Bude mať naše dieťa nemecké alebo slovenské občianstvo?

gabika152
13. okt 2012

Dobry den dufam ze mi pomozete, som tehotna s priatelom zijeme v nemecku 2 roky sme tu normalne zahlaseny na uradoch. zijeme spolu ale nie sme zobraty mam narok nase buduce dieta na nemecke obcianstvo?? planujeme tu ostat jak dlho sa len da rodit budem tu v nemecku aj pridavky stade budem dostavat. alebo sa musime zobrat pred porodom tu v nemecku aby sme mali aj my nemecke obcianstvo?? prosim vas poradte mi..DAKUJEM 🙂

benyse
13. okt 2012

@gabika152 Ahoj Gabika. Je Tvoj priatel Nemec, alebo Slovak? Ak je Nemec, tak dostane babätko automaticky nemecke obcianstvo, je jedno ci ste manzelia, alebo zijete spolu "bez papiera".
Ak je Tvoj partner Slovak, tak nemecke obcianstvo by babätko dostalo iba v tom pripade, ak by ste mali v Nemecku trvaly pobyt minimalne 8 a viac rokov. Viem to presne, kedze tiez idem rodit o 2 mesiace, som si to zistovala. ja som tu uz 10 rokov a po cely ten cas som pracovala a mala trvaly pobyt tu v Nemecku. Po 8. rokoch je mozne poziadat si o nemecke obcianstvo, co som zatial neurobila, no babätko dostane nemecke obcianstvo (a neskor aj slovenske, vybavime, ked budeme na slovensku),

benyse
13. okt 2012
gabika152
autor
17. okt 2012

Moj proatel je slovak a my sme tu len 2 roky takze nedostane nemecke obcianstvo len slovenske ked som to dobre pochopila takze vsetko na slovensku bude treba robit vybavovat papiere pre male a aj krstiny..ked sa ta mozem spytat v ktorom meste byvas??

oridzinl
18. okt 2012

@gabika152 Benyse má pravdu... pokiaľ ste obaja Slováci tak bude treba potom všetko na svk vybavovať...ja idem rodiť o mesiac a pol...ale priateľ je Nemec..tak malý bude mať nemecké občianstvo...takže vďaka Bohu toto ma obišlo... aaaale krstiny môžete riešiť aj tu... to netreba na slovensku 🙂

anjelicek26
18. okt 2012

@gabika152 ak je priatel slovak, bude dieta tiez len slovak. V nemecku rovnako ako na dlovensku dostava dieta narodnost po rodicoch, nie po mieste narodenia.

benyse
18. okt 2012

@gabika152 ahoj Gabika, budete to musiet vybavovat bud cez velvyslanectvo, alebo na slovensku. ale s babätkom nemozete vycestovat bez jeho vlastneho pasu, takze ak chcete ist vsetci na slovensko, bude potrebne predtym ist na to velvyslanectvo a vybavit to. odporucam radsej predtym tam zavolat a vybavit si termin, tu je stranka velvyslanectva: http://www.mzv.sk/berlin
a inak ja som v erfurte a co ty? krasny den prajem

benyse
18. okt 2012

@anjelicek26 ano je to tak, akurat, ak by bol jeden z rodicov v nemecku 8 a viac rokov (pracovne cinny a riadne prihlaseny), tak babätko moze dostat aj nemecke obcianstvo. ja som v nemecku uz 10 rokov a bolo mi teraz povedane, ze je na mne, ze ake obcianstvo dostane, moze mat aj nemecke. takisto uz aj ja by som mohla poziadat o nemecke, tym, ze tu byvam viac nez 8 rokov, preto ma toto pravo aj moje dieta. pekny den aj Tebe!

henikav
18. okt 2012

@gabika152 tvoje dieta sice dostane len slovenske obcianstvo, ale ked sa tam narodi a prezije cele detstvo, v 18tich bude moct poziadat o nemecke obcianstvo. Dovtedy to mas prakticky jedno. Na Slovensko podla mna chodit nemusis s nicim, my vsetko vybavujeme cez ambasadu, len to trosku dlhsie trva

gabika152
autor
18. okt 2012

@benyse no ja zijem v Turkheime..taze uz chapem takze nebude s nicim problem ani s vybavovaniami ...len jak citam na vela miestach tak na pas a rodny list sa caka zvycajne 3 mesiace?? pfuuu ta to je doba a my sme planovali ze ked sa narodi pojdeme na navstevu na slovensko k rodine....

simca06022011
18. okt 2012

@gabika152 na rodny list prisiel za tyzden, aj to ho dvakrat posielali..pas sa da vybavit aj rychlejsie za priplatok (pokial viem normalna cakacia doba je 30dni, skratena je 3dni) - teda v pripade, ze by ste to vybavovali osobne na slovenksu a nie ako hovori henikav cez ambasadu.
My sme este na matrike musel specialny formular vypisovat, kvoli obcianstvu (otec nie je slovak a dceru chcem mat slovenku), pisalo sa tam nieco o tom, ze si ju on nebude prihlasovat a suhlasi s tym a neviem co. Ale to sa vas netyka.

benyse
18. okt 2012

@simca06022011 @gabika152 ano, da sa pas vybavit aj na slovensku, ale ten uplne prvy pas sa da len na ambasade vybavit, kedze bez pasu dietata nemozete ist mimo nemecka, az s pasom. prajem vela nervov pri vybavovani :D

simca06022011
18. okt 2012

@benyse ved to je tiez pravda, aj rodny list alebo daco by mali asi vystavit tam, ci?

benyse
18. okt 2012

@simca06022011 ano, vsetko na ambasade. verim, ze to nie je zabava, takto vybavovat, ale odkedy su tie biometricke pasy, ide to vraj rychlejsie, lebo uz to neposielaju na slovensko, ale robia priamo tam. najlepsie sa je informovat uz pred porodom, ze co vsetko je potrebne. nie kazdy ma berlin blizko a asi pred navstevou ambasady je lepsie sa pripravit poriadne a nezabudnut ziaden papier.

inkinka
18. okt 2012

@anjelicek26 "len" Slovák?

anjelicek26
18. okt 2012

@inkinka - nerozumiem? Sa tu chytame za slovicka? Otazka bolo nemec, slovak alebo aj oboje... len slovak. rovnako ako len nemec 😝 ludia moji 😝

inkinka
18. okt 2012

@anjelicek26 otázka bola aké bude mať občianstvo, nie národnosť, to nie je o slovíčkach, to sú dve odlišné veci. A napísať že "len" Slovák, to neznie veľmi lichotivo 😕 😀

anjelicek26
18. okt 2012

@inkinka - pre mna to znie presne, ako to bolo napisane ;) A ci tam dam iba, len, vylucne... obsah to nezmeni... takto to pochopi len niekto, kto to za tym hlada... ja som slovenka aj ked by som uz mohla byt nemka 😅 😅 A som na to hrda a nehodlam to menit ;)

natalie1996
3. aug 2017

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať keď ja mám Slovenské občianstvo a priateľ má Rakúske občianstvo a som tehotná a chcela by som aby malinká mala aj Slovenské občianstvo je to možne aby mala dve občianstva, lebo rodiť budem vo Viedni. Ak áno ako by sa dalo získať? Ďakujem

bledomodryzrebec
3. feb 2023

Zaujímavé