Pôrod v Hainburgu

martinka1981
17. feb 2009

Ahojte,chcem sa dozvediet niečo o porode v Hainburgu. Ak ste tam niektora rodila dajte vedieť 🙂 . Vopred vam dakujem 😉

yanus
23. apr 2011

@zutomasi Pokial mas poistenie v AT tak najlepsie do Viedne, ak mas planovany CR, tak kludne Hainburg. Vsetko sa da dohodnut. Treba si pamatat ze je to len okresna klinika, nie trojhviezdickova nemocnica, aj ked ceny tam uz take maju :P, ale to uz je ina politika a zaujima samoplatcov.

zutomasi
23. apr 2011

Nad Viednou neuvazujem... V pripade spontanneho porodu som to chcela mat z BA totiz este ako tak blizko...
takze prichadzaju do uvahy iba nemocnice v BA no a ten Hainburg.
To ze je to mala nemocnica je mi jasne... je to sucasne i mile. Na Antolskej nas rodilo v den mojho porodu 16! Pocula som, ze jedna zo zien musela rodit dokonca niekde pomimo - lebo porodne boxy boli obsadene... Mala nemocnica by mi praveze velmi imponovala...
Len ma ozaj odradza fakt, ze tam ten detsky lekar nie je...
Kto sa stara o babo ak ho vytiahnu namodrale, pridusene,... To ho kriesi sestricka?
Mne moj porod vyvolali - uz som prenasala... no a babo sa mi zaseklo v porodnych cestach a nie a nie ho vytlacit. Maly nam zacal odchadzat - na cisarsky rez uz bolo neskoro, takze muselo zasiahnut viacero ludi... Manzela vyhnali z porodnej saly, dve zeny mi tlacili zhora na brucho, porodnik tahal kliestami a dalsi asistovali... a potom sa to konecne podarilo. Len maly ani nezaplakal, bol modry a hned ho isli ratovat...
Skoncilo to nakoniec happy endom... Synak bol dost velky - mal cez 4 kg, co sme akosi necakali. 😉
Len moj stav sa neskor zhorsil, tak sme opat skoncili v nemocnici...

No a teraz vraj cakam opat veeelike babo 😉
Je to sice este daleko do porodu - veci sa mozu zmenit... ale Dr.Urban uz mi v takom pripade navrhoval cisarsky...

Nejako som sa rozpisala... 🙂

anw
23. apr 2011

ahojte baby....ako je to s porodom v Rakusku?ja si platim DZP na Slovensku ale od buduceho tyzdna budem poistena v Rakusku (moj muz si ma da pripoistit)...mohla by som tam potom rodit?inak trvyly pobyt mam na SVK a prechodny dlhodoby v Madarsku...mam to straaasne komplikovane...poradte...diky

katinka71
23. apr 2011

ahojte, ake mate skusenosti s porodom v rakusku iba s porodnymi asistentkam?,chcela som si zazmluvnit lekara odpoved bola nema to zaplatene od krankenkasy,ja mam normalne poistenie v rakusku bez nadstardartneho pripoistenia,uz zacinam mat panicky strach a na sk 800 km.

yanus
23. apr 2011

@zutomasi No ja si myslim, ze pediater nie je az tak nutny v tomto pripade. Pokial sa dietatu nieco stane, tak v nemocnici je plno doktorov. Ja si osobne neviem predstavit naseho Hainburgskeho pediatra pri porode :D:D:D, vie predpisovat lieciky a riesit, ale zachranovat dieta, no neviem neviem, to si myslim, ze z pohotovosti vedia lepsie. Ja osobne som mala cisarsky a nemozem povedat ani kriveho slova, bola som tam jedina, uzasna starostlivost, uzasny spinal a vyborny personal aj na intenzivke mi bolo pri tych bolestiach velmi prijemne. Cize odporucam.
Pokial ta bude Dr. Urban sledovat, tak myslim si, ze zvazi vsetky pre a proti a nebude natahovat porod prirodzeny ak to nepojde, myslim si, ze az na niektore vynimky (uz sa aj take stalo), vacsina zien boli nad mieru spokojne. Pokial ta rodi porodna asistentka, tak v ten den maju minimalne dalsi 2 lekari sluzbu, cize pokial sa nieco deje, hned asistuje. V tvojom pripade si myslim, ze by mozno aj doktor Urban bol nablizku. Drzim palce.

yanus
23. apr 2011

@anw No pokial budes pripoistena na muza, tak porod ti bude hradit poistovna rakuska. Treba sa ist do nemocnice informovat, ale myslim, ze pokial nebude dieta evidovane v rakusku a nebudes ziadat od rakuska prispevky, tak nepotrebujes mutter-kind pass, cize najlepsie bude, ak sa do 34tt ohlasis v nemocnici a oni ti povedia detaily. Cize ta prijmu bezproblemov odrodit a vyuctuju to na tvojho muza, resp na tvoje pripoistenie.

yanus
23. apr 2011

@katinka71 Ako som uz pisala vyssie, vsetky zeny co rodili v Hainburgu boli zatial s porodnymi asistentkami spokojne. Myslim si, ze v pripade komplikacii su tam vzdy min 2 lekari na sluzbe, ktori zasiahnu ak je nutne. Taktiez, pokial mas niekde blizkeho gynekologa, v najnutnejsom pripade ho tiez mozes volat. Ale porodne asistentky do zvladaju bravurne 🙂, ale pokial si vyziadas aj sluzbu konajuceho lekara, tak by ti mali vyhoviet, kazdopadne treba sa informovat.

zutomasi
23. apr 2011

Yanus a tebe kto robil ten cisarsky rez ? A ako dlho si po nom ostala v nemocnici ?
Ja by som sa cisarskemu chcela najradsej vyhnut...
Este by ma zaujimalo, ci si si mohla vybrat, ci byt pri tom reze uspana alebo pri vedomi... a po akom case si sa citila po cisarskom konecne fit ?
Napis mi prosim vsetko co ta napadne... 😉
Ako dlho sa drzi v Rakusku po cisarskom hladovka ?

zutomasi
23. apr 2011

Martinka 1981, poznala si tam tie Hebammen uz pred porodom ? Chodila si do Hainburgu aj na nejake predporodne pripravy ?

martinka1981
autor
23. apr 2011

@zutomasi poznala som ich len z videnia,chodila som tam na CTG .Ale oni su tam všetci velmi milí,však Yanus 😉

zutomasi
23. apr 2011

@martinka1981 Ja som bola v hainburgskej nemocnici zatial iba raz - na tom oralnom glukozovom teste... Ale to som bola na diagnostike...
Vyuzila si pri porode s Hebamme nieco speci ? Ako napriklad vanu na ulavenie bolesti, ci pre Slovensko nejaku netradicnu porodnu polohu ? 😉

yanus
23. apr 2011

@zutomasi

Takze zacnem postupne odpovedat na tvoje otazky:
CR mi robil priamo moj doktor (p. Loksa).
V nemocnici som bola tyzden na odporucanie, ale regulerne je to tak 4-5 dni (ak chces ist domov tak ta pustia). Ja osobne som sa tam citila velmi dobre, ze som sa nikam neponahlala ;).
Ano, vybrala som si spinal, cize som bola pri vedomi, bol to silny zazitok, vrelo odporucam, anestezu namiesali velmi dobre, moje dieta mi dali hned prilozit dokonca 2krat. So svojim lekarom som sa pocas operacie rozpravala a informoval ma, co sa deje. Ziadne bolesti hlavy, ani ine nasledky anestezy som nemala.
Dieta som mala pri sebe cely cas (otecko sa staral kym nesiel domov na noc, potom dceru zobrali sestricky), na druhy den skoro rano ma postavili a odvtedy som sa o dceru starala a chodila. Celkom fit som bola asi den pred odchodom domov, ze som bezproblemov vsetko robila a aj sa zohla bez "aukania". Na 7 den som si povysavala celu domacnost :D:D:D.

Hladovku som nedrzala ziadnu, dali mi len jedlo ktore nesposobuje plynatost, alebo nevyzaduje si namahave zapajanie travenia, cize polievka a napr. mliecna ryza.
Cely CR trval asi 30min. Potom 2 hodinky na intenzivke, do 16 hodin od operacie ma postavili na nohy. Bolesti boli tlmene infuziami zo zaciatku a potom cipkami, na vyziadanie, cize som netrpela.

Ak mas viacej otazok a zaujima ta viacej detailov, skus citat tuto diskusiu od cca 30tej strany, postupne prides k inym pohladom a skusenostiam.

@martinka1981 Ej veru, nemozem sa stazovat ;). Uz sa tesim na druhe 🙂.

yanus
23. apr 2011

@zutomasi a preco mas profil chlapa ??? 🙂

zutomasi
23. apr 2011

@yanus Dik za vsetky informacie... Hm, tak mne sa na 7 den po porode doma zacal stav dost zhorsovat. O vysavani ani pocut 😉 Desiaty den sme dokonca zavolali sanitku a este ten den ma operovali...

A preco mam profil chlapa? 🙂
No manzel zalozil profil davnejsie vlastne na seba - a ja som iba cisto leniva zakladat si nieco nove 😉

martinka1981
autor
24. apr 2011

@zutomasi ja som tam tiež bola na tom gluk.teste a ked mam porovnať s SVK tak obr.rozdiel. Voda bola fajna,velmi mi chutila 😀 . Na SVK davaju iba tu glukozu,ale celkovo aj prostredie je super.
No pri 1.porode som si vanu užila dosť,krasne mi pomahala ulaviť od bolesti. Pri 2.porode mi to až tak dobre nerobilo,čiže som to velmi nevyužila.Ale každy porod je iny takže sa to dalo čakať. Užasne je že mohol byť muž cely čas pri mne čo by mi v BA asi nikto nesplnil. Rodila som v polosede oba porody. Aj sa ma pytala Hebamme či nechcem inu polohu ale ked ti mam pravdu povedať ja som už nemala sil tam špekulovať nad polohami,chcela som to mať už za sebou. Ale vyjdu ti v ustrety,nie ako na SVK.Oni s tym problem nemaju. Ja som bola velmi spokojna a tie prachy stali za to, v oboch pripadoch 😉

maggie2
27. apr 2011

@zutomasi vrátim sa k Tvojmu príspevku z 21.apríla o 17.00. Zamyslela si sa nad tým, prečo v prvom prípade Tvoje dieťa ako píšeš "skoro odišlo" ? Nebolo to náhodou tým, že improvizovali jak vedeli, pričom podľa toho ako si sa potom rozpísala, to bola podľa mňa skôr jasná indikácia na CR a nie "skákať po bruchu" a ťahať kliešťami čo to dá??? Veď ísť rodiť prirodzeným spôsobom 4 kilové dieťa len tak mir nichts dir nichts, to si v Rakúsku nezoberie na svedomie nijaký lekár, hm?
Načo Ti je pediater, keď dieťa porodíš za optimálnejších podmienok?

Ja keby som sa mala rozhodnúť medzi Antolskou a Hainburgom, tak by som sa rozhodla pre Hainburg aj keby na Antolskej stál celý šík pediatrov okolo mňa v polkruhu.

A vieš prečo som napísala: "za optimálnejších podmienok"? Pretože "posrať" sa môže všetko kdekoľvek. Ale keďže vymožiteľnosť práva a spravodlivosť je na SK úplne v ....., logicky zodpovední nemajú až také obavy o svoje miesto, o svoju povesť a reputáciu, nehovoriac o vyvodzovaní zodpovednosti a náhrady škody, a preto sa ani tak nesnažia a ich kritické uvažovanie je nižšie a varovné signály majú nastavené nižšie. Jednoducho vedia, že aj keď niečo "poserú" nič sa im nestane, a podľa toho vyzerá i ich rozhodovanie.

Kdežto v Rakúsku máš aj v poslednom Hainburgu samostatného ombudsmana priamo v nemocnici, čo na SK je absolútna chiméra.

Vieš o tom že na SK majú nemocnice svoje kvóty na istý percentuálny počet cisárskych rezov? A keď si kadejaké babizne vybavia CR po známosti (lebo na želanie ako vieš to na SK nie je možné) nemocnici sa naplní kvóta a ženám ktoré to naozaj potrebujú to neurobia, aby lekári nevyzerali, že robia nadpočet "zbytočných" cisarákov. To Ti ale nikto oficiálne nepovie ani nepotvrdí.

viviem
28. apr 2011

ahojte, chcela by som sa opytat, co potrebujem na to aby som mohla rodit v rakusku? trvaly pobyt aj poistenie mam na slovensku, ale muz pracuje v rakusku...chce aby som tam rodila, ale nechceme platit horibilne sumy, co potrebujem na to aby som neplatila?...a to potom bude mat dieta aj rakuske obcianstvo?...keby som rodila na slovensku mohol by muz brat pridavky na dieta z rakuska? dakujem

lauraa
28. apr 2011

@viviem zatial staci aby ta manzel pripoistil k sebe ,teda nahlasil na krankenkassu a za porod neplatis nic lebo tym padom si poistena.... dieta aj ked sa narodi v AT ziskava automaticky obcianstvo matky, teda musis mu vybavit sk rodny list ako tu uz dievcata vela krat pisali, rodinne pridavky moze manzel poziadat na finanzamte , staci mu k tomu rodny list dietata a vypisany formular....

calimero1
28. apr 2011

@maggie2 Vieš o tom že na SK majú nemocnice svoje kvóty na istý percentuálny počet cisárskych rezov?

meggie neviem, ci toto este dnes plati, mam pocit, ze sa CR coraz viacej praktizuje i u nas a nemusi byt na to vazny dovod, lebo teraz jednej znamej navrhli v SK porodnic CR pretoze ma 165 cm, ze vraj nema sancu porodit normalne, pritom panvu ma ok, dieta velkostne tiez a ako indikaciu jej napisali presne, ze je nizka a ze dieta bude velke,co pravda nie je, to len akoze, aby mohli spraktizovat CR.
A nehovorim o tom, ze sa na SK sa praktizuje pomerne casto, ze porody sa vyvolavaju, i ked nie je na to dovod, prave ked ma zazmluvneny dr. sluzbu, aby nemusel kvoli zazmluvneniu chodit dvakrat a odbil si to priamo v sluzbe a dostal zaplatene 2x a prave velke percento porodov pri vyvolavackach, ze ten porod konci CR.
Chapem, ze v Hainburgu nechcu nic riskovat, a preto pri akejkolvek indikacii sa rozhdnu pre CR, kedze ani pediater nie je priamo pri cine a v pripade ohrozenia sa prevaza do Viedne. CR je pre takisto pre slovenskych i pre rakuskych lekarov cista pracicka, odpada riziko ohrozenia babatka, ze sa zlomi klucna kost, alebo sa zaseknu v porodnych cestach a okrem toho maju porod do hodiny za sebou, nemusia tam stepovat s pacientkou cely den.

calimero1
28. apr 2011

@zutomasi Porod s Hebamme je podla mna fajn, je menej stresujuci, ako ked tam je doktor. A doktor je tak ci tak v pripade nudze na blizku.
Tebe nenavrhli hned CR, ked cakas opat velke babo?
Ja si myslim, ze detsky doktor pri porode ma svoj vyznam. Vo Viedni detsky doktor pri porodoch je, tak sa divim, ze v Hainburgu nie, ale keby nastal problem, tak detsky lekar podla mna iba skonstatuje o aky problem sa jedna a narad nastupi ako tu niekto pisal ini tim doktorov.

martinka1981
autor
29. apr 2011

@calimero1 fiha že ked ma 165 cm nemože porodiť normalne?? Tak som asi prirodny ukaz 😀 lebo mam menej ako 165 cm a porodila som 2 deti normalne 😀 😀 😀 A prva mala dokonca 3650g čo nieje až tak malo 😀 😝

Ako sa vam dari inak?

calimero1
29. apr 2011

@martinka1981 no vsak to, ze niektore mensie zeny i 4-kilovych valibukov porodili v pohode, tak nechapem. Ale asi dost zalezi aj od porodnice a od jej praktik, takisto ako je to is dokrmovanim babatiek. Niekde proste hned daju flasu, inde sa snazia plne podporovat dojcenie.

Dakujem za opytanie mame sa fajn, a ako je teplo, tak je to super, chodime vela von. A vy ako? Kolkokrat do dna ti este spava Viki? Nas zaspii este hocikedy, najviac vsak pri papani. Ale take dlhsie spanky ma 2.

martinka1981
autor
29. apr 2011

@calimero1 No Vikuš toho moc už nenaspi,tak 3xdenne po hodinke,sem tam dlhšie ale niekedy aj kratšie. Ale teraz ma divne noci,mrnči je nepokojna a x krat k nej vstavam dať jej dudlik 😝 . No a ked rano konečne zaspi tak sa zobudi Miška a skončila som 😀 😝

calimero1
29. apr 2011

@martinka1981 mozno idu Vikuske zubky. Maly sa budi v noci uz len raz, takze zatial pohoda. Ale na obed by som si tak rada lahla aspon na chvilocku s nimi, ale teraz nam to uz nevychadza, zaspi jeden, druhy je hore, ked zaspi konecne druhy, prvy vstava 😀 😝

martinka1981
autor
30. apr 2011

@calimero1 zatial to na zubky nevyzera,ale dnes spala konečne normalne.Len sa zobudila o 6:30 a hrkutala si v postielke. Miška sa budi až o 7:30. A to spanie na obed je ako u vas 😀 malo kedy sa zadari že si možem pospať s nimi 😝

zutomasi
1. máj 2011

V piatok som bola v Hainburgu na obhliadke, ktoru raz za mesiac umoznuju tehotnym. Musim priznat, ze sa mi lubilo 😉
Personal som uuuuplne vyspovedala...az mi to bolo trapne, ze sa vypytujem stale iba ja... ale hned sa citim kludnejsia.

zutomasi
1. máj 2011

@maggie2
Este chcem zareagovat na tvoj prispevok...
Ja svojmu prvemu porodnikovi nemam co vytknut... Je to SKVELY lekar...
V mojom pripade sa mylil ultrazvuk - aj to sa obcas stava... vaha dietata, ktoru totiz vypocitava, je iba cisto odhadova... Pocula som raz od jednej lekarky, ze sa moze skutocna vaha babatka lisit od ultrazvukom vypocitanej aj o 400g - co je dost.
U mna pred porodom odhadli max. 3.8kg babo a nakolko mam boky statne (poriadne mi ich pred porodom premerali) rozhodli sa pre klasicky porod. Porod prebiehal zo zaciatku normalne - komplikovat sa zacal az ked bolo na cisarsky neskoro. Babo bolo uz prilis daleko v porodnych cestach a ja som tu jeho hlavicku akosi nevedela vytlacit. Tak museli zasiahnut inak. Som rada, ze sa vtedy zhrklo okolo mna tolko ludi a ze mi vedeli v sekunde dopomoct - aj ked to bolo velmi stresujuce. Som rada, ze lekar vedel pouzivat klieste - nie kazdy porodnik to totiz naozaj dobre vie...a tak hrozi riziko pre dieta...
A musim priznat, ze je dolezite mat i detskeho lekara pri porode - dieta sa moze narodit pridusene, ci s pupocnou snurou okolo krku, atd.
Nevicitam preto nikomu nic - a vobec nie to, ze ma odrodili prirodzenou cestou...
To, ze zena caka vacsie dieta, neznamena automaticky, ze by mala mat hned cisarky rez. V rodine mame babku, ktora vsetky svoje 4kg deti porodila prirodzene - jedno z deti malo dokonca 5kg... a to je pritom taka drobna zienka...

V Hainburgu vraj starostlivost o babo pri porode, ak sa mu nieco vazne deje, prebera porodnik (maju vraj na to dorobeny kurz) ... a o matku sa zatial stara chirurg (napr. ked je nutne sitie...)... Aspon to mi bolo povedane pri obhliadke...

A ty si mala vlastne aky porod?

maggie2
3. máj 2011

@zutomasi bola som nadmieru spokojná. Až na tie návštevné hodiny počas ktorých si chodili ľudia aj s deckami, ktoré nechali behať kade tade. Jedného fagana som prichytila ako sa v tej bábetkovskej miestnosti hrá s prístrojmi a stláča gombíky na tom plexiboxe čo tam dávajú bábetká so žltačkou - moje nervy. Svojho času to tam bolo ako na korze a človek nemal kľud, cudzí ľudia 20 početná família od 3 ročného decka až po 100 ročnú prababičku sa nasáčkovali spoluležiacej na izbu, posadali si mi na posteľ, vyhukovali, úplne bezohľadne. Šla som sa sťčažovať personálu a tí len krčili ramenami, že nemôžu nič im povedať, aby na nich nebola sťažnosť, že obmedzujú. Ale som im to potom i napísala do pacientskeho dotazníka o spokojnosti, že teda sa sťažujem ja - ale iba na toto. Ostatné nemôžem nič vytknúť. Ak by som mala ísť druhý raz, zacálujem samostatnú nadštandard izbu. Mám už svoj vek a takéto nervy mi napozaj už netreba.

kuratenko80
3. jún 2011

Chcela som sa spytat, ci uz niektora rodila v Rakusku a kde a kolko to stalo.. ale ako samoplatca.. poistena som na SR.

martinka1981
autor
3. jún 2011

@kuratenko80 rodili sme tam skoro všetky čo sme tu pisali onoho času,konkretne v Hainburgu. Ale viac menej mali všetky poistenie v Rakusku . Ja som rodila ako samoplatca ked to stalo ešte cca 500eur na den/24hod. Teraz od januara to zvyšili na 700 eur 😒 ked si prečitaš aj par prispevkov dozadu zistiš vela čo a ako v nemocnici funguje.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre