Pôrod v Hainburgu

martinka1981
17. feb 2009

Ahojte,chcem sa dozvediet niečo o porode v Hainburgu. Ak ste tam niektora rodila dajte vedieť 🙂 . Vopred vam dakujem 😉

lauricka
14. feb 2015

@mata.g ano a je vyhladavana zenami, ktore chcu zazit krasny prirodzeny porod. Ja som rodila v Cechach vo Vyskove a ziadny Hainburg mi nechybal. Aj v Hainburgu treba mat asi stastie na personal a tak...nie je to zaruka pekneho a prirodzeneho porodu.

dulkagabulka
15. feb 2015

@lauricka vieš, Vyškov je tiež o personale, zažité na vlastnej koži 😒 Vyškov zdaleka nie je zaruka pekného prirodzeného pôrodu..ani zdaleka..

lauricka
15. feb 2015

@dulkagabulka kedy ste tam rodili? Ja si myslim, ze nic nie je zarukou nicoho. Ani Hainburg, ani Vyskov. To bolo len pre info, ak by to niekto za tie strasne prachy cakal. A niekedy ide aj o to, ako sa sprava pacientka. Vo Vyskove treba mat svoj porodny plan, ktory sa snazia dodrzat, ak sa da. Mne nic neurychlovali, nepraskli mi vodu, aj ked mi praskla az na konci prvej doby porodnej, ziadne urychlovaky ani oblbovaky, ziadny nastrih, bonding perfektny, pupocnik dotepany, starostlivost o babatko prebiehala tak, ako ja som povedala, vsetko sa vopred pytali a vsetko konzultovali. A v ten den tam rodila znama z BA absolutne prirodzene chlapceka koncom panvovym, maju s tym skusenosti, nemaju s tym problem a mala tak isto krasny porod. A prostredie je fajn, porodny box, kde som rodila, mal k dispozicii samostatnu kupelku so sprchou, samostatnu vanu na boxe, fitlopty, zinenky, volny pohyb, moznost urobit si cajik, zapalit si aromalampu, pustit si hudbu a maximalne pohodlie a intimco, chodili kontrolovat len a inak nevyrusovali. Pripadne som dostala par dobrych rad. Ale aj ja sa k ludom chovam prijemne a s usmevom. Stravila som tam 8 dni pred mesiacom a nenadabila som na jedineho neprijemneho cloveka. Vsetci boli uzasni, prijemni, vysli v ustrety. Od upratovacky, cez personal na salach, na sestonedeli, lekarov az po primara. Vobec si nemam na co stazovat, mam len co chvalit. Ale je jasne, ze niekedy veci proste neklapnu. Akurat, ze vo Vyskove to nestoji tie horibilne prachy. Tam sa da ist aj uplne zadara, ak clovek nepotrebuje nadstandardnu izbu na sestonedeli. Aj tie nie su take drahe.

katarinana
15. feb 2015

@mata.g vobec som sa nebala 🙂 muz je lekar ;) ale je pravda, ze ked sme boli prvu noc doma, tak malej sa akoby tazko dychalo, akoby mala upchaty nos a nevedela dychat a tym padol ani zaspat. ja som bola uz veeelmi unavena, pretoze som nespala vobec predchadzajucu noc. nastastie bola u nas mamka...stara skola, sup do perinky, ja som si lahla a dcerka a ja sme obe naraz zalomili 🙂 asi sa len potrebovala zahriat a nadobudnut nejaky pocit bezpecia 🙂 takze prva noc bola narocnejsia, potom uz pohodka

fifla
15. feb 2015

@mata.g ja som rodila v Hainburgu spontanne a prave u Evy Bauer. Bola skvela. Este musim ale spomenut aj pani Janku, ktora ma rano prijimala a menila si sluzbu s Evou o siedmej. Maly sa narodil o 8mej a uplne krasny zazitok pre mna aj manzela. Je nase tretie dieta a konecne sme si uzili caro porodu. Nie len ze bol cely cas so mnou v super prijemne vybavenej porodnej odpocivacej miestnosti ale aktivne sa samotneho porodu mohol a chcel zucastnit a bol to aj pre neho silny zazitok. Do vody som mala v plane rodit ale mala som velmi nizky tlak a tocila sa mi hlava a instinkt mi nedovolil absolvovat takuto riskantnu zalezitost. Po samotnom porode sa vsetko dialo za nasej pritomnosti, ci uz vazenie alebo meranie, co bola chvilocka ako aj to, ze sme ostali sami s malinkatym 3 hodinky po porode v odpocivacej miestnosti.
Musim povedat, ze taku uctu k pacientke a hlavne uctu k zene som dosial nezazila. Respekt k intimite ci uz telesnej alebo partnerskej bol skvely a starostlivost na vysokej urovni a navyse stale s usmevom. a super strava na nemocnicne podmienky 🙂

S malinkym sme po prepusteni absolvovali prve vystrenie na svk a budeme navstevovat pediatra na svk. zatial je osetreny na moju karticku poistenca, kym nebue mat svk rodny list a nasledne aj poistenie na svk.

spruce
16. feb 2015

Ahojte dievcence, chcela by som rodit svoje druhe dieta v Hainburgu. Potrebujem vsak zistit, co vsetko je potrebne priniest/zabezpecit/absolvovat, niekde som sa docitala, ze je potrebne dat prelozit sobasny list (?) a povinne kontrola v 38. tyzdni. Viete mi to niektora popisat krok za krokom? Vseobecne si tu pisete aky je krasny porod, co je fajn, ale ja by som potrebovala vediet fakty, ktore tomu predchadzaju a aj nasledne vybavovacky s nasimi uradmi 🙂
Dakujem vopred za ochotu

dhaarma
16. feb 2015

Ja som mala uplne prirodzeny porod a nebolo to s Evou, takze urcite to je mozne aj pri inych 😉 meno prvej babice si zial nepamatam, druha bnola Jarmilka a obe boli skvele 🙂

dhaarma
16. feb 2015

@spruce nepisu sa tu len dojmy, cely postup tu uz bol opisany velakrat a naposledy asi dve strany dozadu 😉 treba prelozeny a overeny sobasny list pokial ste manzelia a tiez rodne listy oboch rodicov. To potrebujes mat pred odchodom z porodnice, nepotrebujes to na prijem. Je odporucana jedna vstupna kontrola v 38tt kde sa robi sono a ctg a spise sa anamneza. Ty si na pocitaci este musis vytlacit aky si mala vysledok na ster streptokoka a aku mas krvnu skupinu. To si das potvrdit peciatkou od lekarky. Chcu to mat takto prehladne na samostatnom papieri. Na prijme predkladas svoj obciansky a vraj aj zalohu 1800eu z ktorej sa ti bud vrati napr. pri ambulantnom porode, alebo doplacas podla toho kolko dni tam budes. Plati sa 625eu/24h ratajuc od polnoci do polnoci pricom v tom su zahrnute vsetky ukony v standardnej starostlivosti. Ta kontrola v 38tt ta vyde pokdla toho co absolvujes. Sono je tusim okolo 82eu a ctg tiez tak. Cca 3 dni po porode ta bude na matrike v Hainburgu cakat rodny list. Ten si das prelozit do sloveciny, zanesies na matriku na SVK, oni to zaslu na osobitu matriku a cca o 4 az 5 tt ti pride slovensky rodny list a mozes riesit ostatne vybavovacky. To je z formalit vsetko. Pri ambulantnom porode (t.j. 6h po porode idete na reverz domov za predpokladu ze vyzerate v poriadku) podla tvojej potreby absolvujes dodatocne vysetrenia s babom skrz pediatricku v ostatnom pripade to riesit nemusis. Odporucane je tiez mat potvrdenie o poporodnej starostlivosti/prehliadkach slovenskej porodnej asistentky v pripade ambulantneho porodu.

ziza55
18. feb 2015

@mata.g pokial mas E card a si v rakusku zdravotne poistena neplatis nic za porod ani pripadny epidural...jedine ak by si chcela Wahlhebamme to stoji 500eur

ziza55
18. feb 2015

baby rozmyslam ci si mam zazmluvnit evu bauer alebo to necham na nahodu kto bude v sluzbe..hm 😒

slnieckozjuhu
18. feb 2015

@ziza55 ja to necham na nahodu, na ziadnu z nich tam niesu zle recenzie a podla mna to netreba prehanat s tym zazmluvnovanim. Samozrejme kazda chceme najlepsiu starostlivost ale myslim ze oni tam maju vsetky rovnako vysoky standard a radsej sa sustredit na to co budu radit, co mam robit v ktorej chvili, ako tlacit, ako na to ze "som jej zaplatila, tak som zvedava ako sa bude snazit...".. Ale je to na tebe ;)

ziza55
18. feb 2015

@slnieckozjuhu mne rodila kamoska pred mesiacom v hainburgu..teda mala planovanu sekciu....zevraj tam bola nejaka PA rakusanka.....kanylu jej nevedela napichnut...este ju poranila pri zavadzani mocoveho katetra ze v saciku mala aj krv tak ju musel lekar na operacke druhy krat cievkovat a zavadzat novy kateter...no chudera kamoska z nej nemala dobry pocit...., tak to som nechcela aby taka viedla spontanny porod...chi 😖 ..no uvidim---ved casu este dost

ziza55
18. feb 2015

@slnieckozjuhu a ty si bola teraz vo februari na tej prednaske v hainburgu? mna skoro piclo ked zahlasili ze to bude v anglictine 😒

slnieckozjuhu
19. feb 2015

@ziza55 jaj tak to je neprijemna skusenost tvojej kamosky.. Hm, asi mala zly den hebame..
Ja som bola na prednaske este v novembri - ta bola v slovencine, a vcera som uz mala prvu kontrolu v nemocnici.. O tyzden dalsia a potom uz snad baby pride🙂🙂

ziza55
19. feb 2015

@slnieckozjuhu a ako prebiehala kontrola v nemocke prva? vysetroval ta aj doktor al.iba hebamme? patri tam aj gynekologicke vysetrenie? ja si ho urcite vyziadam aby som vedela ako som na tom... a staci sa tam telefonicky nahlasit na prvu kontrolu? ja mam poslednu poradnu 34tyzden...tak potom mozem cinknut? diky drzim palce

kattyy3
19. feb 2015

baby prosim Vas ktory den v mesiaci sa robi prezentacka teda prehliadka nemocnice v slovenskom jazyku?dakujem za radu

slnieckozjuhu
19. feb 2015

@kattyy3 kazdy prvy piatok v mesiaci o11:30 je to po slovensky... Kuk: http://www.hainburg.lknoe.at/fileadmin/media_da...

slnieckozjuhu
19. feb 2015

@ziza55 hned ked prides, treba ist na recepciu(vovstupnejnhal), tam si ta zergistruju a daju ti nejake papiere a potom s tym ides na 2. Poschodie, kde je tiez take okienko a teta ti da dalsie papiere a
povie ze mas cakat a zavolaju si ta. Potom si ma zavolala hebame na ctg(monitor), pocas toho sa ma pytala na vsetko mozne+si zo sk tehu knizky opisovala do pocitaca veci ktorym rozumela(kedze je to prva kontrola tam), aby mali uplne udaje o mne a mojej zdravotnej historii, a ja som sa tiez vypytovala na vselico co ma zaujimalo. Potom mi povedala ze je zaznam v poriadku, dala mi nejake materialy v nemcine a anglictine a vonku som pockala kym si ma z druhych dveri zavola dr na ultrazvuk. Tam tiez najprv par otazok a potom utz, vypraval pri tom co prave vidime na monitore a kedze bolo vsetko v norme a nic specialne tak ma z dola nevysetroval. A teda kontrola o tyzden. Treba mat som sebou papier o krvnej skupine, streptokokovy a (ja som nemala- tak dnes zhanam) informaciu (tato staci v tehu knizke) o toxoplazmoze. Velmi boli mily, manzel bol stale so mnou, tiez sa vypytoval na vselico, ochotne odpovedali.

ziza55
19. feb 2015

@slnieckozjuhu dakujeeeeem 😉 ... takze nemusim tam vopred volat ze kedy mozem prist na prvu kontrolu? proste ist a hotovo?

ziza55
19. feb 2015

@kattyy3 katiiiiiiiiiiiiiii...ale neeeeeeeeee??? tusim spravne??

slnieckozjuhu
19. feb 2015

@ziza55 prepac, na to som zabudla odpovedat ==> Treba sa objednat telefonicky cca 2 tyzdne pred tym ako tam chces ist, budu sa ta pytat kedy mas termin a sami ti povedia v ktorom tyzdni aby si dosla, a este pri objednavani sa, sa ma pytali ci je mala otocena hlavickou dolu- ak by nebola tak to asi rpbia aj nejake predoperacne kroky, alebo neviem preco sa to pytala hned pri objednavani..

ziza55
19. feb 2015

@slnieckozjuhu 😉 dakujeeeeeeeeeem

bb6
19. feb 2015

Ľudia, bola som včera v Haiburgu na prehliadke, nejaké veci som sa pýtala, a kto sa veľa pýta, veľa sa dozvie... Napríklad lekárka mi tvrdila, že permanentná kanyla do žily je povinná, aspoň ku koncu pôrodu. Možno by som nemusela riešiť takéto detajly, ale rodili ste tam niekto bez kanyly ?

Jedna vec sa mi zdá podobná ako na Slovensku, že iní ľudia dajú iné informácie. Napríklad, čo sa teraz presadzuje, že dieťatko by po pôrode malo mať nerušený bonding s matkou 2 hodiny a samé si nájsť bradavku, pomedzi to kľudne spať, že tak sa najlepšie prisaje... Už som počula v Hainburgu tieto verzie: 1. musí sa odvážiť a do 15 minút nahodiť do počítača, 2. nerušený bonding 2h nie je problém ak o to požiadam, 3. 2h bonding je možný ak nerodí veľa pacientok naraz. Ak sú cca 4 rodičky paralelne, asistentky sa zariadia podľa svojich potrieb aby zvládli všetko papierovanie. S týmto niekto skúsenosť máte ?

Akože, asi sa aj tak oplatí ísť do Hainburgu, lebo majú lepšie štatistiky, ale v porovnaní s tými idylickými opismi, čo čítam na ženských kruhoch je kontakt so zdravotníkmi studená sprcha.

catalina30
20. feb 2015

@bb6 Aj mne lekarka tvrdila, ze je kanyla povinna, bola som z tohoo dost dlho na prasky lebo som vedela ako ma to bude znervoznovat. Realita je ze to zavisi od hebamme co ma sluzbu 😉 . Nikto mi kanylu ani nespomenul pri porode 🙂).
Bonding nebol uplne neruseny, po tych asi 15 minutach ho vzali odvazit a merat...v tej istej izbe sice ale predsa len to bolo vyrusenie... mne vraveli ze to musia, a rodila som ja jedina v noci.
Este mam postreh k porodu do vody, tam tiez deklaruju ze to robia vsetky hebamme, par stranok dozadu to aj sami pisali tusim (nick "team"), ale ked som sa na to pytala pri prichode tak ze je to mozne len ked ma sluzbu viac asistentiek; ja som prisla v noci a bola len jedina, tak mi to hned zatrhla ako moznost.
Cize ako pises nie vsetko idylicke, ale aj tak bol porod krasny zazitok s maximalnym sukromim a podporou od hebamme 🙂.

catalina30
20. feb 2015

Ahojte, pridavam info o preplateni porodu, sice este peniaze nemam na ucte, prisiel mi ale list z Dovery ze kolko preplatia a skoro som padla z noh 😀. Bola som tam 2 dni, a spolu s 2x CTG a 1x sono som ziadala preplatit 1430 Eur, a preplatia mi 1020 🙂 . Cize o dost viac ako pisali pred casom ine mamicky, ze okolo 600-700.
Mozno je to tym ze som ziadala preplatit nie vo vyske SK nakladov, ale ako starostlivost v zahranici, cize odporucam takto ziadat v Dovere.

ziza55
22. feb 2015

@catalina30 a u koho si rodila?

catalina30
22. feb 2015

@ziza55 Slovenska hebamme Zuzana.

blskas
23. feb 2015

Prave som citala ze uz musia preplacat za porod v zahranici cez 1000, takze asi tych 1020. Novy zakon 😀

martinka1981
autor
24. feb 2015

Zaujimave že predtym sa nedalo nič preplatiť a teraz už sa da. Kurňa aj s takou robotou 😝 😅

dulkagabulka
24. feb 2015

@blskas áno, zákon platí od októbra 2013, ale ambulatné pôrody nepreplácajú, pretože také v našom zákone neexistujú

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre