Som prvorodička. Čo mám od pôrodu očakávať?

petraja
11. jún 2008

baby mna caka prvy porod a dost som v sokoch ze co ako lebo ma este moj doktor neinformoval tak sa dost bojim lebo kazdy vravi ze je to bolest a neviem co tak neviem co mam vlastne cakat 🙂

monika77
20. feb 2009

teraz som dočítala jastericka tvoj dlhý príspevok 🙂
no keď ti poviem, že moja prvá polievka ktorú mi dali v pôrodke bola hrachová nechápala som ... to som už vedela že nemôžem takúto zeleninu ... ale keďže som nemala na výber a bola som už po dvoch dňoch nejedenia hladná zjedla som, našťastie nič to malému neurobilo ... no a dnes som zjedla omylom zaváranú uhorku, až potom som si uvedomila či to vôbec môžem, no uvidím čo to urobí

babuľky a poraďte aj vy skúsené ... je to tak, že počas dňa radšej budiť bábatinko každé 2-3 hodinky ku kŕmeniu, len v noci nechať keď sa zobudí samé?
ako často kúpete?

monika77
20. feb 2009

a ktovie čo je s fodo ... ozvy sa nám!!! lebo som dnes nejak nepostrehla na azete či si doma či nie ... tak daj vedieť

zofinecka1
21. feb 2009

moni na ty bolesti prsou si dávej pozor. Myslím tím to pálení. Mě to taky strašně pálelo a dr. mi pak řekl že je to náznak zánětu. Pokud tě to nepřestaně tak si zajdi na gyndu. Já jsem eli nebudila ani v noci ano přes den. Nechala jsem ji vždy vyspinkat a krmila ji tak jak ona potřebovala a chtěla sama. A koupala jsem ji a koupu doteď každy den, ale samozřejmě jen ve vodě a mydlém tak jednou do týdny, kromě dupky tu pokaždé. 🙂 😉

fodorka33
21. feb 2009

ahoj som doma moni neboj vies ze by som ti hned pisala 😉
este ma prcek moznost ist dobrovolne dneska a zajtra kazdi mi tvrdi ze pojde zajtra 22.2.ale to je tvrdohlave po rodicoch lebo aj mi sme😨) 😀

cernovlaska
21. feb 2009

Moni:taky jsem Matěje nikdy nebudila,ale já mám žravečka,zezačátku jsem ho měla na prsu pomalu celej den 😅 a teď kojím přes den co 2 hoďky a v noci jen jednou,ale pokud by ti měl spát přes den třeba 5 hodin v kuse a nehlásí se o jídlo,tak bych asi budil,aby ti přibíral 😵
co se týče bradavek,taky jsem zezačátku měla ragády,pže se Matýsek špatně přisával a po CS jsem neměla mlíčko,takže trápení,ale všechno se upravilo a dobrý 😵 kdyby tě ty bradavky jo hodně bolely,tak doporučuju klobouček,jen než se ti zhojí a mazat,já používala Bepanthen a v noci jsem spala bez podprdy,aby ty bradavky mohly dýchat 😉 prsa si před kojo rozmasíruj,po směru hodinových ručiček a po celým obvodu prsu,i do podpaží a kdyby se ti prso zapálilo,tak prý pomáhá obyčejnej tvaroh,naplácat na bolavý místo 😉 a jestli se ti hodně prsa nalejvají,tak radši odstříkávej anebo hodně přikládej 😉 každopádně kojení neměř časem,koj tak jak si řekne malej a jak dlouho chce on a pokud už kojíš dobře,tak mu dávej co kojo,to jen jedno prso,aby ti pil i zadní mlíčko,to ho krásně zasytí 😉 neboj,všechno zvládneš,jen to chce čas 😵
jo a koj ve všech polohách,aby ti vypil celý prso,takže já jsem jedno kojo kojila "na fotbalistu" druhý normálně zepředu a k ránu vleže,ale teď už to nedělám,pže už kojím bez polštáře 😉
na jídlo fakt bacha,nejez čerstvý pečivo,exotický ovoce,pozor i na omáčky 🤐 dobrý jsou ty vývary a to co píšou holky a hlavně HODNĚ PÍT!!!!!!!! min 4 litry denně,počítají se i vývary 😉 dobrý je pít Caro nebo meltu,gravimilk a kojo čaj,aspoň 2x denně,já piju 3x,pže mi chutná 😅 po šestinedělí pomaličku zkoušej jíst tak jak jsi byla zvyklá,teda pokud vás nebudou trápit koliky a pak už to bude v poho 😵 🙂
zezačátku jsem koupala ob dva dny,ale už tak měsíc a půl každý den,pže my máme tzv.tříměsíční pláč,takže Matýsek začne kolem pátý odpo řvát a přestane až ve vaničce ☹ koupel ho zklidní,pak se v klidu nabaští a jde spinkat,takže je to na tobě,jen pozor na nastydnutí,koupej rychle a krátce 😉 a v šestinedělí jsem nemazala vůbec,myla jsem mejdlíčkem od PA (olivový,palmový a kokosový olej) a úplně krásně se ošupil a v poho a pak jsem začla mazat olivovým olejem,koupila jsem si nějakej fakt kvalitní a teď budu zkoušet olejíček od Nivey 😵
Tak se drž a hlavně se nenervuj,všechno se za pár dnů vytříbí a ustálí,hm? 😉

monika77
21. feb 2009

my sme mali ťažkú noc ... malý sa budil každú pol hodinu a takto až do 4 rána ... som úplne grogy ... ale našťastie už potom zaspal ... neviem čo mu bolo, pretože som siho stále prikladala k prsníku, cuckal až zaspával pri tom, aj prebalovali, bo bol dolefetený ... zrejme budem poobede dospávať aj ja 🙂

jastericka
21. feb 2009

ahojte, zofinecka Vám super napísala ohľadom tých bradaviek.......tiež nás na to upozorňovali na predpôrodnom kurze.....
Hneď, ako začnete kojiť už v pôrodnici, treba sa o ne starať, aby nepopraskali, veľa maminiek práve preto prestali kojiť, lebo je to bolestivé. Ja som nemala žiadny problém. Vždy po kojení som si dvorec vysušila do sucha, natrela bude materským mliečkom a tiež premastila mastičkou cicadermou, výborný je aj Bepanthen, čo spomínala cernovláska. A najmä, nenechať zatvrdnúť, rozmasírovať v horúcej sprche, vystriekať, čo sa dá, aby sa prsia uvoľnili.

Súhlasím, že netreba bábo kojiť podľa časového harmonogramu, ono si samo vypýta. Ale, keĎ je to dlhší časový interval, najmä v noci, tak by som ho zobudila, aby priberal, ale aj, aby mamina nestrácala mliečko, lebo nočné kojenie je pre tvorbu veľmi dôležité.

adka: aj ja som mala obyčajnú ručnú odsávačku Canpol Babies či ako sa to volala, išlo to s ňou ťažko, ale sú ručné odsávačky, čo majú lepší ťah, napríklad Mendela, Chicco a ešte dáka, už si nespomínam. Ale poslúžila aj tá moja.

Dôležité je, aby ste bábätku vložili celý dvorec do pusinky, aby necuckalo len bradavku, vtedy to bolí a môžu z toho bradavky popraskať. Pekne si počkať, kým bábo pusku otvorí a šup ho tam celý dvorec 😀

Adi, ja ešte kojím, mliečka mám stále veľaaa, ale moja Martinka už nechce, sama sa odstavuje. Prikrmujem a to jej viac chutí. Vypije v noci, ale cez deň nechce. Ale nevadí mi to, do roka som ju aj tak chcela odstaviť.

adka.baby
21. feb 2009

Ahojte mamulienky, jasterička dakujem za informácie, dufam, že mi to s tou ručnou odsávačkou pôjde. Aj ja som počula veľa o tom, že po kojení treba všetko odať, umyť prsníky, prípadne nakremovať a masírovať v horúcej sprche. Moja odsávačka je Babynova, takže nič značkové, snáď mi to pôjde. Na prsíky mám krém z DM babylove, ten netreba umývať, je neškodný pre malinké. Moni, musíš sa pripraviť na to, že zopár nocí sa nevyspíme, dávaj pozor čo zješ, možno malého bolelo bruško. Toho sa aj ja obávam, nočných záťahov a plaču, alemyslím, že keď sa už s bábom stotožníme a trošku si na seba zvykneme, budeme vedieť, prečoplače. Ufff len nech su zdravučkééé. 😀 😉 Moni, už si bola s malým vonku?

monika77
22. feb 2009

ďakujem za info babuľky ... táto noc však bola lepšia ... bradavky sa mi celkom hoja, je to oveľa lepšie, cicadermou si sem tam natieram, lebo malý cez deň visí skoro stále na ciciku 🙂

babuľky, dnes je vonku tak nádherne, myslíte že už by som malého mohla vziať von do kočíka? má dnes týždeň

kanavit sa dáva hneď od narodenia?

zofinecka1
22. feb 2009

moni já chodila s eli taky hned po týdnu ven, ale vždy jen na chvilku, ať si zvyká. Do -5 je to v poho. jo a ten kanavit se dává od narození.

fodorka33
22. feb 2009

no dobre baby tak sa lucim zajtra idem do tej porodnice,ked uz maly si to nerozmyslel 😉
drzte moc moc palce nech to mam cim skor za sebou a nech sme aj s drobcekom zdravi 🙂
ked budem mat potom Moni vam da veidet🙂a ty sa mi mozes ozvat 😉

monika77
22. feb 2009

zofi ďakujem za info ... bola som už s malým vonku ale len na 10 min ... celkom v pohode
je normálne že dnes už mal malý štikútku asi 5x? a od rána 9 vôbec nespal, asi len 2x po pol hodinke, už sa mi to nejak nepozdáva

fodo držím palce zajtra, nech už to máš čím skôr za sebou a môžeš sa radovať z drobčeka .. DRŽ SA MI!!!

zofinecka1
22. feb 2009

moni: každé mimčo je jiné. Mi Eli spala na začátku pořád, po každém koju. Ale pokud nepláče tak bych ten spánek neřešila. A škitavku jsme mívali a máme pořád. Buď se přepil a nebo se rychle napil, ale není to nic vážného. Pokud má škitavku tak mu dej ještě trochu napít, ikdyž už jedl. 😉

cernovlaska
22. feb 2009

Fodorka:tak vy budete mít maličkýho paličáka,když ani slovo vyvolání na něj neplatí 😉 tak se drž a ať to máš rychle za sebou a co nejmíň trápení,hm?

Moni:ona u tebe ještě nebyla tvoje dětská dr? Ta by ti měla říct,jestli ven jo nebo ne,my jsme byli až za 10 dní,pže jsme neměli 3kg,ale jak píše Žofinečka,do -5 v klidu můžeš,ale ne na moc dlouho,já začla necelou půl hoďkou a pomalu jsem přidávala 😉 můj Matýsek mi přes den taky moc nespí a ani nespal,když byl úplně maličkej,ale zase se mi od narození budí jen 1x v noci na kojo a pak až ráno kolem šestý,takže v poho 😉 a škytavku měl a má taky pořád,takže v klidu,fakt pomáhá mu dát ještě trošku cucnout a ono ho to přejde 😵

adka.b.
23. feb 2009

Adka.baby.....ahoj...a kde budes rodit?pozeram ze si z kosic a mame priblizne rovnaky termin

adka.baby
23. feb 2009

Ahoj Adka.b. vauu maš podobné meno, ako ja. ja budem rodiť v starej nemocnici,dnes som bola v poradni, zatiaľ všetko v poriadku, len sa začínam nalievať a dosť ma to štve. Ty ako a kde?

jastericka
23. feb 2009

ahojte, tak Fodo, držím palčeky, nech to dobre dopadne všetko 🙂

monika77
24. feb 2009

ahojte ... fofo je už v nemocke ... včera bola otvorená na 1,5 cm a už len čakám na ďalšie správy

včera náš drobček bol skutočne anjelik ... spinkal celý deň a na ortopedii bol dobručký, mal všetko v poriadku, na kontrolu ideme až v 4 mesiaci ... v noci bol len 2x hore ... keby to takto bolo stále, bolo by super 😀

monika77
24. feb 2009

viete mi poradiť ako je to, či sa môže pri dojčení užívať magnézium? konkrétne šumivé magnézium?
našla som že vraj sa môže pri odporúčaní lekára pri dojčení, niekde som sa zase dočítala že magnézium nie je vhodné počas dojčenia ... nemáte s tým nejakú skúsenosť?

jastericka
24. feb 2009

monika, ja som si dávala magnazium, celkovo na uvoľnenie organizmu (ale ja som to mala na odporúčanie lekára, lebo mi hrozne tŕplo celé telo), ale šumivý by som Ti neodporúčala, zvykne z neho páliť záha.....skôr by som to riešila tak, že by som si kúpila zmes vitamínov, ktoré sa pri dojčení môžu, napr. Centrum atď...

monika77
24. feb 2009

vďaka jastericka ... Centrum materna užívam stále ... magne B6 sa zrejme tiež nemôže počas dojčenia však?

jastericka
25. feb 2009

Moni, nie je vhodné užívať Magne B6 počas dojčenia, ak lekár neurčí inak. Ak sa smiem spýtať, na čo to chceš, máš dáke ťažkosti? Centrum úplne stačí......Ja som to mala indikované lekárom, mala som problémy neurologického rázu.

monika77
25. feb 2009

nemám problémy, len sa pýtam lebo by ešte zostalo z nich ... chcem sa spýtať ohľadom oblečenia ... ak máme vykurované na 20-21 stpňov stačia malému len dupačky a prikryť alebo treba dať košielku ešte pod dupačky?

jastericka
25. feb 2009

Moni, myslíš na spanie? Ak má body s dlhým rukávom a dupačky a je prikrytý, podľa mňa mu to stačí pri tejto teplote. Aspoň ja som toho názoru, že je lepšie bábo zvykať na otužovanie.Martinku som nikdy veľa neobliekala, chodíme plávať a ešte ani raz nebola chorá, okrem trošky soplíkov, čo má viac-menej zo zúbkov...ťuk-ťuk-ťuk, musím si poklopať samozrejme

monika77
25. feb 2009

myslela som dupačky s dlhým rukávom, nie tie dupačky bez rukávov

peggi
25. feb 2009

Ahojte babulky. Hlásim sa po menšej pauzičke, tak už to máme šťastne za sebou. 17.2.2009 sa mi po vyvolávanom porode narodil malý Jakubko, 3540g a 52 cm. Blahoželám Monike k synčekovi. Tak zatial len tak stručne,lebo malý ma už volá. Pa

monika77
25. feb 2009

peggi srdečne ti gratulujem a želám hlavne veľa zdravia obom

jastericka
25. feb 2009

aha, Moni, tak ja som dávala malej pod také dupačky ešte bodynko s krátkym rukávom

peggi: pripájam sa ku gratulácii....Jakubko, vitaj medzi nami, veľa zdravíčka najmä....teším sa s Vami 🙂

zofinecka1
25. feb 2009

moni: jak říká jastericka. Netřeba ho moc oblékat. Já ze začátku musela, jelikož Eli byla droboučká. Ale teď jen overálek a bodyno s jr. rukávem. Jo a teplotu v ložnici máme tak kolem 18 - 19 st. 😉
a peggi grutulujem taky 😵 😵 😵

monika77
26. feb 2009

ahojte kočky

fodo ešte stále nič, teda včera sme naposledy spolu písali ... možno už dnes a vraj by mala mať už cisársky

jastericka a zofinecka dávali ste svojim bábatinkam aj čiapočku? ja dávam aj rukavičky ale tie skôr preto aby sa nepoškriabal ... bo raz som mu nedala a tak nepekne sa poškriabal na očku

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre