Pôrod v Hainburgu

martinka1981
17. feb 2009

Ahojte,chcem sa dozvediet niečo o porode v Hainburgu. Ak ste tam niektora rodila dajte vedieť 🙂 . Vopred vam dakujem 😉

dimitra
2. máj 2016

Ahojte dievčatá, ja žijem vo viedni a aj tu budem rodiť, mam tu prechodný pobyt aj s dcérou, Krankenkassen, prácu aj materskú tu budem poberať, len babo nemá ani otcami Rakúsaka. Občianstvo dostane po mne slovenské. Aké doklady mi treba po narodení resp. Pred narodením malého? Ďakujem

kiska23
3. máj 2016

Ahojte, prosím Vás vedeli by ste mi povedať či doklady ako rodné listy a sobášny list, ktoré sú potrebné priniesť so sebou do pôrodnice v H, musia byť úradne preložené do nemčiny a viazané s originálom dokumentu (rovnopisom), s notárksy osvedčenou kópiou alebo stačí viazanie s obyčajnou kópiou? Vopred ďakujem pekne za info

smrndo23
4. máj 2016

@kiska23 ahoj,neviem presne ale my to mame vsetko uradne prelozene...pre istotu,pretoze tu nikto nevie co kedy ako treba..ale asi radsej uradne 🙂

danka237
4. máj 2016

@kiska23 My máme viazané s notársky overenou kópiou. Dokonca sa mi marí, že inak by to prekladateľ ani nemohol vydávať za úradný preklad.
Notárske overenie je myslím nutné aj z toho dôvodu, že dokumenty budú použité v zahraničí (čiže nie podpísané koncipientom, nie potvrdené na matrike, jedine notárom osobne).
Buďme radi, že netreba apostil 🙂

steigrula
5. máj 2016

@danka237 ahoj mozem sa opytat kde ste si to davali prekladat ? A kolko to stalo ? Dakujem 🙂

kiska23
5. máj 2016

@danka237 Ja som aj myslela že to dám bud s originálom (že si pojdem na matriku požiadať o rovnopis) alebo s tou notársky overenou kópiou. Len som chcela vedieť, že čo mi z toho stačí resp. treba. Takže ďakujem za info 🙂

danka237
6. máj 2016

@steigrula Prekladala nám to pani Nataša Danková (je v zozname úradných prekladateľov z a do nemčiny), stálo to 20 € jedna strana.

steigrula
6. máj 2016

@danka237 Dakujem 🙂

ivkadracova
6. máj 2016

Ahojte,
po dlhsej dobe sa hlasim, mala som aj druhy porod v Hainburgu, tentokrat ambulantny, nebola som hospitalizovana, bola som tam menej ako 24 h, cize porodila som a v ten den som sla domov.
Som prave Slovenka zijuca a zamestnana na Slovensku, poistenec VsZP.
Viem, ze minimalne dve-tri ste to tu riesili, ze Vam takuto situaciu konkretne tato poistovna nepreplatila. Preto to tu pisem. Je dobre a fer aby sa to vedelo.
.
Podavala som viacero ziadosti (aj vsetky sono a usg vysetrenia pred porodom), z ktorych cast mi bola preplatena, cast som dala po termine - lebo vysetrenia som mala v priebehu 2 mesiacov, a jedna z nich bola porod, podana v termine - tu mi vsak odmietli preplatit, z dovodu: "hodpitalizacia netrvala dlhsie ako 24h", napriek tomu, ze na ich ziadosti som mala zaskrtnute policko "ambulantny zakrok".
Najprv som podla zakona 211 o poskytovani info podala otazku do VSZP mailom - ako sa u nas preplacaju ambulantne porody, a ako sa hradi takato starostlivost - aku som mala v Hainburgu. Odpisal ich pravnik zhruba, ze takyto porod musi byt uhradeny, ako polovica ukoncenej hospitalizacie.
Paralelne s tym, som podala staznost do poistovne a aj na UDZS, kde som opisala situacia a ziadala napravu a preplatenie na zaklade xy dovodov co som nasla v zakone, taktiez som ziadala UDZS aby poucili VSZP. Zatial som nepouzila argument - odpoved z VSZP podla zakona 211, lebo som tu odpoved v tom case este nemala.
UDZS mi odpisali najskor zo vsetkych - podla mna totalnu hlupost, ze "ambulantny porod" sa u nas nepreplaca :D - na toto este musim podat staznost. Zjavny ukaz toho ako kontrolny organ NEfunguje spravne.
Medzitym som kontaktovala pravnicku, ktora napisala 1 list do VSZP, dala lehotu 8 dni na preplatenie. Peniaze som mala do 2t na ucte, cakalo sa len kvoli tomu, ze moje doklady originaly trebalo najst, ktore boli v tej staznosti ; ) plus Pani, ktora to vybavovala sa vraj prave stahovala. Volala najprv mne, nech pravnicka nepodava zalobu.
.
Dievcata/Zeny, tie, ktore ste to nemali preplatene, mozete to riesit dodatocne. Musia to preplatit. A bola by som rada keby ste nemavli rukou, ved je to par stovak, alebo to uz bolo davno .. lebo aj pre ostatnych, a aj pre buducnost sa mozno aj vdaka Vam vyriesi problem chovania sa statneho uradu ku slovakom - laikom.
Z mojho pohladu jednali obidva urady protizakonne.
Napadlo mi este, ziadat preplatenie nakladov na pravnika, nakolko sme v listoch ja aj pravnicka pisali tie iste info, len podane inak, raz bola ziadost amietnuta a raz bola okamzite spracovana a nasledne preplatena.
.
Drzte sa a prijemne porody zelam : )

ivkadracova
6. máj 2016

... neviem ale aka je premlcatelnost, to by trebalo overit.. no najlepsie sa to overi podanim staznosti a ziadanim preplatenia "ambulantneho" porodu : )

danka237
7. máj 2016

@ivkadracova Ahoj, tak potom už rozumiem, prečo mi preplatili 235€ - to je akurát tak polovica z toho, čo by si za spontánny vaginálny pôrod bez komplikácií vyúčtovala slovenská pôrodnica. Hospitalizovaná som nebola, žiadne ďalšie náklady teda akože neboli.

A tie vyšetrenia pred pôrodom Ti preplatili? V akej výške?

vanniekerk
7. máj 2016

@ivkadracova Jej, super info. Vdaka, ze si to sem dala. Ja som tiez vo VsZP a budem toto coskoro riesit. Vyzbrojena takymito informaciami, ako to u nas skutocne funguje, ako sa nedodrziavaju zakony zo strany institucii a ake su moje prava mi bude velmi napomocne.

steigrula
12. máj 2016

Ahojte zienky, vela z vas sa chystalo na prehliadku nemocnice v Hainburgu (ja som to bohuzial nestihla ) ..Preto by som chcela vediet vase reakcie co sa vam pacilo a naopak co sa vam nepacilo 🙂 Dakujem

kattyy3
12. máj 2016

@steigrula tiez mi to zial nevislo takze uz snat to zvladneme 3.6 a potom urcite napisem postrehy, no suseda co mi tam v january rodila vravela ze nemam vahat bola nadmieru spokojna aj jej manzel ze inam by uz nesla. Personal,pristup,vybavenie ze super vraj neporovnatelne s SK

smrndo23
13. máj 2016

@steigrula
@kattyy3
Ahojte baby, ani ja som nebola. Maly mi to akosi nedovolil ☹ .bolo by fajn keby mame nejake info kto tam bol..chvaly pocuvam aj ja..ale dufam,ze sa mi tam
podari ist 🙂

katusik666
13. máj 2016

Ahojte vedel by mi niekto poradiť .Chcela by som rodiť v Hainburgu ale neviem čo všetko na to potrebujem vybaviť a aké vyšetrenia robia.Hlavne má zaujíma či robia organskrining v 20 týždni.Ďakujem

steigrula
17. máj 2016

@smrndo23 @kattyy3 tak sa tam vidime 3.6. 🙂 a zistime si vsetko aj ked ja uz som asi pevne rozhodnuta aj ked sa ma pokusaju prehovorit na ine nemocnice.. a asi budem prva na rade s porodom tak vam dam vediet ako to prebiehalo :D inak mate uz aj vy take zmiesane pocity z toho vsetkeho ? Ja sa strasne tesiiim a popritom som uplne vydesena :D
@katusik666 ahoj robia ja som na tom ultrazvuku bola 🙂 aj na glukozovom teste som tam bola keby si nieco konkretne chcela tak skus napisat MOZNO budem vediet pomoct 🙂

smrndo23
17. máj 2016

@steigrula ja som tiez pevne rozhodnuta, ale vzdy ked premyslam tak pridem na nejake ALE...
Ja zacinam s pranim veciciek uz a tiez mam take zmiesane pocity...ja si to vybijem na muzovi :D dufam, ze sa mi podari tam ist tiez toho 3.6. len zavisi ako bude muz robit...ci ides sama?
Budem drzat palce a cakat na priebeh a pocity z porodu 🙂

kattyy3
17. máj 2016

@steigrula juj to je super ze si rozhodnuta, podla mna ti pomoze este ta navsteva nemocnice. Ja som sa zatial nerozhodla no uz som priklonena viac na tuto stranu Hainburgu a mam taky pocit ze ta prehliadka ma v tom len a len uisti a presvedci no uvidime i ked viem ze nic nieje dokonale a perfektne. Ides na tu prehliadku sama ci s manzelom? Plati to 11.30 vsak? Inak presne ako hovoris ja mam dnes 101 dni do porodu a mozem ti povedat ze akosi sa to vo mne zacalo miesat a stupnovat. Strasne sa tesim na nase dietatko,no casto ma zacinaju prepadat aj pocity strachu a zodpovednosti ci tozvladnem. No myslimze to je uplne normalne asi topreziva skoro kazda z nas a verim ze to vsetky zvladneme. Juj sa tesim ze sa tam stretneme toho 3.6.2016

katlinkamt
18. máj 2016

Ahojte, ja sa tiez chystam ist toho 3.6 na tu obhliadku 🙂 Tiez nie som na 100% rozhodnuta, ci Rakusko, zvazujem aj Kocha, jedineho, co sa obavam v tom Hainburgu, ze keby cosi sa stalo, ze nas prevezu do Viedne.
Este som sa chcela spytat vas, co mate ecard, ja mam ecard aj slovensky europsky preukaz, v poistovni na SR mi povedali, ze dieta bude mat tiez ecard, lebo to sa dava podla matky, ze jedine si ho potom mozem dopisat na formular E106, mam z toho dost strach toto riesit, som myslela, ze ked dieta bude slovenskej narodnosti, dostane aj preukaz poistenca

monika155
18. máj 2016

Dostane aj slovenksku karticku poistenca resp eu.a e card dostsne az ked poziadas rak poistovnu.staci telefonatom.

monika155
18. máj 2016

@katlinkamt dala son ti odpoved bez mena;)

kattyy3
18. máj 2016

@katlinkamt jej to je super ze sa aj ty chystas toho 3.6 na prehliadku aspon sa tam postretavame sa tesim a uz som velmi zvedava ako to tam vyzera. Ano horsie je to ak sa nieco stane a musia ta previezt do Viedne vsak tiez ma toto strasi a preto to nechavam zatial otvorene no pokial sa nic nebude komplikovat a vsetko pojde hladko budem verit ze to dobre dopadne. A jasne ze drobcek dostane karticku slovenskeho poistenia a po poziadani aj ecard

katlinkamt
18. máj 2016

@monika155 dakujem za odpoved Monika 🙂 Najprv budemteda ziadat o ecard a potom na zaklade ecard mi vydaju eu na svk, len kym to vybavim, dufam, ze detska osetri maleho aj na moj preukaz, tak somcitala, ze niektore dr to akceptuju

katlinkamt
18. máj 2016

@kattyy3 verim, ze vsetko dobre dopadne a toho 3.6 budeme vsetky nadsene a uz nebude pochybnosti 🙂 ja rodim az zaciatkom septembra, tak ja pojdem posledna 🙂

vanniekerk
18. máj 2016

@kattyy3
@smrndo23
@steigrula Ahojte. Ja som rodila v Hainburgu pred vyse tyzdnom, takze to mam dost cerstve. Kludne sa pytajte. Bola som spokojna a urcite mi to stalo za tu extra namahu, extra papierovacky aj peniaze. Ved nase dietatko sa rodi iba raz a chceme pren aj pre nas, mamicky, co najmenej stresujuci porod a zaroven adekvatnu zdravotnu starostlivost v pripade potreby. Odpoucam takisto hypnoporod, ktory som praktizovala pri obidvoch mojich porodoch - dychanie aj relaxacie.

sunshine1
18. máj 2016

@katusik666 povedali mi, ze organscreening nerobia, ale robia wachstumsschall, co je vlastne ultrazvuk co sa robi v poslednom trimestri, kym organscreening v 2. Aspon mne to tak vysvetlila hebamme, preto som bola na organscreeningu v Neusiedl am See a zaplatila si to extra.

@steigrula @smrndo23 @kattyy3 co sa tyka tej prehliadky, urcite sa tam chodte pozriet ak sa podari. Co sa tyka mojich postrehov, ja som bola velmi prijemne prekvapena. Prehliadku som absolvovala v nemcine, bol tam aj primar aj hebamme, velmi sympaticki tim, myslim ze som to tu uz niekde pisala... boli sme pozriet aj izby aj rodiacu salu. Na izbe sa mi pacilo ze bola pre 2 matky aj s vlastnym zachodom, kupelna na chodbe. Povedali ze je mozne mat aj s kupelnou, ale ta je drahsia. a v pripade ak nebude vela rodiciek tak aj rodinnu izbu je mozne mat, kde bude aj partner. Pred dvoma tyzdnami som bola este extra na stretku s hebamme, chcela som sa poradit ohladom par veci tak som si objednala termin. 🙂 Vychytala som slovenku (Janka), bola som tam asi hodinu. Opat mi ukazala tu oddychovu miestnost. Okrem toho sa zastavili dalsie 2 hebammen, s ktorymi som si tiez velmi dobre pokecala, boli mile a ochotne. Jedna bude babickou tak sa nechala uniest v hladkala mi brucho tak podvedome ako u dcery 🙂 co mi prislo v tom momente celkom ukludnujuce a nie nejake doterne a nevhodne. Jana mi v pohode vsetko vysvetlila ako co chodi, kde sa rodi, ze si mozem vybrat polohu aka mne vyhovuje. Pytala som sa co ak bude prilis vela rodiciek, ci je mozne sa dostat do tej relaxacnej miestnosti s vanou, ze ano ale kazda postupne, ak je obsadena tak nevyhodia matku lebo pride druha, ale tak cca po 3 hod sa tam striedaju. Paci sa mi ze porod vyvolavaju v pripade prenasania v 10.den a nevyvolavaju ho oxytocinom. Co sa mi nepaci, je ze teda v pripade komplikacii prevazaju do Mistelbachu, alebo do Viedne, alebo do Eisenstadtu. Pytala som sa aj na to ako to prebieha. Uistili ma, ze v pripade komplikacii kedy je nutne mat toho detskeho lekara, pride sanitka komplet vybavena a rovno uz s tym lekarom, cize babo bude osetrene uz vo vozidle pri prevoze. Odpovedali mi ochotne aj co sa tyka kedy mam dojst na prve prehliadky, dali kontakt kde sa mozem objednat na prehliadku po 36tt (tusim... teraz neviem ci 36 alebo 35). Bola som velmi velmi prekvapena ochotou a sposobom ako mi bolo vsetko vysvetlene do bodky podla toho co ma zaujimala a bez pocitu viny, ze ich oberam o cas a ze by sa im nechcelo... Ja som teda 100% rozhodnuta po tomto stretku ze tam pojdem a tesim sa. Resp. bojim sa menej :P kedze som nikdy nerodila a netusim co ma bude cakat :D

@katlinkamt ja mam tiez termin zaciatkom septembra tak mozno sa vidime 🙂

drzim palce dievcata nech vsetko dobre dopadne a aby sme mali porod rychly a jednoduchy 🙂)) to si hovorim kazdy den 🙂

sunshine1
18. máj 2016

@vanniekerk myslim ze hypnoporod su tu v hainburgu asi velmi dobre predpoklady vsak? take ze porodny plan nebolo treba vypracovavat... Aspon taka je moja predstava... Vela veci z hypnoporodu by som chcela aj ja praktizovat co sa tyka relaxacie a dychania. Bol bonding a odstrihnutie pupocnej snury az po dotepani automaticky ci si si o to musela ziadat? dakujem za info a urcite sa ozvem ak mi este nieco napadne 🙂

kattyy3
18. máj 2016

@katlinkamt tak ja by som respektive mala byt pred tebou termin mam 26.8 no uz teraz sme o par dni vacsi tak uvidime

kattyy3
18. máj 2016

@vanniekerk jeej to je super mas to este velmi cerstve, chcem sa opytat viem len dobre po anglicky a trosku mam obavy ci im budem alebo oni mne rozumiet ak nenatrafim na slovakov ci sa bat nemusim a vzdy je tam nejaky slovak? A dalsia otazocka ake papiere budem potrebovat do porodnice a ktore prelozene? A po porode si dostala rodny list v nemcine este nez si odisla z nemocnice ci ho treba niekde vyzdvihnut? Dakujem

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre