Môžu ma nútiť do prirodzeného pôrodu?

1. máj 2020

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať aké máte skúsenosti s druhým pôrodom po prvej sekcii. Prvá bola akútna pre nepokračujúci a zlé ctg. Rozdiel bude 2 roky aj niečo. Pôrodnica do ktorej chcem ísť však preferuje prirodzené pôrody štýlom - radšej nech vyjde uchom ako by sme robili cisársky. Môžu ma nútiť rodiť prirodzene aj keď som js aj dieťa v poriadku, len mám problémy s jazvou, ťahá ma a bolí? Jej hrúbku zatiaľ neviem. Alebo zisťovať ako to majú iné pôrodnice? Prosím nepíšte mi veci typu že prirodzený je najlepší. Pri prvom pôrode to mňa aj dieťa takmer stálo život

autor
1. máj 2020

@deanna25 ja som si chcela zazmluvniť moju lekárku, konzultovala som to s ňou ešte pred otehotnením, ale u nás v nemocnici sa zazmluvniť nedá. Nechcem tu konkretizovať ani menovať nemocnicu, radšej. Preto to tu píšem anomymne 🙂 a tiež som toho názoru že zazmluvniť si lekára je voľba č. 1, je rozdiel vidieť aspoň záujem a nie kukať do znudeného ksichtu mladej, nemenovanej lekárky lebo si jedna prvorodička zmyslela rodiť v jej službe a ona v ten deň zrovna nemá náladu. Na diaľku mi dokonca posielala oxytocín, ja na sále a ona na lekárskej izbe. Samozrejme o tom čo mi to do tej inf<zie miešajú som sa dozvedela až keď som sa opýtala sestry, lebo som videla že láme ampulky a niečo mi do nej dáva. Takže takýto prístup by určite zazmluvnený lekár nemal 🙄

deanna25
1. máj 2020

@dencagee čo som vytiahla,čo sa mi hodí? Píšete,že ,, v tomto prípade nemáte žiadnu indikáciu k sekcii a budete na 99% rodiť normálne. Sekcia z dôvodu toho,že ste stav po sekcii nie je indikácia.,, V ďalšom príspevku adresovanom mne už dosť meníte vyjadrenie.

vevesh
1. máj 2020

@dencagee u nas (v zahranici) sa to oznacuje cs alebo sectio. Suhlasim , ze je to individualne, ale ak RODICKA NECHCE , ma pravo na sekciu- teda vsade inde na svete je prirodzeny porod po sekcii VOLBA a nie, co lekar rozhodne ci po slovensky "odporuci". Takisto ako su normalne 2-3sekcie+ a zopar dalsich veci. Ale to je mimo temu...

dencagee
1. máj 2020

@deanna25 vo vašom prípade, čiže stav po sekcii pre nepostupujúci pôrod nie je indikácia k ďalšej sekcii. Na tom si trvám. Stav po sekcii pre niektoré iné indikácie ide automaticky sekciou, napríklad priveľký plod, nepomer veľkosti panvy ženy a hlavy dieťaťa, zle naliehanie plodu (šikmá poloha) napríklad sekciou byť ukončené musia. Hovorím stále to isté, len vy niečo iné čítate. Ešte raz, je to obsiahla téma, mali by ste sa na to opýtať svojho pôrodníka a dohodnúť sa s ním, so mnou nič nevyriešite, ja Vás rodiť nebudem a váš kompletný zdravotný stav nepoznám. Viem len čiastkové informácie, k tomu treba vyšetrenie a kompletný zdravotnícky záznam. Takze sa poraďte radšej so svojim lekárom ako s odborníkmi modrého koníka. Prajem veľa šťastia.

deanna25
1. máj 2020

A presne pre takýto prístup by som sa do toho bez zazmluvneného lekára nepúšťala. Nakoľko som druhé tehotenstvo mala rizikové, na začiatku krvácanie do 16tt, hospitalizácie, samé diagnózy ( ktoré sa nakoniec nepotvrdili ) a od 28tt zaostávanie v raste som nesúhlasila v závere so skúšaním prirodzeného pôrodu. Na sále zistili,že má obtoceny pupočník 3x. Keď som sa spýtala,či by som porodila prirodzene, bolo mi povedané,že by to skončilo akútnou sekciou. Prípadne následky by sme znášali my a nie prednosta,ktorý to chcel veľmi skúšať.

bluka2
1. máj 2020

Ja by som na tvojom mieste skúsila zmeniť postoj a pracovala by som so svojím strachom. Možno by ťa zaujali nejaké materiály z hypnoporodu a pod? Ak ti intuícia bude napriek všetkej snahe (lebo prirodzený pôrod je lepší pre teba a dieťa) hovoriť sekcia, dajako si ju vybav, aj keby to malo znamenať niekam cestovať

deanna25
1. máj 2020

@dencagee ja rodiť nejdem, malo to byť adresované autorke príspevku

dencagee
1. máj 2020

@deanna25 áno, ospravedlňujem sa, len ju nejde označiť, bohužiaľ.

autor
1. máj 2020

@dencagee ešte sa spýtam, aká hmotnosť plodu je označovaná ako priveľká na vbac? Niektoré zdroje uvádzajú 4000g, niektoré 4500g,len tak pre info? Ďakujem

@bluka2 presne aj nad týmto teraz rozmýšľam, aj keď kurzy a všetko podobné je teraz veľmi obmedzené, skúsim nejakú literatúru ešte

bluka2
1. máj 2020

Myslím, že na googli a vo všelijakých skupinach o prirodzenom pôrode nájdeš takmer všetko, co ti moze pomoct. (Skupinove kurzy ja osobne beriem skôr ako možnosť spoznať podobne naladené mamičky, s deťmi potom v rovnakom veku)

dencagee
1. máj 2020

To sa nešla povedať jednoznačne. Zažila som ženu, ktorá porodila dieťa 4600g bez problémov, ale aj také, ktoré mali problém porodiť ani nie 2800g dieťa. Záleží od celkových pomerov pôrodných ciest. Ak je mamička drobná žena a plod vychádza príliš veľký k jej proporciám, preferuje sa sekcia. Jednoznačná hmotnosť nie je určená, do tejto kategórie spadá plod otočený KP, tam sú určité hmotnostne kritéria, kedy sa NESMIE plod KP rodiť spontánne. Mal by Vás dôkladne vyšetriť váš gynekológ a vysvetlit Vám všetky možnosti, aby ste sa mohli rozhodnúť. Priložený pôrod samozrejme môžete odmietnuť, buď to v konkretnej nemocnici pochopia alebo si nájdete inú. Veľa šťastia prajem 🙂

zuzada29
1. máj 2020

ja som mala dva porody prirodzene a dost rychle, a pri tretom som si myslela ze rovno pridem na porodnu salu, porodim a bude. Ale babatko bolo do konca otocene priecne a vsetci cakali kedy sa otoci, lebo cisarsky ani za svet nechceli. a pritom mi hovorili aj sestricky ze priecnu polohu nemali ani nepamataju. a nakoniec to vsetko dobre dopadlo, lebo v noci mal sluzbu stary pan doktor, ktory ked videl ze sa kontrakcie zvacsuju a poloha nemeni, tak urobil sekciu.

1mina
1. máj 2020

Ja by som si vybrala podla toho porodnicu...napr prve som rodila prirodzene ale isla som do Pb kvoli tomu ze tam skor spravia cisarsky ak je treba a necakaju do poslednej chvile ked uz moze byt problem ako v inej porodnici ktoru by som mala blizsie... pokial viem tak v Pb je aj automaticky po prvom cisarsky aj druhy

macik34
1. máj 2020

Ak mas zly pocit, skus zmenit nemocnicu, leekara.. Ja som tiez pri porode skoro zomrela- nechcem Ta strasit. Syn bol velkY

bona69
1. máj 2020

Ja mám len jedno dieťa,porodila som akutnou sekciou, po dlhom trápení sa, nie preto že aj ja som chcela rodiť prirodzene,ale pani primárka uprednostňuje prirodzené pôrody, a tak som som čakala 3dni s odtekajucou vodou, kontrakciami, na antibiotikách,kde čakali že sa začnem otvárať, nakoniec na treti deň po vyvolavacke začal pôrod, dvaja mladí dr, sestrička lahala na brucho, a až po štyroch hodinách môjho trápenia zavolali starého doktora, ktorý keď videl že to jednoducho nejde a hlavička sa stále vracia dnu, ozvy začínali klesať, ihneď nakázal sekciu, dôvod zistili na sále,malý bol okolo ramená obtoceny pupocnou šnúrou, chvalabohu všetko dobre dopadlo, chcela by som druhé dieťa,ale strach z toho že by sa niečo pokazilo je väčší, a navyše mám stále bolesti,pretože mám zrasty a zrastol mi močový mechúr s maternicou, bojím sa žeby som tam ostala na stole, aj preto že by ma tlačili do prirodzeného pôrodu, preto ak sa ti bude dať, nájdi si dobrého doktora ktorý ťa bude počúvať

vevesh
1. máj 2020

Existuje aj tu na mk skupina "po sekcii rodim prirodzene"- tak sa mozes tam spytat a informovat. Pohoda rodicky pri porode ja zaklad celeho porodu, na tomto treba popracovat..

83lenka83
2. máj 2020

Ja som mala prvý pôrod skoro 8 rokov dozadu (sc planovana) minulý rok som opäť otehotnela a absolútne som nerozmýšľal, že budem rodiť prirodzene, v noci bola som 35+6tt mi začala odtekat voda, šla som di porodnice a rovno som lekárovi povedala, že chcem sekciu a nič neriešil, urobili sekciu.

autor
2. máj 2020

@83lenka83 a tehotenstvo si mala fyziologické, žiadne problémy? Asi fakt záleží najviac od pôrodnice a postoja lekára

83lenka83
2. máj 2020

Mala som nejaké zdr.problemy ale nic vážne

lokorave
9. mar 2022

@redana to je pravda nie vsetko vie lekar ovplyvnit a stat sa moze. Ale.. Ja som mala pro prvej dohodnuteho bohuzial problemy prisli skor takze 24hod sa o mna starali ini. Resp trapili mna aj malu nastastie na ďalší den sa z dovolenly vratil moj lekar ktory zvolil akutnu sekciu a zachranil malej zivot nedychala prevezena na kramare.. . Teraz som ho chcela zasa no ide na operaciu ale. Odporucil mi porodnika. Sam povedal ze lepsie je mat a dohodnut sa snim (som. Po sekcii) vraj ked by som nemala porodnika primar na taketo sekcie z vole zeny dava studentov a keby idem prirodzene odkladaju v pripade potreby sekciu zbytocne dlho. A uz nechcem zazit co. Pri prvej.. Zbytocne trapenie vela hodin porod nepostupujuci dieta bez kyslika ale silou mocou to chceli prirodzene. Velmi sok. Chcela rodit prirodzene aj vtedy aj teraz ale nestoji mi to za. Ohrozenie zivota dietata. Preto porodnika mam s tým ze ak sa do terminu sekcie vypyta skusime to ak to nepojde okamzita sekcia bez trapenia. Ak sa nevypyta skor tak idem na sekciu a viem ze ju bude robit odbornik. Za mna vyber porodnika je super moznosy

zuzanalila20
16. dec 2022

@dencagee Ani sa nečudujem, že je pôrodníctvo na Slovensku v takom otrasnom stave, keď v ňom pracujú ľudia ako ty. Vidím, že táto diskusia je dva roky stará, snáď si odvtedy prešla vývojom. Naozaj v to pevne verím.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre