Trauma a výčitky z pôrodu

piskota1991
27. feb 2017

Dobrý deň. Máte niektorá podobnú skúsenosť? Že ste nezvládli porod, cítite zlyhanie, nevládali ste svoje dieťa vytlačiť? Nejaká mamina, ktorej porod skončil zvonom, kliešťami prípadne akutnou sekciou? Ako ste sa cez to preniesli? Dakujem za každú odpoved.

xoxolusik
27. feb 2017

@piskota1991 ahoj, ja som sice nemala klieste, zvon, ani sekciu.. Ale skoro som skoncila sekciou.. Vela nechybalo.. A to son rodila v uk a dobre sa o mna starali, musim povedat.. Chcela som ti tym povedat, ze mi tiez nebolo vsetko jedno v tom case, ale nemala by si citit zlyhanie.. Nemozes za to, co tvoje telo vystraja.. Ty si darovala zivot a je jedno akou cestou si to urobila 🙂 hlavne, aby si sa skoro zotavila a aby ste boli vsetci zdravi 😉

ivet57
27. feb 2017

Ahoj mne maleho vyberali kliestami a dostala som epi brala som to uz ako posledmu moznost... no po troch dnoch v kontrakciach som bola vdacna za to ze ho zo mna konecne vybrali a sme obaja zdravy 🙂 vobec sa necitim zle a ani ako neschopacka proste moje telo uz nevladalo a tak isto aj malinky uz bol slaby tak nam proste pomohly ;)

orsi_h
27. feb 2017

Ja som mala akutnu sekciu. Asi pol roka ma to trapilo..ale treba to brat tak ze hlavne ze ste obaja zdravi... nemuselo to skoncit dobre. A neni to tvoja chyba vobec. 🙂

domak2
27. feb 2017

@piskota1991 nejak neviem cez co sa preniest ☺ nespravila som to naschval, proste som sa neotvarala, ohrozilo by to mna aj dieta tak spravili sekciu. Som rada ze sme v pohode a viac to neriesim.

weronika90
27. feb 2017

Ja som mala tiež problém malu vytlačiť.A to len koli epi,ktorú som povodne nechcela ale po 4 dňoch kontrakcii som už potrebovala trosku nabrat síl pred porodom...mala sa síce trosku napila vody a museli ju rozdychavat co som si zo začiatku vycitala ze som to radšej mala vydržať...ale jedine ma utesuje,ze je mala zradava a spokojna...tak asi sme si to pre niečo museli prejsť takto...hlavne si netreba nič vyčítať,a radšej sa tešiť z drobca.

piskota1991
autor
27. feb 2017

My sme tolko šťastia nemali.. drobec má diagnostikovanú detskú mozgovú obrnu a iné diagnozy. To všetko sa udialo počas porodu , bol dlho v porodných cestách, tlačili mi na brucho , nešiel von, nakoniec ho ťahali zvonom.

lenocka5685
27. feb 2017

Nme po 15 hodinách trápenia a toho že sa snažili mi malého kúsok pokročiť aby som porodila nakoniec spravili akútnu sekciu a vôbec som necítila zlihanie bola som rada že je to zamnou a že sme obaja vporiadku a pri druhom pôrode mi automaticky spravili sekciu

sense
27. feb 2017

Moj skoncil vakuovo, bolo to potrebne inak by som o dieta prisla, sekcia uz mozna nebola...vycitky som nemala, jednoducho to muselo tak byt, i ked prvy pohlad na dieta bol strasny

xoxolusik
27. feb 2017

@piskota1991 to ma uprimne mrzi ☹ chudatko malinke.. No aj tak tomu niesi ty na vine, nehadz to na seba.. Ty predsa nemozes za reakcie tvojho tela.. Skor ma napadlo, ci doktori nemohli este pred porodom zistit vysetreniami, ci vam nehrozi nejake riziko.. Vies..

weronika90
27. feb 2017

@piskota1991
Tak to zlyhali asi aj lekari, ty za to nemozes.Aj naša bola dlho v pôrodných cestách,ale mne aspoň pomohlo to tlacenie na brucho aj ked po porode mala mala zle výsledky tak som ju nemohla ani mať pri sebe zozaciatku.A nakoniec sa cudovali o dva dni ze sa úplne výsledky zmenili...

kuriatkomm
27. feb 2017

Ach,ale to je predsa chyba lekárov,ak si nespolupracovala, mali pristupit na sekciu,ci sa mylim?
Lekar je tam od toho aby sa postaral o tom aby dieta bolo zive a zdrave po porode.

jahodka8
27. feb 2017

No vieš aj ked sa Ti narodí zdravé dieťa, tiež sa mu každý deň môže niečo stať. Ja tiež mávam výčitky kvôli x veciam, čo by sa dali urobiť lepšie. A ešte ked mi muž niečo povie, že toto a toto si mala urobiť. Nám volali zo školky, že sa dusí pri jedení napríklad.

xoxolusik
27. feb 2017

@jahodka8 mas uplnu pravdu.. Aj zdravemu dietatu sa moze nedajboze nieco stat.. Je to tak

jahodka8
27. feb 2017

@xoxolusik A tiež som mala výčitky, že na pôrod som sa mohla lepšie pripraviť. že iným ženám to išlo rýchlejšie, atd.

xoxolusik
27. feb 2017

@jahodka8 aj mna napadli take myslienky, ale leb pri prvom synovi.. Pri druhom som bola uplne v pohode, super som to znasala, vsetko bolo lahsie.. Lebo uz som bola pripravena ist do toho 🙂

xoxolusik
27. feb 2017

@jahodka8 ale len pri prvom synovi - tam malo byt.. Pisem z telefonu, prepac

lienka737
27. feb 2017

Lekári často berú svoju úlohu ako PORODIŤ! Im je jedno ako, oni ho vytiahnu a nezaujíma ich v akom stave. Bohužiaľ, toto info mám od lekára ☹

jahodka8
27. feb 2017

@lienka737 V momente toho pôrodu sa ten stav dieťaťa ťažko zisťuje. Ide o to, že ked sa má zle matka, tak to hned vplýva na dieťa v brušku aj počas pôrodu. A samotné to vypudenie dieťaťa musí byť rýchle, aby sa nezadusilo v pôrodných cestách.

mirkaaa80
27. feb 2017

@lienka737 nooo, čudné vyjadrenie lekára. Mne zase primár povedal, že dnes už je dôležité dieťa porodiť nielen živé ( ako kedysi) ale aj zdravé. A preto mi navrhli sekciu.

zdena12345
27. feb 2017

nie je si co vycitat, bohuzial, je smutne, co sa stalo. je mi to luto. zo svojej skusenosti, tak ako vela vela inych zien, viem povedat len tolko. niekedy si clovek nevyberie. ja som si pripadala ako relativne zdravy clovek nez som otehotnela a to sa na mna sypala jedna vec za druhou. ako pocas tehotenstva, tak aj pri porode. teda pri dvoch porodoch🙂
tu by bola aj otazka na lekara, ci boli cesty dost priestorne, velkost dietata... ci to nebolo uz dopredu odsudene na takyto priebeh... tazko teraz diskutovat a hlavne medzi nami co nevieme... ale urcite nema vyznam sa obvinovat
inak pri nacviceni vypudzovania dietata su dobre tie baloniky (epino, anibal)

tosaneda
27. feb 2017

...😢 to ako vazne?? Toto lekar povie, ze jeho ulohou je rodit a je jedno ako?? Ci zena vladze nevladze, vsak on si napise ze zena nespolupracovala pro porode a tym padom to nie je jeho problem?? No ja zasnem..😲 to ja s mojim nizkym prahom bolesti, s tym ze neznesiem kanilu v ruke a pri odbere krvi takmer odpadnem..to radsej ani rodit nejdem..nejdem "ublizovat" sebe ani dietatu..radsej..

sovica
27. feb 2017

Tu nejde o vaše zlyhanie, skôr o zlyhanie lekárskeho tímu. Oni sledujú matku, ktorá rodí - kedy odtiekla plodová voda, kontrakcie, ozvy bábätka, ako je otočené atď. a podľa toho musia odhadnúť dokedy môžu čakať napr. na sekciu, aby nedajbože nedošlo k poškodeniu dieťatka. Niekedy o tom rozhodujú nielen minúty, ale sekundy. Keďže ste neuviedli, ako pôrod prebiehal, ťažko sa k tomu vyjadriť. Ale chyba na vašej strane určite nie je.
Zlyháte až vtedy, keď sa budete zbytočne obviňovať a nič nespravíte. Tá diagnóza vôbec nemusí byť konečná. Aj lekári sa niekedy mýlia. Neviem, aký ťažký stupeň DMO drobcovi diagnostikovali, ale treba vedieť, že aj tam sa môže jednať o veľmi ťažký stupeň postihnutia, ale naopak aj o veľmi ľahký. Treba spraviť všetko, čo a dá, aby ste dieťatku pomohli. Neostať z toho šoku pasívny. Treba vyskúšať všetko, čo je v danej chvíli možné. Začať cvičiť Vojtovku, čo najviac sa prihovárať bábätku, často ho hladkať...znie to možno ako klišé, ale láska robí zázraky. Proste nenechať ho len tak ležať a povedať si, že sa nič nedá robiť.
Bude to pre vás veľmi ťažké, hlavne po psychickej stránke, ale tu vás už musí podržať a pomôcť manžel a blízka rodina, priatelia. Pretože, aby ste sa nezbláznili, budete potrebovať aj určitý čas pre seba, tzv. psychohygienu.
Prajem vám veľa síl a všetko dobré 🙂.

sykorkauhliarka
27. feb 2017

mne mala nezostupila do porodnych ciest a keby aj zostupila tiez by som nevladala po 9 hodinach v trojminutovych kontrakciach....uz som spala na fitlopte ..manzel ma drzal zaruku vzdy po kontrakcii som od vycerpania zaspala....a som rada ze lekari mi spravili cisarsky ...a vobec so. nemala vycitky lebo vsetko dopadlo dobre...v tvojom pripade mozu za to lekari ....ale v dnesnom svete sa asi spravodlivosti nedovolas keby ich zalujes

syssu
27. feb 2017

@piskota1991 ahoj, mala som kliešťový pôrod - bude tomu 5 rokov.. dlho ma to štvalo, spolu s ďalšími vecami, ktoré sa pos..kazili hneď v prvých týždňoch po dcérkinom narodení a áno.. mala som z toho dlho hlavu v smútku, možno až depresívne stavy, ale to viem takto s nadhľadom zhodnotiť až teraz.. fakt je ten, že čas nevrátim a ani okolnosti jej narodenia a prvých týždňov života.. verím však, že aj keď sú to pre nás obe dôležité momenty, a nevyšli podľa predstáv, môžeme byť spolu aj každá individuálne šťastné a vyrovnané.. mne osobne pomohlo všetky tie okolnosti prijať a odpustiť si, aj keď si nemyslím, že sa niečo z toho naozaj stalo mojou vinou alebo mojím pričinením.. ten pocit som však stále mala.. zmena v mojom vnímaní nenastala ani za týždeň ani za mesiac a možno ani za rok.,. myslím, že je to skôr proces.. mnohé sa pohlo až po druhom pôrode o dva roky na to.. teraz čakám tretie bábätko a na pôrod sa veľmi teším, aj keď som si vedomá, viac ako kedykoľvek predtým, že komplikácie môžu nastať skôr, ako sa nazdáme, keďže som to už raz zažila.. neboj sa a hlavu hore!

sun123
27. feb 2017

@piskota1991 ziadne vycitky, neblazni, ste zdravi a to je podstatne..ja som take komplikacie nemala,ale moja spolubyvajuca na izbe napr.vobec nedostavala kontrakcie,takze nevedela tlacit..opisovala len krce do noh..takze telo si samo robi, co chce..to neovplyvnis

lienka737
27. feb 2017

@tosaneda to nepovedal lekár gynekolog, to povedal iný lekár, krotý to prostredie pozná, kedže pracuje v nemocnici.

tosaneda
27. feb 2017

@lienka737 jasne chapem, ale aj tak..opat sa mi len potvrdilo to, ako sa ku mne chovaju lekari bezne..v style a co mate 5 rokov ked nevydrzite obycajny odber krvi?? O tomto by som uz aj knihu mohla napisat...☹😕😵 ..fakt nemozem za to ako reaguje moj organizmus..

lija22
27. feb 2017

@piskota1991 mozno bol dovod tazky porod, mozno by sa dietatku casom pridruzili diagnozy. v tejto chvili nie je na mieste kohokolvek obvinovat a uz vobec nie seba. ber situaciu tak ako je a Nehlad uz do minulosti 🌷

cajomila
27. feb 2017

Ahoj aj ja som mala prvy porod so zvonom...no dlho som sa tym trapila.Poporodna depka,placlivost...citila som sa uplne neschopna a menej cenna matka...neschopna porodit svoje vlastne dieta (kedze aj pri samotnom porode mi lekar tvrdil,ze neviem tlacit).Ja som proste nemala dostatocne silne kontrakcie na porod..a ked mi po 2 nociach mi pichli vyvolavacku,tak to uz bolo privela na moje telo...nijak to neslo.Myslela som si ,ze ma rozdrapi...ale nevytlacim ho nijak.Stres a kopec personalu pri porode mi tiez nerobil prave najlepsie.Fuu...ani ma nenapadlo,ze by sa dietatu pri porode mohlo nieco zle stat,ale mohlo,kedze jej nahle zacali klesat ozvy strdca.

Druhy porod,som mala uplne iny...rychly,skvely...a zistila som,ze ked to ide,tak to ide.Kontrakcie robia svoju pradcu a ja ich ich iba predychavam.A tlacilo to same...no vtedy som samozrejme potlacila aj,ale asi len 3x poriadne.

Je mi luto ako ste dopadli...odporucam ti ist na spec.terapiu,aby si sa nezozierala pocitom viny naveky.

36evina36
27. feb 2017

@piskota1991 nehadz na seba vinu , u nas v rodine je dieta z DMO a ktomu ma epilepsiu. A porod bol pekne prirodzený. Nikdy nevies priciny

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre