Veľmi sa bojím pôrodu

nikitikitaka
15. apr 2016

Ahojte mamičky.... Ja viem že by som na to nemala myslieť.. Ale o mesiac rodím a poviem vám pravdu že mám príšerný strach z pôrodu... Bojím sa či zvládnem tu bolesť...či to vôbec prežijem..nakoľko mám veľmi nízky prah bolesti... Bojím sa že to nezvládnem... Či moja malička bude v poriadku.... Celé tehotenstvo som sa tešila kedy to bude.... A teraz mesiac pred koncom buum... Strach ako oči.... Nejak rady ako troška zmeniť myšlienky??? :(

meluela
15. apr 2016

@anabella235 mam moznost porovnat natrhnutie 1 stupna a nastrih (rana 2 stupna) a je to brutalny rozdiel ... ibaze v prospech natrhnutia 😉 sedim od prveho dna v pohode, po 2 tyznoch rana zahojena. samorejme ak hrozi velke natrhnutie alebo dietatko je v ohrozeni, natrih treba spravit ... ale ak sa mu da vyhnut netreba strasit samovolnym natrhnutim. okrem toho nastrih nezarucuje ze sa okrem neho zena este aj nepotrha ...

ruza123
15. apr 2016

Tiez odporucam nesustredit sa na porod, ale nato, co pride potom..podla mna su zaciatky kojenia ovela horsie ako porod 😀 .. porod trva par hodin a potom pride veeeelmi dlhe obdobie maximalnej vytazenosti..

suz20
15. apr 2016

@nikitikitaka rodila som dvakrat.a poviem ti,ze trhanie zubu po nezabrati dvoch inekcii koli zapalu bola tisickrat väcsia bolest...porod bol nic proti tomu trhaniu

lalaben
15. apr 2016

Neboj zvládneš to,teraz už musíš nemáš kam cúvnuť.Ja som prežila tri- dá sa to prežiť.Po prvom synovi som si myslela,že už nikdy nechcem a nebudem mať deti.Ale po 11rokoch sa mi narodila dcéra a po ďalších 8rokoch mám 17mesačného syna.Tiež som sa bála každého pôrodu ale nepomohla som si -odrodiť som musela tak či tak.Tiež mám strach z bolesti-aj u zubára.Bude to dobré.malá ti tovšetko vynahradí a povieš si,že to stálo za tú bolesť.

kvikina087
15. apr 2016

@alby2014 Čítam, že si bola spokojná s EPI, chcem sa spýtať po tom čo ti ho napichli už ťa nič nebolelo? alebo len málo? Ja som počula od kamarátok, že aj po ňom to bola dosť veľká bolesť...

candii
15. apr 2016

@ruza123 tak to mas velku pravdu pre mna boli prve 2 mesiace cista katastrofa, nevyspata .. kazde kojenie utrpenim.. uz som len trpla kedy sa zobudi a budem musiet zase kojit.. a do toho velke koliky.. hrozny olac aj 12h do rana..ale teraz je to uz super ..

jonkaamisiko
15. apr 2016

@nikitikitaka uplne ta chapem, ze sa bojis porodu a tej bolesti. Viacere mamicky tu pisu, ze sa treba tesit na babo a pod. co je pravda. Ale ak tvoj strach je naozaj velky, co je uplne prirodzene, odporucam ti navstivit nejake predporodne kurzy, tam ti vysvetlia ako porod prebieha a pod. a budes si potom ista sama sebou. Takisto odporucam Epino, skvela vec. Alebo si skus vyhladat v tvoj meste psychoterapeutku, dulu, alebo porodnu asistentku, oni su specializovani na taketo veci. Urcite je dobre to riesit pred porodom, lebo, ked pride ten den D, ale ty budes z toho strachu totalne vystresovona, nemusia sa ti spusit kontrakcie a veci sa mozu skomplikovat. Drzim palce 😉

alby2014
15. apr 2016

@kvikina087 tak mne na pouceni povedali, ze bud po a/ bolest zmizne ostane len tlak, b/ zmierna sa kontrakcie, ale ostanu...

Ja som necitila ziadnu bolest, len tlak ( cize tlacit vies, to ze nic necitis je mytus, alebo si ludia pletu epi a spinal), kamoska rodila v inej nemocnici a tam jej dali slabu davku, uz pocas velmi rozbehnuteho porodu, plus zaroven s epi jej dali oxytocin ( nechapem tu logiku, ale budiz) a jej neucikovala.

Tam, kde som robila ja, nemaju problem pichnut epidural,nejake utrpenie neuznavaju...a vsetky, co sme tam rodili a mali epidural, tak prisla ulava, alebo vyrazne zmiernenie bolesti...nechapem ako mozes mat po epi vacsie bolesti..to ti pichli slabu davku.
Epidural ucinkuje len 1,5 az 2 hodky, potom ak porod ste bezi, tak ti daju dalsiu davku...a tretiu davaju an sitie ak je potrebne...( druhu aj tretiu davku ti uz daju do kanyly, co mas na ruke), dnes viem,ze by som porodila aj bez epi, ja som mala vyvolavany porod, cize hned kontrakcie co tri minuty v plnej sile ( aj tak sa to dalo predychat a bolelo to oveeeeeeeeeeeeeeeeeela menej ako oblickova kolika), doktor povedal, ze ta bolest by uz nebola vacsie, ja som predpokladala, ze budem rodit hodiny a tie bolesti sa budu stupnovat,tak preto som si dala epi.. a brutal mi urychlila porod. Aj nabuduce pojdem s epiduralom, lebo masochista nie som...aj ked viem, ze v pohode by som to dala aj bez.

nikitikitaka
autor
15. apr 2016

Baby naozaj vám chcem zo srdca poďakovať... Veľmi ste ma svojimi odpoveďami a radamy povzbudili a dodali silu... Budem sa snažiť myslieť pozitívne... Aj keď viem že nie vždy sa to bude dať...ešte raz veľká vďaka!! A prosím držte palce nech to zvládnem a nech naša malička Kristínka bude v poriadku ;)

nikitikitaka
autor
15. apr 2016

Radami ***

verronica
15. apr 2016

hlavne sa neboj, nieje to nič strašné 🙂 a výsledok stojí za to 🙂

kvikina087
15. apr 2016

@alby2014 ďakujem za info, ak sa ešte smiem spýtať kde si rodila?

vejula
15. apr 2016

@nikitikitaka určite to zvládneš. Ak ti môžem poradiť trvaj na tom aby ti nerobili také rutinne zásahy do pôrodu ako predčasne prepichnutie plodovej vody, oxitocín atd, to zosilnuje bolesť. Čím menej zásahov a čím vac priestoru a možností na pohyb a dá sa to užasne zvládnuť 🙂 Držím palce 🙂

alby2014
15. apr 2016

@kvikina087 Kosice -Saca, 20.augusta2015

andisko
15. apr 2016

@alby2014 @kvikina087 mne tiez davali ocytocin aj epi, pri oboch porodoch, lebo uz trvali viac nez 12h, kontrakcie jak blazon a neotvarala som sa. takze potrebovali prisypat oxytocinu a potrebovala som usetrit energiu na porod. ja som mala pocas epi kontrakcie, ale tlmene. a poslednu hodku pred porodom uz mi nedavali davku, takze to uz bolo ako keby epi nebola. ale dik aj za tu hodku kedy bola :D

andisko
15. apr 2016

@andisko oxytocin

katyt
15. apr 2016

Ja som sa tiež bála všetkého možného, pri prvom cisárskom či mi dobre pichnú anestézu, či to nebude bolieť, či nebudem náhodou niečo cítiť, pri druhom klasickom pôrode som sa bála nástrihu, pôrodných bolestí, šitia a pod. a nakoniec všetkého čoho som sa bála, všetko bolo ok. Ako pôrodné bolesti cítiť budeš, ale tých pár hodín sa to vydržať dá. Ak Ti môžem poradiť, ja som mesiac pred pôrodom pila čaj z Alchemilky žltozelenej, je výborný na to aby sa žena pri pôrode rýchlo otvárala a čaj z maliníkových listov, ten by mal tuším zmierňovať tie bolesti a podľa mňa mi tie čaje pomohli, ale pila som pravidelne 3x denne.

kvikina087
15. apr 2016

@alby2014 Tak to je na mna ďalekooo :D :D : D ja som okres Nové Mesto nad Váhom.... Musím hladať tu. :D

zoy3
15. apr 2016

Baby ja mám tiež straxh,snazim sa spraviť čo sa dá aby som bola pripravená,mam kupeny aniball,homeopatika, cajiky no môj strach sa nekončí pôrodom,akosi sa bojim vaetkeho čo príde potom,neviem ani babo chytit,starať sa,bojim sa ako sa o ňu postaram,ako to všetko zvládnem:(snazim sa to brať že ved nejak to dam,ale manžel nechápe moje obavy mamina je chorá.a ani pomoc nebude odnikial taaak som zvedava na too celee.

lusswinki
15. apr 2016

Baby, necitala som vsetky prispevky, no aj ja mam strach, ale aj sa tesim, a to velmi... no u mna epidural ani ine lieky nehrozia, lebo opacne reagujem na lieky. Bude pri mne manzel ako psychicka opora (dufam, ze neodpadne a vydrzi az do konca) bude to moj prvy porod.

priora
15. apr 2016

@lusswinki neboj vydrzi 🙂 moj ked vidi svoju krv odpadne.,, ale moj porod prezil 🙂

lusswinki
15. apr 2016

@priora heh, tak dufam, ze to da... ako normalne som za neho nervozna, lebo on je typ cloveka, co je chory, ked nema co robit, workoholik... a doslova nema rad situacie, ze musi niekde cakat-napr u lekara atd, ako bude cakat, co mu ine ostava, ale tu nervozitu prenasa na mna... ako zvladne chvile na vzdycharni?a to mi porodna sestra vravela, ze prvorodicky aj 12hodin

priora
15. apr 2016

@lusswinki moj muz bol pri mne od 21 a o 4 som porodila.,, maleho mi hned zobrali tak o 5 som ho poslala domov boli sme obajs vycerpani.,, zvladol to perfektne 🙂 este porodnicka mu hovorila ze by si ho tam nechali 🙂 "pomahal pri tlaceni" fakt uzasne 🙂 ja som nevladala ani rozpravat a pravdu mam dost vypadky.,, ale pomahal pri sprche na fit lopte ked som padala s nej ma chytil.,, ja si neviem predstavit ist bez neho.,,

lusswinki
15. apr 2016

@priora fuuf, tak to ste sa dost trapili 😒 ja len dufam, ze stihneme nacas do porodnice-babka z ockovej strany mala velmi rychle podody a vsetky jej dcery to po nej zdedili... no na druhej strane moja mamka rodila prve dieta 22hodin a aj druhe 22hodin mna uz trosku menej. No bojim sa toho, ci odhadnem kontrakcie ze su kontrakcie od pslickou, lebo aj napr teraz ma boli podbrusko, sem tam brusko ako pri ms, no nvm co sa vlastne so mnou deje, ze co to je. Ci to tak ma byt, alebo su to poslickova

malazuzana85
10. máj 2016

@nikitikitaka ja mám tiež nízky prach bolesti. A porod naozaj boli. Človek si tu bolest ani nevie predstaviť. Ale samotný pôrod bol skor o vytrvalosti a sile tlačiť. Najviac bolia tie kontrakcie. Ja osobne som mala epiduralku, ktorá mi zabrala asi na nejakú hodinu. Druhú dávku som už dostať nemohla, lebo som bola otvorená na 9 cm. A pri pôrode už žena nemoze byť napichnuta. A niečo motivacne ???? Ja som pred porodom citala jeden článok a vzala som si z toho niečo. Ze aj bábätko je v strese a snaží sa dostať von, tak mu v tom musíme pomôcť. A každá kontrakcia vedie k tomu, že už onedlho budes svoje bábätko držať v náručí 🙂 .
Pôrod boli. Aj musí. Asi dva týždne po pôrode som si hovorila, že to dieťatko stalo za tu bolest, ale že ju nechcem absolvovať znovu. Teraz však chcem aj druhe bábätko. Ten pocit, keď k tebe vystrie rúčky a usmieva sa je ten najkrajší pocit na svete. Neboj, vy dvaja to určite zvládnete

lauricka
10. máj 2016

@nikitikitaka @lusswinki @malazuzana85 mesiac pred porodm som bola na kurze hypnoporod a to bola ta najlepsia vec, co som mohla urobit. Ten stav, ktory teraz mate, je velka chyba. A je to aj dosledok toho, ako sa u nas zeny uz generacie porodom len strasia. Na porod sa treba inak pripravit. A nase mamy nam v tom velmi nepomozu, tak treba hladat inde. Odporucam. Pre porod treba byt maximalne uvolnena, dobre naladena, v klude. Babatko aj rodiaca zena toto potrebuju najviac. Stres vam len uskodi.

juliakocka
10. máj 2016

@nikitikitaka ne nezvládnes to....dieťa navždy ostane v bruchu 😝 😀

bielavila
10. máj 2016

@nikitikitaka musis mysliet pozitivne, viem, ze ti to vravi kazdy, ale ma to nieco do seba, proste sa myslou nastav na to, ze porod bude rychly a pohodovy. aj ked nebude nevadi, lebo vetdy uz bude v tom kolebehu a budes musit vydrzat, ale to cakanie a strach ze co bude su najhorsie a preto musis verit, ze bude dobre 🙂 treba si uvedomit jednu vec a to ze porodne bolesti su obrovske, ale nie su to take bolesti, ako ked si napr. zlomis nohu, ked rodis si pod vplyvom obrovskeho mnoztva hormonov a tie ti pomozu zvladnut to,, ber to tak, ze na svete su miliony matiek ktore dennno denne rodia a aj ked je ten porod bolestivy, tak vacsiou sa rozhodnu pre dalsie dietatko, je to ina bolset ako si myslis, ze si myslis 🙂 inak ja som rodila sekciou cize vlastne teraz davam iba rady ake davali moje kamosky mne pred tym ako som nevedela, ze budem rodit cisarskym, ale uprimne ja som velme nahnevana, ze mi nebolo a ani uz nebude umoznene spoznat co su to kontrakcie a porodne bolesti, viem, ze to mozno znie masochisticky, ale ja som si to chela vyskusat, chcela som to zazit...ason raz...a povdzbudenie pre teba? pri porodne mas jednu skvelu sitotu a to, ze porod neude trvat vecne, proste chvilku to bude boliet ako des, ale mas istotu, ze coskoro tie bolesti prejdu a ty budes drzat v naruci male babatko, svoje svlastne 🙂 drz sa 🙂

duratlicka
10. máj 2016

@nikitikitaka Tvoj strach je uplne na mieste.Mne velmi pomohlo cvicenie s epi-nom.Dodalo mi sebadoveru,ze porodim aj melon a nikto mi nebude musiet diktovat,co mam robit.Lebo aj rodit sa treba naucit😀 A mala som pekny porod🙂

whitecat666
10. máj 2016

@nikitikitaka podla mojho nazoru je pri porode najdolezitejsia pre teba i babatko psychicka pohoda. Ak mas extremne citlive telo na bolest chod rodit cisarskym v narkoze. Samozrejme tiez sa mozu vyskytnut nejake komplikacie ale ak ti daju spravne lieky po porode nebude ta nic boliet pred, pocas ani po. Drzim palce aby vsetko prebehlo hladko 😉 !

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre