Aké máte skúsenosti s pôrodnicou v Žiline?

suzik77
27. nov 2009

Dobrý deň všetkým. Som tu po prvý krát a čítala som niekoľko príspevkov ohľadom pôrodnice v Žiline. Do pôrodu mám síce ešte 2,5 mesiaca, ale trochu sa toho začínam desiť. Vystrašili ma hlavne príspevky v téme Žilina vs. Martin.
Je to v žilinskej pôrodnici naozaj až také zlé? Ja tu totiž žijem asi 7 rokov, rodiť idem 1x a rada by som odrodila v Žiline. Prosím vás, ktoré máte skúsenosti v žilinskej nemocnici, viete mi zodpovedať na niekoľko otázok?

1. Tzv. pôrodný plán. Ak si ho spíšem, je vôbec v Žiline akceptovaný? Stretli ste sa s tým?

2. Čítala som veľa sťažností na dr.Ficeka. Nepoznám ho. Ale ak je naozaj chrapúň a náhodou by som ho "vyfasovala" môžem odmietnuť lekára? Ale sa opýtam ináč. Môžem si nejakým spôsobom"zajednať" lekára, ktorého chcem pri pôrode (že by bol napr.na telefóne)? Predpokladám, že možné to je, ale počula som, vraj takéto "zajednanie" stojí nejaké peniaze. Je to tak? Koľko taký lekár pýta?

3. Uvažovala som o nadštandardnej izbe. Je to veľký rozdiel medzi tým a obyčajnou izbou?
- objednáva sa vopred nadštandardná izba?
- koľko stojí noc?
- je možné si ju zajednať napr. len na 2 noci a potom sa dať presunúť na obyčajnú (kvôli finančným nákladom)?
- nachádza sa v takej nadštandardnej izbe aj niečo navyše okrem starostlivosti a súkromia, mám na mysli, či poskytnú bábätku napr. plienky, zavinovačku a iné, alebo či poskytnú mne napr. vložky, tampóny do podprsenky, župan, papuče a iné? Inými slovami: je vďaka tomuto príplatku niečo na izbe zadarmo?

4. Čo sa týka partnera pri pôrode v Žiline. Je potrebné to zahlásiť dopredu alebo je samozrejmosť, že keď ma to "chytí" a priletíme do nemocnice, tak môže ísť automaticky so mnou k pôrodu a formality vybaví až potom?

5. A Vaše celkové hodnotenie: je žilinská pôrodnica naozaj až taká odstrašujúca??? 😲

6. Viete mi dať nejaký dobrý kontakt, radu, pomoc pri zabezpečovaní čo najväčšej starostlivosti a komfortu (vrátane lekára)? Teda nejaké dobré tipy? 😀

Poprosím pekne, aby reagovali naozaj iba dievčatá - ženy, ktoré rodili v Žiline, porovnávanie s Martinom, či Čadcou nepotrebujem, tie príspevky mám prečítané a odrodiť chcem v Žiline.
Vďačná budem za všetky tipy, rady a odpovede!!!

adamkohlusko
2. mar 2013

baby co ste uz rodili v ziline,kolko dni sa lezi po porode?ja som prveho syna rodila v anglicku,takze som si vecer odrodila a rano isla domov.bolo to super,neviem ako to tu prezijem v tej nemocnici 😒 uz nech to mam za sebou.z toho mam vacsiu hrozu ako z porodu,kedze prvy bol uplne super rychly a ako sa hovori,ani neviem ako 😀 dakujem za info 😉

wieruss
2. mar 2013

@adamkohlusko dieta musi mat 4x24hodin potom ta mozu pustit domov 😉

stut
2. mar 2013

@wieruss Tvoja informácia je mylná Odporučenie WHO je 72 hodín a je to len odporučenie Aj v nemocnici máš všetky práva slobodného občana SR .a EU . Jediná akceptovateľná prekážka pri odchode zo zdravotného zariadenia je infekčná choroba alebo priame ohrozenie života v iných prípadoch musí byť predbežné opatrenie súdu nemocnica nie je zariadenie na výkon trestu odísť môžeš kedy chceš. Dokonca máš právo odmietnuť aj poučenie.

wieruss
2. mar 2013

@stut ja som odpovedala na otazku ako to tobia v zilinskej nemocnici, takze nechapem, preco ma napadas, ze mam mylnu informaciu ?? 😕

stut
2. mar 2013

@wieruss Napádať ťa to by som si nedovolil .Veľmi sa ospravedlňujem ak si to pochopila takto veľmi ma to mrzí. Prosím prepáč. Je možné že to tam tak chodí napísala si, citujem: že dieťa musí ale ak smernica zdravotného zariadenia porušuje alebo hrubo zasahuje do ľudských práv nemusíte ju dodržiavať vyjadrenia zdravotníckeho personálu nemajú nijakú právnu silu môžu byť považované len ako odporúčania prikazovať môže iba zákon alebo súd. A nakoniec veľmi veľmi a naozaj veľmi sa Ti ospravedlňujem A veľmi pekne ďakujem za čas ktorý si venovala reakcii .

adamkohlusko
2. mar 2013

@wieruss takze vlastne na stvrty den od porodu by nas mohli relativne pustit? tak to nejako zvladneme 🙂

adamkohlusko
2. mar 2013

musim sa opytat nasho dokina,ved on je velmi zlatucky,tak snad ho aj vybavime k porodu 🙂 a mrzi ma ze sa tu kvoli mne hadate,ved o nic nejde a nemyslim si ze ma po 3dnoch prepustia aj s babom domov na vlastnu ziadost 😖 aj ked nechapem naco tam mamicky drzia tolko,ked nie vsetkym to vyhovuje.mne pri synovi ponukli,ze ak chcem a som sama mozem este zostat v nemocnici.ale bola som prestastna,ze po 8hodinach idem domov 😀 nic ma tam nedrzalo a chodili kazdy den k nam domov cely tyzden pozerat a vazit maleho. 🙂 mohli by to zaviest aj tu

dahra
2. mar 2013

@adamkohlusko - určite je to oveľa lepšie, keď človek môže oddychovať doma. Tu je to presne tak, ako pisala
@wieruss - teda rodila som v sobotu doobedu a v stredu doobedu ma pustili. Aj to na mna najprv zabudli, tak keby mi neprdli nervy od deficitu spanku (od porodu som dokopy spala tak max. 15 hodin), trcim tak este dalsi den.

kosska3003
2. mar 2013

@adamkohlusko ja som lezala az 5 dni kedze som bola cisarakom ale tak dalo sa to prezit aspon som si odychla riadne po porode lebo doma sa fakt odychovat nedalo 😉

dahra
2. mar 2013

@kosska3003 - no ja presne opačne, pobyt na šestonedelí bol skúška ohňom. Deň po porode prsia naliate, takze kazde 2 hodky odsavanie mlieka - den-noc. Rýpali mi vkuse injekcie do zadku, opuchnutá som bola celá, chodila som bosá, čo sa mi nohy nevošli do šlapiek a to som si nastavila najvoľnejší stav. Zašitá po uši, črevo určite vyduté, bo ako som chodila, tak som "vetrila" totálna hanba, svalstvo také zničené, že bolo neovládateľné. Odsavanie mi trvalo prvé dni tak 30-45 minút (mlieka som mala aj pre 4 bábätká). Túto procedúru som absolvovala min. 10x do dňa, únavné keďže som sa to ešte musela aj naučiť. Takže 300-340 minút denne som sa venovala len mlieku. Celý čas som pri tom stála, aj v noci potme, aby som nerušila spolutrpiteľku. Ešte pomedzito dojčiť, sprcha, WC, starostlivosť o dieťa, vkuse nejaká vizita - najprv detská casť, potom gynoška, niekedy iní prišli vyšetriť. Blázinec ako vyšitý. Náhodou som si odskočila na wecko a sestra počula krpca plakať, už výčitky, kde sa ponevieram. Okolo druhej v noci som raz niesla odsaté mlieko do banky, sestra ma stretla na chodbe s komentárom typu - čo sa tu teraz prechádzate?....Porod malina oproti dňom po ňom!

zabka132
2. mar 2013

@dahra vzdy som bola na 4-ke ...ziadny nadstatndart 😉

kosska3003
2. mar 2013

@dahra no ja som bola tiez hore na 4ke ako ja som neodsavala prsia som mala naliate ale odsavala som minimalne asi len raz pekne som to malemu alebo malej vsetko dala no ty si mala teda tazky aj porod asi nie ked si bola taka rozthana ja som sa snazila co najviac lezat kedze som bola po cisarkom ale tak nie cely den aj malemu som sa venovala aj nawcko ci do sprch som presla no uz teraz len na to spominam ale vidim ze teba to caka mas krasny termin vtedy 21veho je moja mala aj maleho som chcela v maji no nevyslo je august ale v maji sa mi porod pacil viac

adamkohlusko
2. mar 2013

no kazdopadne sa tesim a dnes som sa dozvedela,ze kamoska ma svagrinu porod.asistentku,takze nam to tam vybavi 😵 ,tak mi padol kamen zo srdca....ale uz nech som doma pri malom ☹

dahra
2. mar 2013

@kosska3003 - no na porod mam pekne spomienky vcelku. Cakala som vacsi masaker, no rodila som s dvomi sestrickami rozvalenymi na mne, chvilu som mala pocit, ze sa udusim. Mne totizto prestali kontrakcie. Trvalo to vsak len kratko, nastrihli ma a na asi 3.zatlacenie hlavicka vonku a potom to už šlo. Šitie ma bolelo, bo doktor vzal "haky" či zrkadla ako to moja doktorka vola a veru nic prijemne, ked sa vo mne sparal so slovami "musim pozrieť ci nemáte natrhnuté črevo". Spravil mi 8 vnut. a 8 vonkajších stehov. Mala som tam modrinu až k slabinám, no nikdy sa na porod nedívam roztrpcene.
Mna ubil nedostatok oddychu a spanku na sestonedeli a neochota sestier. Som ich musela nahanať po oddeleni, keď som niečo potrebovala. Nikdy za mnou nedošla žiadna pomimo. A tiež im dávam za zlé tie problémy s naliatíím prs. Mali mi to podchytit v zaciatkoch. Ja som to cítila a bola som sa aj pytat doobedu, že citim napatie a ci netreba odsavať. Vraj nie ... a pri vecernej vizite to bol des, už pomaly kamene. Dostalo sa mi najprv posmechu: "a toto si čo, nebodaj pestujete pre manzela!...a rady "odsavajte" No nic už neslo, až po dvoch hodkach prisla ina, čo mala nočnu a ta nepovedala ani pol zybotocneho slova, len sa pustila do prace - babrala sa so mnou hodku, kým mi to mlieko rozprudila. Poradila čo a ako. Keby nebolo jej, tak neviem, ako by som pri tamtych dopadla 😠

kosska3003
2. mar 2013

@adamkohlusko neboj maly to zvladne ja som sa tiez bala ako to bude mala bezo mna zvladat lebo vobec nikde bezo mna nebola a v pohode to zvladla a to som tam lezala 7 dni

@dahra no ja si klopem na drevo ze som ziadne problemy nemala s kojenim ja by som to asi riesila laktacnou poradkynou ale ako na to ze kolko je v ZA porodou by tam maly aj jedna byt a radit mamickam si tam myslia ze sme vsetku mudrost sveta asi zjedli a ze vsetko vieme ako ja uz viem ale tiez som bola prvorodicka a bola som duta ako tago o kojeni

ludka707
5. mar 2013

dievčatá prosím vás, chcem sa spýtať, či ste niektorá tu v ZA absolvovali ten predpôrodný kurz a či vám to niečo dalo....má to vôbec zmysel?

wilsonka
7. mar 2013

@ludka707 ahoj ja som ziaden kurz neabsolvovala a o nic som neprisla si myslim. 🙂

wilsonka
7. mar 2013

prosim vas davaju uz v ziline epidural aj v noci aj cez vikend? dik

wilsonka
7. mar 2013

@adamkohlusko
@wieruss
@stut
co sa tyka casu tiez mi povedali ze ma nepustia kym neuplynie 72hod. a to malej nic nebolo ani ztacku nemala.
celkovo sme stravili v nemocke 6 dni!!!! a to len preto lebo sme boli na nadstandarde!!!! si nas tam podrzali len tak aby euricka boli:(
vtedy mi to nedocvaklo a o casoch som nemala paru- teraz sa budem pytat aj na reverz ak to bude nutne, koli prvemu dietatu....co tam budem tyzden kvasit🙂 ak bude vsetko ok

huma
7. mar 2013

@wilsonka nie, EPI nedavaju, len do 15.00, ja som mala take strasne bolesti, ze ked som isla na porodnu salu par minut pred tretou poobede a pytala som si EPI, tak na mna vygulali oci, ze ci mam niekoho dohodnuteho - rozumej lekara -, lebo normalne sa neda uz ( tak som potom ja gulala oci na nich a na hodiny na stene )
Nastastie mala prisla na svet o hodinu a pol neskor, netrapila som sa dlho

teeika
7. mar 2013

Ahojte, tak ja som rodila v ZA pred 5.mesiacmi a neviem si to vynachválit....to naozaj. Personal na strane "zenskej" bol uuuuzasny (to som bola klasika na 4. poschodi - ziadny nadstandart) - sestricky sa vzdy usmievali, pomahali ako vedeli - tiez som mala prsia naliate - mohla by som dojcit 4deti! a moja mala nie a nie sa prisat 😠.....Sestricky z detskeho - no, ako ktore - nadabila som asi na 3 take nemasne - neslane, ale ostatne sa mi vsetky pokusali pomoct pri dojceni - a to same od seba!
Ja si zase neviem predstavit, zeby som sla na druhy den po porode domov.....ja som si tam oddychla! Az doma nastal ten kolotoc - aj varit, aj prat, aj upratovat, aj zehlit.....fuj!
Takze takto - moja skusenost so ZA - supeeeeer.

wilsonka
7. mar 2013

@huma no to si ma nepotesila:(

teeika
7. mar 2013

Ozaj a zabudla som povedat, ze medzi nimi su aj laktacne poradkyne - na jednu som nadabila nahodou - ked som mala problemy s mliekom asi 2mesiace po porode a nasla som ju cez net - mamila.sk - p. Barlokova - a este si ma aj pamatala z porodnice. Velmi mi pomohla - zadarmo!!! mozem jej ruky-nohy bozkavat - keby nie jej, uz davno mlieko nemam a teraz ma mala vyse 5mesiacov a mliecko zatial tecie 😀 .

teeika
7. mar 2013

Preco Wilsonka??? coho sa bojis??

wilsonka
7. mar 2013

@teeika to je co za otazka? nechapem.

wilsonka
11. mar 2013

@huma ahoj mne dnes povedali ze epi davaju aj v sluzbach normalne len sa treba hned pri prijme hlasit ze mas zaujem. tak mi odlahlo.je to divne

wilsonka
11. mar 2013

@huma akurat na stranke maju ze je to bezplatne a nonstop. kamoska mi ale tvrdi ze pytaju 120e...tak ja som jelen asi vsetko zistim az na mieste.

petah82
11. mar 2013

@wilsonka stranka je biedne aktualizovana, ak vobec. 😒

huma
11. mar 2013

@wilsonka hm, normalne zacinam pochybovat, ze v zilinskej porodnici pracuju normalni ludia, kazdy si tam robi a hovori co chce ( a nejde len o EPI ), to je take moderne Kocurkovo ci cirkus Humberto, a hlavne, vsetci na 4. poschodi sa tvaria, ze su riaditelia toho chaosu, banujem, ze som nesla rodit do MT 😠

wilsonka
11. mar 2013

@huma co uz to mate za sebou aspon. dnes som napr, bola na prietokoch, nikto mi nevedel povedat kde ich robia. pred dvoma rokmi to robili priamo na sale hore kde sa rodi. moj dr tvrdil ze na prizemi kde je sono . no a nakoniec to je na 1. posch. aj to ziadne info, nikde ziadny papier, keby tam jedna mamicka necakala, tak neviem ci sa dopatram informacii.
mate pravdu s informaciami je to bieda ale netreba sa dat a treba ist za svojim a pytat sa otravovat...bohuzial mam pocit ze niektore osoby, ktore tam pracuju nikdy nerodili alebo uz davno zabudli ake to bolo stresujuce a nie to este nevrli personal. ja si to ale nepripustam, beriem to ako ich problem nie moj. nastastie sa nebojim opytat. ale na sale pri porode som bola spokojna sestry aj lekar boli v pohode az na jednu zostresovanu sestricku ktorej nastastie koncila sluzba ked som prisla. aj oni/y su len ludia a roky na jednom oddeleni niekedy urobia svoje a nie vzdy v pozitivnom slova zmysle.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre