Aké sú skúsenosti s pôrodnicou v Trenčíne?
Ahojte, rodili ste niektora v porodnici v Trencine? Mate skusenosti? Citala som, ze porodne oddelenie je po rekonstrukcii. Ako je to tam so starostlivostou? Rozhodujeme sa pre tuto porodnicu, tak zhanam informacie.
Stručné zhrnutie
- Trenčianska pôrodnica prešla rekonštrukciou; v diskusii sa spomínajú 3–4 pôrodné sály (žltá, modrá, oranžová) a jedna izba pre sekciu, oranžová sála má vanu, sprchu a klimatizáciu a izby na šestonedelí sú dvoj- alebo štvorlôžkové bez nadštandardných jednolôžkových izieb.
- Partner pri pôrode je v TN bežne povolený; rodičky v diskusii uvádzali poplatok približne 200–300 Sk a rôzne skúsenosti s nutnosťou predbežného nahlásenia partnera.
- Epidurálna analgézia je podľa viacerých príspevkov možná len ak je prítomný anesteziológ; diskusia uvádza, že epidurál nie je vždy garantovaný a personál často používa alternatívne tlmenie bolesti (injekcie, čípky, infúzie).
Najčastejšie otázky
Q: Ako si v Trenčíne dohodnúť konkrétneho lekára pri pôrode?
A: Dohodnúť konkrétneho lekára je možné priame dohovorom s daným MUDr. (v diskusii menovaní MUDr. Jankovský, MUDr. Kaščák, MUDr. Sučanský, MUDr. Lintner); treba počítať s možnosťou dovolenky lekára, preto je vhodné dohodu potvrdiť tesne pred termínom.
Q: Je v pôrodnici v Trenčíne možné mať pri pôrode partnera a platí sa za to?
A: Partner môže byť pri pôrode po celý čas; v diskusii sa uvádzal jednorazový poplatok okolo 200 Sk, prípadne 200–300 Sk podľa skúseností mamičiek, a niektoré mamičky uvádzali, že nahlásenie partnera predtým nebolo potrebné.
Q: Ako sa v TN rieši epidurálna analgézia a treba ju vopred objednať?
A: Epidurál je poskytovaný len ak je k dispozícii anesteziológ; v diskusii uviedli, že epidurál sa nahlasuje pri prijatí alebo až v priebehu pôrodu, nie je garantovaný a niektoré mamičky epidurál nedostali práve pre neprítomnosť anesteziológa.
Q: Dá sa v Trenčíne odobrať pupočníková krv a čo treba zabezpečiť?
A: Odber pupočníkovej krvi sa v diskusii robil, ale vyžaduje prítomnosť konkrétneho lekára schopného odber vykonať (v príspevkoch menovaní MUDr. Kaščák, MUDr. Lintner, MUDr. Kopčan) a rodička má podľa diskusie platiť za odber.
Q: Ako sú vybavené pôrodné sály a izby v pôrodnici v Trenčíne?
A: Diskusia popisuje pôrodné sály ako farebne označené (žltá, modrá, oranžová), oranžová má modernú pôrodnú posteľ, vaňu a klimatizáciu; izby na šestonedelí sú dvoj- alebo štvorlôžkové a nadštandardné jednolôžkové izby v TN neboli spomínané.
Q: Aká je skúsenosť so starostlivosťou na novorodeneckom oddelení?
A: Rodičky v diskusii chválili prístup lekárov a väčšinu sestier, ale niekoľko príspevkov opakovane kritizovalo niektoré novorodenecké sestry za neprívetivý prístup; niektoré mamičky tiež uviedli, že deti na novorodeneckom oddelení dostali glukózu.
Závery z diskusie
Zhoda
- Veľa mamičiek v diskusii chválilo konkrétnych lekárov práce v TN, menovite MUDr. Jankovského, MUDr. Kaščáka, MUDr. Sučanského, MUDr. Lintnera, MUDr. Gajdošíka a MUDr. Wallenfelsa.
- Partner pri pôrode je v Trenčíne bežne povolený.
- Epidurál nie je automaticky garantovaný a závisí od prítomnosti anesteziológa.
Sporné názory
- Pôrodné sály: niektoré príspevky uvádzajú, že sú v TN tri pôrodné sály, iné uvádzajú štyri pôrodné sály vrátane jednej malej záložnej miestnosti.
- Personál novorodeneckého oddelenia: niektoré matky opisujú sestry ako veľmi ochotné a milé, iné opisujú niekoľko neprívetivých sestier a kritizujú prístup.
- Potrebnosť vopred nahlásiť partnera: niektoré mamičky tvrdia, že nahlásenie nie je potrebné, iné uvádzajú prípady, keď partnera pri veľkom počte pôrodov nepustili bez nahlásenia.
Otvorené otázky
- Ako je aktuálne (po letných dovolených a personálnych zmenách) zabezpečená dostupnosť anesteziológa pre epidurál v TN?
- Ktorí konkrétni lekári pravidelne vykonávajú odber pupočníkovej krvi a aká je presná procedúra objednania ich služieb?
- Aké sú aktuálne pravidlá nahlasovania prítomnosti partnera pri zvýšenom počte súbežných pôrodov?
Spomenuté značky a firmy
Trenčianska pôrodnica, ZZZ.sk, Kultúrne stredisko Dlhé Hony
Spomenuté produkty a metódy
epidurál, injekcie/čípky/infúzie na tlmenie bolesti, vyvolávací čípek/oxytocín, odber pupočníkovej krvi, glukóza pre novorodencov, Kanavit, Vigantol, Pampers, Nutrilon H.A., predpôrodná príprava
Miesta a osoby
MUDr. Jankovský, MUDr. Sučanský, MUDr. Kaščák, MUDr. Lintner, MUDr. Gajdošík, MUDr. Fedorňák, MUDr. Hlaváčik, MUDr. Wallenfels, Dr. Krkoška, Dr. Kopčan, Dr. Paškala, Dr. Mečiarová, Dr. Kubalová, Dr. Chudý, p. Klasová, Trenčín, Bánovce, Trenčianske Teplice, Kultúrne stredisko Dlhé Hony, Trenčianska nemocnica
kuk tak som tu stale, dnes ma z prijmovej poslali domov, ze to na porod este nevyzera, takze zas v stredu.......
poskakala som si prave na fit lopte a idem si dat horucu sprchu, tak ako pise martinka - snad to pomoze 😉
ivella dakujem za radu, urcite sa budem snazit pocuvat pri tlaceni ....tiez som o tom uz citala, ze treba hlavne pocuvat doktora a PA, mali by pomoct porodit tak aby som sa nepotrhala a kedze prenasam tak to bude urcite vyse 4kg baba..................
ja som sa strasne tesila na to,ze si budem striedat sprchu a fit loptu a nakoniec kvoli tomu streptokokovi som musela lezat, tak teraz si poskacem, teda dufam, ak budem mat kedy 🙂
ja som si tiez dala sprchu, kedze ma uz vsetci vyhanaju do porodnice, tak nech to do tyzdna pride 😉
zuzujan a kolko ti povedali v 30tt, ze ma babo?ono niekedy zvyknu aj babatka pochudnut, sice moje tiez asi podrastie, kedze som do seba zacala pchat ovocie a zeleninu a to su vitaminy a z toho vraj mimca dobre rastu 😅
neboj sa,zvladnes to,zabudnes ani nevies ako 😉
a nemala som masaze,malinik...nic podobneee 😉
drobec v 36 tt sme mali 3200g, takze odhadujem teraz tie 4000g - lebo som pribrala odvtedy pekne 2 kg 🙂
ale zas treba brat tie sona orientacne + -
ivell ja som uz vypila kvanta maliniku a alchymilky ......hadam to k niecomu bude
juj, tak to si mala velmi peknu vahu, to ja som mala nizsiu, ale je to orientacne, ale neboj, zvladnes a ked uvidis ten uzlicek, tak na vsetko zabudnes 😉
no pekne som malu vykrmila 🙂 🙂 ja som bola cely cas na rizikovom, tak som mala menej pohybu, vsak dufam ze po porode to pojde rychlo dole....
na ten uzlicek sa moc moc tesim a viem si predstavit, ze vsetka bolest sa zabudne
inak je mozne ze sa stretneme aj v porodnici, ked mame podobne terminy - ja som mala 8.8
he he,moj odhad v den porodu bol najprv 4200,5minut na to 4500,skoro som tam skolabovala a prosila o cisarak 😀 v 30t.t.mi len povedal ze to vypada o dva tyzdne vacsie 😠
😀 no keby mi povedali 4500g tiez by mi uz nebolo vsetko jedno, uff riadna vaha
ale nedavno porodila spontanne jedna kocka 5200g, tak to bol vykon
zuzujan, ja 11.8., akurát zajtra na svoje meninky, tak ja to ešte môžem stihnuť 😉
aj ja mam zajtra meniny, bol by to super darcek......ale nic necitim, tak asi az po meninach... 🙂
Zuzujan vsetko najlepsie k meninam dnesnym 😉 ...
Co sa tyka tych streptokokov a infuzky, tak za 10 min. je stecena,to nam akurat natocili ctg,( cca 15.min. v leze) a ziadne daksie lezanie sa nekonalo - sprcha, fit lopta do poslednej chvile sme len na nej boli...
Takze neni dovod pre lezanie pocas stekania infuzky (co mi povedali aj tam sestricky) nakolko sa poda jedna mala flasa s velkou davkou antb. 4. hod. pred porodom a ak sa stiha aj dalsia - tak sa poda uz s nizsou davkou po 6. hodinach...ak sa nestihne, cize sa babo narodi skor ako ubehnu 4. hodiny po podani infuzky, podaju sa antb.priamo dietatku...
NAviac ked sa to tak vezme kanilu mate bezne pocas celej doby v ruke a nelezite, takze da sa aj ked to tam kvapka, jasne ze nebehate ci nerobite ine "kusky" a tych 10. min. kym to stecie hadam bez tej sprchy vydrzite, ved sa tam neda aj sprchovat aj drzat si stojan s infuzkou 😅..
Tiez je to v pohode s nastrihom, da sa opytat (to je cela namaha -PYTAT SA!!) ako to vyzera - ci sa podari bez alebo nie, respektive ako pise martinano oni sa snazia tie nastrihy nerobit (ved ozaj si nepotrebuju pridavat robotu so sitim, pripadne umrtvovanim ak je toho viac..)...
ja som mala rýchly pôrod, zvonku som mala nástrih ale vo vnútri som to mala celé potrhané, bolelo to ako fras, keď ma zašívali. A Lenka mala 3550 g, čo teda nie je veľa. Ale sedieť som mohla hneď, keď ma previezli na izbu. Som si sadla na stoličku a navečerala sa. Tie baby, čo boli so mnou na izbe (bola som na 4ke) na mňa len nechápavo kukali. 🙂 To vnútro fakt bolelo viac. Tak preto sa trošku bojím, ako to bude pri druhom. 😅
dahlia, ja presne ako ty - mna to vnutorne samovolne roztrhanie bolelo viacej ako nastrih, mala som len 3 stehy.. no a to vnutro - tu jazvy citim aj teraz ku koncu tehu, ako mi babo tlaci na nu.. doktor povedal, ze je to mozne, lebo je to aj viacej prekrvene.. tiez som mohla normalne sediet...
kocky, my sme stale KP, kedy sa mi to moje babo otoci? a co vam, kedy sa otocili? uz si pod zadok aj podkladam vankuse, aj stvornozkujem.. ja tu sekciu fakt nechceeeeeeeeeeeeeeeeem!!!! 😢 😢 😢
Muci, my sme este o kusok dalej a mala sa stale neotocila a je KP. Najskor som z toho bola aj trochu sklamana a nestastna, lebo som sa vytesovala, ako ju po par hodinkach budem uz mat pri sebe a toto bol trochu skrt cez rozpocet. Potom som ale niekde citala, ze babo si samo najde pren najlepsiu polohu s ohladom na miesto, ktore v brusku ma a ta poloha moze mat este aj ine dovody, ako je napr. kratka pupocna snura a tak. Neviem, kolko je na tom pravdy, ale ja som sa potom rozhodla, ze nebudem nic skusat - ziadne cviky - a jednoducho to necham na malicku. Ked je jej takto dobre, tak nejako prezijem aj tu sekciu 🙂
Ahojte, no my sme KP a v nedeľu mám sekciu. Tiež som nerobila žiadne cviky, aby sa mi bábo otočilo. Asi má dôvod prečo tak chce byť. Neviem, či sú tie cviky vhodné, bábo sa že vraj môže dosť zamotať do pupočnej šnúry...sekcie sa strašne bojím, už ani nespávam, je to taký zvláštny pocit, že mi ho len tak vyberú z brucha, neviem si to predstaviť.
agatkag nemusis sa bat je to uplne v pohode.aj ja som mala zmiesane pocity z toho a potom ked uz som tam lezala islo to velmi rychlo a o 20 minutiek som videla mojho maleho drobceka Eriku.to sitie trvalo asi 25 minut a hned ma odviezly na izbu. 😉
Lulu a ako dlho trvalo, kym ti potom priniesli drobceka? Ked ja sa jej uz neviem dockaaaat. Je to prve babatko a cakala som s tym dost dlho. O to netrpezlivejsia som teraz 😀
muci, my sme boli KP dost dlho, ale som chodila vela plavat, vraj to pomaha a vtedy sa lahsie babo otoci a este lezat na chrbte s pokrcenymi nohami a dvihat panvu, tak skus toto, snad to pomoze, teda mne to pomohlo 😉
agatkag neboj sa sekcie, ja som sa tiez bala a hoci ju nemam, ale rozpravala som sa s vela zenami co ju mali, ked som ja cakala maleho a niekedy sa skor zotavili ako ja po porode, dnes to uz doktori lepsie zvladaju ako kedysi za cias nasich mam, a pospi si este, lebo este dost noci budes hore 😉
gizka dakujem za gratulaciu...............sice som darcek nedostala, ktory som chcela (mala si hovie v brusku), ale aspon je dobre pocasie a nie som spuchnuta ako slon
agatka a klya nebojte sa sekcie, teraz co rodili kocky z augustoviek sekciou a bolo ich dost, vsetky to zvladli na jednotku a rychlo sa zotavili....takze urcite pri sucasnej medicine to bude OK - aj ked samozrejme nie je nad spontanny porod, ale keby som mala babo KP tak iden na 100% sekciou
ja viem kocky, ze Panbozko vie, preco to takto robi, len je to tazko prijat, hlavne ked sa toho bojim....
drobec a ako dlho si ho mala KP? do kolkeho tyzdna?
muci ja tusim az do 36tt a ono sa otocilo a susedka dokonca dva dni pred porodom, ale ak je babu lepsie takto, tak ty s tym nic nenarobis 😒 ale je pravda, ze ja som vela chodila plavat, tak mozno to pomohlo a aj tie panvove cviky, ved skusit mozes 🙂
agatkag nebojkaj krasne to zvladnes a babatko ti hned ukazu, uvidis, myslim na teba
tehulky zajtra sa ozvem papa
no giza, ja si to už s tou infuzkou nepamatam, ale ja som musela lezat, lebo ma vkuse tocili kvoli malemu, sa dusil, alebo nieco take, tak mi len manzelik krize masiroval, takze ani sa pohnut, ako som rano zalahla, tak som vstala az po porode, no to bolo strasne, ale dufam, ze teraz to vyjde lepsie 😉
tak už sme štvorčlenná rodinka - dnes o 4.37 sa k nám pridal Tomáško s mierami 53/3850 😉
podrobnosti neskôr
dobre ranko, no drobec gratulujeeeemmm....prajem vela zdravia 🙂 🙂 akosi to islo rychlo ked si vcera poobede este konikovala 🙂 🙂
ja som stale doma, na porod to vobec nevyzera, mam prist v sobotu (to uz bude tyzden po termine) na kontrolu a uvidia ci sa to pohlo. Ja si myslim ze ma tam uz nechaju, neviem - ale ze vraj ked zacina 42tt tak hospitalizuju.
Ach jaj toto prenasanie mi uz teda fakt dava zabrat........ ale raz sa musim dockat 🙂
Jéééj dalšie babenko 🙂)) GRATULACIA 🙂)) a čakáme podrobnosti... aj momo, už si doma? či?
Zuzujan božinku, dúfam že do tej soboty sa vygúlate aj VY 🙂)) Držíme palčeky... 🙂
Drobec G R A T U L U J E M !
Dufam, ze sa naozaj zadarilo stale nelezat a tesime sa na podrobnosti 😉 ....
Zelam tu vsetkym mamickam aby ich babenka mali moznost prist na svet normalne skor ako cisarskym, ale ked nie, tak hlavne zdravicko nech funguje a este lepsie dojcenie...
gizka ahoj, ty si taka skusena tak mi porad - teraz ked prenasam ako vie doktor ci mam v poriadku plodovu vodu? ci nie je nahodou zelena, alebo ci jej je dost - vzdy mi robia prietoky, da sa to tam vidiet???
mam strach, aby bolo babo v poriadku......

ahojte,az teraz citam ze mame nove babatenko na svete,tak gratulko veni 😅 😅 aj anicke len to najlepsie 😉 😉
dievcata,tiez som to sem uz pisala,moj prvy syn(4200g) s nastrihom,sitie cez celu ...hrooooza,mesiac bez sedenia 😢 😢
druhy "drobcek" 😉 4350g,bez nastrihu,nieco uuuzasne,ked mozete hned po porode sami ist na wecko a sediet a jedine co vas zaujima a trapi,ci bejby dobre papka 😅 😅
treba pocuuuuuvat kazde slovo doktora a PA(myslim priamo pri tlaceni),no a hlavne aj posluchat,oplati sa 😉 😉 vedia co robia a ked vas dostane do ruk ozajstny odbornik(co je v tn iste 🙂 🙂 🙂 )
este jedna rada,snazte sa nekricat,neskutocne to vysiluje a neni potom ani pocut co vam vravia..ja som sa pri prvom vykricala do sytosti a potom som uz nevladala tlacit ☹
teraz som bola ako myska(mozno aj tichsie),myslela som na babatko,ved ono kricat pri tom nemoze a tiez ho to veeelmi boli.. 😢 😢 😵