdekoľvek v oblasti chrbtice a miechy, preboha!!! Mám známu, ktorá po zlom vpichu ochrnula na jednu nohu....

annalena
12. jún 2013

Pri sekcii sa da dat aj epidural, ide o to, ake lieky ti tadial podaju - ci sa robi len analgezia (tlmenie bolesti) alebo anestezia, kde nic necitis (rovnako ako pri spinale).
Pri planovanej sekcii sa epidural voli skor ojedinele, rozhoduje sa medzi spinalom a celkovou. Jednoznecne sa ale odporuca spinal.

patkobo
12. jún 2013

@siska53 v epidurale si rodit sekciou nemohla ..
epidural - citis si telo normalne, nohy, brucho, vsetko .. necitis len kontrakcie
spinal - nohy, brucho, nic si necitis .. co je pochopitelne, pretoze Ta rezu

Ci?

mery7
12. jún 2013

Ja som mala spinalku.ked to pichali bolo to troska neprijemne ale vidiet a pocut malu hned ako ju vybrali bolo nadherne.dokonca mi ju aj na sale dali prisat sa. Ja som nemala pri spinalke ziadne tazkosti.

annalena
12. jún 2013

@patkobo siska53 mohla rodit v epidurale, ide o to, ake lieky sa cez epiduralny kateter podaju, resp. ako silne. aj pri epidurale sa da docielit uplne znecitlivenie dolnej polovice tela rovnako ako pri spinale. trva to sice dlhsie, ale zase je vyska znecitlivenia lepsie ovplyvnitelna ako pri spinale. 😉

patkobo
12. jún 2013

@annalena dakujem ze vysvetlenie..toto som ozaj nevedela ..poducila som sa nieco nove, dakujem 🙂

siska53
12. jún 2013

@patkobo veru, druhykrat to bol epidural, ved mi to aj povedali. Pri spinali mi to pichli a sli na to, pri epidurali sa cakalo cca 20 minut, nez sa slo na vec. Tiez som sa cudovala, ale anesteziologicka tak rozhodla, ze to bude pre mna tak lepsie.

ivka_666
12. jún 2013

Ja som síce nemala sekciu plánovanú, ale akútnu..... keďže som mala napichnutý epidurál robili mi aj sekciu pod epiduralom. Super bolo, že som hneď videla malinkú 🙂 Počas sekcie som mala hroznú zimnicu tiež ma museli sestričky držať, aby som sa tak nehýbala, lebo sa to nedalo ovládať.

lenka142
12. jún 2013

Ja som obe deticky rodila sekciou a mala som spinal pri oboch.Rozhodli tak lekari a bolo to fajn,hned som ich videla.. No, pri prvom som mala po spinalke neskutocne bolesti hlavy asi na 3-4 den..pri druhom nie..

aristka
12. jún 2013

@kubkomatko odporúčam ti jednoznačne spinálku...mala som epidurál,ako prominentná a dobre,ale po sekcii analgézia sa mi zdala nedostatočná aj napriek podávaným dávkam,pri druhom som si dala spinál a pooperčná analgézia omnoho dlhšia a celkovo lepšie,celkovú anest.úplne vylúč je to zbytočné a analgézia po cs je hneď po prebudení nulová,tj.veľké bolesti a zbytočné veľké dávky analgetík a celkovo je to veľká záťaž na org. a nevidíš dieťatko...ak chceš vedieť niečo bližšie kľudne sa spýtaj...inak pred plánovaným výkonom absolvuješ predanestetickú prípravu v anest.ambul a tam sa pýtaj....všetko ti vysvetlia

aristka
12. jún 2013

@siska53 určite to bolo opačne,čaká sa chvíľu pri spinálke,kým zaúčinkuje,väčšinou si vtedy klienta ggyn.zarúškujú a vydezinfikujú...epidurál zaberá omnoho rýchlejšie

aristka
12. jún 2013

@annalena sama s tým robím a mám to vyskúšané na sebe,epidural nie je pri sekcii lepší,zabral veľmi rýchlo a aj keď dávali dávku,je viac cítiť tlaky a pichanie a sprievodné javy búchanie do moč mechúra ,čo už bolo bolestivé čo robili gyn,ale pri spinálke som necítila absolútne nič...úplne super,sama som bola prekvapená...

patkobo
13. jún 2013

@siska53 ospravedlnujem sa, nevedela som, ze je aj taka moznost ..

annalena
13. jún 2013

@aristka ja s tym tiez robim, dennodenne ich picham 😀 a ked je dobre pichnuty epiduralny kateter, dobre nadavkovane lieky , tak pacientka neciti nic...rovnako ako pri spinali. a vyhodou sekcie v epidurali je, ze sa lepsie da ovplyvnit vyska znecitlivenia, je ovela menej problemov s krvnym tlakom a aj po sekcii sa da este dopichnut davka proti bolesti. 😉
ale ako pisem...musi byt dobry lekar, dobre pichnuty kateter a dobre zvolene lieky. .... a treba pockat minimalne 20-30 minut, aby lieky zabrali.

leporeloo
13. jún 2013

neviem kto by si vybral celkovu anestezu ak by nemusel...
je samozrejme lepsie vidiet babatko, pocut ho zaplakat a pokusit sa co najviacej podporit bonding...

zuzik307
13. jún 2013

@annalena aj ja s tym robim, mala som sekciu v epidurali, a nabuduce isto radsej spinal s epiduralnym katetrom...bola som prekvapena, ze som to doost citila...a bolo to aj dobre pichnute, aj nadavkovane...urcite lepsie to znasaju moje pacientky v spinali 🙂 na pooperacnu analgeziu sa nemozem stazovat...

annalena
13. jún 2013

@zuzik307 netvrdim ze je to standardny postup, epidural sa voli skor ojedinele, aj u nas. hlavne kvoli tomu cakaniu, problemom s pichanim, je naozaj lahsie a rychlejsie pichnut spinal. reagovala som nato, ze tu bolo tvrdene, ze sekcia sa neda vykonat v epiduraly. odviedla som niekolko sekcii v epidurale a pacientky sa na nic nestazovali, rovnako ako pri spinale.
a jasne, CSE je tiez jedna z moznosti 🙂 ale to uz zachadzame do detailov.
a este na upresnenie, lebo prave docitavam prispevky vyssie..... @aristka urcite zabera spinal rychlejsie v porovnani s epiduralom....spinal v priemere 3-5 minut, epidural treba cakat 20-30 minut.

hapsetsovet
13. jún 2013

ahojte, ja som mala spinálnu anestézu, cítila som tahy a tlaky, pocas celej anestézy mi bolo na vracanie, napriek normálnemu krv. tlaku a frekvencii, hned po operácii nastúpili také bolesti, že som doslova žobronila o tramal, žiadna pooperačná analgéza po spinálke, nič, kamarátky vraveli že epiduál s dodávaním liekov 24 hod. po sekcii bol najlepšie riešenie...

mima2778
13. jún 2013

Mala som spinal,no potom nastala taka zimnica,ze som sa triasla asi 3 hodiny,no chybu urobili sestriicky,ze ma po 10 hod.od sekcie postavili na nohy,na dalsi den zacali priserne bolesti hlavy,tocenie,ked to ani po 3 dnoch neustupilo,museli opat pichat do toho miesta krvnu zaplatu,potom uz bolo dobre,no tie 4 dni som sa nevedela postarat o maleho

madono
13. jún 2013

ja som tiež mala spinál a bola som totálne OK, žiadna zimnica, bolesti či točenie hlavy. V pondelok v noci som rodila a v stredu poobede som sa už plne starala o malého.

kitty88
13. jún 2013

ja som tiez mala spinal, na odporucanie anesteziologa, druhykrat by som ho volila takisto... ziadne problemy a vidiet malu hned po vybrati bol pocit na nezaplatenie 😵 a chcem len podotknut, ze zimnica nemusi byt len pri spinale, ale aj pri celkovej, napr. moja sesternica mala celkovu a takisto mala zimnicu ako ja po spinale a celkovo ja som spinal znasala ovela lahsie ako ona celkovu, po nej bola dost dlho otapena, ja som vsetko vnimala cely cas a aj maleho videla prvykrat az niekedy poobede (rodila rano o siedmej).

majka1122
13. jún 2013

@kubkomatko ja som mala obe deti plan.cisárskym .oba boli spinal ale ani jeden sa nedal porovnat s druhym.Prvy chlapec:počujem plakať nič neboli,všetko nádherné.Druhý vyberú dievča nepočujem plač,na sále stres a ja skolabujem to je všetko čo si pamatam.............

siska53
13. jún 2013

@aristka vidis, nemylila som sa, ved to si zas pamatam, co mi pichali pri ktorom porode. Viem, ze pred rokom som mala epidural a cakalo sa, kym zaberie - lebo som sa ich vypytovala, ze co sa deje, preco cakame a som sa dozvedela, ze kvoli epiduralu.. a pred 3 rokmi sup a slo sa na to. Ja som horsie znasala stav po spinale, ale mozno to bola nahoda.

aristka
13. jún 2013

@annalena to nie len či s tým robíš,ale ja hovorím aj o osobnej skúsenosti a pichal mi to špičkový lekár ,za ktorého by som dala ruku do ohňa....spinálka je pre sekcii lepšia aj analgézia po sekcii,dosť som bola z epiduralu sklamaná a inak mi zabral veľmi rýchlo....a čo sa týka tlaku,pri sekcii sa dávajú vyššie dávky a s tlakom sú problémy tak či tak...jednoznačne som za spinal...

aristka
13. jún 2013

@siska53
vidíš a tam sa potvrdzuje jedno,každý klient je individuálny a treba k nemu aj individuálne pristupovať....

stellamaris
13. jún 2013

ja som mala akutnu sekciu,vybrala som si celkovu anesteziu. Epidural ani spinal dostat nemozem,pretoze mam problemy s platnickami a celkovu nelutujem,Dobre vyspana som bola a hned mi ukazali maleho na pooperacnom 🙂 Keby som mohla ten spinal dostat,rozhodnem sa urcite pre celkovu,nechcela byt som byt pri vedomi,ked mi doktor reze brucho,asi by som sa z toho zlozila 😀

siska53
13. jún 2013

@aristka ved tak-tak.. Len to ,co zvolit, zavisi nie od pacientky, ale od lekara za to zodpovedneho, nie? Ja si predsa nemozem vybrat, ci chcem spinal ci epidural, ci celkovu, lebo tomu figu rozumiem, tak to je, nie?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre