Som prvorodička. Čo mám od pôrodu očakávať?

petraja
11. jún 2008

baby mna caka prvy porod a dost som v sokoch ze co ako lebo ma este moj doktor neinformoval tak sa dost bojim lebo kazdy vravi ze je to bolest a neviem co tak neviem co mam vlastne cakat 🙂

katka_25
11. jún 2008

Ahoj Petraja ... aj ja patrím medzi prvorodičky, teda budem patriť ešte len ..... 🙂 kedy to čakáte? 😀

zdenocka
11. jún 2008

Ahojte. Aj ja cakam svoje prve babetko. Tiez neviem, co a ako, ale mam toho precitaneho dost vela, tak dufam, ze tie rady vyuzijem. 🙂
My mame termin 7. júla. Som asi nedina, co by si priala najradsej rodit uz teraz.
Ako ste na tom vy?

katka_25
11. jún 2008

Zdeni nie si jediná neboj sa 😀 ja už si to tiež želám, už "mám toho dosť" 🙂 ale čo už, my možno budeme musieť rodiť skôr a to mame termín 22.7 🙂

katka_25
11. jún 2008

ozaj a kde sa chystáte rodiť? máte niekoho vybaveného? alebo nechávate na náhodu? ja v starej u Toporcerovej, držím vam palce

katka_25
11. jún 2008

som si nevšimla zdeni že ty si z PP 🙂

mirka8429
11. jún 2008

katka ja som rodila pred 7 tyzdnami ale ja som rodila v novej nemocke.....ja som mala vybaveneho lekara...

petraja no ja som mala riadne bolesti ale na prvorodicku som sa dost skoro otvorila...hlenova zatka mi odtiekla o 8 hod rano a bolesti take mierne mi zacali niekedy poobede okolo 16:00...ale neboli pravidelne ani bolestive...bolelo ma ako pri menstruacii v podbrusku a v krizoch a brusko mi ako keby malo prasknut...take tlaky...myslela som ze to nic nieje ked to nemam pravidelne..ale o 21:45 mi odtiekla plodova voda a tak som sla na prijem..odkedy mi odtiekla voda zacali mi bolesti a stupnovali sa az sa to nedalo vydrzat..ale ja som to mala take...ja som mala medzi bolestami len 4 sekundove pauzy...ale kôli miminu sa to pretrpi...maly sa narodil o 3:30 rano a vsetko sa skoncilo okolo 4:45..aj so sitim...dali mi umrtvovacku ale vobec mi nezabrala tak som vsetko citila..ale to nevadi...kôli malemu by som do toho sla este raz..a nedavajte na to co vam kto popise...vy nemusite mat taky pôrod...mozete mat kludne aj rychly a malo bolestny..ved somnou na izbe lezali baby prvorodicky a porodili jedna do 2 hodin, jedna dokonca za 15 minut..tak tomu vravim waaaaaaau a len tisko zavidim..ale dokonca ani sitie necitili...takze hlavu hore a treba mysliet pozitivne ze prave vy budete ta stastna 😀 😀 ja aj ked som mala bolesti hrozne tak vravim ze vlastne od 21:45 do 3:30 to je celkom v poho ked si pomyslim ze niekto sa trapi aj 10-12 hodin...klystir je malina ani som nevedela kedy mi to dali 🙂 takze drzim palcekyyy 😉

ivulik007
12. jún 2008

ahojte, ja som rodila v marci, bol to môj prvý pôrod. Úplne chápem vaše obavy, tiež ako prvorodička som nevedela čo ma presne čaká, bála som sa ako to bude celé prebiehať, bála som sa bolesti atď. No napokon ma priebeh môjho pôrodu prekvapil. Ráno mi odtiekla hlienová zátka a potom som pociťovala také mierne bolesti v podbrušku, ale ozaj len také mierne, že som im vôbec nevenovala žiadnu pozornosť. Takto to trvalo celý deň, až večer to už začínalo byť silnejšie a silnejšie a ja som až vtedy pochopila, že sa to nezadržateľne blíži... Tak ma manžel o desiatej večer rýchlo odviezol do pôrodnice, kde mi o jedenástej prepichli plodovú vodu a hneď ma dali aj na pôrodnú sálu. Krátko po jednej bola už malá na svete a to na tretie zatlačenie.. bola som prekvapená, že to tak rýchlo prebehlo, nakoľko som vedela, že pôrod prvorodičiek trvá aj viac ako 12 h. Takže ono je to v podstate individuálne.
Z toho vyplýva - prvorodičky nebojte sa. Aj keď sa to ľahko hovorí (však aj mne to hovorili a tiež som sa bála), dá sa to vydržať a keď vám potom ukážu to malé stvorenie, tak si určite poviete, že to stálo zato..
Držím palce

moncicici
12. jún 2008

caute aj ja budem prvorodicka,ale mam cas este 4mesiace 🙂

jahodka11
12. jún 2008

petraja-jasne, ze to aj boli, ale zalezi na kazdej jednej mamine, ako to zvladne....mna napr boli, aj ked mi beru krv a niekto to berie uplne prirodzene....takze co clovek, to nazor a iny prah bolesti....ja som napr pocas tlacenia ani nemyslela na to, ze uz bude maly vonku a ze ho prvykrat uvidim...atd..akosi mi to nedochadzalo alebo co, sustredila som sa na tlacenie a akosi som nic nevnimala a nebolo to len bolestou, celkovo tou situaciou, ono sa to ani neda popisat, naozaj ste akoby v inom svete chvilku 🙂 a chvalabohu, exzistuje epidural, vrelo odporucam!!! 🙂

lila794
12. jún 2008

Ahojte! Ja som to uz tiez chcela mat co najskor za sebou, to cakanie v poslednych tyzdnoch je hrozneee. Mna to bolelo priserne, ale aj tak som bola stastna, ze uz sa to rozbehlo. Trvalo to 22hodin, maly sa tam niekde zakniesnil, lebo bol velky, ja uzka, tak ma stiahli z porodneho stola a hajde na operacku. Ale na tu bolest zabudnete hned. Uz by som to aj druhykrat chcela podstupit. To babo stoji za to, uvidite!!! Hlavne myslite na to, ze uz o chvilu budete mat malicke pri sebe, ze ho uvidite, povarujete a ze z porodky neodidete sama - ale ako rodina. To pomaha!!!! Vela stastia!!! 🙂 🙂 🙂

cuchre
13. jún 2008

ja som sa napriklad porodu nebala 🙂 bola tam len obrovska ceirna diera, enjako podvedome som to zavrela a nepustila von. ani som nad tym nerozmyslala, ci to bude boliet. moj porod trval dve hodky (ale som sa otvarala mesiac a pol), nebolo to zle,bolelo to ako strasne silny menzes,a dalo sa aj bez epi ale ked boli kontrakcie, tak som povedala, ze nikdy viac 😉 a teraz? ani neviem, ake to bolo. ono sa hovori, ze na tu bolest sa rychlo zabudne .a je to pravda. len na to netreba mysliet 🙂 lebo stresovana mamina je to najhorsie.

marse
13. jún 2008

Ja sa na prvy porod nemozem stazovat. Bol vyvolany lebo malej sa nechcelo ist von, ale na druhej strane ju uz nevyzivovala placenta tak cim skor isla vonku. Prisla 6 dni po termine. Vecer o 22.00 som dostala cipok na otvaranie, okolo 00,00 som dostala slabe bolesti, ktore trvali asi do 12,00 druheho dna. dalo sa to v pohodke vydrzat, chodila som, tepla sprcha a lezanie to pomaha. potom mi praskli vodu a uz to islo, to sa potom stupnovalo a stupnovalo az sa mala narodila 14,51. tie najvacsie bolestisom mala asi posledne dve hodky. A to som rodila bez Epi a bolo to super. takze keby som ju mala by to bolo mozno este lepsie 😅 😀 keby som nemala muza pri porode ani neviem ze ma nastrihli. to ani citit nie je. a ked som uvidela malicku tak ta bolest vsetka akoby lusknutim prstov zmizla. a to sitie bolo troska citit, sem tam taky vpich ale malicku som mala cely cas pri sebe tak som to ani nevnimala. Bol to pre mna uzasny zazitok a uz sa tesim ked to zazijem znova. buduci utorok idem na yvolanie porodu tak dufam ze to bude opat tak super prebiehat.
Vsetkym prajem krasny zazitok s porodu je to nieco neopakovatelne 🙂

dada028
13. jún 2008

Ahojte baby... diky za prijemne postrehy 😅 ja som v 39tt,tiez prvorodicka a neviem do coho idem. Bolesti ma zatial vsak ziadne netrapia, mozno len trosku ako pri menstruacii a obcas citim panv.kosti. ale inak nic.. preto si neviem predstavit, ako a ci vobec rozoznam, ze je to TU 😝 ale take pocity mame asi kazda 1x.. uz len pockat na odtecenie vody a vtedy to rozpoznam.. vybavene nemam nic, pojdem len cisto na prijem, uvidime, ci to zvladneme, ale ako pisete, co by sme pre babo neurobili 😀 a tiez pocitujem, ze sa mu na svet nejako zvlast ani nechce ☹ obavam sa,ze z poradne ma tiez posle lekar na vyvolavacku.. drzte sa, vela stasticka, papa 😵

tehulka4
13. jún 2008

caute kocky...aj a som prvorodicka..ale este ma cakaju asi 3 mesiaciky..a ked sa mam priznat, takisto sa nejak porodom nezaoberam takze zatial ani starch ani panika ani nic co by mi tu chvilu pripominalo..akurat som uz rozhodnuta ze chcem ist bez epi...a to je vsetko...zaoberat sa s tym ci to bude boliet nejak nemienim, lebo clovek ma predstavu, a co ak by to nahodou bolelo menej ako som si to predstavovala ? 😀 mozno by som mala strach ci je vsetko v poriadku..takze zatial som nejak ok, anerozmyslam nad tym tak..takze hlavui hore, chceme mat uz ovnecne v rukach nase slniecka, tak to podstupime urcite..uz sa neda cuvnut.. drzim vsetkym nastavajucim maminam palceky... 😉

cuchre
13. jún 2008

dadi, na tu vodu sa nespoliehaj 🙂 mne odtiekla a nevedela som kedy....ale spoznala som TO jednoducho. take "menstruacne krce" sa zacali pravidelne opakovat silnejsie a silnejsie. a bolo to ono 🙂 mi sestricka nechcela verit (lezala som v nemocnici a rano mali vyvolavat) a to som uz bola otvorena na 5 cm 🙂

maxim1
13. jún 2008

Ahojte kočky tehuľky
som v 35 týždni a pocitujem neskutočný tlak na pošvu a tlak od rebier mala to niektorá s Vás je to bežné?

dada028
13. jún 2008

cuchre--jej, diky moc, mne doktor stale opakuje, ked vam odtecie voda, chodte do nemocnice ☹ no ja ti neviem, ved prave preto sa obavam co a ako zareagovat, to je snad to najobavanejsie, z coho mam take depky mensie... zatial este nic nepocitujem, mozno ozaj len sem-tam nejake tie bolesti ako pri menstruacii... ale diky za kazdu dobru radu, hlavne tie, ktore uz mate porod za sebou.. 😅 a este ked si citam aj clanky o nitrianskej porodnici... ale co uz.. musime vydrzat, nejako bolo...paaaa 😝

tehulka4
13. jún 2008

dadi, zbytocne sanestresuj...mozno ta vasa porodnica, nie je vobec taka ako ju opisuju..mozno budes sama prekvapena.. 😉

waitinka7
13. jún 2008

Ja čakám prvé bábätko za necelý mesiac a tiež sa bojím, ako každá...hoci som už toľko článkov prečítala, toľko príbehov počula...toľko informácií zachytila...ale každý pôrod je iný...Prvorade musíme myslieť na naše bábatko...a to, že ho konečne uvidíme a dostaneme ho do náručia je oveľa silnejší pocit ako strach. Inac ja plánujem epidurálku, moje kamošky si to veľmi chvália...tak načo trpieť, keď nemusíme, ale je to vec každej z nás.

mirka8429
13. jún 2008

jahodka mne epi nestihli dat...chcela som ju ale ked som rodila nebol tam anesteziolog tak som si to musela pretrpiet.. tiez ked som tlacila maleho von som ho najprv nevedela vytlacit lebo som zle tlacila..do hrude a do tvare..ale potom to uz slo..vtedy som nabrala tolko sil ze ...a ked bol maly von zaplavila ma vlna takeho stastia ze som zabudla aj na bolest..baby naozaj to stoji za to... 🙂

mirka8429
13. jún 2008

dada neboj sa to budes vediet ked to pride..aj ja som sa toho bala...v stredu mi odtiekla hlenova zatka a v piatok mi mali pôrod vyvolat..ale uz v stredu vecer o 21:45 mi odtiekla plodova voda..no ja som to vedela..lebo som sa chystala spat a zrazu som pocitila tlak a vysplechla zomna taka tepla voda...a hned som utekala na prijem... 😉

smska1979
14. jún 2008

Ahojte, aj ja patrim medzi prvorodicky. Porod mam nastastie uz za sebou a teraz sa tesime z nasho maleho synceka. Aj ja som planovala EPI, akosi som sa menej bala toho porodu, ked som sa mohla spoliehat na to, ze to bude trosku menej bolestive, ked mi nieco pichnu. Ale clovek mieni, pan boh meni 😖 O jednej v noci som sa normalne zobudila na to, ze mi treba na WC ako kazdu noc. A ked som si naspat lahla, pocitila som taku intenzivnejsiu bolest v podbrusku. Trvala asi minutku, potom o 10 minut znova a o 10 minut znova. Nato sa uz zobudil aj manzel a zacal mi ratat, aky je interval medzi bolestami. Odrazu sa to skratilo z 10 na 5 min. a to mi uz nebolo vsetko jedno, tak reku, ideme, ci to nie je porod. Prisli sme do nemocnice asi po poltretej v noci a doktor mi povedal, ze na EPI je uz neskoro, bola som otvorena uz na 7 cm. To bola pre mna hrozna sprava 😠 Este som sa ho spytala, ci si je isty 😀 No a nas maly bol na svete uz o 04,45. Tiez som nevedela ako spravne tlacit. Uz nam hrozil zvon, ale nakoniec som ho von dostala 😀 Takze na prvorodicku celkom rychly porod, nie? 😀 Nie vsetko, co sa pise, sedi na kazdu rodicku. Nemusi platit, ze prvorodicky rodia strasne dlho, vecer predtym som kazdeho ukludnovala, ze nemam absolutne ziadne priznaky, nech bude kazdy kludny, este sa nechystam rodit 😀 . Ziadny pokles bruska. Takze kazdy porod je fakt iny. A tym, ktore to este len caka, velmi drzim palce.

dada028
14. jún 2008

tehulka4-diky, no vsetko je mozne, 100 ludi a tolko aj chuti, kazdy si vytvori svoj obraz.. vydrzat to musim, paa

dada028
14. jún 2008

mirka8429-dakujem za cenne rady, isto sa zidu, aj ked je ozaj kazdy porod individualny.. co narobim, zvladnem to, ako inak...kazdopadne si rada precitam vase postrehy a pripomienky, ved tiez kazdy tvrdi,ze to zena rozozna, ked to na nu pride, snad nie som "blba" 😀 😀 😀 majte sa krasne,paaa 😵

mirka8429
14. jún 2008

dada veru tak..ako som si aj ja vravela ze pôrod je proces ktory sa neda zastavit a to male sa nejak von dostat musi 😀 😀 ze to musim len pretrpiet..a mas pravdu ze kazda zena vnima bolest inak a kazda ma aj iny pôrod...drzim palceky

smska waaau supeer xixixi...mne tiez pred pôrodom vsetky priznaky odisli...a to som bola na rizikovom aj v nemocke som lezala lebo som sa uz od 23tt otvarala...a potom som este prenasala xixii

tehulka4
14. jún 2008

smska, no parada...takt o ti blahozelam...to si mala ozaj krasne rychly porod..a co bolesti,d ali sa vydrzat aj bez epi?

livika
15. jún 2008

Ja som prvorodicka,rodila som na vyvolavacku a bola to pre mna malina.
Som dokazom toho,ze prvorodicky nemusia mat dlhy a tazky porod 😀 !!
O pol osmej mi dali vyvolavacku,pichli mi infuzky,dali cipky na vyprazdnenie.O pol deviatej sa zacali take normalne bolesti,dali mi EPI a na 3 zatlacenia bola malinka o 10:55 na svete.

smska1979
15. jún 2008

tehulka4, no vies, bezbolestne to nebolo. Ja som si nevedela predstavit, ake su vlastne tie prave uz silne kontrakcie, to musis zazit 😀 Pre mna nic prijemne, nic bolestnejsie som doteraz nezazila, no ale to je asi pochopitelne. Ale na dalsi den uz bolo vsetko ok, pomalicky zabudame 🙂 Da sa to vydrzat, len tlac, ako ti povedia, lebo ja mam doteraz krvave oko.

tehulka4
15. jún 2008

smska, a to tym tlac ako ti povedia znamena co?? a z coho mas krvave oko??

smska1979
15. jún 2008

to znamena, ze ja som tlacila nejako do hlavy a pucila sa a z toho mi praskla nejaka cievka v oku. Aspon tak mi hovorili, ze "netlacte do hlavy, ale tak ako ked vam treba na stolicu", ale v tej chvili som nejako nerozmyslala 😀

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre