Neda sa nič robiť proti hromadným vizitám v pôrodnici?

zajo79
8. okt 2008

Inspirovana petusou, z temy Porodnica v Trnave sa pytam.....neda sa naozaj nic robit prit hromadnym vizitam v porodnici????

To vsetky mamicky,ktorym nam to vadi sa musime podvolit ostatnym spolutrpiacim a mlciacim mamickam???

Najde sa tu niekto ktory "rebeloval" v porodnici a odmietol sa zucastnit a na protest lezal zakryti paplonom?

Ved ak je nutne vysetrenie, staci lekar jeden. Niesom dobytok aby ma okukovala a ohmatavala tlupa ludi...

Podpori ma niekto? Pri prvom som bola taka soknuta ze som sa mlcky podvolila a bola som nasrata sama na seba, ze som nedokazala zo seba dostat ani slovko na znak nesuhlasu... teraz uz poucena ako to v nasich porodniciach chodi, som odhodlana odolat... a trvat si za svojim nazorom....

latvia
23. feb 2010

inac nechapem vobec podpisovanie nejakych papierov o suhlasoch....ked sa mozu kedykolvek zrusit tak je to iba zbytocne plytvanie papiera..naco sa to podpisuje ked pacient meni svoje podpisane rozhodnutie kedy sa mu zachce?je mi luto ze sa takto plytva papiermi

zuzi118
23. feb 2010

Lebo pacient predsa nemusi vediet do coho ide. A zrazu zisti, ze mu strasne vadi, citi, ze sa s tym nevie zmierit, preco by nemohol povedat, zmenil som nazor. Papier, ktory mu davaju podpisovat pri vstupe mu ani nikto nevysvetli. To je ako ked das niekomu bianco sek.

Myslim, ze by dost pomohlo, keby pacientom, ktory suhlasia s ukonom neskuseneho lekara (pod vedenim toho skuseneho), ci s pritomnostou medikov, bola dana nejaka forma odmeny, alebo kompenzacie. Trebars aj financna. Napr vo forme zlavy za urcity ukon. Napada ma hned sfleku epi. Ak to bude robit mlady, 20% dole. Ak si zazmluvnujes lekara a budes suhlasit s pritomnostou medikov, pri porode a vsetkych vysetreniach, 30% dole, manzel nemusi platiti poplatok atd... urcite by sa dalo najst aj nieco ine. Myslim, ze tak by mali aj lekari dost dobrovolnikov a zaroven by to boli naozaj dobrovolnici 🙂

latvia
23. feb 2010

aha, ano....zarobit sa da aj na svojej chorobe, dobry napad 🙄 takze peniaze by vykompenzovali tvoje "ponizenie"? 😕 🙄 uz fakt nemam slov

a zase robite zo seba nesvojprvanych? na tom papieri je napisane co sa podpisuje, mas pravo povedat pockat, najprv si to precitam az tak podpisem, to za prve, za druhe - mas pravo sa pytat comu nerozumies, tak mi prosimta neargumentuj tym ze nevies do coho ides....a najjednoduchsie je aj povedat ze si bola v takom strese ze ta tieto moznosti ani nenapadli 🙄 🙄 vies, kto chce, hlada sposoby, kto nechce, hlada dovody...

zuzi118
23. feb 2010

Alebo teraz mi napdla dalsia vec. Rozbehnut kampan: "Pozte stat sa nam kvalitnymi lekarmi" alebo nieco take. Proste robit osvetu, ako by ste boli vdacni ak by vam niekto dovolil starat sa o neho. Plus male odznaciky alebo nalepky pre tych dobrovlnikov. Urcite by sa naslo kopec ludi, ktori by s tym suhlasili len pre dobry pocit, ze robia dobru vec. Ver mi, ze je to uplne iny pocit byt pokusnym kralikom, lebo viem preco a suhlasim s tym a byt nim, lebo nemam na vyber a kebyze odmietnem tak sa strachujem, ze mi "spocitaju".

latvia
23. feb 2010

ja ked nieco neviem, sa pytam, je mi jedno ci vyzeram jak blbec, ak to proste neviem tak chcem dostat odpoved. aj v banke sa pytam a ked nieco podpisujem a chcem vediet co presne, tak si to najprv precitam. obhanate sa tu pravami pacientov, ale nikto z vas ich nechce vyuzit....

latvia
23. feb 2010

zuzi, akoze ludom nedojde ze medici na vas cumia lebo sa chcu naucit medicinu ?? mate fakt dojem ze sa na vas prisli len bavit?? prepac, ale cloveku s priemernym iq by malo dojst ze tam niesu pre srandu kralikov, alebo na to potrebujes specialne nalepky a niekolkomilionovu kampan? 🙄

neviem odkial mas tieto scenare ze ked nieco odmietnes tak ti to spocitame... vzhladom k tomu, ze dnes si pacient vola markizu uz ked sa nanho lekar neusmeje, by si ziaden normalny lekar, medik, nedovolil sa k pacientovi sa hrubo chovat za to ze odmietne nieco...nevravim ze sa medzi nimi nenajde vynimka, ale to si koleduje sam o problem..

zuzi118
23. feb 2010

Mozno je to hlupy priklad, ale ty by sa dala len tak ostrihat alebo ucesat na pre teba dolezitu udalost ucnici? Nechcela by si zlavu? V kazdej inej profesii mas zlavu, za to ze sa ti venuje niekto menej skuseny, aj ked pod dozorom.

Ja Ti len hovorim, ze ked ma prijamali do nemocnice, tak som este vobec nemala sajn co mi budu robit, lebo to nevedeli ani oni. Takze preto hovorim o bianco seku. Keby mi to dali podpisat pred kazdym novym vysetrenim alebo ukonom to by bola ina vec.

Ani netvrdim, ze ja by som si tu zlavu uplatnila. Ja by som sa mozno rozhodla platit si plnu cenu. Ale niekoho ineho by to mohlo motivovat. A nebrala by som to ako kompenzacia ponizenia. Pre toho pre koho je to ponizujuce, ten by to odmietol tak ci tak. A ti ostatni by nemali pocit, ze su len kus masa, mali by zrazu pocit, ze tu doslo k dohode, za ktoru oni dostavaju odmenu.

latvia
23. feb 2010

este upresnim, nemyslim ze by lekar zanedbal starostlivost o teba len kvoli tomu ze si nieco neodsuhlasila...to ze sa na teba nebude usmievat zial zavisi od kazdeho cloveka.predpokladam ze ani pacienti sa neusmievaju na doktorov stale...

latvia
23. feb 2010

vies to velmi pekne zaobalit... a zlavu som nedostala, aj ked ma strihala ucinca, takze nie vsade to tak chodi...

zuzi118
23. feb 2010

No zazila som jednu tetu, ktorej zabudli doniest obed. Div sa nerozplakala, ked som zavolala sestricku, a uplne slusne som ju na to upozornila. Sestricka sa ospravedlnilla, ze maju dve panie s rovnakym priezviskom a koli tomu doslo k tomuto nedorozumeniu a obed jej doniesli. A ta pani na mna: Ale zuzka, to ste nemali. Teraz sa budu na mna hnevat. A ked jej nedali inekciu ale tabletku, tak to brala ako pomstu. Musela som ist potajomky za sestrickou a poprosit ju, ci by jej neprisla vysvetlit, ze naozaj nemaju tu inekciu,ale len tabletku. Takze aj taky su ludia.

Ja nehovorim, ze to musi byt niekolko milionova kampan. A mozno by to nemuseli byt ani odznaky. Mozno len kresbicky deti z materskych skolok na temu "Ujo doktor pomaha". Par letacikov, alebo vystupeni v radiu od nadsenych medikov. Myslim, ze tak by sa zmiernila ta negativita a napatie, ktore panuje medzi ludmi. Mozno sa ti zda hlupe, ze co zmeni nejaky obrazocek alebo nalepka. Ale ludia su uz raz proste taky. Ovela skor prispeju na ligu proti rakovine, ked za to dostanu maly kvietok, ako keby za to dostali len dobry pocit.

latvia
23. feb 2010

inac, je to zase otazka financii...mi povedz kde nas stat najde peniaze na financovanie takychto "bonusov" pre pacientov ked sa nenajdu peniaze ani na opravy nemocnic, platenie za darovanie krvy a podobne? alebo radsej si vyberes platenie za taketo veci a radsej nedostane nemocnica novy pristroj?

zuzi118
23. feb 2010

ja som ani nepisala, ze nieco zanedbali koli papieru. a v nemocnici teraz co som bola po odbornej stranke nic nezanedbali.

latvia
23. feb 2010

zuzi, uz si viem predstavit ako ludia reaguju na to ako nadseny neskuseny medik prosi obcanov aby sa na nich mohol ucit 🙄
a je mi velmi luto, ze cloveku musim dat nejaku pozornost, ktora sa snazi ludi presvedcit ze chceme odborne pomahat 😔 😔 je mi velmi luto, ze ludia nas beru ako povysenecku haved ktora vravi bud ,alebo.... to, ze chceme pomahat, je jasne uz aj ludom v afrike, ked povies doktor.... preco to nasim treba vysvetlovat??? 😔

latvia
23. feb 2010

uz len k tej tete co nedostala obed.....to sa ona nevedela spytat preco jej nedoniesli obed?? 😕 akoze nic sa nespytat a rozplakat sa, mi pride dost mimo... a ktej tabletke...lekari sa snazia o najsetrenjsie riesenie pre pacienta, injekcie sa pichaju len v den operacie, ak je clovek schopny uz jest, davaju sa tabletky. ak jej tabletky nezabrali, stacilo ist a povedat ze ju to boli. klasicky sa daju nakombinovat lieky aby bolest bola co najmensia. to ze si to niekto vysvetli ako pomstu, to je zase o tom ze radsej som ticho a myslim si to najhorsie nez by som sa sla opytat 🙄 🙄

zuzi118
23. feb 2010

Latvia, neviem ako je to u vas, ale v BA to bolo pred rokom takto:

lekar pri porode 7000SK (z toho 5000 slo lekarovi a 2000 nemocnici) - naozaj ma nemocnica skutocne vynalozene naklady na to, ze pride konkretny lekar k porodu 2000Sk? Dovolim si o tom pochybovat. Takze tu by bol priestor na zlavu.
otecko pri porode -500Sk Opat sa pytam naozaj su naklady na oblecenie co sa dava oteckovi vo vyske 500? Nebol by tu priestor dat hradit oteckovi, len tie skutocne naklady a na zvysok by mal zlavu.
epi -2500Sk - priznam sa neviem kolko stoji material a kolko ide anesteziologovi a kolko nemocnici - to by si mozno vedela ty. Tiez tu nevidis priestor pre urcitu zlavu?

zuzi118
23. feb 2010

ano latvia, tiez si myslim,ze ta pani bola dost mimo. Ja som nevidela problem poziadat sestricku o prinesenie obeda. ale ludia sme rozny.

ja zas nechapem tvoj postoj. Chces aby sme ta liecili? Tak potom musis suhlasit aj s tym, aby sme sa na tebe ucili. A bez odvravania!

latvia
23. feb 2010

epidural je v CR bezplatny a s tym suhllasim aby sa zan neplatilo, aj ked je drahy, ale mala by ho preplatit poistovna.

zase ti ja odpoviem protikladom, kolko stoji vyroba auta? ani nie 100 tisic..preco potom ludia za ne platia pol miliona? dalo by sa pokracovat.... exekutori tiez zarobia majland, a za co? takze tato polemika je trosku o nicom.preco ini dostavaju a my nemozeme? preco casnici dostavaju tringelt? mne sa to nepaci, tiez len robi svoju robotu...

strapco13
23. feb 2010

zuzi..predstav si ze si medik...ziaden pacientt ti nedovoli aby si sa na neho co i len kukla, lebo je to pre neho ponizujuce..takze vystudujes cisto teoretricky..ano su veci co sme sa ucili sami na sebe...ale maloktory medik rodi, ci ma rakovinu, alebo si priamo na prednaskach zlomi nohu alebo streli do ramena, ci schyta otras mozgu...cize tvoje 6 rocne studium je cisto teoreticke a potom ta postavia k pacientovi a liec...aky mas na toto nazor
a pritom nesmies sledovat starsich kolegov pri praci aby nahodov pacient nemal pocit, ze na neho cumis...takto si predstavujes buducnost v zdravotnictve??????????

roasha
23. feb 2010

...a potom sa urazí,keď jej navrhnete śamana a sviečky.... 😅

zuzi118
23. feb 2010

latvia ja predsa nepisem, zeby lekar nemal dostat nic. Aj v tom priklade s tym lekarom (5000 jemu a 2000 porodnici) som poukazala na to, ze ci by pri tych 2000 nebol priestor na zlavu. Lebo naozaj neviem v com ma nemocnica naklady, ked umozni aby ten ktory konkretny lekar bol pri porode tej ktorej konkretnej rodicky. Mozno ty by si ma vedela uviest do obrazu a povedat v com su tie naklady.

A co sa tyka vyrobkov - cudovala by si sa, ale niekedy sa vyrobky skutocne predavaju pod cenu. Moze to by z mnohych dovodov. Jeden z nich, ze napriklad tento vyrobok hoci je stratovy, tak ti pokryva cast fixnych nakladov. Alebo dalsi, ze ak znizis cenu tochto jedneho vyrobku, lebo je doplnkovy, tak sa ti podari ziskat vacsiu cast trhu a spolu s tym hlavnym si ziskova. Vsimni si akcie jedna+jedna zadarmo. Alebo balenia 30% zadarmo.

Strapco - myslim, ze som svoj nazor na vyucbu medikov v predchadzajucich prispevkoch dost detailne popisala. Je statisticky nemozne, aby vsetci pacienti odmietli pritomnost medikov a rovnako nie je mozne, aby s tym vsetci suhlasili v duchu vyssieho dobra. Inak ja nikde nepisem, aby sa medici ucili sami na sebe, to si si ma musela s niekym pomylit.
Co navrhujes ty? Ze vsetci bez vynimky budu musiet byt k dispozicii medikom?

latvia
23. feb 2010

zuzi, kde si videla moj postoj chces aby sme ta liecili? Tak potom musis suhlasit aj s tym, aby sme sa na tebe ucili. A bez odvravania!???????????????????????????????????????????

teraz uz vidim, ze si vies posvojom upravit akykolvek vyrok, a nebolo to tu prvy krat. teraz uz viem ze si poprekrucas vsetko na svoj obraz a potom je vsetko cierne. debata s tebou je takpovediac na figu, kedze len prekrucas a vzdy si vysvetlujes vsetko po svojom a podla svojho dojmu.
uz som tu koncila tisickrat, ale snad to bude uz naposledy.toto ma fakt nebavi, ja o voze ty o koze....idem sa radsej venovat synovi, itak sa nic nezmeni 🙄 bye bye

zuzi118
23. feb 2010

Dievcata a vam sa to paci, ako sa ku vam chovaju pacienti? Neprijali by ste keby sa o tom ake ste mali problemy dostat sa pocas studia k pacientovi hovorilo? Neboli by ste radsej keby, ste mali verejne priestor vyjadrit a vysvetlit to aj tym najjednoduchsim ludom v com vidite spolupracu lekar, pacient a medik ako zivotne dolezitu?

roasha
23. feb 2010

zuzi118,pri pacientoch ako ty,to nie je dôležité. 😉

zuzi118
23. feb 2010

aha, tak prepac latvia, ale na akykolvek navrh zlepsit vztahy pecient medik reagujes odmietavo. S cim konkretne si prisla ty? S lahostajnym, sak ked nechcete dobre, ale potom sa necudujte ze sme neskuseny. Tak ako to chces zlepsit? Nechces financne ulavy, nechces moralne ohodnocujuce nalepky, nechces verejnu diskusiu, lebo...

ok ak je debata so mnou na figu, tak odchadzim. Len si dalej nariekajte, na pacientov ze nechcu, aby ste sa na nich ucili. nechajme ten system tak ako je. A budeme si tu dalej citat pribehy ako kto koho ocumoval a ake to bolo nechutne. A ako ked niekto odmietol, dostal siahodlhu prednasku o tom, ako si to predstavuje ☹

Adios.

strapco13
23. feb 2010

zuzu.,.kazdy lekar sa uci na kazdom jednom pacientovi, lebo kazdy je uplne individualny, a neda sa postupovat presne rovnako

a este jedna vec..vyucba medikov prebieha vo fakultnych nemocniciach..t.j nemocniciach ktore su sucastou faklty mediciny, lekari ktori maju na starosti vyucbu medikov neplati ministerstvo zdravotnictva ale skolstva...ak ide pacient do fakultnej nemocnici tak musi ratat s tym, ze su tam medici kazdodennou sucastou kolobehu nemocnice /pokial nie su prazdniny, ale to zas prebieha povinna prax/ a je tu mo pri prijme do nemocnice vysvetlene...je demokracia..ak nechces mat pri sebe medika, chod do inej nemocnice ako fakultnej

ale ver tomu, ze kazdy jeden lekar bol raz medik a musel sa na niekom ucit..cize ak mu doverujes a nechas sa liecit, operovat...tak si musis zaroven vazit vsetkych tych pacientov, ktori sa nechali "ocumovat" pred tebou, lebo inak by sa lekar nevypracoval na takeho lekara ktoremu doverujes

a PA ktore tak obhajujes /to neznamena, ze ja ich kritizujem/ boli tiez len studentky, ktore sa museli na niekom ucit...verila by si PA, ktora ma porod nastudovany len po teoretickej stranke????

a na margo tych platieb..ano nemocnica dostane peniaze za to ze poskytne lekarovi moznost odviest porod pacienky mimo jeho sluzbyx v nemocnici..funguje to ako prenajom..tiez ked chces byvat mimo svojho bydliska, tak za to platis

strapco13
23. feb 2010

zuzi..este nieco...lieky su strasne drahe, drahe su aj kanyly, ihly..a pod..takze prirovnavat to k predaju vo velkoobchodoch je scestne
to si ako predstavujes..ze ak si zaplatite epi, tak mate akciu pritomnost otecka zadarmo..a co potom ta co nechce epi a chce mat otecka pri sebe..pichnu jej ho nasilu..lebo je taka "akcia"

a ver tomu, ze kazdy pacient ktori si vazi lekarov, pusti k sebe medika..ja osobne som po operacii este pocas studia, ked som mala ist na vyber stehov, tak som lekarovi s medikmi navrhla, nech mi tie stehy vybere medik..musela som si pritom dat dolu nohavicky a "ocumovalo" ma 10 medikov...aj chalani aj baby...brala som to normalne a oni tiez..a potom sa mi boli podakovat...a to podotykam, ze som niektorych z nich poznala osobne, takze neboli to cudzi ludia..nemam z toho traumu, skor som na seba hrda, ze som dala prilezitost medikovi na prax..a napriek tomu, ze ta medicka to robila prvykrat, lekar je vravel krok za krokom, triasli sa jej ruky..prvykrat drzal skalpel pri zivom pacientovi..zvladla to super..vsetci ostani jej iba ticho zavideli..a ked sme sa po rokoch stretli..tak si na to stale pamatala..a rovnako si ja pamatam prvu pacientku, ktorej som sa dotkla skalpelom..zmenila moje smerovanie z internistky na chirurga...pamatam si mnohych pacientov...mam k nim uctu..pretoze prave aj vdaka nim som taka dobra lekarka ako som ..a to sa nechvalim sama...chvalil ma moj sef..a svedcia o tom a pocty pacientov, ktorych som mala na starosti a ktori, chodili za mnou...nikdy som si nevypytala uplatok za nic..ak som mala komplikacie../a tie ma kazdy..lebo len ten kto nic nerobi, tak nic nepokazi/ tak som kvpoli nim nespavala cele tyzdne...ked som nevedela prist na diagnozu pacienta, tak som cele noci sedela pri knihach a na nete...a pritom spominala na vsetko co som videla pocas studii, co nam hovorili starsi, skusenejsi lekari..a keby som ich nesledovala pri praci, tak mozem zahodit cele studium ako totalnu zbytocnost..lebo jedine praxou si mozes overit teoreticke poznatky

a vkazdom zamestnani starsi, skusenejs uci mladsich, zacinajucich..tak preco Vam to pripada v medicine take divne???

buffinko
23. feb 2010

myslim, ze zuzi118 priniesla celkom zaujimave navrhy 🙂 mne osobne pritomnost medikov nevadi, no chapem, ze nie vsetci ludia su rovnaki. mozno prave takato stimulacia by pomohla zlepsit moznost medokov ziskavat praktocke skusenosti. nemozte ocakavat, ze uplne vsetci ludia sa zveria do ruk praktikantov...funguje to vo vsetkych inych oblastiach, tak preco akurat v zdravotnictve by nemohlo? ci akurat tato oblast zaspala uplynylych 20rokov?

buffinko
23. feb 2010

strapco - ved ani teba nikto nenuti kupit si v akcii jogurt 1+1. proste vyuzijes alebo nie...

strapco13
23. feb 2010

buffinko..lenze jedine v medocine medik..t.j buduci lekar bude rozhodovat o zdravia zivote...takze prave preto by to mali pacienti pochopit, ze pritpomnost medikov a zacinajucich lekarov je dolezita pri vysetrovani a liecbe pacienta starsich lekarov

lebo ak ta zle ostriha kadernicka, ktoras nema skusenosti..no budes nadavat, viac k nej nepojdes, ale vlasy dorastu
ak ta v obchode oklamu o peniaze pojdes inde

lenze ak lekar spravi chybu..tak mozes akurat tak fialky odspodu vonat

a to je ten rozdiel..ja nehovorim, ze lekari su nadradene povolanie..vazim si rovnako vsetkych...lenze kto este ma taku zodpovednost za zivot druheho??
rovnako ucitelia..zacinajuci ucitelia a j studenti musia viest hodinu pod vedenim starsieho ucitela...to nikomu nepripada divne..divne je to len v medicine??????

strapco13
23. feb 2010

bufinko..ved prave..ako moze niekto porovnavat akcie v obchodoch s cenami za sluzby v bnemocnici...inak moj osobny nazor..a uz som ho tu opakovane pisala...epi, pritomnost partnera alebo hociko údo urciteho poctu osob pri rodicke by mala hradit poistovna...lenze nehradi,preto za to nemocnice pytaju peniaze...cize kde je problem..v poistovniach..terat myslim cisto materialno.technicke vybavenioe nemocnic a sluzby poskytovane nemocnicou
ked chce niekto nadstandardnu izbu..nech si ju zaplati..ale pritomnost partnera a epi by malo byt hradene poistovnou, aby na to mal kazdy, kto si poistenie plati, a takisto predporodne kurzy vedene skusenymi PA s licenciou by mali byt v ramci poistenia zadara..to by odburalo stres z nemoznic u vela ludi

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre