Pôrod na Antolskej v súčasnej situácii

vanda83
23. mar 2021

Ahojte, rodili ste niekto nedávno na Antolskej? Estale platí epidural len od 7-15.00? Mali ste rusko/respirator pri porode? Sprevadzajuca osoba moze byt pri porode? Da sa zazmluvnit lekar? Dakujem

emv
23. mar 2021

@vanda83 to mi chces povedať, že po 15 ti nedajú epidural? To je dosť hlúposť, nie?

gabriela_obzerova
23. mar 2021

@emv nie nie je. Rodila som v januari, anestezilog bol len v tom case a podal epidural len ak nemal inu pracu, takze som rodila bez ako 99% mamiciek vtedy. Neviem ako teraz, ale takto to bolo december a januar...

gabriela_obzerova
23. mar 2021

@vanda83 rodila som sice januar, ale normalne sa lekari zazmluvnovali. Partner mohol byt. Urobili nam obom antigen. Ruska sme museli mat aj tak, aj ked sme boli negativni a urcite to je aj teraz tak, pretoze vraveli, ze jednej rodicke v novembri spravili ag a bola negativna a o dva dni na sestonedeli pozitivna a problem... takze odvtedy preventivne aj pri porode aj v pripade negativneho testu ruska. Rodila som v FFP2 uz vtedy, v tom sa mi najlepsie “fucalo”

vanda83
autor
24. mar 2021

@gabriela_obzerova Dakujem za spravum a mam termin o 6tt. Najviac sa bojim ze nedostanem epi :(. Mam nizky prah bolesti. Ale co uz ked sa neda, sa neda. Budem musiet zvládnuť. Ak ma niekto este info z februára, marca pls napiste. Dakujem

gabriela_obzerova
24. mar 2021

@vanda83 tiez mam nizky prah a aj vrtanie zuba je katastrofa. Ale mam 3 deticky, prva s epiduralom, druha bez a tretie som si sama vybrala bez. Bez epi to bolo bolestivejsie, ale epidural mi zastavil porod a zacal boj o dieta... Takze za mna nie

vanda83
autor
24. mar 2021

@gabriela_obzerova ja som mala pv vyvolany kvoli TK. Mala som epidual, a rychlo a relativne v pohode. Necítila som bolesť az pri finale. Ale uvidíme co bude

lubik2005
25. mar 2021

Dnes som mala poucenie epi a stale to plati 🤦‍♀️

emv
25. mar 2021

ja som uz rodila na antolskej davnejsie, a chcela by som znovu ak budem mat druhe babo, ale po tejto info zvolim akukolvek inu porodnicu. ved toto je nehorazne.... niektore zeny maju tak nizky prah bolesti, ze je to ohrozujuce na zivote aj pre zenu aj pre dieta, nepodat epidural.

adabadak
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mahalo
1. máj 2022

Rodila som v tejto pôrordnici prvýkrat v roku 2012, kedy som nemala príliš dobrú skúsenosť (aj keď samotný pôrod bol rýchly a bezproblémový nevyhla som sa xy nepríjemným rutinným zákrokom a konfliktým sestričkám). Ďalšie dva pôrody som sa preto rozhodla absolvovať v Hainburgu, kde som bola veľmi spokojná. Plánovala som tam porodiť aj svoje 4 dieťa, no okolnosti to zariadili tak, že som sa na poslednú chvíľu rozhodla ísť rodiť na Antolskú.
Vedela som presne čo pri pôrode potrebujem a naopak, čo neznesiem. V čase kedy som do nemocnice prišla zrovna nebolo veľa pôorodov a atmosféra bola veľmi fajn.
Do nemocnice som prišla s odtekajúcou vodou ale s takmer žiadnymi kontrakciami. Normálne by som ešte čakala doma, ale mala som + streptokoka, tak som sa pomaly poberala do pôrodnice. Vedela som, že kontrakcie ešte nie sú dostatočné čo zhodnotil aj doktor a na obed mi povedal, že mi ráno pomôžu s vyvolaním, ak neporodím. Ja som mu povedala, že si idem pospať lebo som málo spala, ale keď sa zobudím, tak si pôrod vytancujem a do večera porodím. Prišlo im to úsmevné, chápem 🙂 Ale svoje teplo dobre poznám a skutočne to bolo tak, ako som povedala.
Po zobudení som sa najedla a potom začala tancovať a do 20min. mi začali už tie "pravé" kontrakcie, pri ktorých som zo skúsenosti vedela, že sa otváram. Potom to už išlo rýchlo.
Medzitým doktora vystriedala MUDr. Adriána Koleková a PA Lenka Kardošová. Týmto obom veľmi pekne ďakujem za rešpektjúci prístup a minimálne zasahovanie do bezproblémoveho pôrodu presne tak, ako som si to predstavovala. Rodila som v nadštandardnom porôdnom boxe, poprosila som o zhasnutie veľkého svetla čo nebol problém. V boxe bola aj pôrodná stolička, fitlopta a záves na pôrod v stoji. Zaujímalo by ma či sa vôbec tieto alternatívne polohy pacientkam ponúkajú alebo či pacientka z valstnej iniciatívy môže rodiť aj inak, ako tradične alebo je to inventár na okrasu. Každopádne ja som si chcela lahnúť, no chýbala mi možnosť oprieť sa v nohách, tak som súhlasila s vyložením nôh čo pre mňa nie je úplne ideálna poloha. Pôrod priebehal bez komplikácií a bol pomerne rýchly. Doktorku som upozornila, že si neprajem nástrih. Vraj by ho robila iba v opodstatnenom prípade. Natrhnutie bolo len vonkajšie cca 1cm. Odmietla som zašitie kvôli lepšiemu hojeniu (zo skúsenosti) a o týždeň sa rana komplet zahojila bez bolesti a komplikácií.
Na Antolskej je ešte stále zakázané piť počas pôrodu čo je z hľadiska odporúčania WHO a svetovej praxe v západných krajinách nepochopiteľné (dokonca aj v Ružinovskej nemocnici to zakázané nie je), no ja som pila celý čas. Neviem či si to nevšimli a mala som len štastie, ale toto je niečo čo osobne potrebujem pre svoj pôrodný komfort.
Pupočník nestrihli hneď po pôrode, chvíľu počkali ale mohlo by to byť aj dlhšie. Dieťa mi položili hneď na hruď a o ničeo neskôr zobrali na váženie a meranie (toto by mohlo počkať až po 2hod.) Následne mi dieťa vrátili a bonding trval 2 hod. Raz prišla sestrička, ktorá si chcela zobrať dieťa kvôli kontrole diabatesu, ale poprosili sme ju aby to bolo až po 2 hod., čo nebol problém a vrátila sa neskôr. Jediné čo by som vytkla je príliš dlhá doba, kedy bolo dieťa na kontrole diabetesu (na Antoslkej preventívne kontrolujú deti väčšie ako 4kg, čo bol aj náš prípad). Malého mi priniesli až na izbu - za mňa to bola príliš dlhá doba bez dieťaťa krátko po pôrode bez mojej a manželovej prítomnosti. Potom už bol po celý čas so mnou. Bola voľná aj nadštandarná izba, tak som si ju poprosila. Celé jedno krídlo prerobili na nadštandard, čo je super aj keď tie izby nie sú vybavením nejako nadštandarné (skôr toto by mal byť štandard). Podľa starých informácií na webe, pôvodné nadštandarné izby mali vo výbave TV (minimálne wifi by mala byť) aj možnosť voliť stravu. Toto už neplatí. Možnosť nepretržitých návštev teraz počas covidu zhodnotiť neviem.
Strava je stále jedna veľká bieda. O chuti a nebodaj kúsku čerstvej zeleniny môžete snívať. Zmení sa to niekedy? Príklad na bezmäsité jedlo - ryža, ktorá bola miestami rozvarená a miestami nedovarená (akoby zmiešali dve rôzne várky) a k tomu len zelenina vyliata z konzervy.
Čo je najpodstatnejšie, celý personál na oddelení bol naozaj skvelý. Všetci boli milí a ústretoví, nemám naozaj žiadnu negatívnu skúsenosť. Pozitívne hodnotím aj to, že sa na vizitách už nekontrolujú rodidlá. Jediná vec je podľa mňa nedostatočná a to podpora dojčenia.
Ženy, ktoré nemajú skúsenosť s dojčením alebo majú nejaký problém môžu upadnúť do vysokého rizika komplikácií s dojčením pretože v nemocnici nedostanú dostatočné informácie a prax, potrebnú pre správny štart dojčenia. Celkový dojem hodotím pozitívne, oproti skúsenosti z roku 2012, mám nádej že sa veci hýbu k lepšiemu, pokiaľ som teda nemala náhodou len extra štastie 🙂
- super personál, od PA/sestričiek až po doktorov na pôrodnom oddelení ako aj na 600nedelí
Hodnotenie:
+ rešpektujúci prístup PA a doktorky pri pôrode
+ dodržaný 2hod. bonding po pôrode
- veľmi slabá podpora dojčenia a takmer žiadna prevencia komplikácií pri dojčení
- prítomnosť sprevádzajúcej osoby je možná až počas II. doby pôrodnej

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre