Skúsenosti s pôrodom v Anglicku: Čo očakávať?
Ahojte.zakladam tuto temu lebo som v 37 tt,cize o chvilu ma caka porod a zijem v Anglicku,takze by som chcela vediet ako to tu prebieha.Baby,ktore mate skusenosti s porodom v UK,tak sa podelkte o tie skusenosti so mnou.velmi ma zaujima ako to tu prebieha,ci si mozeme vybrat polohu ako chceme rodit a pod.
Stručné zhrnutie
- V UK sa prenatálna starostlivosť často vedie midwife, rutinné vaginálne/palpčné vyšetrenia nie sú štandardné a prvý plánovaný ultrazvuk sa zvyčajne robí okolo 12. týždňa (uvádzané viacerými diskutujúcimi).
- V UK mnohé pôrodnice nevyžadujú holenie ani klystír a diskutujúce tvrdia, že ženy majú väčšiu voľnosť pri voľbe pôrodnej polohy; jedna účastníčka uviedla rozdielne percentá epiziotómií: ~13 % v UK vs ~90 % na Slovensku (tvrdenie z diskusie).
- Pri komplikáciách v UK midwife prepája pacientku s urgentným vyšetrením a nemocnicou a sú odporúčania študovať odborné usmernenia (napr. www.nice.org.uk) a dohodnúť porodný plán s midwife a GP.
Najčastejšie otázky
Q: Aké sú bežné termíny prvých vyšetrení v tehotenstve v UK?
A: Pacientky v diskusii popisovali prvú návštevu u GP okolo 7.–8. týždňa, následné kontaktovanie midwife o 1–2 týždne a plánovaný ultrazvuk bežne až po 12. týždni.
Q: Robia v UK rutinné vnútorné (vaginálne/palpčné) vyšetrenia počas tehotenstva a pri pôrode?
A: Diskutujúce uviedli, že v UK sa rutinné vnútorné vyšetrenia počas tehotenstva často nerobia a pri pôrode sa vnútorné vyšetrenia vykonávajú menej často než na Slovensku; niektoré ženy to považujú za benefit, iné to považujú za riziko (sporné).
Q: Kde nájdem oficiálne odporúčania pre prenatálnu starostlivosť v UK?
A: Viaceré účastníčky odporúčali stránku NICE (www.nice.org.uk) ako zdroj klinických usmernení k tehotenstvu a pôrodu.
Q: Pokrýva Európska kartička poistenca (EU card) plánovaný pôrod v domovskej krajine, ak som poistená v UK?
A: Diskutujúce uviedli, že EU kartička sa používa pri urgentných stavoch; plánovaný pôrod môže vyžadovať dočasné prehlásenie v slovenskej poisťovni alebo samoplatcovstvo podľa konkrétnej situácie (v diskusii odporúčali overiť v poistovni).
Q: Ako zariadiť poistenie na Slovensku, ak chcem rodiť na Slovensku, ale som poistená v UK?
A: Účastníčky popísali možnosť dočasného odhlásenia z UK a opätovného prihlásenia na Slovensku s mesačným platením poistného (v diskusii spomínané sumy ~450 Sk až ~780 Sk/mesiac podľa rôznych príspevkov) a potrebu dokladov typu P45/P40 alebo čestného prehlásenia.
Q: Aký je bežný prístup k popôrodnej starostlivosti v UK?
A: V diskusii sa popisovala pomáhajúca popôrodná starostlivosť v UK vrátane domácej pomoci po pôrode a podpory pri kŕmení; niektoré ženy uviedli, že v ten istý deň po pôrode boli prepustené domov.
Q: Ako rýchlo reagujú služby v UK pri bolestiach alebo krvácaní v prvom trimestri?
A: Viaceré skúsenosti poukazovali na pomalšie objednanie vyšetrení (ultrazvuk až o týždeň alebo dva), pričom niektoré ženy riešili akútny stav na pohotovosti; skúsenosti boli rôzne.
Závery z diskusie
Zhoda
- V UK je bežná starostlivosť vedená midwife, prvý plánovaný ultrazvuk sa zvyčajne robí okolo 12. týždňa a pri bezproblémovom tehotenstve sú intervencie menej invazívne.
- Odporúčanie študovať odborné zdroje, najmä NICE (www.nice.org.uk), a viesť rozhovor o porodnom pláne s midwife a GP.
Sporné názory
- Niektoré diskutujúce tvrdia, že vynechávanie rutinných vnútorných vyšetrení v UK znižuje zbytočný stres žien, zatiaľ čo iné hovoria, že bez takýchto vyšetrení sa môžu prehliadnuť riziká (príklady: skrátenie krčka, predčasné otváranie sa).
- Jedna skupina považuje slovenskú prax za „zaostalú“ a nadmerne intervenciu orientovanú, druhá skupina považuje slovenské vyšetrenia za život zachraňujúce pri patologických graviditách.
Otvorené otázky
- Pokryje EU kartička plánovaný pôrod v domovskej krajine alebo treba dočasne prepnúť/platit poistenie?
- Presné administratívne kroky a doklady (P45/P40, časové požiadavky) pri dočasnom prechode poistenia medzi UK a SR zostávajú nevyjasnené v diskusii.
Spomenuté značky a firmy
Luton & Dunstable hospital, Queen Elizabeth Second Hospital, NICE, Antolská, BBC, rodinka.sk, londyn.sk, McDonald's
Spomenuté produkty a metódy
ultrazvuk (sono), vaginálne/palpčné vyšetrenie, epidurálna analgézia (epidurál), epiziotómia (nástřih), klystír (klistír), holenie pred pôrodom, cisársky rez, forceps/vakuum („tahali ho zvonom“), porodný plán, oxytocin, NICE guidelines, Európska kartička poistenca, formuláre P45/P40
Miesta a osoby
Luton, Dunstable, Queen Elizabeth Second Hospital, Reading, Woking, Guildford, Camberley, Blackpool, Manchester, Liverpool, Surrey, Bournemouth, Ružomberok, Trnava, Antolská
Ahojky kocky babo ktore je zapisane do pasu rodicov musia pustit do lietadla pokial leti do krajiny EU nevztahuje sa to na niektore krajiny ktore maju podmienku ze musia mat aj deti foto ID ako napr. Bulharsko neviem ci tam dokonca nepatri aj Irsko tych krajin je viac treba si to preverit ale Slovensko medzi ne nepatri.. Inak je takto lietam 4 roky a v zivote som problem nemala. Moje deti vlastny pas nemaju. Lietam zo Stanstedu alebo z Lutonu. Jedno viem ale iste ze ked letis s babom neda sa urobit online check in. Tak si to prever islo ma z toho utrhnut lebo som vzdy musela platit za airport check in a online bol zadara. Mne sa zase stalo ked som bola teraz v lete s detmi na sk, syn tam mal syn 5.narodeniny a akosi mi uslo ze 5 rocne dieta uz musi mat vlastny pas. Tiez som skoro revala na letisku na ceste na spat ked ma chlapik dal bokom ze ma do lietadla nepustia. Nastatie som ich asi po hodine ukecala ze to je vlastne navrat a tak ma potom pustili a teraz musim synovi vybavit pas predtym ako budeme zase cestovat.
teraz ma napadlo ze som sa neopytala cim letis......leto toto obmedzenie na online chcek in mal ryanair....ak to v poslednych tyzdnoch nezmenili.
bissau ja som pocula teraz ze uz aj online check in sa plati, menej ale plati 😒
my sme lietali s malou aj na moj pas a ma aj vlastny, vybavili sme jej tuna kvoli byrokracii ked chcu JEJ doklad, plati ale iba 2 roky tusim
babule aky stary ma byt ten papier fit to fly 2 dni je OK nie? musim si prehodit prave appointment v tom februari, lebo mi vychadzal check up na dovolenku co sme na SK
som sa zabudla pochvalit, dnes mi konecne prislo maternity clothes z George.com som objednala 2 tricka, 2 tielka a sveter za 25libier aj s postovnym, makkunke a sedia super a kopec miesta na rastuce brusko 😀 vcera sme sa prave previezli na vylet pol hodky do mesta, kde je obrovsky george v asde a maternity section, vsetky oblecka boli vo velkostiach 16-22 ma skoro svihlo, kedze je potrebujem tak 10-12 vsetko vypredane 😖 uz riesim iba nohavice, tie objednavam z polska na mieru 😀 jedny rifle 3/4 a druhe dlhe mencestraky
newyorkgirl to viem ze online check in uz teraz sa plati lebo som kupovala nedavno letnky pre mojich rodicov...kedysi bol zadara ale myslim ze stale nemozes mat infanta pokial chces mat online check in.
ryanair uz robi iBA online check in 😉 my letime na sr a sme sa online check in vsetci lebo ani nemas na vyber..a tak isto ked sme leteli pred dvoma mesiacmi.😉
nwg ak ti brusko moc nevidno kasli nato..ja som nic take v 15tt nemala 😝
Ahojte 🙂 🙂 🙂 🙂 Chcem sa svami podelit o moju radost. V pondelok som rodila,tak sme uz 3. Maly je konecne s nami 🙂 ako sa narodil mal 51cm, 3,2kg zdravuckyy 😀
NYG, mne sa vidi ze podla ryanair stranok ten Fit to fly papier ma byt max 7 dni stary, ale to ti treba az od 28tt.
Kvietok gratulujem 😀 super sprava. tak vela mliecka a zdravia prajeme 😉
baby a to ako vazne ze ked ste s infantom tak nemozete mat checkin on line? lebo ja som kupyla mojej naj kamoske teraz letenku a dojde s jej 4mes babetkom a to myslim ze je na online chcekin.
pekny vikend x
gaby ja sa priznam ze som od septembra neletela takze najcerstvejsie info ohladom chcek in s ryanairom nemam. Ale bolo to tak aj ked som ja lietala s detmi a aj ked segra isla k nam na navstevu.
Kvietok GRATULUJEEEEEEEEEEEM hlavne nech ste zdravucky a prajem vam vela vela nadhernych spolocnych chvil.
ahojte, dakujem za rady, nakoniec som zavolala dnes doktorovi (mam okrem midwife aj doktora gynekologa, ktoremu musim chodit) a spytala som sa ho a on povedal ze nedoporucuje let, bolo by to riskantne, ak sa dostanem do turbulencie, alebo prudka zmena tlaku moze sposobit zaciatok porodu v mojom pripade. tak to nebudeme riskovat.
slovakia, mala je krasna, fakt. na ten prehodeny rezim sa ''tesim aj ja'' tiez robim nocne, ako si robila ty, tak to moze byt tym ☹ i ked ja uz vlastne 22.12. nastupujem na early maternity prave kvoli problemom a termin mam az 18.marca, tak hadam sa moji svisti do vedy preorientuju a zistia kedy je noc. ale clovek nikdy nevie...
gaby, nemam ziadnu modru A4, len orange book, kde v nemocnici vsetko zapisuju ☹ som myslela, ze tehu knizku nedavaju nikomu. mne kazali nosit vsade zo sebou tento orange book a to je vsetko co mam.
inak tie prihody z letiska, uf.... tu si clovek naozaj nie je nicim isty.
kvietok, aj ja sa pridavam ku gratulantom,.... malickemu hlavne vela zdravicka prajem
tak co aky bol porod?? zvladli ste to super 🙂
kvietok, blahozelam...
babenky, a ktoru od M&S stolicku mate? dakujem za tipy, tie kolieska by ma nenapadlo pozerat... skusim este aj ebay 🙂
mzuzka, ja by som tiez neletela.. pocas tehu som vobec nelietala, manzel mi to zakazal 😉 ... je pravda, ze turbulencie, zmeny tlaku, tvrde pristatie atd. mozu vyvolat porod a letusky na to veru trenovane nie su... a naco riskovat ked to nie je nevyhnutne, najma v UK je pocasie naozaj nevyspytatelne a niekedy su piloti radi, ze s tym nejako pristali...
inak mi magdalenka vcera vecer uuplne ocervenela, v noci sa budila kazdu chvilku, no som unavena, idem spat teraz s nou...
kvietok aj my velmi blahozelame 😵
babule ja letim prave vo februari v 28tt preto sa pytam na ten papier, lebo aj tak mam vtedy appointnemt ale vychadza mi na dobu, ked sme na SK, tak preto si chcem appointment posunut skor a vypytat aj ten papier...
uankab my mame fisher price rainforest stolicku a ja som s nou velmi spokojna, ma rozne prislusenstvo aj hracku hudobnu odopinatelnu ale sa mi zda ze to robia teraz bez toho, ja ju mam z USA este pre Nikolku sme ju kupovali, stala 100 dolci co je ako teraz 100libier keby ale je super zasa aj tuna na ebayi som ju videla, ma polohovanie chrbta aj vyskovo nastavitelna, popruhy, lahko udrziavatelna a tiez blokovatelne kolieska, niekomu staci cosi jednoduchsie, my aspon vybaveni 😀
uankab a nema teplotku? moj ocervenel ked mal teplotu.jeho ramena a tvar. ☹ taky bol horuci..
ja som akurat dnes povedala svokre ktoru highchair kupit..uplne jednoduchu, odjimatelna tray..lebo sak babatko v tom bude iba jest a hotovo zbytocne nejake speci s takou funciou a onakou podla mna 🙂 plus maly este ani nevie sam sedie takze nechcem aby tam zbytocne vysedaval..neurobi mu to dobre. taktiez sa hovori ze deti nikdy v skolicke dlho neobsedia(tie starsie) ..tiez som pracovala v nursery, vo viacero, a tiez deti dostat k stolu bez toho aby sa aspon polka z nich vzdy nepostavila a sla sa hrat horor 😀
Kvietok velikanske gratulujeme a prajeme vsetko dobre a sme zvedave ako si to zvladla.
Inak baby vobec ste ma tym online checkinom nepotesila, vie nekto ako to teraz s tym ryanair je???? No uz mam nervy ako pojdeme nabuduce domov...
kvietok- gratulacie 🙂 🙂 🙂 prajem vela zdravicka a mliecka 🙂
Ja trosku budem oponovat o tych stolickach.My mame pre Andreja drevenu ktora sa da poskladat neskor na stol a stolicku.Som z nou max. spokojna- sedi tam doteraz (a to ma 3.5roka)Je sice pravda ze sa tahsie umyva ale to co prezila tato stolicka by umela urco neprezila.Teraz ked sme rozmyslali ake stolicky kupit dvojkam tak som tiez chcela rozkladaciu- ale chcela som nieco krajsie tak som pozerala na jane activa (fakt krasna ) ale potom som si citala na nu reviews a hned ma to preslo- vraj sa velmi lame.tak sme nakoniec kupili zasa klasika drevene.Evicku do nej davam minimalne - ona este pevne nesedi ,ale Adam tam je velmi rad. 🙂
kvietok -GRATULUJEM 🙂 🙂 🙂 VITAJ MISKO 🙂 🙂 medzi nasimi babetkami a detickami
vsetko dobre a nech sa dari 🙂 🙂 🙂
kvietok blahozelaaaam 😀 😀 😀 dalsi slovensky obcan!!!
ON LINE CHECK_IN- som dnes volala do Ryanair a jeden pupuskovsky hlas mi povedal,ze ked som robila malemu on-line checkin tak sa tam ma dat muzov pas,samozrejme musi letiet s nami,takze pre infantov tiez on-line a este ANO,spoplatnuje sa on-line na dospelu osobu je to£20 😒
uankab od Mamas & Papas je to Prima Pappa,pozri ju,je fakt veeri gut!Mali ma iba4 mesiace a je z nej nadseny 😀
Jaj super Mircek, ukludnila som sa trochu, az do chvile kym si ryanair zase nieco nevymysli...
Pridala som nejake foto maleho...
mzuzka: orange book? Ja nemam zadnou knizku..jenom takovou tu velkou, jakoby sesit ktery beru k midwife 😠 co to je za moresy?🙂
bre ranko babulky potrebujem poradit dve veci
nemozem zohnat sumive magnezium, mavam krce v lytkach posledne noci, neviete ci to mavaju v lekarnach? pozerala som volnopredajne lieky a ine ako Ccko sumive nemaju...
a druha vec spajle... neviem taktiez ani ako sa to povie a kde ich zohnat, keby ste mali nejake tipy 😀 ideme s malou robit take medovnikove stromceky a potrebujem tenke spajle do stredu, nech to drzi pokope 😖
babmoo skewers sa to napr vola..ak teda myslime to iste..take tenke drevene "tycinky"? a kupis to hocikde ja to mam z asdy napr 🙂
to magnezium neviem, nikdy som nepotrebovala, ale urcite sto pero to budu mat v lekarni alebo dokonca aj v lekarni v boots 😉
newyorkgirl ja mam z morisonu,robim na tom raznici 😀 je to pri veciach ako kuchinske naberacky,lyzice..
mihouk pozeram,ze slovenske babatka su fakt najkrajsie na svete 🙂
pardon malo byt bamboo 😝
mircek no dovooooool aj "britsko- slovenske" su pekne a mozno este krajsie 😝 😀

som volala,staci mat zapisane v pase...sak to uz by bolo fakt kocurkovo,keby nie...ich tam ubijem 😠