Pôrod v Hainburgu

martinka1981
17. feb 2009

Ahojte,chcem sa dozvediet niečo o porode v Hainburgu. Ak ste tam niektora rodila dajte vedieť 🙂 . Vopred vam dakujem 😉

kvetinka211
13. okt 2010

@maggie2 odporucam nerozculovat sa a nastudovat si logisticku regresiu a interpretaciu odds ratio (OR), ktore sa spominaju studiach (udaje su z prvej spominanej). OR 1.33 znamena, ze deti rodene cisarskym rezom maju o 33% vyssiu sancu mat astmu. AK by bolo OR napr. 4, tieto deti by mali 4 nasobne vysiu sancu atd. (http://en.wikipedia.org/wiki/Odds_ratio) Ale to je uz fakt dost mimo temy Hainburg 🙂

martinka1981
autor
13. okt 2010

@yanus jaj to bolo dobre,no ta moja tiež nechodila často a to byva kusok od nas. mala ju ani nepoznala pomaly 😒 a s tou pomocou to veru neprehana. Keby ju muž nemotivoval,radšej nebudem pisať ako 😔 tak by ani nechodila "pomahať" takže asi tak..... A tie jej reči,niekedy ani radšej nereagujem. mužovi nehovori už nič lebo ten jej hned povie svoj nazor a ten sa jej samozrejme nepači,ale potom to musim ja počuvať 😝 a potom ked odide ak mu s tym pilim uši 😀

yanus
13. okt 2010

@martinka1981 Joj tak to verim, ale asi sam vie o com to je, tiez ju nechce pocuvat ;). Ten moj mi vzdy otvoril flasku cerveneho vina a prislubil ze ma vezme dakam na vylet, ked vydrzim jednu navstevu a budem privetiva a nebudem jej nic sarkasticke a ironicke odpovedat...No ale teraz je to horsie, pit nemozem, vylet je obmedzena zalezitost 😀

maggie2
13. okt 2010

@kvetinka211 veď ja tomu rozumiem. Ak povieš že 33 percent je vyššie riziko, tak by to znamenalo, že na 10 ľudí so sennou nádchou narodených prirodzeným spôsobom pripadá cca 13 so sennou nádchou narodených CR. Ale to by potom znamenalo, že deti narodené CR, budú mať vyššie vzdelanie a lepšie zamestnania (predpoklad vyššieho IQ) , pretože výskyt sennej nádchy je 20 násobne vyšší u tejto kategórie obyvateľstva

maggie2
13. okt 2010

@kvetinka211 opravujem (si ma poplietla s tou astmou a percentami) pôvodne uviedla si dokonca 57 percent pri sennej nádche, čiže to je pomer ak dobre rátam 10 ku cca 16 ľuďom. To by bol jasný dôkaz potom, že ľudia narodení CR dosahujú lepšie vzdelanie a lepšie zamestnania v živote

maggie2
13. okt 2010

@kvetinka211 http://www.perinatal.at/sites/publikationen_kai... alebo http://salzburg.orf.at/stories/220322/ alebo http://www.babycenter.at/pregnancy/geburtundweh... ako si správne uviedla toto je téma pôrod v Hainburgu, teda v Rakúsku. Ako je známe, sloboda voľby je ženám v Rakúsku daná a preto ultimatívne vyjadrenia proti cisárskym rezom na želanie nie sú tu vítané, pretože je to obmedzovanie osobnej slobody. O rizikách treba hovoriť, a to individuálne a nie paušalizovať, experimentálne štúdie že deti rodené CR budú viacej v budúcnosti choré atď. nie sú jednoznačné, problematika je širšia a zložitejšia, je také ťažké pochopiť postavenie pacienta v systéme? Že je rovnocenný a rovnoprávny a nik mu nemá právo jeho rozhodnutia, ktoré ak sú v súlade so zákonmi, predpismi a normami a jeho právami vyčítať?

maggie2
13. okt 2010

A ešte jedna dúfam posledná poznámka: ak niekto chce vyvíjať aktivity v rámci propagovania prirodzených pôrodov za každú cenu, najlepšie by bolo obrátiť sa na nejaké podobné stránky napríklad v Brazílii, pretože tam, ako som sa pred chvíľou dočítala, sú v súčasnosti na súkromných klinikách, resp. sú rodičkám so súkromným poistením vykonávané pôrody CR v percentuálnom podiele nie 15 ani 20, ani 25 percent ale plných 100 percent !!! Takže v Rakúsku s našimi 24 percentami sme na tom veľmi dobre, myslím si.

martinka1981
autor
13. okt 2010

@yanus 😀 😀 to je dobreee!!! Ale aspon mame šťastie a tí naši chlapi vedia ake maju mamičky 😉

maggie2
13. okt 2010

@martinka1981 @yanus ja sa na svoju svokru nemôžem sťažovať, 4 roky sme ju nevideli 😀

kvetinka211
13. okt 2010

@maggie2 no, zaujimave veci pisu na tych linkach: "Für einen Kaiserschnitt zahlen die Krankenkassen je nach Abrechnungsmodus fast das Doppelte wie für eine herkömmliche Geburt." .. zeby aj toto bola jedna z pricin stupajuceho poctu cr? ale uz fakt nejdem stracat cas dopisovanim si, kludne sa rozhoduj podla svojho presvedcenia a dufam, ze aj ked z globalneho pohladu nemusi ist o najlepsie rozhodnutie, v tvojom individualnom pripade to bude pre teba a babatko to najlepsie.

maggie2
13. okt 2010

@kvetinka211

ad1 Samozrejme, a na SK zase sa nikomu nechce operovať, že? To by bol taký istý protiargument ako si hodila Ty.

ad2 Nie bude, milá kvetinka, ale bolo. A vďaka lekárom v Hainburgu a nie niekde inde, to by som už voňala fialky odspodu, vieš?!

martinka1981
autor
13. okt 2010

@maggie2 ako dobre 😀

yanus
13. okt 2010

@martinka1981
@maggie2
No nechajme ich radsej, este im zabehne kuracia kosticka ked ich budu cmulat a potom si budeme vycitat 🙂.

No takze, prehliadka za mnou, malinka ma o dva tyzdne popredu vyvinutu hlavicku, krcok v poriadku, na CTG idem buduci tyzden, kontrola o dva. Dr.Loksa trosku krutil hlavou nad meraniami mojej panvy od SVK doktorov, ze budeme to sledovat, ale ked jej ta hlavicka takto porastie ze uvidime. Pytal sa dokonca, ze ako som bola ja porodena ,kedze mam rovnaku fyziognomiu aj moja mama, skonstatoval ze dnes by uz taky porod dovoleny nebol (povedal "to muselo velmi boliet a velmi riskovali"). Tolko k tomu - tymto som azda uzatvorila temu CR vs. spontanny porod 🙂.

A este, zevraj mam zelezo OK, ze nemusim brat tabletky...Co snad ten SVK doktor ma ine tabulky? Hlavne ze som sa s tym Aktiferrinom trapila 5 dni.

maggie2
13. okt 2010

@yanus no vidíš, všetko v zmysle duchu ako sme písali. Tiež si myslím, že táto téma nie je na prezentovanie experimentálnych štúdii. A ešte poznamenám, že je absolútne nevedecké začať s vlastnou predstavou, že takto a takto to je správne, a na to hľadať a napasovávať "dôkazy" Naopak, najprv treba robiť pozorovania a nič z nich čo by našej predstave nevyhovovalo nezamlčovať, a potom si až utvoriť názor. Inak držím palce.

yanus
13. okt 2010

@maggie2 Dakujem, dufam ze spravime to naj rozhodnutia, ked to tak posudim, tak problem mat dalsie deti nechcem riskovat, tak ako to bolo u mojej mami a starkej, len z tychto dovodov (tazkeho porodu). No ved dufajme ze bude vsetko OK, malicka rastie ako z vody a ja tak aj priberam, zevraj ma 2.7 kg ...ona to ma v hlavicke a ja v bruchu 🙂.

maggie2
13. okt 2010

@yanus 🙂

lauraa
13. okt 2010

@kvetinka211 samozrejme ze kazdy pozera na svoju kapsu..... aj na sk by operovali keby mali za cisarsky peniazky do vrecka....

maggie2
13. okt 2010

@lauraa tak to veru nie, práve toto im na sk vyhovuje, že majú do vrecka, ale nelegálne, CR za úplatok, alebo po známosti vieš? Keby bola aj na SK možnosť voľby, už by im nič nekvaplo. Priemerný vek tých gynekológov, ktorí na SK o takýchto veciach by mohli rozhodovať pokiaľ ide o zmenu legislatívy, je pomaly 60 rokov. Ak aj niektorí pripúšťajú, že by to mohlo byť i na SK na želanie, trepú, že by si to mala platiť komplet rodička sama, nie poisťovňa. To akoby ju chcel niekto vytrestať že je "too posh tu push", naopak zas by bol priestor na úplatky za indikácie. Nemocnice v Rakúsku sú samostatné právne subjekty a lekári majú fixné platy, sú to zamestnanci, bez ohľadu na druh výkonov. Aj nemocnica si hľadí zisk, na rozdiel od tých na SK, ktoré sú ako bezodné studnice na čerpanie prostriedkov a ani sa nevie kde sa tie peniaze podejú

lauraa
13. okt 2010

@maggie2 kde ty zijes...kazdy sukromny lekar za vykonane zakroky aj v nemocnici skasne do vlastneho vrecka..... rovnako ako loksa navhrne cisarsky , ked ma sluzbu ale pride lebo to ma extra zaplatene.... cakat na spontanny porod a prist si odrodit niekedy v noci za par euracov .... cisarsky planovany je o niecom inom....ano lekary na sk beru do vacku.... ale preco? lebo mozno nemaju za vykonny zaplatene tak ako v rakusku...ja by som tiez kazdej na sk navhla cisarsky keby som mala par stoviek do vacku......

yanus
13. okt 2010

@maggie2 Si vedela, ze na SVK uz nekontroluju protilatky proti rubeole? Dr. Loksa mi to bude dodatocne testovat, aj ked som mu hovorila, ze ako mala som tu chorobu prekonala. Velmi zaujimave veci veru.

lauraa
13. okt 2010

@maggie2 a este nieco ...precitaj si co si napisala.... aj keby hned lekari neboli plateny ( co su sukr. lekari v rakusku) od vykonu sama si napisala ze musia hladiet na obrat nemocnice.... tak si spocitaj sama, kolko zarobia na klasickom porode a kolko za 15 min. operaciu......navyse po cisarskom mala by si zostat v nemocnici 5 dni....ako tu uz bolo napisane den v nemocnici stoji cca700 eur.... ved preco nezarobit ked sa da... nie???????????????????

maggie2
13. okt 2010

@lauraa aspoň si sa prejavila, že Ty za peniaze by si každej radila cisársky, no keď druhých súdiš podĺa seba, tak potom to aj tak vyzerá, v Rakúsku ku prirodzeným pôrodom ani nemusí prísť lekár, stačí Hebamme, a pôrody na rozdiel od SK sú v Rakúsku na 100 percent preplácané poisťovňami, a mm poctivo odvádza poistné a nie malé, tomu ver. Ja som v Hainburgu neplatila za pôrod ani korunu, ani za hospitalizáciu dennú sadzbu. CR mi robil Dr. Lokša a nedám naňho dopustiť, nepýtal odo mňa ani korunu, na rozdiel od mnohých jeho profesných kolegov na SK, ktorí sa nehanbia pýtať si do vačku. A tie príplatky v SK nemocniciach pomaly za to, že je tam kúpeľna a hajzľový papier, svinstvo. Keď chceš provokovať , stiahni sa do svojej nemocnice na SK a tam otravuj vzduch, keď brojíš proti rakúskemu zdravotníctvu

maggie2
13. okt 2010

@yanus myslela som že je to štandard všade, ja som vtedy hneď hovorila, že som rubeolu ako decko prekonala, aj tak mi tie testy robili.

yanus
13. okt 2010

@maggie2 nie nie, zevraj na SVK uz testy nerobia, zevraj prekonana choroba...pytala som sa na SVK, tam mi povedali ze sa tym nemam zaoberat...

lauraa
13. okt 2010

@maggie2 ved prave ano poistovna za teba zaplati ale loksovi do vrecka.... o com stale tocis... ved sama nevies co pises...navyse zijem v rakusku uz par rokov a mam porod za sebou a este perlicka robim v zdravotnictve v raksuku a nie som opatrovatelka .....

maggie2
13. okt 2010

@yanus vieš čo, ja som sa často stretávala s tým, že ľudia okolo mňa sa nedobre vyjadrovali, že ja som "pohrdla" SK zdravotníctvom a idem do "dedinskej" nemocnice rodiť a "dedinským" lekárom chodím, a že niet nad Bratislavu a odborníkov tam. Vieš čo, po mojich skúsenostiach môžem povedať, že z tých ľudí sršali buď predsudky, hlúposť alebo maskovaná závisť. A takých chytrákov čo si myslia aké to majú lekári a sestričky v rakúskych nemocniciach ľahké, by bolo. Lenže si neuvedomujú, že za tie peniaze to je úplne iná pracovná klíma a nasadenie, než na SK. Pacient v Rakúsku je pán a neexistuje aby sa ku nemu personál v nemocnici správal oprskle a drzo, alebo si robil srandičky ako je úplne bežné na SK . A žiadne že pracovná doba a lekára nikde. No čo už.

maggie2
13. okt 2010

@lauraa áno? A vieš že aj ja? A čo si myslíš, koľko by poisťovňa platila za to, keby moje dieťa sa narodilo prirodzeným spôsobom, ale by ho museli týždne kriesiť a mňa dávať dokopy? Vôbec nevieš, o čo išlo a budeš mňa tu poučovať.

lauraa
13. okt 2010

@maggie2 ty citas to co som vobec nenapisla...ja som sa len chcela vyjadrit k tomu preco Loksa tak rad navrhuje cisarske aj bez nejakej zdr. indikacie... vobec som sa nevyjadrila k tvojmu porodu alebo niecomu co sa tyka priamo teba...najlepsia obrana je vzdy utok ........myslim ze doobeda si mala s kvetinkou rovnaku temu, tak som sa len chcela pripojit k nej , lebo som rovnakeho nazoru.... nic ine.... a ze to ty beries osobne ...

maggie2
13. okt 2010

@lauraa nie Ty priamo do mňa útočíš že o čom točím... že neviem o čom píšem atď. Ja veľmi dobre viem o čom píšem a Dr. Lokša mi vôbec CR nenavrhol, navrhol mi ho môj, iný lekár a nechali mňa nakoniec rozhodnúť. To že mal Dr.Lokša práve vtedy službu bola náhoda, ja k Dr.Lokšovi nechodím.

sirinka
13. okt 2010

😀 mate dobru debatu...aj ja som zamestnana v rak. zdravotnictve a to co maggie pises...o tom nasadeni sestriciek a tak...to som tam moc nevidela...podla mna je to uplne rovnake ako na sk, lebo ani ich plat na rakuske pomery nie je az taka horibilna suma...
ja sama som sa radsej rozhodla rodit na sk, ale priznavam, velmi som hainburg zvazovala, ale prevazilo to, ze som chcela rodit u mojho gynekologa.

co sa tyka vys. protilatok na rubeolu...v com vam to pomoze? robia vam to na kazdej poradni? lebo nevidim ziadny prospech v tom, ze mi potvrdia iba to, ze som to kedysi prekonala... 😅 alebo ze este nie...navyse rubeolu ak prekonavate, asi tazko prehliadnete...takze zase mi pridu tie testy zbytocne...

mojej sestre teraz budu brat na kazdej poradni krv na toxo, lebo v byte chova macku...to je vraj standart vo franc. tiez v tom nevidim zmysel, lebo keby aj hned zistili, ze prave toxo prekonava...co urobia??? poslu ju na potrat?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre