icon

Aké sú skúsenosti s pôrodnicou v Trenčíne?

avatar
trixi
22. máj 2007

Ahojte, rodili ste niektora v porodnici v Trencine? Mate skusenosti? Citala som, ze porodne oddelenie je po rekonstrukcii. Ako je to tam so starostlivostou? Rozhodujeme sa pre tuto porodnicu, tak zhanam informacie.

Zhrnutie diskusie
Automatický súhrn diskusie generovaný umelou inteligenciou · 25. jún 2026 · 8713 príspevkov

Stručné zhrnutie

  • Trenčianska pôrodnica prešla rekonštrukciou; v diskusii sa spomínajú 3–4 pôrodné sály (žltá, modrá, oranžová) a jedna izba pre sekciu, oranžová sála má vanu, sprchu a klimatizáciu a izby na šestonedelí sú dvoj- alebo štvorlôžkové bez nadštandardných jednolôžkových izieb.
  • Partner pri pôrode je v TN bežne povolený; rodičky v diskusii uvádzali poplatok približne 200–300 Sk a rôzne skúsenosti s nutnosťou predbežného nahlásenia partnera.
  • Epidurálna analgézia je podľa viacerých príspevkov možná len ak je prítomný anesteziológ; diskusia uvádza, že epidurál nie je vždy garantovaný a personál často používa alternatívne tlmenie bolesti (injekcie, čípky, infúzie).


Najčastejšie otázky

Q: Ako si v Trenčíne dohodnúť konkrétneho lekára pri pôrode?
A: Dohodnúť konkrétneho lekára je možné priame dohovorom s daným MUDr. (v diskusii menovaní MUDr. Jankovský, MUDr. Kaščák, MUDr. Sučanský, MUDr. Lintner); treba počítať s možnosťou dovolenky lekára, preto je vhodné dohodu potvrdiť tesne pred termínom.

Q: Je v pôrodnici v Trenčíne možné mať pri pôrode partnera a platí sa za to?
A: Partner môže byť pri pôrode po celý čas; v diskusii sa uvádzal jednorazový poplatok okolo 200 Sk, prípadne 200–300 Sk podľa skúseností mamičiek, a niektoré mamičky uvádzali, že nahlásenie partnera predtým nebolo potrebné.

Q: Ako sa v TN rieši epidurálna analgézia a treba ju vopred objednať?
A: Epidurál je poskytovaný len ak je k dispozícii anesteziológ; v diskusii uviedli, že epidurál sa nahlasuje pri prijatí alebo až v priebehu pôrodu, nie je garantovaný a niektoré mamičky epidurál nedostali práve pre neprítomnosť anesteziológa.

Q: Dá sa v Trenčíne odobrať pupočníková krv a čo treba zabezpečiť?
A: Odber pupočníkovej krvi sa v diskusii robil, ale vyžaduje prítomnosť konkrétneho lekára schopného odber vykonať (v príspevkoch menovaní MUDr. Kaščák, MUDr. Lintner, MUDr. Kopčan) a rodička má podľa diskusie platiť za odber.

Q: Ako sú vybavené pôrodné sály a izby v pôrodnici v Trenčíne?
A: Diskusia popisuje pôrodné sály ako farebne označené (žltá, modrá, oranžová), oranžová má modernú pôrodnú posteľ, vaňu a klimatizáciu; izby na šestonedelí sú dvoj- alebo štvorlôžkové a nadštandardné jednolôžkové izby v TN neboli spomínané.

Q: Aká je skúsenosť so starostlivosťou na novorodeneckom oddelení?
A: Rodičky v diskusii chválili prístup lekárov a väčšinu sestier, ale niekoľko príspevkov opakovane kritizovalo niektoré novorodenecké sestry za neprívetivý prístup; niektoré mamičky tiež uviedli, že deti na novorodeneckom oddelení dostali glukózu.

Závery z diskusie

Zhoda

  • Veľa mamičiek v diskusii chválilo konkrétnych lekárov práce v TN, menovite MUDr. Jankovského, MUDr. Kaščáka, MUDr. Sučanského, MUDr. Lintnera, MUDr. Gajdošíka a MUDr. Wallenfelsa.
  • Partner pri pôrode je v Trenčíne bežne povolený.
  • Epidurál nie je automaticky garantovaný a závisí od prítomnosti anesteziológa.


Sporné názory

  • Pôrodné sály: niektoré príspevky uvádzajú, že sú v TN tri pôrodné sály, iné uvádzajú štyri pôrodné sály vrátane jednej malej záložnej miestnosti.
  • Personál novorodeneckého oddelenia: niektoré matky opisujú sestry ako veľmi ochotné a milé, iné opisujú niekoľko neprívetivých sestier a kritizujú prístup.
  • Potrebnosť vopred nahlásiť partnera: niektoré mamičky tvrdia, že nahlásenie nie je potrebné, iné uvádzajú prípady, keď partnera pri veľkom počte pôrodov nepustili bez nahlásenia.


Otvorené otázky

  • Ako je aktuálne (po letných dovolených a personálnych zmenách) zabezpečená dostupnosť anesteziológa pre epidurál v TN?
  • Ktorí konkrétni lekári pravidelne vykonávajú odber pupočníkovej krvi a aká je presná procedúra objednania ich služieb?
  • Aké sú aktuálne pravidlá nahlasovania prítomnosti partnera pri zvýšenom počte súbežných pôrodov?


Spomenuté značky a firmy

Trenčianska pôrodnica, ZZZ.sk, Kultúrne stredisko Dlhé Hony

Spomenuté produkty a metódy

epidurál, injekcie/čípky/infúzie na tlmenie bolesti, vyvolávací čípek/oxytocín, odber pupočníkovej krvi, glukóza pre novorodencov, Kanavit, Vigantol, Pampers, Nutrilon H.A., predpôrodná príprava

Miesta a osoby

MUDr. Jankovský, MUDr. Sučanský, MUDr. Kaščák, MUDr. Lintner, MUDr. Gajdošík, MUDr. Fedorňák, MUDr. Hlaváčik, MUDr. Wallenfels, Dr. Krkoška, Dr. Kopčan, Dr. Paškala, Dr. Mečiarová, Dr. Kubalová, Dr. Chudý, p. Klasová, Trenčín, Bánovce, Trenčianske Teplice, Kultúrne stredisko Dlhé Hony, Trenčianska nemocnica

avatar
carrie84
15. nov 2010

@liba78 - tak kurzy masazi su aj v tn - v materskom centre, co je dlhych honoch 😉 A malemu sa to neskutocne paci! Fakt odporucam kazdemu babatku a mamicke 😀

avatar
gaja
15. nov 2010

@alabrut vážne tam treba príbor??? 😲

avatar
carrie84
15. nov 2010

@gaja - pribor dostanes 😉 Teplomer je nedostatkovy tovar 😀

avatar
gaja
15. nov 2010

@carrie84 teplomer ide na dračku asi v každej nemocnici.. ten si prihodím 😉

avatar
moncika15
15. nov 2010

@gaja teplomer?! naco teplomer? 😕 nie je dost zarazajuce ze v nemocnici nemaju zakladne hyg. potreby ako toaletny papier... oni nemaju ani teplomer? 😕 nemam si aj injekcie,lieky a vlastne naradicko na site doniest? 😅 😠

avatar
moncika15
15. nov 2010

@gaja ja som si nabalila aj pohar a sirup. aha aj mydlo ma ruky 🙂

avatar
zahrika
15. nov 2010

Nazdar babule... no ty brdo.. teplomer! Sak to som zabudla... dik za pripomienku 🙂
Ano aj pohar treba.. komplet pribor...to je inac brutal no ale co uz!

@moncika15 ty sa mas uz v utorok hlasit?? to budes 41tt ze? kolko dni po termine?

avatar
moncika15
15. nov 2010

@zahrika po prvom termine 12dni a po druhom 3

avatar
zahrika
15. nov 2010

@moncika15 jaaj sak vlastne hej ked 20teho mas terminos...
Ja som zo dna na den vacsia a vacsia.. Komplet elefant! kokos....
Monik, kam ti poslem foto? hod mi na IP maila.. nechcem ho tu davat...

avatar
gaja
15. nov 2010

@moncika15 mydlo na ruky? načo, šak si umyješ so sprcháčom..
teplomer som mala aj v PN svoj.. tiež tam nemali - neviem čo s tým robia.. ale tam nemali ani vložky ani nič.. ešte aj dve dospelácke plienky si si muslea doniesť.. jednu ti dali po pôrode pri prechode na izbu a druhú si si dala ešt epotom podľa potreby..

a ja si veru aj svoje lieky berem - na alergiu 😀

pohár neberem, toľko sa napijem aj z flaše...

avatar
moncika15
15. nov 2010

@gaja to bude take co bude furt na umyvadle a sprxac budem mat v kozmetickej tasticke. ja to mam vsetko premyslene 😀

avatar
moncika15
15. nov 2010

@gaja jednu plienku mam mam si ju zobrat? 😕 😅
aj ja si beriem lieky co uzivam aby som tam neskapala medzicasom 😀 a aj sprej do nosa a a hrdla na astmu 😀

avatar
zahrika
15. nov 2010

@moncika15 aka zorganizovana 😀 😀

Inac baby, my to mame vsetky 3 uplne nahnute.. kazdu chvilu moze niektora vybuchnut, tak potom dajte vediet kratku spravu ze uz idete rodiiiiiiiiit... teda ak stihate 😀

avatar
moncika15
15. nov 2010

@zahrika ja dam vediet o gaje a gaja o mne. teda pokial si nebudeme smskovat krizom cez xodbu 😀

avatar
zahrika
15. nov 2010

@moncika15, @gaja a budete teda pytat aj ten epidural ??? a dr mate vybaveneho ci nie? a idete do nadstandrd izby ci ne? Sak nech vieeeeem 😎

avatar
moncika15
15. nov 2010

@zahrika ja nie. ja take veci neuznavam 😅

avatar
betina1984
15. nov 2010

@gaja ahojky. Už sa ti to blíži...🙂. Rozhodla si sa pre epidurál, či nie? A to meno ste sa už vybrali?

avatar
moncika15
15. nov 2010

@zahrika a nadstandard ee ja budem rada ked budem mat spolubyvajucu 🙂

avatar
zahrika
15. nov 2010

@moncika15 no s tym nadstandard aj ja to tak zacinam brat.. radsej mat s kym prehodit par slov a pomoct si navzajom....a epidural, vobec neviem co mam robit... ked mozem este dopadnut tak ze budem stastna ak bude predplateny.... neviem! povodne som chcela BEZ
baby idem si lahnut...
PAPA dnes a kebys te v noci rodili, tak kricte 😀

avatar
moncika15
15. nov 2010

@zahrika neboj sa mna isto zacujes 😀 😀 😀 😅

avatar
gaja
15. nov 2010

@zahrika epidurál - uvidím.. doktora vybratého nemám, môj doki hovorí, že všetci sú šikovní a mladí a tak verím, že sú dobrí všetci...
nadštandard - nie... ja neviem, mne aj pri prvom padlo vhod, že som nebola sama.. hlavne ked ma lapli popôrodné depky a ked som potrebovala do sprchy a tak..

@moncika15 tá plienka bola treba v PN - inde nechápu že na čo.. sa na mna baby z iných pôrodníc kukali jak na debila...

@betina1984 epidurál - som mu naklonená, ale uvidím.. nechám to tak - podla situácie.. meno máme vybraté - je tajomstvo.. ked tak ti napíšem súkromne.. aby ma niekto nevyšmíroval... 😉

avatar
betina1984
15. nov 2010

@gaja, OK napíš. Ale ja by som si epidurál nedala. Druhý pôrod býva jednoduchší, pokiaľ nie je medzi nimi rozdiel 10 rokov. Nehovoril ti doktor na prietokoch aké bude zhruba veľké?

avatar
gaja
15. nov 2010

@betina1984 Peti - ozaj.. ty máš Tn pôrodku už absolvovanú.. daj nejaké tipy a triky.. že ako na ktorú sestričku a tak 😀
a čomu sa prípadne vyhnúť... a čo všetko si mala ty zbalené. ak si ešte pamatáš

pozerám, že skúšate druhé mimi.. tak budem držať päste... 😉

avatar
gaja
15. nov 2010

@betina1984 no minulý týžden už bol ako dieťatko v cca 41 týždni.. a to som bola 37+4.. vraj má odhadom tak do 3,8 kg.
čiže podstatne väčší ako Danko...
ale vieš - tie kilá to je orientačné.. čoho sa môžeme držať je tak veľkosť hlavičky nožičky... a tie sú teda veľké.. 😝

vieš tá epi.. ak by som sa dlho otvárala, tak si možno dám.. ak to pôjde coby dup - tak nie...

avatar
betina1984
15. nov 2010

@gaja, no skúšame už vyše polroka a zatiaľ nič. Hádam sa podarí. Toto som hovorila aj švagrovej priateľke, ktorá rodila 1,5 roka po mne. Aby nebola drzá a papuľnatá voči sestričkám, pretože toho majú dosť. Potom na ňu kašľali. Tak aj tebe to hovorím, hlavne buď na sestričky milá, počúvaj ich, nebuď drzá a papuľnatá a oni sa budú tiež k tebe pekne chovať. Inak z nich budú rajdy. Všetky sestričky sú tam OK. AJ na gynekologicko - pôrodnickom, aj na šestonedelí. Vždy mi radi pomohli, aj keď malá bola druhú noc zlá, že plakala, zobrali mi ju na 2-3 hodinky, aby som si pospala. Je tam rooming, takže bábo máš od druhej noci pri sebe. Prvú noc si ho berú na novorodenecké. Doktori tiež fajn, zase nebyť drzá. Zbalené bežné veci, pre malú som mala balík plienok, špáradlá do ušiek a to je tuším všetko. Oblečenie na odchod mi doniesli, keď prišli pre mňa. A ešte si hlavne zober čiapočku, lebo keď ťa prídu pozrieť, býva sa na takej veľkej chodbe, aby ti nenachladlo. A pre seba bežné veci, na umývanie, nejakú nočnú košeľu, najlepšie takú, aby sa ti dobre kojilo. Vložky tam dávali, ale mala som aj svoje, lebo je tie hrubé neznášam, mala som svoje tenké. AJ nohavičky som v pohode nosila svoje, len keď bude vizita, chytro vyzleč. Neviem, čo ešte také. Teplomery nám tam dávali, teraz neviem, či dávajú. Aj mastičky na prdelky bábätiek tam boli.

avatar
betina1984
15. nov 2010

@gaja no to máš dobrý rozdiel. To nevedia tak dobre odhadnúť. Veľa závisí od ovulácie. Je rozdiel, keď ju máš na 14 DC, alebo ako ja napr. na 33 DC, takže hneď sú tam tri týždne rozdielu. Ja som mala pri malej vyvolávačku, ale rýchlo som sa otvorila aj porodila. Vôbec som neuvažovala nad epi.

avatar
gaja
15. nov 2010

@betina1984 jáj no ja som v PN ani nemukla. a ke dsom bola zúfalá a potrebovala sestričky, tak ich nebolo..
ja som tiež za ten princíp - aké požičaj také vráť a ked sa ja budem chovať v rámci normy, tak to bude OK..
čiapočku si teda ešte pribalím.. ja som si zobrala len rukavičky, bo dado bol strašne doškriabaný...

a aj to si ma potešila, že prvú noc berú k sebe, bo v PN nebrali.. a ked si zobereš, že ja som rodila v noci.. do rána čiže den hore, noc hore ráno pôrod, a odvtedy malého pri sebe.. ani na pol hodky mi ho nevzali..

avatar
gaja
15. nov 2010

@betina1984 no jo..
tak ale neboj, podarí sa.. a o Tamarku ste sa koľko snažili?

avatar
alabrut
16. nov 2010

@moncika15 😀 😀 😀 😀 😀 😀 niekde tu na MK som si precitala, ze to treba ihned hlasit 😀 😀 strasne som sa bala, ze mi ho nedaju..a nakoniec nestihli..a nebolo treba..drzim palce v utorok 😉 sme mali rovnako termin..

avatar
alabrut
16. nov 2010

@gaja na ten pribor sa len opytaju ci mas svoj..ak nie daju ti..