Pôrod v Hainburgu

martinka1981
17. feb 2009

Ahojte,chcem sa dozvediet niečo o porode v Hainburgu. Ak ste tam niektora rodila dajte vedieť 🙂 . Vopred vam dakujem 😉

maggie2
12. okt 2010

@zuzi118 samozrejme že je asi úplne zbytočné robiť štúdiu že či deti narodené CR majú menej alergii než ostatné, pretože výsledok takejto štúdie by nemal zmysel ani efekt, podľa mňa teda. Pretože nepôjdem rodiť cisárskym s rizikom 0.0x aby sa mi narodilo dieťa ktoré bude mať 0.000x menšiu pravdepodobnosť že dostane astmu. Ale zaujímavé sú štúdie ktoré hovoria, mám kdesi o tom knihu, že medzi sériovými vrahmi a inými zločincami nie je väčší počet tých ktorí sa narodili cisárskym rezom, čiže štatisticky to kryje priemer v spoločnosti, spôsob narodenia nevplýva na to, či sa človek stane zločincom alebo nie 😉 (nehovoríme o ťažkých pôrodoch, kedy dôjde k poškodeniu mozgu a podobne)

zuzi118
12. okt 2010

@maggie2 pod opakom som mala na mysli, dokazat, ze CR nezvysuje riziko astmi, alergii atd. To by pri stupajucom trende CS na poziadanie mohlo mat urcity zmysel, no nie?

maggie2
12. okt 2010

@zuzi118 nemalo. Pretože keby bola skutočnosť markantná, (že zvyšuje) tak by sa to zistilo hneď a bez experimentálnych štúdií. Sekcia na želanie je podľa môjho názoru základným ľudským právom rodičky vybrať si slobodnou voľbou spôsob pôrodu v krajine, ktorá má vybudovaný istý štandard zdravotného systému aspoň na priemernej úrovni. Čiže kľudne by to mohlo byť i SK. Zabránilo by sa takisto netransparentnosti, úplatkárstvu atď. Mnoho detí má astmu, srdcové vady a pod. a hlavne v zahraničí, a to preto lebo ich matky fajčia, aj počas tehotenstva fajčili. Cigarety, alkohol, drogy majú väší potencionál škodiť ako druh pôrodu.

maggie2
12. okt 2010

@zuzi118 A nadviažem ešte na tú slobodnú voľbu, tie tragédie, ktoré sa odohrali za desiatky posledných rokov na SK s úmrtím novorodencov a matiek len preto, že niekto povedal že cisársky robiť netreba, alebo ešte netreba, sú jedným veľkým mementom. Pretože jedine matka, tá má intuíciu, čo je pre ňu v danej chvíli najlepšie. Nehovoriac o tom, že mnoho sekcii na SK je urobených na želanie za úplatok (verejné tajomstvo) štatisticky sa limit naplní, a ženy ktoré by to skutočne potrebovali, nechajú trápiť, aby nemocnica nevykazovala vyššie percentov cisarákov než je priemer.

maggie2
12. okt 2010

@zuzi118 a ešte jedna vec, iste je mnoho cisárskych rezov robených ženám, ktorých deti už možno majú okrem mnohého iného i napr. predispozíciu v budúcnosti dostať astmu alebo iné choroby či alergie a to preto, lebo práve väčšina cisárskych sa indikuje pre zdravotné problémy, či iné nepriaznivé faktory či riziká vylučujúce prirodzený pôrod. Prečo by sme mali skúmať prostriedok (sekciu) a nie príčiny ktoré viedli k sekcii. Preto, čisto teoreticky, ak je sekcia na želanie a nie je indikovaná, na základe čoho mám sa zaoberať predpokladom že práve cisársky rez bude príčinou astmy u dieťaťa v dospelosti?

maggie2
12. okt 2010

@kvetinka211 to kde je že 33 percent a 57 percent? To si si pomýlila trocha, trocha dosť, nie? 😉

maggie2
12. okt 2010

@kvetinka211 Ukázalo sa takisto, že k alergii sú náchylné len určité vrstvy obyvateľov. Napríklad, lúdia pracujúci v profesiách, kde sa vyžaduje stredné a vyššie vzdelanie, trpia alergiami asi dvadsaťkrát častejšie než manuálne pracujúci. Takže to by znamenalo, že deti narodené cisárskym rezom dosiahnu vyššie vzdelanie a lepšie zamestnanie? Určite nie.
Spoločenský výber alergie ukazuje, že táto choroba určite patrí k tzv. psychosomatickým ochoreniam. Ale takisto dosť často predpoklad výskytu alergických ochorení je podmienený i dedičnými faktormi.

Tie percentá ktoré si uviedla sú divné, pretože ak čisto teoreticky zoberieme napríklad USA, ktoré má cca 300 000 000 obyvateľov a priemerne je 25 percent pôrodov robených CR, tak potom tu máme 225 miliónov prirodzene narodených a 75 miliónov narodených CR. Výskyt sennej nádchy uvádzajú rôzne zdroje v rôznych číslach ale väčšinou to je cca u 30 milíónov obyvateľov USA čiže cca 10 percent. Zvýšenie rizika sennej nádchy ktoré tvrdíš že je až o 57 percent vyššie, by bolo tak markantné u 75 miliónovej skupiny oproti skupine 225 miliónov, že by nebolo treba skutočne žiadnych vedeckých štúdií, ale bolo by to jasné ako facka. Lenže to vôbec tak nie je.

dasa2804
13. okt 2010

@maggie2 @kvetinka211 @zuzi118 pekne ste sa tu rozpisali. Jasne, priroda je silna, ale na zaklade tychto studii, ktore sa robili nemozeme jednoznacne povedat, ze riziko vzniku asthmy alebo inej alergickej reakcie je vyssie u deti po CR. Nikde sa to riziko neadjustovalo napriklad na rodinnu anamnezu alergie u rodicov, ktora je silnym prediktorom astmy. Okrem toho, planovanych CR nebolo este tolko, aby poskytli vierohodne data.
Podla sledovanej diskusnej relacie s pediatrom podotknem, ze ak je CR naplanovany v nespravny cas, tak moze viest k zhorseniu adaptability dietata na vonkajsie podnety, co je celkom logicke, kedze sa dieta samo nerozhoduje kedy na svet pride a nepodstupuje strastiplnu cestu pohlavnymi organmi. Ale nema to vela s alergiou.
Staci si zobrat napr. USA a ine zapadne staty, kde frekvencia robenia CR stupa, dokonca az na vyse 30% pre Taliansko a Spanielsko. Tu si kladme jednoduchu otazku, preco tomu tak je? Ak by riziko CR prevysovalo riziko vs benefit, bol by trend k jeho indikacii stupajuci? Ved aj u nas je takmer 15% porodov robenych CR (neviem kolko z toho je planovanych CR).
A este, nemate niekde udaje o vyskumoch realizovanych na vplyv CR a neskorsieho rizika inkontinencie moca a stolice? Pokial viem, to riziko je velmi vysoke najma u zien ktore rodili viac ako jedno dieta a je viac ako 50%.

zuzi118
13. okt 2010

@dasa2804 zial u nas je CR 25% (udaje z roku 2008), tych 15% to bolo tak pred 10 rokmi. Za 10 rokov narast o 10 percent nie je velmi povzbudivy trend.
Zdroj:http://data.nczisk.sk/publikacie/zs0914.pdf

Studiu o rizikach inkontinecie nemam, primarne sa zaujimam prirodzenym porodom, takze o CR sa zaujimam len okrajovo, ale ak by si velmi chcela mozem pohladat v databazach.

maggie2
13. okt 2010

@zuzi118 @dasa2804 neviem, prečo sa stále hovorí v súvislosti s CR, že "žiaľ". Zamýšľal sa niekto nad tým, že vlastne existencia indivídua narodeného indikovaným CR je vlastne v svojej podstate neprirodzená? To dieťa by sa inak možno živé nikdy prirodzeným spôsobom nenarodilo. A preto, u takejto ženy, ktorá sama prišla na svet CR a bude v budúcnosti rodiť, ako môže niekto tvrdiť, že primárne je pre ňu, najlepší prirodzený pôrod ?! Nikto doteraz sa s tým nezaoberal, či deti, ľudia, zachránení vďaka medicínskym zákrokom, operáciám, nenesú si v organizme predpoklady na to, že prirodzené spôsoby ako prísť na svet ich potomkov je sťažený, alebo znemožnený? Pokiaľ neexistovala (a to z hľadiska dejín ľudstva je veľmi krátka doba) možnosť zachrániť dieťa alebo matku cisárskym rezom, príroda tvrdo, ale naozaj tvrdo selektovala a úmrtia žien aj detí boli na dennom poriadku. Keby ja sama som žila pred 200 rokmi, tak s najväčšou pravdepodobnosťou neprežijem pôrod ani ja, ani moje dieťa. Logicky, príroda by zamedzila existenciu takých indivíduí, ktoré majú dispozíciu nebyť schopné porodiť prirodzeným pôrodom. A to sa týka nielen žien ale i mužov. Stačí dispozícia byť príliš veľkým plodom, s veľkou hlavou, úzkou panvou, a podobne, či úplne nám neznámym faktorom, ktoré znemožňujú prirodzený pôrod. To je už čisto filozofická a teoretická rovina, pretože s týmto sa fakt nikto nezaoberá, pokiaľ viem, ani to neskúma. Ale faktom je i to, že ľudská populácia sa mení, vplyvom životného prostredia aj podmienok aké ona sama vytvára, ľudia sú stále väčší, vyšší, ženy rodia v neskoršom veku, než ako to zariadila príroda, preto mne sa idealistické reči o tom aký je prirodzený pôrod najideálnejší javia prinajmenšom ako zbožná póza, pretože je to pravda, ale čisto len teoreticky a nie prakticky. Prakticky treba vychádzať vždy z individuálnej, konkrétnej situácie.

dasa2804
13. okt 2010

@zuzi118 to aj ja mozem pohladat. Neviem odkial mas data 25%, ale ja mam monografiu z roku 2006, kde je percento CR u nas 15%. Bude to asi tym, ze statistiky su rozne. Ty si gynekologicka, ze sa zaoberas spontannymi porodmi?

yanus
13. okt 2010

Baby, uzasna diskusia toz veru pravda...a len tak nahodou, existuje statistika "tapetovych&lepidlovych" deti minuleho rezimu??? 😀 😀 😀 Porovnaval niekedy niekto deti vychodneho a zapadneho bloku? Vplyv zivotneho prostredia? plus vsetky ine zalezitosti? Vplyv nekrozit v ovzdusi? Myslim ze tato diskusia sa vobec neviaze na CR, kedze ten moze mat relativny vplyv ako jeden z mnohych faktorov.

dasa2804
13. okt 2010

@maggie2 prirodzeny vyber sa vytraca. Si rober napriklad aj to, ze 4 miliony deti sa narodili umelym oplodnenim, cize ak by sme to nechali na prirode, tieto deti by sa nikdy nenarodili. Ale ako pises, tu vyvstava vela otazok, ktore nie su a ani v blizkej buducnosti nebudu zodpovedane.
Ja sa pre cisarsky rez rozhodnut nemusim, ale na zaklade vsetkych pre a proti ho pravdepodobne podstupim, aj ked viem, ze pre mna je to vacsie riziko ako pre dieta. Na druhej strane je pre mna moje panvove dno tiez dolezite pre dalsie plnohodnotne fungovanie.

maggie2
13. okt 2010

@yanus život je plný paradoxov, tak napríklad v Západnom Nemecku bolo v roku 1968 nie viac ako 3000 interrupcí ročne. Po tom ako bola v Nemecku pripustené Anti-baby-pille (HAK) počet interrupcii ročne už iba stúpal, počet vykonaných 13.000 interrupcii v roku 1973, po tom v roku 1977 ako sa zaviedla výučba sexuálnej výchovy do škôl už bolo interrupcii vyše 50.000 atď. Feministické organizácie a klíma oslobodzovania sa od "konvencii" v 70 rokoch tiež mali vplyv na popularitu a bagatelizovanie potratov. V súčasnosti je to už niekoľkonásobne vyššie číslo. V DDR tradične patrila interrupcia do formy plánovania rodičovstva, morálka nebola podstatná, takže tam bolo interrupcii vždy mnoho i v rokoch 1950-1976, v oveľa vyšších číslach než v Západnom Nemecku, potom sa v neskorších rokoch čísla ustálili približne na rovnakej hladine.

yanus
13. okt 2010

@maggie2
@dasa2804
Maggie2 , ten predosly text asi patril Dasi...

maggie2
13. okt 2010

@yanus nie, len som porovnávala východný, západný blok v počte tentoraz interrupcii

maggie2
13. okt 2010

@dasa2804 problém odborníkov v medicíne je ten, že mnohí berú medicínu ako exaktnú vedu, hoci ňou nie je.

yanus
13. okt 2010

@maggie2 Ach tak...Ej veru, budme radi, ze sa mozeme slobodne rozhodnut pri takej zakladnej veci ako je porod. Ja si len myslim, ze nik nema pravo porovnavat, zavrhovat a posudzovat, pokial si sam na vlastnej kozi nevyskusal aspon oboje, aj ked aj tento subjektivny pohlad je zavadzajuci. Ked niekto je za spontanne tak nech je. Napriklad porodnik co rodil mna, po danom zazitku prestal profesne posobit, kedze zle naindikoval porod a neukociroval priebeh a s hrozou vycuval, ked nevedel co ma robit a PA to vtedy cele zachranila tym, ze zobrala plachtu a stahovala aj so sestrickou mojej mame brucho takou silou ze ma dostali von, ako dieta so zvacsenou hlavickou tvarou napred. Nech mu je zem lahka, ale myslim si ze moja matka na to nikdy nezabudne, esteze ja si to nepamatam 🙂.

maggie2
13. okt 2010

@yanus pekne si to napísala. Stúpajúci trend v Západných krajinách, kde sú práva pacientov a vymožiteľnosť práva na omnoho vyššej úrovni je isto i jedným z faktorov snaha vyhnúť sa riziku žalôb za pochybenie. Ako som napísala, je valná väčšina pochybení v prípadoch kedy cisársky rez robený nebol, alebo nebol robený včas, než prípadov pochybení, ktoré sa stali v súvislosti s robením CR. Gynekológovia na svete musia mať uzatvorené vysoké poistky za zodpovednosť za škodu, a isto sú i motivovaní, čo najsvedomitejšie sa rozhodovať pri indikáciách. Jednoducho MENEJ riskujú. A za to ich máme kritizovať? Ja si myslím, že práve naopak!

Ešte pred rokmi som pozerala v nejakej diskusii v STV ako si nejaký pán gynekológ otvorene pochvaľoval, že našťastie na SK to tak nefunguje a dúfa, že ešte dlho nebude fungovať - ani si neuvedomil čo vlastne povedal, a čo pochvaľoval. Svoje postavenie neobmedzenej moci a bezmocnosť a bezprávie pacientky odkázanej na milosť-nemilosť.

yanus
13. okt 2010

@all
Baby, teraz odbocim od temy, trosku amaterska otazka. Myslite ze dieta sa moze este 36tt pretacat, dnes idem do poradne, tak si to overim, ale mam ja pocit ze sa otocila priecne.

maggie2
13. okt 2010

@yanus dobre, naopak, vrátime sa k téme, to my sme odbočili 😉 samozrejme že i v posledných týždňoch sa dieťa môže otočiť 😉 treba linky?

yanus
13. okt 2010

@maggie2 jejdanenky, no parada, netreba ziadne...a zevraj sa v poslednom mesiaci deti menej hybu, ja mam pocit ze teraz ma disciplinu okopavania mojich vnutornych organov (pricom kazdy organ je za iny pocet bodov 🙂)

maggie2
13. okt 2010

@yanus sorry som dala 2x rovnaké, potom sa dá nájsť i návod k cvičeniam pod lek. dozorom, ako dieťa otočiť 🙂

yanus
13. okt 2010

@maggie2 Ejha, no uvidim dnes, ze co bude...mne PA na kurze vravela ze existuje poloha na chrbte..ja uz na chrbte nelezim vobec (syndrom dutej zily), minule som tak polo-odpadla. Ty si to niekedy skusala? Alebo poznas niekoho?

maggie2
13. okt 2010

@yanus nie, neskúšala, práve v tom odkaze sa dá kliknúť aj návod na to, ktorý to popisuje. Musí byť vraj pod lekárskym dozorom.

martinka1981
autor
13. okt 2010

Ale sa tu popisalo toho 😉
Baby hlasim že som všetko dnes požehlila 😀 a mam dosť na cely den...

@yanus teda že by mala zaujala inu polohu 😕 možno sa ti to len zda,maju teraz malo miesta v bruchu tak všetko citiť tak intenzivne. Moja ked sa mrvi tak ma to normalne boli 😖 ....inak ja mam posličkov od včera každu chvilu 😒 som zvedava čo dnes povie Lokša 😨

yanus
13. okt 2010

@martinka1981 Nuz mozno mam paranoju, ja nepopieram :D, ved som uz v konecnej linii, mozem si dovolit 😎
Gratulujem k zehleniu, neboj iba na chvilku sa budes pozerat na to krasne vonave pradlo 🙂
Idem dnes k Loksovi o pol tretej tak podam hlasenie, zajtra na diabetologiu, uz sa mi prevelice nechce nikam takto chodit. Aki su poslickovia? Jemnejsie alebo prudke bolesti?

martinka1981
autor
13. okt 2010

@yanus zas som to nemyslela v zlom 😉 všetko je možne...
posličkovia su zatial jemny 😀 ked budu bolesti prudšie už pojde asi do tuheho 😝 ,ja mam furt pocit že to neroznam ale už som to raz zažila tak hadam hej 😀 . Ja mam poradnu až na 17:30
o tom pradle ani nehovor,už som prala dnes dalšie,a zas tam mam kopec,aj Miškine sa nazbiera,aj naše. A ešte ked pride aj mužov syn tak ten sa prezlieka tušim jak modelka na modnej prehliadke 😀 😝 ale čo už,ked je tu dosť mi s malou pomože a mala ho zbožnuje a aj on ju 😉
Včera som sa pred svokrou sťažovala kolko mam žehlenia a ospoved bola: ved nežehli všetko a hlavne teraz 😀 😀to by sme ako vyzerali pekne pokrčení 😎

yanus
13. okt 2010

@martinka1981 haha 🙂 vyborna svokra, ale nema na moju, ta pride sadne si a necha sa obsluhovat a samozrejme, vsade bola 3X a vsetko videla minimalne 10X. Ups, ale toto je na diskusiu "nenavidim svokru". Esteze ma povolene navstevy na vianoce a mimovolne raz do roka 🙂.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre