Skúsenosti s pôrodom v Anglicku: Čo očakávať?
Ahojte.zakladam tuto temu lebo som v 37 tt,cize o chvilu ma caka porod a zijem v Anglicku,takze by som chcela vediet ako to tu prebieha.Baby,ktore mate skusenosti s porodom v UK,tak sa podelkte o tie skusenosti so mnou.velmi ma zaujima ako to tu prebieha,ci si mozeme vybrat polohu ako chceme rodit a pod.
Stručné zhrnutie
- V UK sa prenatálna starostlivosť často vedie midwife, rutinné vaginálne/palpčné vyšetrenia nie sú štandardné a prvý plánovaný ultrazvuk sa zvyčajne robí okolo 12. týždňa (uvádzané viacerými diskutujúcimi).
- V UK mnohé pôrodnice nevyžadujú holenie ani klystír a diskutujúce tvrdia, že ženy majú väčšiu voľnosť pri voľbe pôrodnej polohy; jedna účastníčka uviedla rozdielne percentá epiziotómií: ~13 % v UK vs ~90 % na Slovensku (tvrdenie z diskusie).
- Pri komplikáciách v UK midwife prepája pacientku s urgentným vyšetrením a nemocnicou a sú odporúčania študovať odborné usmernenia (napr. www.nice.org.uk) a dohodnúť porodný plán s midwife a GP.
Najčastejšie otázky
Q: Aké sú bežné termíny prvých vyšetrení v tehotenstve v UK?
A: Pacientky v diskusii popisovali prvú návštevu u GP okolo 7.–8. týždňa, následné kontaktovanie midwife o 1–2 týždne a plánovaný ultrazvuk bežne až po 12. týždni.
Q: Robia v UK rutinné vnútorné (vaginálne/palpčné) vyšetrenia počas tehotenstva a pri pôrode?
A: Diskutujúce uviedli, že v UK sa rutinné vnútorné vyšetrenia počas tehotenstva často nerobia a pri pôrode sa vnútorné vyšetrenia vykonávajú menej často než na Slovensku; niektoré ženy to považujú za benefit, iné to považujú za riziko (sporné).
Q: Kde nájdem oficiálne odporúčania pre prenatálnu starostlivosť v UK?
A: Viaceré účastníčky odporúčali stránku NICE (www.nice.org.uk) ako zdroj klinických usmernení k tehotenstvu a pôrodu.
Q: Pokrýva Európska kartička poistenca (EU card) plánovaný pôrod v domovskej krajine, ak som poistená v UK?
A: Diskutujúce uviedli, že EU kartička sa používa pri urgentných stavoch; plánovaný pôrod môže vyžadovať dočasné prehlásenie v slovenskej poisťovni alebo samoplatcovstvo podľa konkrétnej situácie (v diskusii odporúčali overiť v poistovni).
Q: Ako zariadiť poistenie na Slovensku, ak chcem rodiť na Slovensku, ale som poistená v UK?
A: Účastníčky popísali možnosť dočasného odhlásenia z UK a opätovného prihlásenia na Slovensku s mesačným platením poistného (v diskusii spomínané sumy ~450 Sk až ~780 Sk/mesiac podľa rôznych príspevkov) a potrebu dokladov typu P45/P40 alebo čestného prehlásenia.
Q: Aký je bežný prístup k popôrodnej starostlivosti v UK?
A: V diskusii sa popisovala pomáhajúca popôrodná starostlivosť v UK vrátane domácej pomoci po pôrode a podpory pri kŕmení; niektoré ženy uviedli, že v ten istý deň po pôrode boli prepustené domov.
Q: Ako rýchlo reagujú služby v UK pri bolestiach alebo krvácaní v prvom trimestri?
A: Viaceré skúsenosti poukazovali na pomalšie objednanie vyšetrení (ultrazvuk až o týždeň alebo dva), pričom niektoré ženy riešili akútny stav na pohotovosti; skúsenosti boli rôzne.
Závery z diskusie
Zhoda
- V UK je bežná starostlivosť vedená midwife, prvý plánovaný ultrazvuk sa zvyčajne robí okolo 12. týždňa a pri bezproblémovom tehotenstve sú intervencie menej invazívne.
- Odporúčanie študovať odborné zdroje, najmä NICE (www.nice.org.uk), a viesť rozhovor o porodnom pláne s midwife a GP.
Sporné názory
- Niektoré diskutujúce tvrdia, že vynechávanie rutinných vnútorných vyšetrení v UK znižuje zbytočný stres žien, zatiaľ čo iné hovoria, že bez takýchto vyšetrení sa môžu prehliadnuť riziká (príklady: skrátenie krčka, predčasné otváranie sa).
- Jedna skupina považuje slovenskú prax za „zaostalú“ a nadmerne intervenciu orientovanú, druhá skupina považuje slovenské vyšetrenia za život zachraňujúce pri patologických graviditách.
Otvorené otázky
- Pokryje EU kartička plánovaný pôrod v domovskej krajine alebo treba dočasne prepnúť/platit poistenie?
- Presné administratívne kroky a doklady (P45/P40, časové požiadavky) pri dočasnom prechode poistenia medzi UK a SR zostávajú nevyjasnené v diskusii.
Spomenuté značky a firmy
Luton & Dunstable hospital, Queen Elizabeth Second Hospital, NICE, Antolská, BBC, rodinka.sk, londyn.sk, McDonald's
Spomenuté produkty a metódy
ultrazvuk (sono), vaginálne/palpčné vyšetrenie, epidurálna analgézia (epidurál), epiziotómia (nástřih), klystír (klistír), holenie pred pôrodom, cisársky rez, forceps/vakuum („tahali ho zvonom“), porodný plán, oxytocin, NICE guidelines, Európska kartička poistenca, formuláre P45/P40
Miesta a osoby
Luton, Dunstable, Queen Elizabeth Second Hospital, Reading, Woking, Guildford, Camberley, Blackpool, Manchester, Liverpool, Surrey, Bournemouth, Ružomberok, Trnava, Antolská
@martina_uk pry na porod pomaha sexik, mozna zkuste to 😅 , to je lepsi nez drhnout okna a podlahu 😀 😀 😀 .
Ja si ji v zadnem pripade nepichnu, ja se injekci bojim. To musi manza 😅
jenze co je nejhorsi, ze v mych zaznamech od GP je, ze jsem mela trombozu ale midwife nic o tom nerikala, az tady jsem se dozvedela na konikovi, ze je to celkem rizikovy, tak jsem ji rekla, ze jsem mela trombozu, tak se zhrozila a honem me posilala k tomuhle doktorovi, ale kdybych nic nerikala, tak nic neudelaji.
Jinak 12 hodin od injekce nesmim mit epidural 😅
@cutce to mi aj byvala spoluziacka pisala :D ona ho tak rozbehla ale ja sa bojim aby sme nieco nepresvihli :D no ani nie ja sa tak bojim ako priatel hehe :D a Tvoj manzel sa neboji injekcii?? moj priatel by to nedokazal :D teda ak som spravne pochopila ze manza je manzel ;) inak mate velmi pekne fotky ;) vam to spolu pristane
@cutce tie GP tu su nic moc.. aspon ja mam taku skusenost.. kolegovy predpisali antibiotika ze skoncil v nemocnici.. mne co som alergicka na penicilin predpisali penicilin a to sa ma pred vypisanim receptu pytala ci som alergicka na nieco a aj tak mi dala lieky s penicilinom.. oni tu celkovo ku vsetkemu pristupuju tak lazo-plazo.. ved nejde o ich zdravie .. tak mi to aspon pride
@martina_uk no manzel nema jinou moznost 😅 , ja si je pichat sama nedokazu 😅 😀 😀 😀 . Nojo, holt aby se z nas stali taky doktorky abychom vedeli 🙂
@klapinka neboj,nebudes v tom sama 😉 ja tiez robim vsetko na vode a o mnohych jedlach mozem len snivat na sviatky 😖 este aj pecivo by som mala jest den stare.
@klapinka ahoj je mi luto cim si si musela prejst a verim ze uz bude lepsie a prajem vsetko najlepsie malej k 4 mesiacikom my sme to mali vcera 🙂
vcera tu bol vypadok aj dnes tak som vas nejako nemohla docitat 🙂 chcela by som vas poprosit ci by ste mi tu nemohli hodit link na vybavenie apostila lebo ja to ako si neviem najst a spatne sa mi to tu tiez nechce hladat dakujem 🙂
@martina_uk drzim palce nech sa to rozbehne a nech to mas stastne za sebou 🙂 inak nechces prist upratat aj k nam? mam to tu jak po vybuchu 🙂 zajtra sa do toho musim pustit
@cutce neboj vsetko bude dobre mne po prvom porode pichali nejake injekcie do btucha tiez neviem ci to nebolo proti tromboze to bolo este v cr
tak dobru noc maminky buduce maminky a deturence 🙂
@mikailla
Ahoj 🙂
My sme na Aptamile od zaciatku,ja som zo zdravotnych dovodov kojit nemohla :(
Davm mu praskovy Aptamil ,a ked ideme niekam von tam beriem krabickovy je to take viac handy 🙂
A pouzivame Evian vodu od zaciatku.Voda z vodovodu je velmi tvrda bojim sa zeby uskodila malem aj napriek tomu ze sa da prefiltrovat cez kanvicu.
Mam aj kanvicu co aj chladi ,ale nedavam mu tu vodu odtial.
@hajatanufus ajojky, dakujem ;) a ak mi zarusic ze potom sa mi to rozbehne tak sem len hod post code a idem k vam ;) lebo doma uz nemam co :D
@martina_uk stael tu? se musis hlasit kazde ranko 🙂 a nebo muzes ke me, ja nejsem tak daleko 😀 😀 😀
@martina_uk ahoj no zarucit ti to nemozem ale pri mojich dvoch detoch nic nie je nemozne 😀 😀 😀 takze ak chces tak prid SG7 5QN neviem ako daleko by to bolo 🙂 mimochodom vy dostanete najkrajsi darcek na vianoce aky sa len da dostat a ke meno bude mat vas drobcek?
@cutce staale tu.. nic sa nedeje.. nasemu babu je v bruchu asi moc dobre :D prehovarame ho ze von je lepsie ale nic :D nema zaujem :D
@hajatanufus jj my vieme a tesime sa, len aby som este aj po vianociach nebola 2v1 :D meno chceme dat Amy a ako sa maju Tvoji drobci?
@hajatanufus tak jsem koukala, ze jsi ode me jen 1.5 hodky 😀
@martina_uk vybrali jste krasne jmeno 🙂
@martina_uk krasne meno drobci ma hnevaju ale inak su zlate len su troska zahlienene a bez liekov to dlhsie trva lucinka nechce brat lieky tak stale kasle ale vacsinou ked lezi a rachel tiez este nieje o.k. tak jej skusim dat sirupcek a ked sa to do pondelka nezlepsi tak pojdem zase k dr nech jej nieco da lebo sa mi zdalo ze uz je to lepsie ale pocujem ze stale chrapci a sem tam aj zakasle tak uvidime a neboj na vianoce uz budete traja a mozete si urobit aj zivy betlehem 🙂 vidis ze ma to skor nenapadlo aj my sme to tak mohli spravit ale nevadi aj my si dame rachel pod stromcek aj s tou hojdackou ved to je tiez nas najkrajsi darcek a velka nezbednica lucy bude mat o mesiac dva rocky
@martina_uk jj nas se bude jmenovat Davidek je to stejny v obouch jazycich. Koupila jsem mu pejska ktery mluvi obouma jazykama 😀
@cutce to je super ze sme tak blizko a ako sa citis? co robi maly nezbednik? inak tvoj davidko bude velmi mudry ked s nim chodis do prace uvidis ked podrastie bude robit to co ty v praci hovori sa ze deti ked sa narodia ze vsetko uz vedia lebo to maju v genoch a potom to akosi zabudnu ale ostava to niekde v pamati a ked sa potom ucia nieco v skole tak to z tej pamate len vyberaju a nieco pravdy na tom je keby si videla ako nasa lucy vie robit s pocitacom alebo aj ine veci az sa cudujem co vie na svoj vek ale je to pravda ze nase deti su mudrejsie ako sme boli my v ich veku lebo vlastne dedia nase vedomosti a schopnosti a preto su teraz aj take mudre deti ze v 12 rokoch dokazu vymysliet antivirove programy ale odhalit chyby v systeme ako som nedavno citala ze 12 r. chlapec niekde v usa odhalil chybi v ochrane v modzile firefox a dostal od nich velke peniaze neviem kolko dolarov to si uz nepamatam
ja ked som cakala lucy tak som v plzni zacala chodit do skoly len tak aby som nebola sama doma a chcela som si urobit nejaku inu skolu lebo ja mam priemyslovku a teda uplatnit sa s nou nejako neviem ale chodila som tam len par mesiacov lebo to bolo raz do tyzdna jeden cely den od rana od 8 do vecera do pol7 a potom to uz bola na mna velka zataz nakolko mi vyskocil tlak tak som to nechala ale aspon bola sranda a lucinka sa nieco mohla so mnou naucit
@hajatanufus no ted se tam zrovna nejak prevaluje, 😀 , jinak nevim, co moudryho si vezme, protoze ja tu praci ted uz nesnasim, doufam, ze si nevezme toto 😅 😀 😀 😀
@cutce nie ja som to myslela tak ze bude vediet robit to co ty a to ze to neznasas to chapem ale vydrz za chvili jsou vanoce a pak uz budes jenom odpocivat alebedit jako maly v brisku 🙂
inak baby neviete mi poradit s tym apostilom? potrbovala by som ten link kde sa to da uz aj zaplatit viem ze minule to tu niekto dal len vtedy som to nepotrebovala a aj ked som to dala do zaloziek teraz to nemam lebo mam iny pc dakujem baby
ahojte
@hajatanufus kukni tuto stranku: http://www.fco.gov.uk/en/about-us/what-we-do/se...
@cutce snivalo sa mi o tebe 😀 😕 boli sme na parkovisku pri letisku..mam pocit, ze Luton..ale poriadne si nic nepamatam 😀
@slniecko77 no nepovidej, ja ti uz lezu i do spani, teda to jsem ale vetrelec 😀 😀 😀 a pamatujes si aspon jestli jsme leteli nekam do exoticke zemi na nejakou poradnou dovcu 😀 😀 😀 😀
@cutce ..boli sme na parkovisku, ale nebolo to poriadne parkovisko, len taka trava a boli tam dve Skodovky 120..jedna s UK cislom a druha s CZ 😀 😀 😀 si tam bola s nejakou kamoskou, ale neviem odkial sme prileteli, pre mna prisiel mm a ty si sla sama autom 😉
..no uuuuplna hovadina 😀
@cutce no proste viem 😉 😀
..vsak sme sa spolu rozpravali, ale uz neviem o com 😀
@slniecko77 tak to je dobry 🙂 🙂 🙂 a jak se jinak mas? a co mala jak se ji vede u tebe? teda myslim, ze to bude holcicka pokud se nepletu 😅




@cutce jj este stale 2v1 :D dnes som umyla okna v celom byte aj podlahu :D nech sa to uz konecne rozbehne :D ale nejako nic sa nedeje.. asi musim celu bytovku upratat aby sa ta nasa slecna rozhodla ist von :D mne kontrakcie pridu a potom prestanu..
uf a Ty si vies sama pychnut injekciu? a hlavne je ze Ti nato dosli a dali injekcie aby sa nieco neskomplikovalo, neboj vsetko bude oki