Pôrod v Hainburgu

martinka1981
17. feb 2009

Ahojte,chcem sa dozvediet niečo o porode v Hainburgu. Ak ste tam niektora rodila dajte vedieť 🙂 . Vopred vam dakujem 😉

dulkagabulka
12. dec 2013

@slniecko77 odpoved prisla, napisali, ze nepreplacaju..a ako riešia ženy prechod cez hranice , to veru neviem 😉

slniecko77
12. dec 2013

@dulkagabulka hm, zaujimava odpoved..na jednej strane chapem, ale na druhej nie 😖
Tak ono nie su kontroly 😉
Dakujem za odpoved 🙂

dulkagabulka
12. dec 2013

@slniecko77 aj mne je luto, ze su nase ženy nútené na pôrodné úteky...a prečo?....iba pred násilím utekáme od zahraničia...pred nerešpektom a porušovaním základných ľudských práv...
tebe by asi vyhovovali okrem toho nasilia ešte patroly a kontroly, ktore budu tie utečenkyne trestať..tak?

slniecko77
12. dec 2013

@dulkagabulka nuz, je to smutne 😖 a na zlost 😠
Ako som predtym gelmi chcela rodit doma na Slovensku tak som rada, ze som sa rozhodla pre UK 😉 aj ked tiez mam mensie vyhrady..ale nikto ma do nicoho nenutil, bola som bez kanyly, oxytocinu, nastrihu..za par hodin doma, automaticky skin-to-skin kontakt, mile spravanie..v podstate nic extra, ale predsa...verim, ze raz - coskoro to bude normal aj na Slovensku 🙂

aldanka
12. dec 2013

@slniecko77 co sa tyka pasu, ak sa dieta narodi v Rakusku, tak by malo mat pas, ak ide na Slovensko 🙂

dulkagabulka
13. dec 2013

@slniecko77 v tom pripade nechapem tvoju poznamku, že nechapeš...
alebo chapem..tym že si na vlastnej koži nezažila ten teror, ktorý sa spustí na rodičku, ktorá si "dovolí" odmietnut "rutinu, tak nechapeš...

slniecko77
13. dec 2013

@dulkagabulka na jednej strane CHAPEM = ze zdr.poistovna nechce preplacat naklady na starostlivost o novorodenca a matku v pripade komplikacii, kedze je to prilis financne narocne a sama sa rozhodla pre porod napr. v Rakusku..a na druhej strane NECHAPEM, ze to nechce preplacat, kedze ako nahle sa stane nejaky urgentny stav tak zo zakona to preplacat musi..ja tiez ked si zlomim nohu na dovolenke v nejakom state EU tak mi to poistovna bez vsetkeho preplati..takto som to myslela 😉 nema to nic spolocne s tym ako sa spravaju zenam na porodnych salach 😉 dufam, ze som to dostatocne vysvetlila.

slniecko77
13. dec 2013

@aldanka neviem, ci Rakusko dava automaticky obcianstvo kazdemu kto sa narodi na jeho uzemi, skor myslim, ze nie. Pokial sa dieta narodi na uzemi cudzieho statu a rodicia s nim chcu vycestovat tak potrebuje bud Jednorazovy doklad na vycestovanie - vydava konzulat SR v konkretnom state, alebo pas a to je velmi dlha procedura, kedze rodny list dietata narodeneho mimo uzemia SR vybavuje Osobitna matrika v Bratislave a ta ma na to az tri mesiace, aj ked to teda zvycajne vybavia skor 😉 nieco o tom viem, kedze sme si presli tymito procedurami 😉 ale ako som napisala, Hainburg nie je tak daleko, kontroly su len namatkove,takze to rodicia riesia zrejme inak.

deshek
13. dec 2013

my sme necakali na rodny list, mali sme len prepustaciu spravu z nemocnice, kde bolo myslim napisane meno matky - teda mna.
Ja som mala slovenky porodne asistentky - menila sa smena - zazila som teda dve - a musim povedat ze som skor nechcela slovensky personal, ale boli obe skvele. Dcerka bola zle zrotovana a podarilo sa im ju polohovanim mna v kontrakciach spravne nasmerovat a narodila sa prirodzene. Myslim ze na Slovensku by to islo sekciou. Vsetko so mnou konzultovali - napr. dozorujuca lekarka navrhovala oxytocin, ja som hladala ine moznosti - nakoniec mi pustili vodu (porod trval uz velmi dlho). Ked sa dcerka narodila, nedarilo sa jej nadychnut, a museli ju zobrat do druhej miestnosti na kyslik - predtym sa mi lekarka stihla ospravedlnit, ze musi prerusit pupocnu snuru hned, hoci vie ze to mam inak v porodnom plane, az potom kricala na personal "rychlo rychlo! aby sa s malou ponahlali. Manzel bol stale pri mne, volne sa pohyboval, ked malu niesli na kyslik isiel s nou, ked ju po hodine a pol vazili a merali bol tam s nou (ja som este lezala). Ja som bola velmi spokojna, a hoci moj porod nebol najlahsi a idealny, nemam ziadnu traumu, naopak zostal vo mne pocit ze ma respektovali a ze som rodila ja: ) Vstci pritomny pri porode mali nacitany moj porodny plan, nemusela som odpovedat na ziadne otazky - iba som povedala meno a mali vsetko v dokumentacii. A hlavne tim bol skvele zohraty - porodne asistentky mali hlavne slovo - pokial porod postupoval fyziologicky, hoci zodpovednost mala primarka.
dokonca som si presadila aby som nedostala oxytocin na vypudenie placenty.
Po dvoch hodinach po porode prisla PA aby so mnou isla na zachod a odprevadila ma spat.
Na porod mame s obaja s manzelom velmi dobre spomienky: )))
pisem to tu asi chaoticky, ale inak sa mi s malou neda: )))
rada odpoviem na otazky, ak by niekoho nieco zaujimalo - mam totiz radost ze mame tak blizko pri hraniciach taku skvelu moznost...ja som velmi rada ze sme nakoniec rodili tam: )

deshek
13. dec 2013

A este jedna pre mna radostna novinka - jedna moja znama porodila v Hainburgu lotosovo: ) teda babatko si domov odniesli stale pripojene k placente: )

dulkagabulka
13. dec 2013

@deshek teší ma, že ti zostali krásne spomienky.. 😀 😉 a pozdravujem doma

miriamka80
16. dec 2013

ahojte dievcata, rada by som sa poradila, aj ked o tom uz urcite pisete na inych stranach- aky je postup s vybavovanim dokladov na SK pri narodeni dietatka v AT, ako dlho ste cakali na SK rodny list a co vsetko ste zatial bez neho mohli/nemohli vybavit ( cestovny pas, ZP poistenie, rodinne pridavky, prispevok k narodeniu..)..budem velmi vdacna za odpovede a rady, pekny den

luckalucka83
16. dec 2013

@miriamka80
Miriam, rakusky rodny list Ti vydaju takmer ihned, do dvoch, troch dni,
potom potrebujes notarom overenu kopiu rakuskeho rodneho listu, tu das nasledne prelozit (overeny preklad, akceptuju aj slovenskym uradnym prekladatelom), overenu a prelozenu kopiu potom je potrebne to ist odniest na orobitnu matriku do BA a oni vydaju potom slovensky rodny list (trvalo to asi 6 tyzdnov - a mozno aj skor to bolo) a potom sme zacali ybavovat zvysok 🙂
Vela stastia

kvietok_
16. dec 2013

ahojte, prosim pomozte, poradte: ci mam doklady pre mna a priatela rodny list si dat prelozit a overit na slovensku ci v rakusku, a este aj doklad o otcovstve ked nie sme manzelia? porod mam zaciatkom februara,
ak poznate niakeho prekladatela a novara v jednom prosim napiste, dakujem

kvietok_
16. dec 2013

prosim viete niekto presne adresu matriky v hainburgu?

luckalucka83
16. dec 2013

@kvietok_
Matrika je na namesti na mestskom urade

kvietok_
16. dec 2013

dakujem

giallaaa
28. dec 2013

@kvietok_ neviem ci ti niekto odpisal, ale ja idem rodit o par dni do hainburgu a vsetko sme davali prekladat v Bratislave. my sme to riesili v Auparku. tam mas notara a prekladatela na jednom mieste v aupark tower. potrebujes dat overit a prelozit 3 doklady. rodny list svoj, rodny list manzela, sobasny list/potvrdenie otcovstva. my sme tieto tri davali prekladat do nemcini. ale akceptuju aj preklad do anglictiny pokial viem. nic viac prekladat nemusis. uz potrebujes len pasy k tomu.

kvietok_
29. dec 2013

dakujem, ja som 35tyzdni, a tiez tam budem rodit

dadach84
29. dec 2013

neviete nahodou, ak ma clovek v Rakusku iba prechodny pobyt (trvaly v ba) ma narok na preplatenie zdravotnej starostlivost alebo jej casti?alebo sa ten formular e106 tyka len trvaleho pobytu?

dulkagabulka
29. dec 2013

@dadach84 od oktobra preplacaju naše zdravotene poistovne planovany pôrod v zahranicí- do výšky, akej by preplatila poistovna tu...pytaj sa vo svojej zdravotnej poistovni

martynnka
5. jan 2014

@dulkagabulka toto som nasla v jednom clanku: " Mgr. Dana Gašparíková, VšZP: “Poisťovňa nemôže uhradiť náklady za pôrod, ak sa poistenka rozhodne vycestovať zo SR s cieľom porodiť v cudzine. Rovnako to platí pre EÚ aj ostatnú cudzinu. Ak však pôjde o potrebnú zdravotnú starostlivosť (napríklad, ak je tehotná poistenka na dovolenke) v niektorej z členských štátov EÚ, platia pri pôrode rovnaké pravidlá ako pri inej potrebnej zdravotnej starostlivosti, uhrádzanej na základe EPZP: na základe EPZP má poistenec nárok na rovnakú potrebnú zdravotnú starostlivosť ako poistenec danej krajiny EÚ.”"

http://tehotenstvo.rodinka.sk/prirucka-pre-rodi...

dulkagabulka
6. jan 2014

@martynnka ano, platilo to do septembra 2013..od oktobra preplaca aj planovany pôrod..vaginálny i cisársky

martynnka
6. jan 2014

@dulkagabulka a mas nejaku skusenost, ze to niekomu odsuhlasili? Lebo pozerala som si teda konkretne tu novelu zakona a nie som si ista, ci by to "preslo". V zakone je to napisane takto:

" (10) Poistenec má nárok na úhradu nákladov zdravotnej starostlivosti so súhlasom príslušnej zdravotnej poisťovne podľa odseku 4, ak ide o plánovanú zdravotnú starostlivosť poskytnutú v inom členskom štáte, na ktorú príslušná zdravotná poisťovňa udelila súhlas. Príslušná zdravotná poisťovňa súhlas udelí, ak ide o plánovanú zdravotnú starostlivosť, ktorá patrí do rozsahu zdravotnej starostlivosti uhrádzanej na základe verejného zdravotného poistenia v Slovenskej republike, 1) aa) ochorenie nie je možné liečiť v Slovenskej republike v primeranej lehote16b) pri zohľadnení súčasného zdravotného stavu poistenca a možného vývoja jeho ochorenia, b) požadovaná liečba sa v Slovenskej republike nevykonáva, c) boli vyčerpané všetky možnosti liečby v Slovenskej republike a od liečby v inom členskom štáte sa očakáva podstatné zlepšenie zdravotného stavu alebo zabránenie zhoršeniu zdravotného stavu poistenca, d) poistenec má bydlisko v inom členskom štáte8aa) a chce pokračovať v liečbe, ktorá sa začala v Slovenskej republike, v mieste bydliska, alebo e) ochorenie vyžaduje použitie vysokošpecializovanej a nákladnej zdravotníckej infraštruktúry alebo medicínskeho vybavenia, ktoré nie sú dostupné v Slovenskej republike. "

http://www.porada.sk/t16146-zakon-o-zdravotnom-...

dulkagabulka
6. jan 2014

@martynnka písala som všetkým poistovniam i Uradu pre dohlad nad zdrav. poistovnou a potvrdili mi, ze preplacaju... Dve priatelky, ktore tam rodili, maju ziadosti podane, cakame, kolko im preplatia...jedna si dava preplacat poradne a druha porod..

mikchaila
6. jan 2014

@dadach84 ahoj ja som na tom podobne, kde v rakusku by si chcela? vdaka

martynnka
6. jan 2014

@dulkagabulka a o ake poistovne ide? Ja mam VSZP... Das potom vediet, ako to dopadlo? 🙂

martinka1981
autor
6. jan 2014

@dulkagabulka ak by ti nevadilo napišeš potom sumu aku preplatili za porod? Straaaaašne ma to zaujima 😉

Mne robila Dovera problemy v r.2010 aj s preplatenim časti nakladov za ambulatnu starostlivosť(poradne) ....tak duuuufam že to už bude lepšie...lebo take neinformovane osoby tam pracuju až hruuuza. Od tetušiek čo tam sedia až po reviznych lekarov 😝 😖

dulkagabulka
6. jan 2014

@martynnka Všetky naše poistovne, aj VŠZP , mi odovedali, že preplacaju
@martinka181 určite vam dam vediet, hned ako budem mat spravy

lyduska2002
9. jan 2014

baby čo sa vyznate v porodnici v hainburgu, potrebujem poradiť...zajtra tam idem prvy krat na kontrolu a mam z toho cellkom stres, lebo idem sama, s mojou biednou nemčinou a este k tomu si to musim odšoferovať...ako to tam chodi? viem že mam ist niekde dole tam mi daju papier a mam ist na druhe poschodie, ani neviem kam nič...no proste stresujem...dakujem

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre