Aké máte skúsenosti s pôrodnicou v Žiline?

suzik77
27. nov 2009

Dobrý deň všetkým. Som tu po prvý krát a čítala som niekoľko príspevkov ohľadom pôrodnice v Žiline. Do pôrodu mám síce ešte 2,5 mesiaca, ale trochu sa toho začínam desiť. Vystrašili ma hlavne príspevky v téme Žilina vs. Martin.
Je to v žilinskej pôrodnici naozaj až také zlé? Ja tu totiž žijem asi 7 rokov, rodiť idem 1x a rada by som odrodila v Žiline. Prosím vás, ktoré máte skúsenosti v žilinskej nemocnici, viete mi zodpovedať na niekoľko otázok?

1. Tzv. pôrodný plán. Ak si ho spíšem, je vôbec v Žiline akceptovaný? Stretli ste sa s tým?

2. Čítala som veľa sťažností na dr.Ficeka. Nepoznám ho. Ale ak je naozaj chrapúň a náhodou by som ho "vyfasovala" môžem odmietnuť lekára? Ale sa opýtam ináč. Môžem si nejakým spôsobom"zajednať" lekára, ktorého chcem pri pôrode (že by bol napr.na telefóne)? Predpokladám, že možné to je, ale počula som, vraj takéto "zajednanie" stojí nejaké peniaze. Je to tak? Koľko taký lekár pýta?

3. Uvažovala som o nadštandardnej izbe. Je to veľký rozdiel medzi tým a obyčajnou izbou?
- objednáva sa vopred nadštandardná izba?
- koľko stojí noc?
- je možné si ju zajednať napr. len na 2 noci a potom sa dať presunúť na obyčajnú (kvôli finančným nákladom)?
- nachádza sa v takej nadštandardnej izbe aj niečo navyše okrem starostlivosti a súkromia, mám na mysli, či poskytnú bábätku napr. plienky, zavinovačku a iné, alebo či poskytnú mne napr. vložky, tampóny do podprsenky, župan, papuče a iné? Inými slovami: je vďaka tomuto príplatku niečo na izbe zadarmo?

4. Čo sa týka partnera pri pôrode v Žiline. Je potrebné to zahlásiť dopredu alebo je samozrejmosť, že keď ma to "chytí" a priletíme do nemocnice, tak môže ísť automaticky so mnou k pôrodu a formality vybaví až potom?

5. A Vaše celkové hodnotenie: je žilinská pôrodnica naozaj až taká odstrašujúca??? 😲

6. Viete mi dať nejaký dobrý kontakt, radu, pomoc pri zabezpečovaní čo najväčšej starostlivosti a komfortu (vrátane lekára)? Teda nejaké dobré tipy? 😀

Poprosím pekne, aby reagovali naozaj iba dievčatá - ženy, ktoré rodili v Žiline, porovnávanie s Martinom, či Čadcou nepotrebujem, tie príspevky mám prečítané a odrodiť chcem v Žiline.
Vďačná budem za všetky tipy, rady a odpovede!!!

suzik77
autor
11. apr 2010

teerry - ahoj, aj mna nastrihovali, avsak nastastie sitie som absolutne nepocitovala. Mozno mi dobre pichli injekciu na znehybnenie "okolia", alebo som to necitila preto, lebo som mala dost silne predporodne bolesti a to sitie mi prislo uz ako nic... 🙂
a nastrihnutie som tiez vobec necitila...

barboragondova
11. apr 2010

MIle maminky, uvedomujem si jednu vec, a to, ze praca a posobenie duly v nasich porodniciach je nieco nove, na co sme pred tym neboli zvyknuti. Pisu mi mnohe mamicky, ktore rodili v zahranici, a pritomnost duly pri porode bola pre ne samozrejma, a su rady, ze prichadzame aj do slovenskych porodnic, konkretne do Ziliny, Cadce a Martina. Keby sme boli presvedcene, ze nasa praca je zbytocna, alebo lahko nahraditelna "oteckom" , tak do toho nikdy nejdeme. Poslanie duly vykonavame len popri svojom beznom zamestnani, cize je to nieco, co sa neda robit ani pre peniaze. Kazda z nas je vysokoskolsky vzdelana a mame stale civilne zamestnanie, v ktorom sa nam vsetkym trom dari. Pre pracu duly sme sa rozhodli pre to, aby sme pozdvihli sebavedomie mamiciek, aby porod prezivali ako "nezabudnutelny zazitok".
Co sa tyka konkretnej pomoci Danke: prisli sme vecer do porodnice a moja praca pizostavala z toho, ze som bola pri nej nepretrzite. Pomahala som jej z postele, na postel, na fitloptu, do sprchy ........uplne drobnosti, ktore ale pre maminu v bolestiach znamenaju vela. DOdavala som jej odvahu, ze ma dost sily na zvladnutie porodnych bolesti.
Prajem Vam vsetkym, aby zazitok z prichodu Vasho dietatka na tento svet bol tym najkrajsim, cim si zena a muz mozu spolu prejst.
Este si dovolim podotknut na margo poznamky, ze niektore zeny maju "skresleny nazor na muzov". Chcem povedat, ze plne podporujem pritomnost otecka pri porode, ja sama som mala manzela pri oboch porodoch. Ma tam nenahraditelne a nezastupitelne miesto.

teerry
11. apr 2010

joj, tak som zvedavá , ktorá alternatíva postihne mňa, neviem si akosi zvyknúť na predstavu že sa na tej vizite fakt ktosi bude kukať tam dole. .niekedy už mám toho dosť aj u svojho lekára, ked som tam tak často a ešte toto.. 😨
ale čo pre babatko nespravím???? 🙂

no dúfam že to bude v pohode, a zasa lepšie ked dostane žltačku v nemocnici ako doma. čo by som potom robila, keby som sa musela vracať do toho prostredia, tak to neviem... 😒

dorryska
11. apr 2010

maminky este otazocka,ake su moznosti tlmenia bolesti pri porode.Je nejaka ina moznost okrem epiduralky?...a ako to je s nou?..treba dopredu hlasit? alebo ako to je?

suzik77
autor
11. apr 2010

dorryska - ja osobne neviem o inej moznosti, ale viem, ze epidurlku v ZA nerobia...

suzik77
autor
11. apr 2010

barboragondova - kludne mozes ten nazor adresovat priamo mne, aj tak je z neho citit, ze reagujes na moje nazory.

Pochop, ja ti tvoje poslanie neberiem, ani neodsudzujem... Urcite je pre niektore zeny pri porode potrebne...
Avsak ja som mala to uzasne stastie, ze vsetko to, co robis pre rodicku, robil pre mna moj partner. Mozno neveris, ale je to pravda. A personal bol fantasticky, nikto na mna nekrical, nikto ma neignoroval, pomahali ako mohli a nemala som nikoho zaplateneho, skratka robili si svoju pracu... 🙂

Za co im patri vrela vdaka. Zilinskemu personalu...

dorryska
11. apr 2010

suzik77:no super...takze Za je celkovo prirodna porodnica.....

barboragondova
11. apr 2010

Dorryska: existuje viacero ulavovych technik, ktore pomahaju mamickam od bolesti. Plus lekar moze podat analgetika, resp. spasmolytika.

ollski
11. apr 2010

ahojte 🙂 tak idem aj ja daco napisat ;)
pri prvom porode manzel nebol...nejako sme sa nestihli dohodnut, ja som najskor nechcela, no a potom uz vlastne ani nestihol prist, lebo po vyvolavacke to slo celkom rychlo...ak by som rodila teraz bez partnera, myslim, zeby som bola rad, keby bol prio mne, niekoho kto sa stara LEN o mna!! sestricky behali, lietali, este okolo inych mamiciek...moje pripomienky isli obcas uplne okolo nich...manzela pustili ku mne az ked bolo po...ked som bola zasita....pre tehulky: nebojte nastrih neboli!!!a ni si to nevsimnete ;) to sitie je horsie...ale vydrzat sa to da. este co mi chybalo??...bolo ze po celodennej hladovke mi priniesli veceru o pol 9 na izbu ze sa mam nejest, no s nastrihnutym zadkom....to veru neslo, vtedy by som ruhy nohy niekomu bozkavala, keby mi dal par lyziciek, tych "mnamiek", no nebolo komu...
musim ale povedat, ze pani Dr, bola velmi zlata!!! kedze som bola bez manzela bola som na starej sale...

pri druhom porode manzel bol...bolo to opat rychle, ale bola som na novej sale, pozerala som von oknom, ako rano vychadza aprilove slniecko...bola tam ina pani Dr. tak uz taka mila nebola...viem ze bola uz dlho v sluzbe, ked som rodila, uz mala byt doma...hm, co uz...ale v poho dalo sa...na ten vychod slnka NIKDY nezabuidnem, bolo to krasne!!! manzel, mi zase az tak moc nepomahal, kedze bolesti som si odtrpela sama v noc v nemocnici na prvomi...lebo ma "nemal" kto vysetrit...prisiel az ked som sla na salu...ale bolo fajn, ze bol pri mne a drzal ma za ruku 🙂

tak to je porovnanie 2 mojich zazitkov, na ktrore sa nezabuda 😉

a este suzik, ak si uz pred porodom vravela, ze ides na nadstandard, tak oni zvyknu byt oooooovela milsi 😉

rivatha
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
rivatha
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
wandeirra
12. apr 2010

rivatha,
mas pravdu tie peniaze za to pohodlie stali. jedlo az na izbu,televizor,milsi pristup a ziadny nastup o piatej na hromadne meranie teploty,odber krvi a pod.
tie vizity su vsade rovnake akurat s tym rozdielom,ze na nadstandarte slusne zaklopali,ci mozu vojst a na izbe bola sprcha,takze to bolo ovela lepsie. lebo ked niekto ledva chodi po nastrihu alebo sekcii a ma sa trepat do kupelne cez celu chodbu a nema tam ani sukromie,tak to da zabrat. to malinke ale zato stoji,museli sme asi vsetky vytrpiet ako sa par cuzdich ludi,teda lekarov a sestier pozera medzi nase nohy 🙂

ollski
12. apr 2010

ma vecer riadne tie pismenka neposluchali 😝 neva... 😀
vazne stale epi nerobia?? pred dvoma rokmi slubovali, ze urcite budu, ale to slubovali uz aj niekolko rokov pred tym 🤐 !!
ked som tam bola 1x cca pred 3-ma rokmi, tak viem, ze epi davali...bola moznost si ju kupit v lekarni pri ceste, podat sa dala len vtedy, ked tam bol anesteziolog...tj do pol 4. no mozno to uz je inak...ja som ju kupenu mala, ale bola som uz vela otvorena, a bolo po pol 4, takze hold smola, s blockom nepouzita sa dala vratit...

wandeirra
12. apr 2010

nie nerobia a ze fakultna nemocnica 😀 😀

suzik77
autor
12. apr 2010

wandeirra - si bola urcite na 2-ke izbe... Na 1-tke nie je telka ani sprcha a wc, ma to asi 5 izieb spolocnych na chodbe. Teda 5 zien na 2 sprchy a 2 toalety. Uplne cistucke, nove, nikdy som sa v tychto zariadeniach nestretla s tym, zeby som musela cakat v rade ani s tym, zeby tam bola spina ci smrad... Totiz neskor som bola s mensimi problemami opat hospitalizovana na 4 poschodi a tri dni som si tam teda "uzila". Hajzel aj sprcha spinave, plesen po stenach, ba aj po zemi no grrrrrrrrrc.... 😨 😨

dorryska - aj mne nieco pichali, ale ak to bolo na zmiernenie bolesti, tiez sa mi to nepozdavalo, lebo tie su take silne, ze asi to ani nevnimas, ze ti ich nejak utlmuju.

rivatha - tak ja som mala fakt pri siti stastie, vsetky sa tu stazujete, ze to bolelo a ja som sa v pohode este s Ficekom pri tom bavila, ked ma sil 🙂 Mozno pichol oblbovacku na to spravne miesto, co ja viem? No mna to nastastie nebolelo. Len to pichnutie oblbovacky ma zabolelo, ale len tak, ako ked ti pichnu klasicku injekciu napr. do stehna... Tak som rada, ze aspon pri tom som nemala bolesti. No ale mozno to zavisi aj od toho, ako si alebo nie si potrhana, co myslis?
Ak ma niekto obrovske babo, ako si mala ty, tak mozno viac ten otvor natrhne a potom to aj boli... Ktovie ako to je... No hlavne je, ze uz chodime a sedime haha 😀

suzik77
autor
12. apr 2010

riv - boooooooze, konecne certica pokojne spi! cely week len bud spala alebo vrestala. Chvalabohu, ze dnes aj v bdelom stave je pomerne pokojna, konecne si uzijem trochu netu 😎

wandeirra
12. apr 2010

hej suzik,bola som na apartmane s manzelskou postelou 🙂 vlastne mas pravdu, tie jednotky nadstandart nemaju sprchu a telku na izbe...ale jedlo ti donesu. su to take mensie izby.ale je to tam pekne, nove,ziadna spina ako som videla na normalnom poschodi,ani kos tam nevysypavali na wc kazdy den,robila som v lete a bolo asi 30 stupnov,tak si vies predstavit tie vone tam🙂

a k tomu sitiu, ja som mala fakt male babo,ale sitie hroza. injekciu mi nedali ziadnu,neziadala som to,myslela som si ze to je automatika,ako mozu sit niekoho naostro nechapem. a ked som prisla s tym ze mam kupenu epiduralku, vyleteli na mna ze odkial mam ze oni to pichaju a pozerali na mna ako idioti.

rivatha
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
rivatha
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
suzik77
autor
12. apr 2010

wandeirra - mne dali oblbovacku sami od seba. Nic som si nepytala 😨
Ja som bola na jednotke izbe, telka mi nechybala, pozerala som namiesto nej na babo, no a wc a sprcha, ako som spominala, boli na super urovni, tak mi nevadilo, ze to nie je na izbe. A ak som mala strach o malu, ci sa nepogrcka a nezacne dusit, alebo podobne strachy, vzdy, ked som poprosila sestricku alebo ostatny personal z tohto oddelenia, vzdy mi ju postrazili, ked som potrebovala sprchu. Takze musim nadstandard hodnotit na jednotku 🙂

suzik77
autor
12. apr 2010

riv - joj, ani nehovor 🙂 Aj dnes zacina skusat tie svoje tahy, ale uz sa snazim si ju nevsimat, lebo by som sa asi zblaznila. Tak si poreve vzdy minutku-dve a ked vidi, ze nikto k nej nepribehol, tak stichne 🙂 Potvora jedna. Nestichne iba ked je hladna, co je pochopitelne, ale inak si s nou nastastie dnes viem dat rady....

montinka
12. apr 2010

aj za babkovym divadlom byvali cvicenia pre tehotne ale neviem ci este aj teraz su

montinka
12. apr 2010

suzik aj ja som bola s nadstandartnou izbou spokojna a teraz by som ju chcela znova.🙂

wandeirra
12. apr 2010

suzik,
no vidis, mne nedali,asi sa im nechcelo alebo co 😀
jasne,ked mas babo pri sebe,tak telka je naozaj nanic,ale moj malinky bol na JISKE,nebol pri mne ani na chvilu,chodila som iba za nim kazde dve hodky a zbytok casu som oddychovala na izbe,takze telka bola fayn.

montinka,ano je tam stale cvicenie...

teerry
12. apr 2010

rivatha: joj tak je super, že to ani nepocítim myslím si že mi to bude dosť jedno pri tej bolesti. len trošku obavy z toho šitia.. a oni to šijú s nejakou injekciou?? teda či mi pichnú injekciu a potom mi to budú šiť, alebo normálne zaživa??? 😒 joj to bude teda ... ach..

zamilovana
12. apr 2010

Ahojte baby, spomínali ste epi, mne môj lekár povedal, že ju dajú v pohode, že nie je problém, ked sa pre nu rozhodnem (čo stále nie som 😅 ) akurát sa môže stať že anesteziolog bude akurát pri nejakej operácii a nebude môcť prísť, ale ked bude volný tak že nie je problém ju pichnúť.

rivatha
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
teerry
12. apr 2010

ok. tak to si ma ukľudnila.. lebo to by bol asi masaker, keby to zašívali bez umrtvenia... ale tak už sa budem tešiť z nášho miminka, tak mi to bude asi jedno čo sa so mnou deje.. a nevieš náhodou, koľko sa ostáva v nemocnici, ak malinké dostane žltačku?? 🙂

teerry
12. apr 2010

vy ste si asi všetky dávali žiadosť o príspevok pri narodení dieťaťa, treba tam aj ofotený tehotenský preukaz alebo ho v nemocnici nechajú matke?? a aké povinne prehliadky musia byť (aj čo sa týka zubára a tak) aby mi to priznali??? treba aj u obvodnej a iné vyšetrenia ???? diky 😉

suzik77
autor
12. apr 2010

teerry - na prispevok ti treba len rodny list a oznamenie o narodeni, to vybavujes na matrike po narodeni. teda, lepsie povedane, tvoj partner, no a potom s tymito dokumentami vybavujes prispevok (cca 4500,- SK to je tusim). Ak vsak chces aj ten druhy prispevok, dieta sa musi dozit 28 dni a potom potrebujes potvrdenie od gyn, ze si pravidelne chodila na prehliadky a potvrdenie od detskej lekarky, ze sa dieta dozilo tych 28 dni. Potom doplacaju zvysok do 25.000,- Sk. Tieto formulare na ten zvysok penazi treba tiez vyzdvihnut na urade prace. Aj pre lekarku aj pre gynekologa. Tie len potom zanesies na UP a cakas na peniazky. Ja tiez teraz cakam 🙂
Ale inak.... Oba prispevky mozes vybavovat aj naraz potom, neskor, mas na to 6 mesiacov po narodeni dietata, takze sa nemusite plasit s papiermi... Ak ti to nenahana, odporucam vybavit to naraz a mas pokoj... Akurat formulare nech ti niekto vyzdvihne na UP, doma vyplnis, v potrebnom case das potvrdit a hotovo. A ozaj, tam ziadas aj o pridavky na dieta, aj taky formular dostanes... Takze ziadne strachy 😀

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre