Aké máte skúsenosti s pôrodnicou v Žiline?
Dobrý deň všetkým. Som tu po prvý krát a čítala som niekoľko príspevkov ohľadom pôrodnice v Žiline. Do pôrodu mám síce ešte 2,5 mesiaca, ale trochu sa toho začínam desiť. Vystrašili ma hlavne príspevky v téme Žilina vs. Martin.
Je to v žilinskej pôrodnici naozaj až také zlé? Ja tu totiž žijem asi 7 rokov, rodiť idem 1x a rada by som odrodila v Žiline. Prosím vás, ktoré máte skúsenosti v žilinskej nemocnici, viete mi zodpovedať na niekoľko otázok?
1. Tzv. pôrodný plán. Ak si ho spíšem, je vôbec v Žiline akceptovaný? Stretli ste sa s tým?
2. Čítala som veľa sťažností na dr.Ficeka. Nepoznám ho. Ale ak je naozaj chrapúň a náhodou by som ho "vyfasovala" môžem odmietnuť lekára? Ale sa opýtam ináč. Môžem si nejakým spôsobom"zajednať" lekára, ktorého chcem pri pôrode (že by bol napr.na telefóne)? Predpokladám, že možné to je, ale počula som, vraj takéto "zajednanie" stojí nejaké peniaze. Je to tak? Koľko taký lekár pýta?
3. Uvažovala som o nadštandardnej izbe. Je to veľký rozdiel medzi tým a obyčajnou izbou?
- objednáva sa vopred nadštandardná izba?
- koľko stojí noc?
- je možné si ju zajednať napr. len na 2 noci a potom sa dať presunúť na obyčajnú (kvôli finančným nákladom)?
- nachádza sa v takej nadštandardnej izbe aj niečo navyše okrem starostlivosti a súkromia, mám na mysli, či poskytnú bábätku napr. plienky, zavinovačku a iné, alebo či poskytnú mne napr. vložky, tampóny do podprsenky, župan, papuče a iné? Inými slovami: je vďaka tomuto príplatku niečo na izbe zadarmo?
4. Čo sa týka partnera pri pôrode v Žiline. Je potrebné to zahlásiť dopredu alebo je samozrejmosť, že keď ma to "chytí" a priletíme do nemocnice, tak môže ísť automaticky so mnou k pôrodu a formality vybaví až potom?
5. A Vaše celkové hodnotenie: je žilinská pôrodnica naozaj až taká odstrašujúca??? 😲
6. Viete mi dať nejaký dobrý kontakt, radu, pomoc pri zabezpečovaní čo najväčšej starostlivosti a komfortu (vrátane lekára)? Teda nejaké dobré tipy? 😀
Poprosím pekne, aby reagovali naozaj iba dievčatá - ženy, ktoré rodili v Žiline, porovnávanie s Martinom, či Čadcou nepotrebujem, tie príspevky mám prečítané a odrodiť chcem v Žiline.
Vďačná budem za všetky tipy, rady a odpovede!!!
Stručné zhrnutie
- Skúsenosti s pôrodnicou v Žiline sú rozmanité; v diskusii ženy spomínali pozitívne skúsenosti s lekármi ako dr. Ficek, dr. Sudek a dr. Paucina, zároveň sa vyskytla kritika na adresu primára a na stav štandardných sociálnych zariadení.
- Nadštandardné izby v Žiline možno nahlásiť pri prijme, cena jednoložkovej nadštandardnej izby bola v diskusii udaná 1000 Sk za noc a apartmánu 2000 Sk za noc; nadštandard poskytuje hlavne súkromie a komfort, nie vždy ďalšie bezplatné materiály.
- Možnosť zvoliť si alebo „zajednať“ konkrétneho pôrodníka bola v diskusii prezentovaná ako obmedzená a nejednoznačná; niektoré príspevky uvádzali, že v Žiline sa pôrodníka oficiálne nedá zazmluvniť a platené „zajednanie“ nie je transparentné.
Q: Akceptuje pôrodnica v Žiline písomný pôrodný plán?
A: Viaceré príspevky uvádzajú, že lekár pri prijatí alebo pri pôrode s pacientkou komunikuje a vysvetlí postup, ale neexistuje jednotné tvrdenie o oficiálnom mechanizme akceptácie písomného pôrodného plánu.
Q: Môžem si v Žiline vybrať alebo zaplatiť konkrétneho lekára pri pôrode?
A: V diskusii ženy písali, že podľa ich informácií „v ZA sa neda zazmluvnit porodnika“, a že správy o platenom „zajednaní“ lekára sú nejasné; odporúčali kontaktovať konkrétneho lekára vopred (mena odporúčaných lekárov v diskusii: Sudek, Babiak, Paucina).
Q: Koľko stojí nadštandardná izba v Žiline a čo zahŕňa?
A: Podľa príspevkov je jednoložkový nadštandard 1000 Sk/noc a apartmán 2000 Sk/noc; nadštandard v diskusii predstavovali hlavne súkromie, častejší servis sestričkami a donášku jedla na izbu, pričom základné potreby (nemocničný župan, košeľa, vložky, dočasné plienky pre bábätko) boli uvádzané ako poskytované aj na štandardných izbách.
Q: Môže byť partner prítomný pri pôrode a môže zostať cez noc?
A: Diskutujúce uviedli, že partner môže byť pri pôrode; pravidlá pre zostávanie cez noc sa v diskusii spájali s apartmánom (2000 Sk/noc) alebo s individuálnym súhlasom sestričky/spolubyvajúcej na štandardnej izbe.
Q: Ako prebieha monitorovanie plodu a frekvencia CTG v Žiline?
A: V diskusii písali, že monitor sleduje srdcovú akciu plodu a kontrakcie, že pri príjme robia CTG/sono a prietoky podľa potreby a že od 36. tt sa monitorovanie môže vykonávať týždenne (ide o praktiky, ktoré uviedli jednotlivé ženy).
Q: Ako riešiť odber pupočníkovej krvi pri pôrode v Žiline?
A: V diskusii sa spomenuli dve možnosti: darovanie do verejnej banky bez poplatku a súkromné uloženie cez spoločnosť Ceptra (www.ceptra.sk), pričom súkromné uskladnenie bolo v príspevkoch opísané ako nákladné.
Závery z diskusie
Zhoda
- Nadštandardnú izbu je možné nahlásiť pri prijme, ak je voľná, a nadštandard v diskusii uviedli ako platený (1000 Sk jednoložková, 2000 Sk apartmán).
- Partner môže byť prítomný pri pôrode; ubytovanie partnera cez noc bolo v diskusii viazané na apartmán alebo na súhlas personálu.
- Základné poporodné položky (nemocničná košeľa, župan, vložky, dočasné plienky a perinka pre bábätko) sú podľa viacerých príspevkov poskytované aj pri štandardnom pobyte.
- CTG/monitorovanie plodu a vyšetrenia (sono, prietoky) sa v Žiline používajú pri prijatí a podľa indikácií; od 36. tt sa v diskusii spomínalo častejšie monitorovanie.
Sporné názory
- Dr. Ficek je v diskusii označený časťou žien za profesionálneho a „ľudského“, iná časť mu pripisovala drsnejší prístup a kritizovala primára; názory sa výrazne líšia.
- Niektoré príspevky tvrdia, že nadštandard „nic navyše“ neposkytuje (okrem súkromia), iné uvádzajú, že na nadštandarde sú starostlivejšie sestričky a čistejšie sociálne zariadenia.
- Otázka možného plateného „zajednania“ lekára je v diskusii prezentovaná ako nejasná: niektoré ženy hovoria, že sa to nerobí, iné počuli o poplatkoch bez konkrétnej sumy.
Otvorené otázky
- Je v Žiline formálna možnosť zazmluvniť si konkrétneho pôrodníka a aké sú oficiálne podmienky a ceny (ak neoficiálne poplatky existujú)?
- Aký je aktuálny stav a kvalita sociálnych zariadení na štandardných izbách po prípadných rekonštrukciách?
- Aká je presná dostupnosť nadštandardných izieb v konkrétnych termínoch a aké sú pravidlá pre prednostné nahlasovanie?
Spomenuté značky a firmy
DM, Weleda, X-lander, V-max, Espira, Minikids, Gluck, Auchan, Tesco, Carrefour, mimibazar.sk, Ceptra, Babyland, St. Antony, Galéria Silvia
Spomenuté produkty a metódy
nadštandardná izba, apartmán, pôrodný plán, zazmluvnenie/zajednanie lekára, odber pupočníkovej krvi, Ceptra, CTG/monitorovanie plodu, vyvolávanie pôrodu, cisársky rez, predpôrodný kurz, Duphalac, Persil, Lovelu, Lenor, aviváž, Multi‑Mam, Weleda tehotenský olej, Babylove plienky, monitor dychu, zavinovačka, fusak, perinka, kocík X‑lander, kocík V‑max, Cortina V3
Miesta a osoby
pôrodnica v Žiline, Martin, Čadca, Bielsko‑Biala, Bratislava, Vlčince, Hliny 6, Mariánske námestie, Galéria Silvia, MAX (nákupné centrum), Auchan, Tesco, Carrefour, Babyland, Minikids, DM, Ceptra, dr. Ficek, dr. Paucina, dr. Sudek, Babiak, dr. Hartel, dr. Golská, dr. Karinská, dr. Buc, dr. Kubová, MUDr. Marcová, dr. Benicková, dr. Skrkonová, dr. Rolko
suzik,tak to ma mrzí,ale musíte to vydržať kým z toho vyrastie.Niektoré kočky dávajú pri refluxe detičkám probiotiká,ale to by ti mal odporúčiť pediater.Držte sa. 😉
Suzik ak krmis malu z flase tak by si mohla skusit zahustiť mliečko prípravkom Nutrition. Poraď sa s pediatrom čo on na to 😉
mufo 24 - dik za radu, zajtra mame lekarku, tak sa spytam. Uz som o tom citala. Vela pozitivnych, ale aj negativnych skusenosti s tymto zahustovanim. Ale v kazdom pripade, treba to asi vyskusat. Zajtra budem mudrejsia. Dik 🙂 🙂
ahojte!!!
ahoj riv, musim si zvyknut na novy desing (alebo dizajn?? hahaha) tejto stranky...
dnes sme boli opat vonku - 2 hodky, tentokrat aj s oteckom. tlacil kocik, ako fajne 🙂
uz som ti spominala, ze mala papa z cicky od stvrtku, tak zatial sa dari, akurat fakt nikdy neviem, kedy ma alebo nema dost!!!??? niekedy taha 2-3 minuty a uz grcia, niekedy taha aj 10 minut, grgne a ma akurat.... no neviem, neviem... Ale o hlade asi nie je, to by zrejme revala, tak uvidime v utorok, ci bude prirastok na vahe...
asi bude chudatenko po mne. ja som asi az do svojich 23 rokov vyzerala dost vychrtlo... Aspon som nemala problemy s vahou 😉
riv, budes mat stihlu nevestu 😀 😀 😀
mimochodom, ja mam sakramentsky problem s bradavkami... A to uz aj predtym, ked som odsavala, co bolo este v pohode, ale odkedy saje, to je sialena bolest. Hlavne jeden kus... Druha je relativne este OK... Normalne ich mam fest ruzove a bolave ako slak... Moze ist o nejaky zapal? Davam si aj obklad vecer, trosku to zmierni to palenie a bolest, no inak neviem, co s tym. Ked sa k tej jednej prisaje, tak dobru minutu vidim vsetky hviezdy, normalne mi je az na odpadnutie. Da sa s tym nieco robit?
PORADTE!!!!
Riv, mne taha tak, ako som uz napisala... Dnes napr. bola prisata asi 15 minut, potom sa odtiahla, bola vsak nervna, tak som vzala odsavacku a odsala som. Zo skusenosti z predchadzajuceho odsavania viem, kolko asi mlieka sa mi vytvara, tak som usudila, ze dnes za tych 15 minut nevytiahla viac ako 20 ml... Ty kokso, ona to normalne cmula ako cumel, ja mam bolest ako svina, a vypije pritom smiesne mnozstvo.... No ale napr. okolo piatej vytahala komplet celu jednu cicku.... No vyjdes z nej???
mne na brdavky pomohol krem multi mam balm alebo cicaderma, oba dostat v lekarni 🙂 , mam 3 deticky a zo zaciatku, kym si bradavky nezvykli som casto natierala. Odsavacku som nepouzivala nikdy.
suzik tak o poznam aj aj s bradavkami mam aj teraz problem ja len natieram natieram a natieram mne pomaha od DM mast na bradavky alebo si davam bepanthen na ne este a tiez ma jedna tak boli ze ju ani nedavam malej a len odsavam lebo ked saje vrestim ako blazon
rivatha ano chodim s malou na plavanie ku Konarcikovej ine som v ziline nenasla je to tam super je to drahsie ale stoji to za to mala je vo vode stastna uz sa aj potapa daj si stranko www.babyplavanie.sk a tam mas vsetko aj ceny ale vrelo vam to odporucam teraz sme dva tyzdne neboli zajtra ale uz ideme a sa tesim
ahojte babule
moj maly pije tak 5-7 minut,niekedy aj menej.dočítala som sa,že miminko si vytiahne za prvu minutu 90% toho čo potrebuje a potom si len cucka a hra sa.Ale asi je to indivindy.
Suzik,odsavackou nikd nevytiahnes tolko ako si vytiahne mala ked sa prisaje,tak to asi nemozes zrovnavat.Hlavne,že jej stačí,ale nezda sa mi,ze by ti tak malinko pila.Matúško pil už v porodnici 80ml.
mne na bradavky pomohla tiez masticka z dm,bolest ti moze sposobovat aj to,ak sa mala zle prisava
My chodievame von kazducky den tak na 2 hodiny.
neviem tam este plava aj ina skola ale oni maju vacsie deti od troch rokov sa mi tak vidi ale o inom pre babatka neviem tiez som zhanala ale nenasla som a ani nepocula tak som sla tam za vyskusam a uz mame druhy kurz
kosska,aj ja uvažujem nad tým plávanim,lebo malý sa kupka uplne rad a s nadšením,no uvidíme...
plávanie pre detičky je aj na bratislavskej ulici,resp,vchod je z holleho,ale to je už pre trocha staršie
riv,hod do albumceka nejaku Davidkovu fotku,nech sa pokochame 😉
Ahojte,
prosim Vás v akom týždni ste rodili? Ja som v 40 a v piatok mám termín 😀 , zajtra mám ešte monitor a vo štvrtok poradňu.
Koľko nechávajú prenášať ak je všetko v poriadku?
Pa
ahoj janka1224 ty chodis na monitor v presne stanoveny den?inac ak ides rodid do ca a v piatok mas posledny termin tak predpokladam ze ti vo stvrtok v poradni povedia ze v pondelok uz pojdes do nemocky ak to nepride samo dovtedy 🙂
Ahoj Janka 🙂 ja som rodila svojho prvorodeneho skoro dva tyzdne po termine..a bolo vsetko OK!!! Pokial budes mat monitor a prietoky OK, aj poradna bude v pohode a ty sa citis dobre, nie je dovod na paniku. Kazde dietatko ma svoj cas.. na vyvoj, aj na samotne rodenie.. tak mu ho svojim pokojom a doverou, ze to spolu zvladnete, dopraj 🙂 Drzim prsty
janka,mna 3.den po termine hospitalizovali, dostala som aj vyvolavacku,ale nakoniec to skončilo cisarskym 4.den po termine
a tiez zalezi akym terminom sa riadi lekár,ci je podla ms alebo sona,resp.ci vies kedy si otehotnela.Ja som mala vyratamý podla mrsky na 8.12.,ale kedze som vedela že ovulka bola posunuta,mojim vypoctom aj sonom to bolo na 23.12.
drzim palceky 😉
Ahojte baby,
som tu nova, termin porodu mam 20.05,takze uz sa mi to pomaly krati, zatial som rozhodnuta rodit v Ziline, chcem sa opytat na Vase nazory a skusenosti s porodom v ZA, s dr.Babjakom a akeho pediatra by ste mi odporucili, najlepsie, aby bol v nemocnici, lebo ja byvam na Bulvari,takze by som to mala blizko...Dakujem
michaeladl - ahoj, ja som mala pri porode Dr.Ficeka - bol super a vraj byva tiez na Bulvari...??? Som niekde pocula 🙂
Aj Babjak vyzera fajn 🙂 Teda ako lekar 🙂

Diky baby, ste mi pomohli. Tak ja pojdem tento tyzden... 😎