Aké máte skúsenosti s pôrodnicou v Žiline?

suzik77
27. nov 2009

Dobrý deň všetkým. Som tu po prvý krát a čítala som niekoľko príspevkov ohľadom pôrodnice v Žiline. Do pôrodu mám síce ešte 2,5 mesiaca, ale trochu sa toho začínam desiť. Vystrašili ma hlavne príspevky v téme Žilina vs. Martin.
Je to v žilinskej pôrodnici naozaj až také zlé? Ja tu totiž žijem asi 7 rokov, rodiť idem 1x a rada by som odrodila v Žiline. Prosím vás, ktoré máte skúsenosti v žilinskej nemocnici, viete mi zodpovedať na niekoľko otázok?

1. Tzv. pôrodný plán. Ak si ho spíšem, je vôbec v Žiline akceptovaný? Stretli ste sa s tým?

2. Čítala som veľa sťažností na dr.Ficeka. Nepoznám ho. Ale ak je naozaj chrapúň a náhodou by som ho "vyfasovala" môžem odmietnuť lekára? Ale sa opýtam ináč. Môžem si nejakým spôsobom"zajednať" lekára, ktorého chcem pri pôrode (že by bol napr.na telefóne)? Predpokladám, že možné to je, ale počula som, vraj takéto "zajednanie" stojí nejaké peniaze. Je to tak? Koľko taký lekár pýta?

3. Uvažovala som o nadštandardnej izbe. Je to veľký rozdiel medzi tým a obyčajnou izbou?
- objednáva sa vopred nadštandardná izba?
- koľko stojí noc?
- je možné si ju zajednať napr. len na 2 noci a potom sa dať presunúť na obyčajnú (kvôli finančným nákladom)?
- nachádza sa v takej nadštandardnej izbe aj niečo navyše okrem starostlivosti a súkromia, mám na mysli, či poskytnú bábätku napr. plienky, zavinovačku a iné, alebo či poskytnú mne napr. vložky, tampóny do podprsenky, župan, papuče a iné? Inými slovami: je vďaka tomuto príplatku niečo na izbe zadarmo?

4. Čo sa týka partnera pri pôrode v Žiline. Je potrebné to zahlásiť dopredu alebo je samozrejmosť, že keď ma to "chytí" a priletíme do nemocnice, tak môže ísť automaticky so mnou k pôrodu a formality vybaví až potom?

5. A Vaše celkové hodnotenie: je žilinská pôrodnica naozaj až taká odstrašujúca??? 😲

6. Viete mi dať nejaký dobrý kontakt, radu, pomoc pri zabezpečovaní čo najväčšej starostlivosti a komfortu (vrátane lekára)? Teda nejaké dobré tipy? 😀

Poprosím pekne, aby reagovali naozaj iba dievčatá - ženy, ktoré rodili v Žiline, porovnávanie s Martinom, či Čadcou nepotrebujem, tie príspevky mám prečítané a odrodiť chcem v Žiline.
Vďačná budem za všetky tipy, rady a odpovede!!!

vajanika27
14. nov 2011

@zuzana1331 a v ktorom si tyzdni?

alzbetka71
14. nov 2011

@vajanika27 Vieš čo neviem ako sa volala tá doktorka, taká mladá, tmavé vlasy, drobnejšia, ale bola veľmi milá. A teraz aj na vizity chodili samé mladé doktorky, a kedže ja mám 39 rokov,niektoré sa mi zdali ako moja dcéra.

alzbetka71
14. nov 2011

@vajanika27 no a ked je kamoška gynekologička tak popros ju, aby s tebou išla

vajanika27
14. nov 2011

@alzbetka71 aha, tak som sama zvedava kto ma nakoniec odrodi 🙂 no ona robi v blave takze tazko si ju zoberiem 😒

zuzana1331
14. nov 2011

@vajanika27 31 tyzden

zuzana1331
14. nov 2011

Chcela by som sa opytat, ci sa este pouzivaju tie porodne kresla s kozenymi popruhmi na priviazanie noh.
A preco vlastne treba rodicku privizat? Vie niekto?

vajanika27
14. nov 2011

@zuzana1331 tak ty si riadne popredu, ja mam este kusisko pred sebou 🙂 kde planujes rodit?

alzbetka71
14. nov 2011

@zuzana1331 no nad tým ty nerozmýšľaj, vtedy ti už bude všetko jedno, nohy privezujú už až ked začínaš tlačiť a vlastne rodiť, nie vtedy, ked máš ešte iba bolesti. A to preto, lebo ked tlačiš to je veľký tlak, aby sa ti nohy nezošmykli a neublížila si si, alebo aj bábätku. Vlastne, aby si nohy držala riadne rozkročené.

kosska3003
14. nov 2011

@vajanika27 tak si dulu zajednaj tu na MK su niake pohladaj

vajanika27
14. nov 2011

@kosska3003 ja dulu nezhanam 🙂

dahra
14. nov 2011

@alzbetka71 - to bolo 08/2010. Ja som mala dobru odsavacku, len som ju pozde zacala pouzivat. Si pamatam, ako som sla doobeda za sestrou (hladala som ju po celej chodbe), aby mi kukla prsia a povedala ci nemam odsavat. To som uz citila, ze sa tam cosi deje. Ze vraj kdezeeeeee a vecer uz des a hroza. 1x je clovek vymlety z veci, vraj prikladajte si ho. To je ako dat niekomu klavir nech hra 🙂))) 2x by som uz vedela co a ako 🙂

alzbetka71
14. nov 2011

@dahra presne, ked je to prvý krát tak nevie čo a ako. všetko je nové a sestričky neochotné. Ale tiež ako ktorá.

dahra
14. nov 2011

@alzbetka71 - citam, co pises o nastrihavani - mne bolesti tesne pred tlacenim ustupili, kontrakcie nikde - som bola zrazu uplne uvolnena. Viem, ze nastrih mi poriadny spravili, aj viem kedy. Najprv supol injekciu - citila som, kedze ziadna ina bolest tam nebola. Potom aj nastrih - nebolel, ale bol citelny. Darovali sme aj pup. krv, takze kym po porode presli procedury, umrtvenie vyprchalo a ta najhorsia cast zacala. Ma sil tak, ze mi tie haky - zrkadla pchal dnu so slovami "musim pozriet, ci nemate natrhnute creva". Sitie dlheeeeeeee - 8 vnut. stehov a 8 vonkajsich. Trvalo to cca 45 min. Ale inak na porod mam pekne spomienky.

wieruss
14. nov 2011

@vajanika27 @zuzana1331 ak mate strach z nastrihu, mozte vyskusat cvicenie s Epi-no 😉 moze pomoct ako fyzicky tak aj psychicky sa pripravit na porod, je tu na fore o tom aj tema 🙂

alzbetka71
14. nov 2011

@dahra tak môže sa stať aj také, ale ja som písala ako som to vnímala ja. Inak mne bolo nepríjemné po samotnom pôrode, ešte ked ma kontrolovali, stáčali brucho, vyberali placentu atď. Ale to je všetko v norme a dá sa to prežiť.

aksniteb
15. nov 2011

mamičky, prosím vás, máte niektorá k dispozícii zoznam vecí, ktoré treba so sebou do pôrodnice v ŽA ? Pomaly si chystám tašku 😉 mám zoznam z MT, na nete som našla aj CA ale naozaj netuším, kde nakoniec budem rodiť, tak chcem byť radšj pripravená ... ďakujem

alzbetka71
16. nov 2011

@aksniteb je to asi všade rovnaké. V Žiline ti dajú posteľ, prádlo do postele a príbor, pohár, všetko čo si donesieš je k dobru. Takže všetky toaletné potreby, šampon, zubná pasta - všetko na čo si zvyknutá, nočnú košeľu, možno ti aj dajú, ale sú v hroznom stave, ponožky a podložky do postele, ale si nemala krvavú posteľ 3-4 kusy, vložky, čím väčšie a hrubšie tým lepšie. Pre bábo plienky, mokré utierky na ritku, krémik, možno ked si v zime aj čiapočku, rukavičky, ponožtičky, možno aj dajú, ale tiež také staršie.

alzbetka71
16. nov 2011

@wieruss no ako sa držkáš, už sa ti to blíži

aksniteb
16. nov 2011

@alzbetka71 ďakujem 🙂 to aby som si pripravila veľký kufor ...

wieruss
16. nov 2011

@alzbetka71 dakujem, este sme 2v1 🙂 cakame a cakame... trpezlivost nie je moja silna stranka heh 😅

alzbetka71
17. nov 2011

@aksniteb no ja som veru mala taký menší kufor, máš to v ňom vo väčšom poriadku ako ked si vezmeš cestovnú tašku a ako som videla, nebola som sama, čo som mala kufor, vtedy mi to bolo aj sprosté, ale sestrička povedala, že v pohode, že to baby mávajú.

dzanka32
17. nov 2011

Rada by som sa pripojila a pridala vlastnú skúsenosť so žilinskou nemocnicou. Predtým ako začnem, chcem upozorniť, že na to, že každá nastávajúca mamička má iné očakávania a priania, a preto by som Vás požiadala, aby ste si najskôr prečítali a zodpovedali na nasledovné otázky.
1. Očakávate, že vám priložia dieťa na prsník hneď po pôrode?
2. Očakávate trochu súkromia a právo na intimitu počas 2 hodín na pôrodnej sále?
3. Chcete mať svoje dieťa neustále pri sebe počas celého pobytu v nemocnici a sprevádzať ho aj na prípadných vyšetreniach?
4. Chcete výlučne kojiť a nechcete používať cumeľ, prípadne fľašku?
5. Chcete byť informované o svojom zdravotnom stave i o stave svojho dieťaťa?
6. Záleží Vám na tom, ako sa k Vám bude personál správať?
Ak ste si na otázky odpovedali NIE, žilinská nemocnica, ako aj ktorákoľvek iná nemocnica, bude pre Vás dobrou voľbou, keďže zdravotná starostlivosť na Slovensku je na celkom dobrej úrovni.

Ak ste na všetky otázky odpovedali ÁNO, tak by som Vám žilinskú nemocnicu určite neodporúčala, prípadne by som Vám poradila, pripravte si poriadnu dávku guráže a asertivity, aby dosiahli, to čo chcete. Nie je to nemožné, ale určité vyčerpávajúce. A tu je moje hodnotenie:
1. Priloženie na prsník v tejto nemocnici, je niečo „neslýchané“. Ja som im svoju požiadavku opakovala aspoň 50-krát a 50-krát mi povedali nie. Nakoniec mi vyhoveli, pretože sa tam objavil samotný primár, a ten mi to povolil, aj keď som si za to vyslúžila zlovestné pohľady a vyhrážky. Potom však za mnou chodili každých 15 minút a vypytovali sa ma, či mi už môžu dieťa zobrať.
2. O stlmených svetlách, pohode v kruhu novej rodinky, bez prítomnosti personálu... to je tiež niečo, čo tu očakávať nemôžete. Bude tu okolo Vás pobehovať minimálne 5-6 ľudí, ktorí vám budú klásť otázky typu, odkiaľ ste, aké smerové číslo má vaše mesto, akými chorobami ste prešli...Kým si nevypíšu všetky papiere a kým nepopodpisujete všetky doklady, pokoj vám nedajú.
3. Aj keď poskytujú room-in, novorodenecké oddelenie zodpovedné za vaše dieťa je umiestnené na 4. poschodí, vy ležíte na 3. poschodí a je za vás zodpovedné gynekologické oddelenie. Z toho vyplýva, že každé oddelenie si hľadí to svoje. A prvé dni, kvôli množstvu vyšetrení svoje dieťa ani poriadne neuvidíte, keďže štandardne berú deti sestričky z novorodeneckého na každé vyšetrenie na 4. poschodie, kým vy budete na 3.poschodí. Avšak môžete sa rozhodnúť, že budete svoje dieťa nosiť na dané vyšetrenia samé, tak ako som to robila ja. Je to možné, ale znova, nanajvýš nevhodné a znova budú všetci pozerať na vás akoby ste spadli z marsu.
4. Ako prvé „vyfasujete“ fľašku a prvé dva dni vás budú všetci presviedčať, že mlieko nemáte a musíte dokrmovať fľaškou. Môžete však fľašku odmietnuť a dokrmovať svoje dieťa odstriekaným mliekom/kolostrom počas prvých dňoch z lyžičky alebo pohárika.
5. Hoci podpíšete papier, v ktorom potvrdzujete, že vás informujú o vašom zdravotnom stave i o stave vášho dieťaťa. Nie je to tu bežné niečo vám vysvetľovať alebo vás informovať. Oni neinformujú, ale jednoducho konajú. Nepovedia vám akými vyšetreniami dieťa či vy prechádzate, prípadne čo vám robia, ako dopadli výsledky. Máte však právo na tieto informácie, a preto sa ich dožadujte.
6. Personál je naučený chodiť po svojich vyšľapaných chodníčkoch a nijaké zmeny sa im nepáčia, ba dokonca ich odsudzujú. Pripravte sa na to, že Vás budú navštevovať lekári a sestry z rôznych oddelení, a keďže nikto z nich nenosí menovky, ani sa nikdy nepredstaví, potrvá vám niekoľko dní, kým sa zorientujete, kto z nich je zodpovedný za čo. Tiež mi vadilo, že som nikdy nevedela, kedy kto vojde dverami mojej izby. Nebol tu žiaden program, aby som vedela, že kedy je vizita, kedy sú naplánované aké vyšetrenia, kedy je obed či večera. Všetko to tu akosi prebieha tak samé, raz prídu na vizitu aj traja rôzny doktori, inokedy sa neukáže za celý deň ani jeden doktor. Takýto stav robí kojenie malého dieťaťa dosť stresujúcim, keďže niekoľko krát sa mi stalo, že mi dieťa chceli vziať na vyšetrenia bez toho, aby sa najedlo, prípadne som musela prerušiť kojenie. Personál sa tu mnohokrát správa v zmysle hesla: „Dieťa patrí nemocnici a nie matke.“ Sú tu však sestričky, ktoré sú milé a ľudské a tým veľmi pekne ďakujeme, no sú tam aj sestričky, ktoré nemali pre nás žiadne pochopenie a stretli sme sa s mnohým pohŕdaním i odsúdením.

simrada
18. nov 2011

@dzanka32 , ja by som napísala v mene mojej sestry/nie je registrovaná na MK/ naopak pozitívnu skúsenosť zo žilinskou pôrodnicou. Rodila cca. pred polrokom a mala pripravený dokonca pôrodný plán, kde mala zapísane všetko, čo chcela aby personal dodržiaval a ako by malo prebiehať všetko okolo pôrodu a opatrovanie okolo narodenej dcérky. Pôvodne chcela ísť rodiť do Banskej Štiavnice. na poslednú chvíľu sa však dohodla zo svojim lekarom, že pri pôrode bude on. Po tom, ako sa s ním poradila, nedala primarovi na potvrdenie pôrodný plán. Vraj tieto veci sú samozrejme a pokiaĺ nenastanú komplikácie dajú sa akceptovať. Aj keď plán nebol oficiálne podpísaný, skoro všetkym požiadavkam bolo vyhovené alebo bolo cíti´t snahu od personalu. Napríklad, mala požiadavku, aby sa nerobil nástrih a doktor to akceptoval a nerobil ho. Dcerke nechali chviľku tepať pupočnu šnuru po narodení, tak ako si to priala. a hneď jej ju položili na prsniky. A až potom na radu lekára malú osušili a pomerali. A všetko jej vysvetľovali aj novorodenecké sestry aj primár Janoš, aj pôrodné asistentky/ pochvaľovala si najmä asistentky Adamčíkovu a Hutirovu/ aj lekár, na všetko, čo ju zaujímalo. Mala zaplatený nadštandard, a tak sa mohla nerušene učiť sa starať o dieťa. Z pôrodnice odchádzala s dobrým dojmom, hoci predtým sa veľmi bála isť rodiť do Žiliny. Čo sa týka negatívnych vecí, tak bola trocha sklamaná, že nedostala epidurálku a aj z toho, že nepoznala konkretné osoby po mene, lebo sa jej nepredstavili a nemali štítky na identifikovanie. Keby jej lekár nebol povedal mená asistentiek, tak im nemohla ani poďakovať.
ja si myslím, že žilinska gynekólogia sa zlepšila aspoń v určitých parametroch, a má ešte čo zlepšovať . 😉

alzbetka71
18. nov 2011

@dzanka32 ja nechcem robiť advokáta žilinskej pôrodnici, pretože ju stále iba obhajujem, ale tak isto nemôžem súhlasiť
1.rodila som 4 krát a dieťa mi doniesli priložiť k prsníku zakaždým, prvý krát nie, ale to bolo pred 20 rokmi.
2.na pôrodnej sále robia s vami iba to, čo musia, musia vás skontrolovať, TK, či nekrvácate, vypísať papiere, ale nie je to nič, čo by bolo hrozné, majú za vás zodpovednosť a aj za dieťa, preto s vami stále niečo robia
3.roming-in, mne vždy doniesli dieťa po hodine. Ono je krásne dívať sa na spinkajúce bábätko, ale ked vám plače celú noc, deť, potom noc, tak ste radi, ak vám ho niekde vezmú, ja by som prijala, keby som si mohla aj trochu oddýchnuť.
4. ja som tiež vyfasovala fľašu, ale nikto vás nenúti dieťa krmiť z fľaše, alebo dokonca UM, je to iba pre prípad, že nemôžete kojiť a ked nemáte mlieko musíte si ho ísť sama na detské oddelenie vypýtať, takže je to vaše rozhodnutie - podotýkam, že dávajú materské mlieko od mamičiek, ktoré majú veľa mliečka
5. na všetko sa môžete sestričiek spýtať a nestretla som sa s tým, že by mi niečo nepovedali a nevysvetlili, ked berú dieťa na vyšetrenie vždy vám povedia, že ho berú a kde, vysledok vyšetrenia oznamuje potom doktorka, ked príde na vizitu. Je pravdou, že som sa stretla s tým, že dieťa zobrali, ked tam mamina nebola, bola na WC, alebo obede a pre mladú mamičku to môže byť frustrujúce, alebo sa zľakne, že kde má dieťa.
6. nemali menovky? neviem, nepamätám sa pre mňa to nebolo podstatné, ale mne sa zdá, že mali, dokonca aj s fotkou. A ešte k tým vyšetreniam detí, brali ich asi 3 krát, sono klbiky, mozog, obličky, ostatné robili priamo na izbe, ale ja by som to skôr chválila, chvála bohu za všetky tie vyšetrenia, ktoré robia deťom a zistia prípadnú vadu úplne čo najskôr

katarina105
20. nov 2011

Ahojte maminy, ktoré ste rodili v Žiline, chcem sa spýtať, či ste mali kúpené tie popôrodné nohavičky - mohli ste ich používať? Rozmýšľam, či si ich mám kúpiť...

danulka3
20. nov 2011

@katarina105 ahoj,ja som ich mala,používala som ich ,sú super a nikto mi nič nepovedal 🙂

petah82
20. nov 2011

@katarina105 jasne mozu sa, aj na kurze potvrdili. tie sietovane su uplne super.

katarina105
20. nov 2011

@petah82 @danulka3 ďakujem za info 🙂 A koľko kusov ste asi kupovali?

petah82
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
petah82
20. nov 2011

@katarina105 ale podloziek do postele som minula mozno aj 10, to som vzdy pri vizite menila... a poporodnych vloziek asi aj 40 a viac. to sa tiez minalo. aj kvoli tomu, ze rosalgin vyplachy nam sestricky poradili davat na vlozku a prikladat si na sitie. ale vzdy sa to da vsetko kupit, navsteva donesie, aj dola na prizemi je sanita. radsej nekupuj moc, aby si nemusela predavat, ked neminies... 🙂 jeeej, a mas termin 15.1. aj my sme mali a aj sme sa tak narodili 🙂 drzim palce

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre