Ako to teraz funguje s rúškou počas pôrodu a na odd. šestonedelia na Antolskej v BA?

somuska
18. mar 2020

Ahojte, vie niekto ako to teraz funguje s rúškou počas a po pôrode? Treba mať stále na sebe? Deň, noc? Alebo tam je to iné? Lebo si to neviem predstaviť 🤔.
Vopred ďakujem za skúsenosti a odpovede.
S.

brita7777
18. mar 2020

To dufam nie ☹

nika82
18. mar 2020

dnes tu jedna pisala ze zeny vtom aj musia rodit, ja mam problem dychat cez to nieto este pocas porodu

somuska
autor
18. mar 2020

@nika82 a popritom dolne sliznice sú "dokorán" ...no neviem....a potom na tom šestonedelí..keď sa umývajú zuby, je sa tam...to sa dáva rúško dole....tak neviem....

dadula_15
19. mar 2020

Pri pôrode to asi budete musieť strpieť, no to je skôr otázka na nejakého pôrodníka. Neviem si to tiež akosi dobre predstaviť, lebo už zdravému človeku sa v pokoji cez to ťažšie dýcha

lauren8m
19. mar 2020

@somuska kamaratka rodila na antolskej tento utorok v noci. Musela mat rusko pocas celeho tlacenia:(

lulus1
19. mar 2020

Toto je zly sen ze rusko pocas porodu. Ja mam z dychania v tom zavrate uz po 10 minutach, dokonca ked som bola na gynde s respiratorom tak som odpadla. Nech si daju skafandre grrrr

somuska
autor
19. mar 2020

@somuska Volala som tam....že šak áno s rúškom..ako keby to bolo úplne normálne a v pohode...a mám si doniesť svoje...a aj na šestonedelí že by malo byť rúško... Len kde zohnať toľko jednorazových, lebo ani to platené sa nemôže používať viac krát...a ešte keď skladala začala rozprávať kolegyni ... " Ježiši to to je...."
Nech si to dajú na stránku a nebudú im tam rodičky vyvolávať 😠

somuska
autor
19. mar 2020

@lulus1 tiež sa mám z toho paniku 😭

somuska
autor
19. mar 2020

@lauren8m a prosím Ťa ako fungujú na šestonedelí..aj v tom spia? A keď idú jesť.. svorne sa stretnú v jedálni a dajú si ich dole?🤦

julia2018
19. mar 2020

O dôvod viac, prečo neísť rodiť do pôrodnice.. ako sorry dievčatá, ale to čo sa tam deje je choré. U nás spojili dve nemocnice do jednej, tam stačí že niekto zakasle a rúško/nerúško, celé oddelenie môže nakaziť

lulus1
19. mar 2020

Prezijem to ze otec nemoze k porodu, prezijem ze si nebudem moct zazmluvnit porodnika ale z toho ruska som vytocena na maximum. Aj tak su tam zeny namackane na seba na izbe cize nejake bavlene rusko trt pomoze v tomto pripade, novorodenci ruska aj tak mat nemozu. Mam pocit ze budeme rodit horsie ako za vojny... hadam sa spamataju ked im tam nejaka rodicka z toho pri porode skolabuje...drzim vam vsetkym palce baby

somuska
autor
19. mar 2020

@julia2018 to rúško chráni ich...nie rodičku..čo chápem...keď budú seci nakazení..nebude mať kto rodiť...čo tiež chápem....ale neviem ako to dam....asi ako tie všetky doteraz...neviem.... dosť ma zarazilo ten pristup.....
A rodiť doma? Pochybujem, že teraz nejaká dula bude behať po domoch dobrovoľne a rodiť baby....

julia2018
19. mar 2020

@somuska osobne si myslím, že práve teraz začne pribúdať plánovaných i naplánovaných pôrodov doma. Ako ozaj stačí jedna a cela pôrodnica je dva týždne v karanténe. Všetky miesta, kde sa hromadia ľudia sú extrémne nebezpečne a doplatia na to ti najslabší

somuska
autor
19. mar 2020

@julia2018 no ja keď si spomeniem na svoj prvý pôrod...nič komplikované, ale doma by som to nedala....najprv som sa zasekla na 7cm....a nepomohol ani oxytocin ...a potom malá šla s rúčkou na supermana... takže ma potrhalo....tak si neviem predstaviť čo by bolo doma....
Ale môže byť že si to rodičky začnú doma plánovať....
Tento stav ale dúfam nepotrvá večne....len niektoré sme to akurát vystihli....
Sama som rozmýšľala že keď sa vrátim z pôrodnice budeme dva týždne v karanténe, vlastne my sa už teraz s nikým nestretame....

julia2018
19. mar 2020

@somuska ja keď si spomeniem aké problémy robili v nemocnici z normálnych veci.. druhé dieťa som porodila doma a teda všetky tie veci, ktoré boli pri prvom problém sme zvládli oveľa lepšie doma bez nátlaku a stresu.

somuska
autor
19. mar 2020

@julia2018 je to možné že doma je ten mozog kludnejsi...ale asi si mala aj dulu...a tu teraz ťažko zoženiem....

ledgerka
19. mar 2020

slovensko je naozaj smiesne s tou panikou a ruskami vsade okolo. Tu uz niekto fakt stratil rozum ked ma mat zena pocas porodu rusko na tvari.

julia2018
19. mar 2020

@somuska myslím, že práve teraz by mohla vláda v rámci krízového stavu povoliť poskytovanie zdravotnej starostlivosti pri domácich pôrodoch.. je to jednoducho vyhodnejsie z hľadiska prenosu nákazy na zdravotníkov i na samotné matky s deťmi. A buzeracia s ruskami je len kozmetické riešenie.

juliet86
19. mar 2020

baby cize realne je teraz zakaz otca pri porode a povinnost rodicky mat rusko??? uprimne... z tychto dvoch opatreni ma chyta panika...

ajka0207
19. mar 2020

@lulus1 pokial nevyjde oficialne statne nariadenie,,tak by som si to rusko proste nedala, ved vas tam nenechajú porodit na chodbe.

ajka0207
19. mar 2020

Neviem si predstaviť ze pocas tlacenia vam niekto drzi na hlave nasilu rusko.

somuska
autor
19. mar 2020

@julia2018 ale zase ako, prídu v skafandroch...aj tí zdravotaci sa boja....na rodiace ženy momentálne nikto nemyslí...nikde sa nič nepíše....len o tehotných a možnej nákaze...akoby pôrody ani neboli....

somuska
autor
19. mar 2020

@ajka0207 a nie je to už povinnosť mať pri vstupe do nemocnice rúško? Tak ako aj do MHD.....

ledgerka
19. mar 2020

pridte do svajciarska porodit 🙂 tu vas za rusko v praci vyhodia lebo sirite paniku :D uplne vazne sa to deje. Nemocnice sice zakazali navstevy, ale doprovodu pri porode sa to netyka. ja uz sa len smejem :D ine neostava.

zuzliq
19. mar 2020

Ja som rodila v stredu a keď mi začali fakt silné kontrakcie, rúško som dala dole a rodila bez neho. Niekto nič nepovedal. Pred vstupom do pôrodnice sa ale informovali, či som sa s niekým nestretla, dali podpísať papier. Otca nepustili ani cez dvere nemocnice. Inak vsetci sú veľmi milí, aj pri pôrode aj teraz.

somuska
autor
19. mar 2020

@zuzliq no keď bude dochádzať vzduch budú aj kyslík musieť dať.... čiže si rodila včera? A ako to prosim vyzerá na šestonedelí?

dadadadula
19. mar 2020

@julia2018 mali ste aj dulu? Ako je to potom s vyšetrením bábätka?

ajka0207
19. mar 2020

@somuska no mozno je povinnist mat rusko, ale myslis ze rodiacu zenu naozaj nepustia do porodnice? Alebo si das rusko a pocas porodu si ho das dole, tak ti ho nebude nikto drzat na tvari, popravde maju ibe starosti ako rusko. Teda dúfam ze aspon trochu zdraveho rozumu este v porodnikoch zostalo.

canis_lupus
19. mar 2020

Neporadím, ako to je teraz, ale ja som rodila pred rokom cez chrípkové obdobie a mala som nádchu, nič katastrofálne. Musela som mať celý čas rúšku a keď som potrebovala predýchať a dala som si ju dole, sestričky po mne vrieskali. Na druhú stranu som vďaka tomu mala vlastnú izbu 😁

julia2018
19. mar 2020

@dadadadula boli sme sami, bez pôrodnej asistentky, na vyšetrenie sme šli s malým druhý deň po pôrode k pediatricke, tá ho skontrolovala, dala nám výmenné lístky na novorodenecke skriningy a potom, štvrtý deň po pôrode urobila odber z paticky

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre