Podporte otvorený list na podporu MUDr. Kaščáka

dulkagabulka
22. júl 2015

V pondelok sme sa z novín dozvedeli, že prednosta pôrodnice v Trenčíne Peter Kaščák bol odvolaný. Ako dôvod poslúžilo natáčanie videoklipu na prázdnej pôrodnej sále. Odvolania sa verejne zastával aj MZ SR, označujúc Kaščákovo počínanie ako neospravedlniteľné. Je to práve Ministerstvo, ktoré ignoruje systémové problémy slovenského pôrodníctva, je to ministerstvo, ktoré na podnety od organizácií, jednotlivcov a lekárov/lekárok, pôrodných asistentiek odpovedá vyhýbavo a nerobí kroky k náprave. V tomto kontexte jeho vyjadrenia na adresu Petra Kaščáka vyznievajú ako arogancia moci - chceme, aby sa v slovenskom pôrodníctve riešili takto promtne skutočné problémy a nie tie domnelé. Ak súhlasíte s našim otvoreným listom, pripojte svoj podpis.
http://zenskekruhy.sk/zk-v-mediach/otvorene-lis...

mircalla
22. júl 2015

@dulkagabulka ano, zda sa mi to primerany trest...uplne....a neplet tu metody na porodnych salach s tymto...su ake su....je toho dost,. co by sme tu mohli vytknut zdravotnictvu...je vela veci, co nie su spravne, ale prepac, tebe pride moralne si len tak z vlastnej vole bez suhlasu nechat natacat videoklip na porodnej sale? co sme v studiu?
zastavas sa ho preto, ze tento lekar uprednosti tak ako ty prirodzeny porod za kazdu cenu - je jedno, ze je dieta otocene zle, zena ma 40 kilo a dieta cez 4 kila....citala som nedavno, ako znicili zivot jednej rodine prave v TN nemocnici...chces link? akoze mame tu bojovat za tvojho zrejme kamarata, ktory si pouzije porodnu salu na zurku? v tom pripade si uz asi stratila sudnost

Kde beries tu drzost sem vobec zobrat o dake podpisy pre lekara, ktory hrubo porusil disciplinu? ved to je nechutne

@fidka79 @sissy27 absolutny suhlas

mircalla
22. júl 2015

@dulkagabulka pises ze to iste sa moze stat v ktorejkolvek inej porodnici - ale nestalo sa.....je rozdiel medzi stalo sa a moze sa stat....ak je to dokonca ani neuvedomoval, ze toto asi nie....o to smutnejsie...ale zrejme sa uz citil dostatocne neotrasitelny, ze ho ani nenapadlo to s niekym riesit

sissy27
22. júl 2015

@prego81 ja ti pridám moju pozitívnu skúsenosť z pôrodu - obyčajná štátna nemocnica, pred 12 rokmi, žiadna protekcia, žiadna obáločka, prišla som si rodiť 3 týždne pred termínom, môj pôrodník na dovolenke, službu mal primár... od vrátničky cez sestry, sanitárky, upratovačky a lekárov až po primára boli všetci a po celý čas ku mne normálni, milí, slušní...počas celej doby som sa mohla normálne prechádzať, na moje otázky mi bolo normálne odpovedané, aj sme sa stihli s personálom zasmiať... rodila som prirodzene, vyžiadala som si epidurál, neabsolvovala som klystír, nikto ma nestrihal,nikto mi neskákal po bruchu, nikto na mňa nekričal, nikto nebol nepríjemný, pokyny o dýchaní a tlačení mi boli podávané normálne, slušne a pomohli mi...sestrička ma celý čas držala za ruku a rozprávala sa so mnou 🙂 primárovi sa služba medzitým skončila, prevzala ma iná p. doktorka, napriek tomu tam pán primár zostal až do konca... a ako mi aj sestričky povedali, on chodil každý deň aj mimo služby previezť sa na bicykli a pozrieť oddelenie 🙂 malú mi síce zobrali po pôrode na potrebné vyšetrenia, umytie atď., ale nepovažujem to za nič hrozné, necítila som sa nijako "okradnutá" ani nič podobné, dcéra tiež nevyzerá, žeby z toho bola traumatizovaná... sestričky boli strašne fajn, pomohli, poradili, boli milé... ja osobne na svoj obyčajný pôrod a všetko okolo spomínam v dobrom...aj keď teda pre niekoho by to bolo asi strašné, že som rodila klasicky na chrbte a dieťa mi hneď zobrali 🙂

prego81
22. júl 2015

@sissy27
urcite si aj ty normalna slusna zena - pacientka ktora chape ze aj ta vratnicka, upratovacka, sestricka ci lekar/ka su tiez len ludia a ze ludia by k sebe mali byt slusni. Aky pozicaj taky vrat...nie vzdy ale, vascinou to tak plati 😉

fra
22. júl 2015

@mircalla podla mna toto nie je trest pre neho, ale pre mamičky, ktoré chcú rodiť prirodzenejšie, ako sa vo všetkych ostatnych slovenskych porodniciach zvykne ... a nechcú sa len "nechať odrodiť" - tie urobili akú chybu?

alka1980
22. júl 2015

Moj nazor?Aspon mu spadne hrebienok.Vsade sa Tn porodnica prezentuje ako najlepsia pod vedenim primara Kascaka.Hm,ale o tych zbabranych porodoch,kedy si pan primar stoji za tym,ze zena porodi prirodzene ,i ked je na pokraji sil,alebo ked je dieta otocene KP....kolko komplikacii nastalo.By som tu vedela rozpisat z mojho okolia,bo tabulka a statistiky nepustia.Jednoducho nemyslim si,ze je to tam take super a malo by sa zacat rozpravat ,aj o chybach ku ktorym tu dochadza.

pink_lady
22. júl 2015

Obavam sa, ze viem o tej osobe z rozhovoru, ktora mala vplyv na odvolanie. Isty, velmi znamy a ospevovany lekar v TN ktory od isteho casu v TN porodnici uz nepracuje a mal s tymto dr trenice. Co sa tyka dr. Kascaka...ja som mu vdacna za vela- za zachranu zivota. Aj ked na neho vela ludi frflalo- hlavne kvoli tomu ze je silnym zastancom prirodzeneho porodu, ale odbornik je spickovy, nikdy som ho nezazila nevrleho, vzdy v pohode.
Ked ma aristi sikanovali kvoli kaslu- nechceli ma operovat, on behal a vybavoval. Mam s nim vela pozitivnych skusenosti. Teraz mozno trochu sliapol vedla - a sam si to priznal- ale odvolanie je fraska. Ak tento lekar odide z nemocnice, uz tam nepojdem sa dat ani operovat, ani rodit..

mircalla
22. júl 2015

@fra neuveritelne je to, ze, ze si toto ako lekar nevedel vyhodnotit...nech uz bol odbornik akykolvek, toto tam nepatri....a ja nerozumiem tomu,ako si to tento pan doktor vobec dovolil....jedine si asi myslel, ze mu prejde hocico....tak bohuzial tym maminkam to sposobil on.....nik iny za to zodpovedny nie je..jedine on sam....clovek robi chyby a clovek za ne plati...bolo to jeho rozhodnutie, nikoho ineho.....ved lekarom bude nadalej, takze rodit u neho mozu...
osobe som inak citala dost pripadov porodov prirodzene za kazdu cenu,ktore nedopadli dobre, ale to je ina tema...a ano,doslo v TN ak ku mnohym chybam, ako tu bolo spomenute
@alka1980 mas pravdu

bonaqa2013
22. júl 2015

Ja si myslím, že zakladateľka témy plače na zlom hrobe. Zbytočne tu vychvaľuje pána exprimára, vyčšina z nás ho aj tak nepozná a je nám jedno ako to skončí....

bonaqa2013
22. júl 2015

@pink_lady dobre možno máš pravdu - že bol super odborník, ale nie je to jeho práca a poslanie? Vieš koľko ľudí denne prichádza o prácu a pritom ani nespravili chybu? Ak sa tam nepôjdeš dať operovať - nikomu chýbať nebudeš - myslím v nemocnici.

alka1980
22. júl 2015

Snad Jankovsky?

lucinkaboz
22. júl 2015

sorry,ale neviete o čom píšete, rybniček si robi v trenčine co chce, tam sa zakryli ine kauzy, ine prachy...tam sa dosadzuje na teple miestečka priamo cez neho a jeho známych...tam nikto iny ani nepracuje ako on jeho znami znami znamych, rodinkarstvo...a potom sa ide hrat na spravodliveho...a ide vyhodit dobreho primara vlastne začo? pripomienka, ci vytykaci dopis? vyhodenie? a ostatne tu zase kritizuju co si mohol a nemohol dovolit,prosím vas kazda tstvrtá az piata zena dáva uplatok v porodnici , priamo primarovi, ..a teraz sa tu hráte na spravodlive...a pisete co nemal...neurobil nič take aby ho vyhodili, to sa da riešiť aj inak!

pink_lady
22. júl 2015

@bonaqa2013 ale prosim ta, kolkenklipy, relacie su natacane v nemocnici. A ze je jeho poslanie byt dobrym lekrom? Ano je - ale to kazdho, no nie kazdy takym dr je. Sama si napisala ze ho nepoznas, tak co to riesis? nechhes podpisat, nepodpisuj...ja som len napisala svoj nazor , skusenost- osobnu -a viac sa k tomu vyjadrovat nebudem. on o pracu neprisiel, ale o funkciu. A ak dobrovolne odide, tak to tam pocitia, lebo vela zien pojde inde - pre mna je to osobne jediny lekar tam,ku ktoremu by som este mala doveru.

lucinkaboz
22. júl 2015

@sissy27 no ale toto je aj o stastí...

mircalla
22. júl 2015

@pink_lady kolke klipy su natacene v nemocnici bez suhlasu nemocnice? daj priklad, ak o nejakych vies prosim. a myslim, ze pravo k tomuto sa vyjadrit ma kazdy bez ohladu na to, ci ho pozna.chapem, ze si osobne zainteresovana, ale my ostatne to vidime ako zjavnu hrubku primara, ktoru si nemal dovolit....ak si si vsimla, tak ho obranujete len tie,ktore ho osobne poznate....nezainteresovany clovek to vidi ako chybu - lekar ci lekar..jednoduche....hadam mu nik nedrzal noz na krku, ked to povolil a s nikym nekonzultoval - pre mna je dost nepochopitlene,ze ten cirkus povolil

pink_lady
22. júl 2015

Napisala som svoj nazor - a napisala by som ho aj keby to je iny lekar z inej nemocnice, lebo odvolanie za natacanie je fraska. A co keby bol mal povolenie? nikto by sa nad tym nepozastavil.
...
Koncim ô, nebudem si kazit dovolenku, idem pozret zapad slnka k,moru 😉

evadek
22. júl 2015

nepoznam ho...ako preslap to nevidim...deju sa v nasom zdravotnictve uplne ine veci....

mircalla
22. júl 2015

@pink_lady no problem je asi to, ze ho nemal a nepovazoval za nutne pytat, ze? zavolam si nabuduce do porodnej saly cirkus ci variete?

sissy27
22. júl 2015

@lucinkaboz tak potom malo to šťastie x ďalších žien... a x ďalším by sa v tej pôrodnici nepáčilo, lebo nemali čerstvo vymaľované, lebo tam boli staré postele, lebo nebola klíma na izbách, lebo milión ďalších vecí...
ale toto už sme mimo tému, svoj príspevok som písala hlavne pre @prego81 , keďže má rada príjemné zážitky z nemocnice 🙂 pointa je, že dr. K pochybil - možno v tomto prípade nie ako lekár-odborník, ale ako lekár-zamestnanec, prekročil hranice slušnosti, svojich právomocí a hrubo porušil pracovnú disciplínu, zbavenie lepšie platenej funkcie je to najmenej, čo sa mu môže stať... nechápem, ako jeden vzdelaný, inteligentný človek si môže myslieť, že takéto správanie je v poriadku, základná slušnosť a rešpekt k nadriadenému očividne chýba...

mircalla
22. júl 2015

@sissy27 on nech sa to uz nejako snazia zdovodnovat tym,ze ide o politicku hru atd....mozno,neviem posudit....neviem, ake moze byt pozadie

Ale aj prave preto lekar jeho veku, skusenosti a kvalit by sa mal spravat mudro a zodpovedne a nedavat sam doprovolne taketo zamienky na taketo odvolanie. klip som videla, sam tam aj hra...nuz povedala by som, ze dost infantilna kvalita...k primarovi oddelenia sa mi to skratka nehodi a je to skratka cele maximalne neprofesionalne...netvrdim,ze je zly clovek alebo co, ale neviem ci ani on ani ta kapela nedomysleli....resp si myslel, ze kvoli tym oceneniam mu nic nehrozi..

freefamme
22. júl 2015

@dulkagabulka Podpisane. Dakujem za tuto moznost a drzim palce!

eeffka
22. júl 2015

"pan primar" zistili resp bolo mu ukazane ze je len obycajny zamestnanec.... hmm ake zvlastne chciet od zamestnanca dodrziavat sluzobny postup... tie jeho odpovede su hodne vyhovorky 18r fagana...
co sa mu stalo okrem toho ze mu vzali fciu? sak dobre aj, ked vyrobi takyto trapas, musi byt manazer ako hrom

kkso keby som si zavolala 4kamosov do kanclu sak natocime na tajnasa klip, by sef so mnou aj zarubnu vyrazil... ale mozem skusit , ako to bolo ? ze banalita nehodna spominania 😎

lilitela
22. júl 2015

@dulkagabulka Ja suhlasim s tym, co si napisala v tomto prispevku, aj v tom predtym, ale zaujimalo by ma, ci si sa ty, po svojom (svojich) porodoch, ak si teda rodila, stazovala na tieto problemy. Pretoze ja ano. To je to, co by som chcela zmenit! Dr. Kascaka vobec nepoznam, a priznam sa, neviem ani presne o aku kauzu tu ide, ale by som sa dost cudovala, keby on bol nejaka svetla vynimka v tejto porodnickej masinerii.

dulkagabulka
autor
22. júl 2015

@lilitela či som sa ja stažovala? už roky sa sťažujem..ív spolupráci s ostanými členkami OZ Ženské kruhy som sa podielala na napísaní sťažností, dotazov, som spoluauorkou brožúry Bonding- matkina náruč pri pôrode, a tiež spolupracovníčkou pri publikácii Ženy matky telá...áno, podielam sa aktívne v práci na zmene systému...stačí ak si preštuduješ stránku Ženské kruhy.sk

lilitela
22. júl 2015

@dulkagabulka Tak potom klubuk dole, som rada, ze nie som sama, pretoze niekedy mam ten pocit, asi preto ze ja sa nezdruzujem, ja bojujem sama za seba, ak nieco trapi mna. Mate tam aj nejake uspechy na tej stranke? Rada by som si precitala.

lyzzy
22. júl 2015

Na jednej strane ospevovany lekár,údajne kvalita a urobí takúto tinedzersku sprostost.Moja otázka....načo? Peniaze z toho asi nemal ( asi tá kapela nemá platinove platne);.. V klipe nevystupuje......trápny klip,trápna kapela trápna situácia.....ale trest sa mi zdá primeraný

mircalla
22. júl 2015

@lyzzy v klipe dokonca aj vystupuje....ono kamarati z mladosti ta kapela a sam bol hudobnik, asi ho ukecali....ale strasne trapny klip....uroven tak 15-rocnych...uplne zbytocne to bolo tocit...nuz niektorym ludom asi chyba sebareflexia....myslim tu kapelu...i ked sa to snazim brat ako nieco vtipne, tak to vtipne nie je

lyzzy
22. júl 2015

@mircalla.... Jaj....Ja som to len preklikala lebo pozrieť celý ten klip toby som asi neprežila.Neznášam trápne klipy.Ja to nepodpisem a trest sa mi zdá primeraný.

molka
22. júl 2015

@dulkagabulka prim. Kascaka poznam a vazim si ho, ako velmi ludskeho a skveleho odbornika. Trest bol rozhodne neprimerany, peticiu sme preto podpisali obaja s manzelom.

dulkagabulka
autor
22. júl 2015

@lilitela áno, úspechy sú. ...čítaj 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre