Pôrod v Hainburgu

martinka1981
17. feb 2009

Ahojte,chcem sa dozvediet niečo o porode v Hainburgu. Ak ste tam niektora rodila dajte vedieť 🙂 . Vopred vam dakujem 😉

katarinana
10. jan 2015

@fifla odber nam urobila pediatricka v ambulancii, avsak dohodla som sa s nou este pred porodom. vraj to neradi robia, ale ked treba... 🙂 mam velmi zlate pediatricky, ochotne. inak sa ten "set" da objednat a ked mas niekoho kto ti tu krv vezme alebo ak by si si trufala sama, tak sa da doma a posles myslim, ze do Banskej Bystrice.

dulkagabulka
11. jan 2015

@fifla ženy chodia na odber z patičky na novorodenecké oddelenie do ambulancie, alebo k svojmu pediatrovi, alebo sa vracaju do Hainburgu

fifla
11. jan 2015

@dulkagabulka dakujem... bola som totiz na prehliadke v hainburgu a bolo nam povedane ze je to v pripade ambulantneho porodu po vlastnej linii 🙂 ... tak si ju hladam ako najlepsie a najefektivnejsie

mahalo
12. jan 2015

Citala som ine ako bolo spomenute na prehliadke v nemocnici...takze info z porodnice - pri porode moze byt len jedna sprevadzajuca osoba, dotepat pupocnik z technickeho hladiska nie je mozne, aj ked hned ho vraj nestrihaju. Zaujimavostou je, ze sa v buducnosti (nie skor ako do 3r) planuje spolupraca s Kramarmi, kedy by dieta mohli v pripade nedostatku miesta v nemocnici vo Viedni, mohli priviest babo na Kramare.

Od noveho roku sa tiez zvysoval cennik. Nemali ho este kompletne k dispozicii, ale den hospitalizacie je zvysenych na 625eu. Inac pocity z porodnice su velmi dobre 🙂

martinka1981
autor
12. jan 2015

@mahalo akože s tym zdvihanim cien to prehanaju...tiež to isty čas po boom rodiček zo Slovenska zdvihli na 700e a potom to museli znižiť 😖 ved je to o 200e viac ako v roku 2009 ked som rodila prvu dceru.

mahalo
12. jan 2015

@martinka1981 no veru tak to tak byva..kazdy rok postupne o mensiu sumu az sa to vysplha 😖

chrummka
13. jan 2015

@mahalo co znamena ze " dotepanie pupocnika nie je technicky mozne" ?, myslela som si ze praveze v tejto nemocnici s tym nie je ziadny problem.

mahalo
13. jan 2015

@chrummka aj ja som myslela, preto upravujem info..technicky to nie je mozne, lebo oni musia zo zakona kvoli statistikam robit z pupocnika odber kvoli zaznamu o okysliceni pupocniku..preto sa to musi robit este kym pupocnik tepe..jedna mamicka sa pytala ci ten odber nemozu urobit priamo a neodstrihavat...odpoved bola ze technicky by sa to dalo napichnut, ale nerobia to tak..tak jedine ze by si mama mozno dopredu dohodla neviem..ale vraj sa babice snazia co najdlhsie ako je mozne tu snuru nechat tak.

danielabrts
14. jan 2015

Mate niekto aktualne info, kolko stoji v hainburgu zazmluvnenie konkretnej hebamme?
Ako tu tak citam najnovsie info, tak som na nervy, pretoze za par tyzdnov rodim a doteraz som bola stastna, ze existuje pre nas taka moznost ako prirodzeny porod v Hainburgu, predstavovala som si to ako porodny raj, kde ma nikto nebude obmedzovat v mojich rozhodnutiach a nebudem musiet s nikym bojovat o veci ako dotepanie pupocnika, neprerusovany bonding, manzela a dulu so mnou v miestnosti pocas celeho porodu, intimitu a sukromie.. Ale za posledne dva dni som sa dozvedela uplne opacne fakty, napr ze po 15min dietatko beru na vazenie a meranie, vraj kvoli zapisu do zaznamov, ze pupocnik nenechavaju dotepat, ze moze byt len jedna sprevadzajuca osoba..
V utorok mame stretnutie s hebamme v porodnici, tak som velmi zvedava co sa tam dozvieme.
Ale uz zacinam fakt uvazovat nad tym, ze porodim doma vo svojej posteli a vykaslem sa na vsetkych.. 😠

chrummka
14. jan 2015

@mahalo uz je mi to jasne, uprimne som dost sklamana z tejto informacie.

slnieckozjuhu
14. jan 2015

@danielabrts ahoj, a mozem sa spytat naco tam ides uz o 2tyzdne? To sa tak bezne robi? Ja som si myslela ze staci ist az v 36.tt ako vsade sa chodi az posledny mesiac.. Dakujeeem🙂

mahalo
14. jan 2015

@chrummka treba zistit ci je to v zaujme tej nemocnice ze si robi taketo zaznamy a statistiky, alebo je to dane zo zakona pre vsetky porodnice...tiez sa mozes informovat o pripadnom odbere bez prestrihnutia..mozno sa bude dat dohodnut neviem..

mahalo
14. jan 2015

@danielabrts to je pravda ale to vazenie a meranie nie je tak casovo ohranicene a robi sa v miestnosti kde sa babo narodilo pred zrakom rodicov...ked je to pre teba neprijatelne, treba rodit doma.

eginny
14. jan 2015

@danielabrts vo vsetkom, co si spominala, ti radi vyjdu v ustrety 🙂 mame odtial len tie najpozitivnejsie spomienky 🙂 aj dotepanie pupocnika je pre nich samozrejmost. Krasny a emotivny porod zelam

mahalo
14. jan 2015

@danielabrts a inak je moznost aby sa ta jedna sprevadzajuca osoba striedala...napr. dula s muzom.

mahalo
14. jan 2015

@eginny lenze tyzden dozadu na prehliadke hovorili nieco ine

slnieckozjuhu
14. jan 2015

@mahalo ja som bola na prehliadke v novembri a vyslovene sa na to baby pytali a primar odpovedal ze dotepanie pupocnika je mozne !! a ze babo nechaju na tebe lezat aj 2h ak si to prajes, ze tych porodov tam za den nemaju vela a preto sa neponahlaju... Prepac ,a ty si tiez tehotna?, kedy cakas babenko?

mahalo
14. jan 2015

@slnieckozjuhu tak mozno je to nove nariadenie od noveho roku neviem 😒 tiez to hovoril primar kvoli spomenutemu dovodu..bola som prekvapena, lebo som pocula opak. Mam termin vo februari tak potom urcite napisem skusenost.

chrummka
15. jan 2015

@mahalo ok, diky opytam sa ako je to presne.

mahalo
15. jan 2015

@danielabrts potom prosim ta daj vediet co ti na to povedala babica 😉 s ktorou sa stretavas?

dulkagabulka
15. jan 2015

@team Nakoľko slovenské ženy zvažujú pôrod v Hainburgu a dostávajú protichodné informácie, prosíme o vysvetlenie. Existuje nové nariadenie od pána primára pôrodnice Hainburg, že nie je možné dotepať pupočník a nie je možné dieťatko nechať koža na kožu až do samoprisatia, napríklad aj dve hodiny? Alebo iba prišlo k informačnému nedorozumeniu?

danielabrts
15. jan 2015

@slnieckozjuhu, @mahalo, @chrummka - priznavam, ze ma v poslednych dnoch chyta predporodna panika, a okrem toho sme sa nejak nedostali k info, ze ta slovenska prehliadka sa presunula na 9.1. - inak by sme tam s muzom isli. No a kedze nechcem nic zanedbat, tak sme si dohodli stretnutie s hebamme - neviem ktorou, bola som rada, ze sme sa s tou Rakusankou cez telefon nejak dohodli.. 🙂 Kedze tu sme vsetky nejake zmatene z tych noviniek, tak sa idem poinformovat osobne, nech som pokojna a mozem sa uz len tesit na prichod Klarky 🙂 Takze vsetko uvidim v utorok.
Urcite sem napisem najnovsie info.
@eginny - dakujem pekne 😉

Este jedna vec, mozno to tu uz ovladate, ja som to do dnes netusila, tak zdielam. To som sa docitala na fb od mamiciek co rodili ambulantne v hainburgu, ze si treba so sebou priniest:
"-treba mat uradne prelozeny sobasny list a rodny list otca a matky do nemciny
- potvrdenie o krvnej skupine matky otca a streptokok
- potom je este problem s pediatrickou, lebo nie kazda suhlasi s tym, ze dieta tam je narodene, lebo maju oneskorene platby od VZP...
- vydanie slovenskeho RL trva neskutocne dlho.
- Do poisťovne treba poslať sken rakúskeho listu a vydajú Vám dočasnú zdravotnú kartu a ked budete mat slovenský RL tak ten im poslať sken"

No co by sme ale pre tie nase dietatka neurobili 😉

slnieckozjuhu
15. jan 2015

@danielabrts vdaka za prehlad tych byrokratickych zalezitosti. Tak sa tesime na update po utorku;)

chrummka
15. jan 2015

@danielabrts vdaka za info, vedela som vsetko okrem tej docasnej karty, este ma napadlo ze tie uradne preklady robia len orginal sudny prekladatelia na nete je tu ich zoznam http://www.uradnypreklad.com/vsetky-jazyky/
a plati sa co som nasla ja 20 Eur/strana. a co viem mamky maju skusenosti ze cca 1 - 2 mesiace trva to vybavenie rodneho listu.....veru veru pre nasich drobcov aj na kraj sveta 😉

team
15. jan 2015

@dulkagabulka dobry den, na objasnenie aby sa dali veci do poriadku.
Bonding - samozrejme ze v Hainburgu sa plne podporuje a je mozny akokolvek dlho si mamicka praje. dietatko nikde nebude odnesene, jedine odmerane a odvazene v pritomnosti rodicov na porodnej sale co trva naozaj minutku a urcite sa to nerobi hned po porode, ale az o nejaky cas - je to samozrejme zavisle od stavu dietatka, ktore ak je v kritickom stave, co sa nastastie stava zriedka, sa postupuje inak. ak je vsetko hned po porode v poriadku je babatko okamzite polozene na mamicku.asi odhadom po 15 minutach sa babatko odvazi a odmeria kvoli dokumentacii a je opatovne na brusku mamicky. ak si niekto nepraje kupanie, nekupe sa.ostava tam , pokial si mamicka praje a samozrejme az do prisatia a aj potom.
sprevadzajuca osoba moze byt na porodnej sale len jedna, ale ak chce mat niekto viac ludi je to mozne tak, ze sa pri nej budu striedat
dotepanie pupocnika - v celom rakusku je povinnost odobrat velmi male mnozstvo pupocnikovej krvi, z vysledkov ktoreho je jasne v akom je stave oganizmus babatka.je to na dlhsie vysvetlovanie , ci je to potrebne a preco sa to robi. je to povinnost. ak pupocnik dotepe je velmi tazke odobrat arterialnu krv, nakolko sa jedna o dve vemi tenucke zilky, v ktorych po doptepani nie je ziadny prietok krvi.
ale na ukludnenie pre vsetky damy na fore, snahou vsetkych hebamme nechat pupocnik dotepat a potom tu krv nejako odobrat. vsetko je individualne a netreba sa vopred stresovat. pokial to situacia dovoluje snazime sa vam vyjst v ustrety ale vsetko je zavisle na konkretnom pripade. porod je vec jedinecna a nikdy nie rovnaka u roznych mamiciek.

danielabrts
15. jan 2015

@team, @dulkagabulka - Dakujem velmi pekne za taketo upokojujuce info 🙂

dulkagabulka
15. jan 2015

@team dakujem za odpoved

danielabrts
21. jan 2015

@dulkagabulka, @chrummka, @slnieckozjuhu, @mahalo

Caute zienky, tak som bola vcera na navsteve v Hainburgu.
Najprv len tak mimochodom - som si uvedomila ako malo staci aby mala slovenska zena dobry dojem z nemocnice - ciste a vybavene verejne toalety na takomto mieste.. hned som mala celkom fajn pocit 😉
No ale k veci: prijala nas slovenska hebamme. Dostala som info, ze:
- dotepanie pupocnika ano, az po dotepani sa robi z neho odber
- bonding - ano, ale je pravda, ze po cca 15min dietatko beru na vazenie a meranie. Pytala som sa ci je to nutne, prerusovat taku dolezitu chvilu, vraj ano, lebo tieto merania robi zdravotna sestra, a kedze sme v nemocnici, tak tam musia mat nejaky rád, a sestra ma na starosti zeny na sestonedeli a este musi udaje nahodit do systemu. Je sice pravda, ze vaha je naozaj oproti porodnemu lozku, uplny kusok, ale aj tak sa mi nepaci prerusovat taku vyznamnu rodinnu zalezitost.. 😒 ze potom pravdaze dietatko hned vratia na mamu, a ak si nezelam tak neumyvaju - co som velmi rada..
- pravdaze ziadne zasahy zvonku nie su vykonavane, ziadne podavanie medikamentov, jedine co je, ze nam daju kanylu pri prichode, pre pripad potreby
- porodny plan netreba pisat, vsetky veci, ktore su pre nas dolezite su samozrejmostou, pokial nechceme nieco vynimocne, napr nepodavat atb pri pozitivnom streptokokovi, vtedy treba podpisat reverz, ale to vsetko s nami komunikuje lekar
- je mozna len jedna sprevadzajuca osoba.. vraj pojem dula v rakusku "nepoznaju", kedze tam duly nie su treba (maju hebamme), takze mam ju nahlasit ako kamaratku a mozu sa v miestnosti striedat s manzelom
- zachovavaju sukromie rodiacej zeny, takze v pripravovni je sama s partnerom (alebo teda sprevadzajucou osobou), ale pri porode je pritomny uz aj lekar (tak mi bolo povedane, aj ked som zas od svojej duly pocula, ze lekar je tam len pre pripad a ak sa nieco vyskytne tak sa vola do saly)
- co sa tyka ambulantneho porodu: da sa, ale su tam podmienky (pre mna novinky): prepusta sa len do 18.30 hod, tzn, ze ak tam prideme a podari sa nam vsetko "vybavit" do pol7 vecer, tak nas mozu prepustit este v ten den. Ak nie, tak az na druhy den rano. Pochopila som to tak, ze sa menia smeny a treba pockat do rana aby nas mohli prepustit (vypisat papiere). Takze treba urobit dohodu s nasimi babatkami, aby prisli na svet v tom "spravnom case" 🙂 🙂
Dalsia vec tykajuca sa AP: treba si na SR vybavit potvrdenie od slovenskej porodnej asistentky, ze nam po porode doma urobi potrebnu prehliadku. Toto potvrdenie treba priniest do porodnice v den porodu. Tak toto je pre mna kamen urazu, dalsia vec, patrat po nejakej slovenskej PA a riesit potvrdenie.. 😒 Inak je to pre mna uplna novinka, doteraz som o tom nikde nepocula..
- potom ako uz vacsina viete, treba uradne prelozene rodne listy, a sobasny list (v pripade nezosobaseneho paru som, priznam sa, prepocula, ze co treba doniest namiesto sobasneho listu, ale predpokladam ze prehlasenie o otcovstve??), potvrdenie o krvnej skupine matky (otca nie), nestaci udaj z tehotenskej knizky, asi potrebuju vysledky z krvnych testov co sa robia na zaciatku tehu, kde mame napisanu aj krvnu skupinu. A vysledok zo steru streptokoka
- co sa tyka vysetreni - vstupne sa robi v ukoncenom 36tt, CTG a ultrazvuk (93,90 + 93,90 eur). Vtedy sa zalozi aj karta a nahodia sa do compu vsetky udaje z tehotenskej knizky. Potom sa pride az na porod, v pripade prenasania sa chodi v den predpokladaneho terminu porodu. Vyvolava sa po 10 dnoch prenasania

Co sa tyka platenia, pri prijme sa plati 1800e pausal, z ktoreho sa potom odratavaju jednotlive sumy. Jeden den porodu (v 3.triede) stoji 625e, v ramci tejto sumy su aj potrebne vysetrenia.
Kto by mal zaujem, mozem do mailu zaslat cely cennik, ma to tri strany a je v slovencine.

Tolko zatial, pekny den 🙂

danjelca
21. jan 2015

@danielabrts 1800 pausal??? No peknee

chrummka
21. jan 2015

@danielabrts dakujem za obsiahle info, ak ta mozem poprosit ten cennik, mail hodim do IP.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre