Pôrod v Hainburgu - reálne skúsenosti

lverffy
1. apr 2014

Ahojte hladam konkretne skusenosti s porodom v Hainburgu. Nezaujmaju ma administrativne detaily ale naozaj priebeh porodu - vsade sa diskutuje o rodnych listoch cenach a inym detailoch ale skusenosti s porodom sa daju najst velmi tazko. Pomozte mi a napiste mi vasu skusenost ak ste teda v Hainburgu rodili. Dakujem za pomoc.

mata.g
22. okt 2015

@weronika187 No vsak toto, tie hranice! A im na pasovom nestaci preklad at rodneho listu?

weronika187
22. okt 2015

@mata.g Nie, nestaci ☹ Potrebuju rodne cislo ako identifikacny udaj a ten je na sk rodnom liste (neviem ako je to na rakuskom, ale teda sk rodny list ma isto ine rodne cislo...). Potom to uz ide rychlo - dali sme si pas do 2 pracovnych dni. My sme zistovali aj na sk konzulate vo Viedni, co mame robit, zistovali sme aj na sk strane na policii a vsade nam povedali, ze pas musime mat 😒 Vsetci vedia, ze to nie je doriesene, ale nikto nevie pomoct... Dokonca nam povedali, ze ked budem rodit na sk, tak ked pojdem domov, musi mat babo pas... A ak este nebude mat vybaveny, tak sa mam s nim ubytovat v hoteli 😠 Tak tu cestu sme riskli a este potom vybavit pas a spat (kedze nas z nemocky prepustili v sobotu, inak by sme z nemocky sli rovno na pasove...)

mata.g
22. okt 2015

@weronika187 Dik za info, no ja tiez netusim ako to bude ked by som chcela chodit k pediatrovi na Svk hed od narodenia a bez pasu, vsak rodny list dovtedy nestaci? A po porode v Hn netreba ist prve dni k domacemu pediatrovi?

weronika187
23. okt 2015

@mata.g No neviem, nam vsade povedali, ze na prekrocenie hranice musii mat babo pas 😒 tiez sme argumentovali rodnym listom, ale vraj to zalezi aj od policajta - mozes mavnut rukou a pustit, ale ma pravo robit problem...
No a ja som pediatra v at ani nehladala, starsi drobec chodi do Ba, tak aj tohto sme rovno tam supli.. Ja som riesila akurat to, ze keby som rodila v Hainburgu, ake dodatocne vysetrenia na sk musi este babo absolvovat, aby to bolo totozne s vysetreniami na sk. Teda ja som planovala ostat tie 4 ci 5 dni, ci kolko tam nechavaju po porode a vtedy nejake vysetrenia babatku robia. Ale tak ako vidim, ze termin mas januar, taka snad sa tam ziadnym policajtom uz nebude chciet v tej zime stat 😀

mata.g
23. okt 2015

@weronika187 Je to za jedno, lebo raz musis prejst s tym babatkom cez hranice kedze mu musis dat spravit pas na svk.... ako inak sa to da? Neda...

weronika187
24. okt 2015

@mata.g Ved toto... Aj my sme museli a myslim, ze nas je takych viac 😉 Takze je to v podstate jedno, ci rodime na sk alebo v at, ked mame v at trvaly pobyt a pediatra na sk.. 🙂

hankaop
16. jan 2016

Mate prosim niektora skusenosti s bondingom po cisarskom reze v Hainburgu? Dakujem

kickie
16. jan 2016

@hankaop ahoj🙂 tam na to velmi dbaju a respektuju to, aj to bol jeden z dovodov, preco som chcela rodit tam. ja som mala ale planovany cisarak, ale teda este pocas toho jak ma zasivali, prilozili mi maleho v ramci moznosti no a na intenzivke som bola len hodinu, nie jak u nas, ze 24hodin a hned sme boli s malym od zaciatku, ziadna separacia..

stormie
16. jan 2016

@weronika187
@mata.g baby nechcem vam tu skakat do diskusie ale po prvom porode v zahranici a historkach co pocuvam a citam zo slovenskych nemocnic som sa uz davno rozhodla pre pripadny druhy porod v at a otazku legalneho prekrocenia hranic s novorodencom som sa uz pytala v inej teme. A co som sa pytala tak odpoved bola taka, ze hranice vpodstate prekracuju rodicky z at na sr nelegalne. Na legalne prekrocenie hranic jednoducho treba doklad totoznosti a podla spravnosti by na zaklade at rodneho listu trebalo ist na sr ambasadu vo viedni a ziadat bud o jednorazovy cestovny doklad alebo na zaklade at rodneho listu ziadat o sr rodny list (moze trvat aj mesiac kym to hlavna matrika v ba vyda) a potom ziadat o cestovny pas. Prva moznost je casovo menej narocna, zalezi na tom ako rychlo vydaju at rodny list. Druha moznost je tak minimalne na mesiac a po celu dobu by dieta malo byt v at. S prvym dietatom som toto riesila pretoze sa narodilo v uk a to nebolo take jednoduche ze sadnem do auta a idem.

mata.g
16. jan 2016

@stormie Prave v tom je ten rozdiel, ze uk nie je at, kedze prevoz do domoviny je lietadlom ak teda matka s dietatom odchadza. Neviem si predstavit, ze mamicky ktore rodia v at ambulantne, ostanu v at mesiac-dva len aby cakali na administrativu.. Ten doklad na vycestovanie beriem na vedomie ale zalezi na jednotlivej matke, ci si to pri prechode z at zabezpeci. Ide skor o realne skusenosti pri volnom pohybe medzi eu statmi. A mamicky sa vyjadrili ze to na at-sr hraniciach neriesia..

stormie
16. jan 2016

@mata.g volny pohyb ale neznamena ze cestujes bez dokladu totoznosti resp cestovneho dokladu - to mas ako medzi sr a cr - takisto potrebujes pas. Moze sa kludne stat ze v pondelok to riesit nemusia a v utorok tam bude hliadka a bude ziadat pas a hlavne teraz ked je problem s utecencami.... Jednoducho dieta ktore prechadza cez hranice statov aj vramci eu iba na rodny list tak ich prechadza nelegalne

hankaop
16. jan 2016

@kickie Tiez budem mat planovany cisarsky a chcela by som to tak. Pri prvom som bola po hodine s malou, teraz som dufala, ze by sa dalo skor...

hankaop
16. jan 2016

@stormie a ked je dieta prihlasene na pobyt aj v rakusku aj na slovensku? vlastne problem moze nastat iba na hraniciach, ci?

mata.g
16. jan 2016

@stormie Hm ale co s tym? Ked na slovensky rodny list sa caka 2 mesiace? My chodime cez hranice casto a odkedy mame prve dieta tak jeho pas nikto nekontroloval ani ked bola zhustena kontrola kvoli utecencom...

mata.g
16. jan 2016

@hankaop Ano asi len na hraniciach..

stormie
16. jan 2016

@hankaop @mata.g ano problem je s prechodom na hraniciach, resp nie je problem lebo nikto tam teraz nestoji a nekontroluje ale aj novorodenec pri prechode z at na sr alebo aj naopak alebo aj hocikam inam potrebuje cestovny doklad a tym rodny list nie je, takze vlastne prekracuje hranice nelegalne. Ako zatial nie som ani druhy krat tehotna a riesim toto 🙂 ale pri mojom stasti budeme asi prvy ktorych na tych hraniciach chytia.

mame napr rodinu v cr a koli tomu sme dali dcere spravit pas lebo jednoducho ideme do zahranicia a potrebuje ho.
kolko sa caka na at rodny list?? Mozno by bolo riesenim rychlo vybavovat jednorazove cestovne doklady, na tie staci len zahranicny rodny list, aspon teda tak to bolo ked sme sa stahovali z uk

mata.g
16. jan 2016

@stormie Na svk rodny list sa caka 2 mesiace 🙂 a nahradny cestovny doklad plati len na jednu cestu zo zahranicia domov. Skoda ze taky doklad neplati aj na dlhsiu dobu ked treba cestovat s babatkom medzi hranicami viackrat

hankaop
16. jan 2016

@stormie my sme ho dostali dako extra bleskovo,nepamatam si presne :/ skusim sa muza spytat. Pred dvoma rokmi,ked sa mala narodila,sme to dost odflakli,tym,ze mame pobyt aj v at aj na svk. Pas sme robili vlastne az v lete,ako zacali byt hliadky na prechode v Bergu,pre istotu. A teda kedze situacia je,aka je,malemu budeme robit pas cim skor. Ale to si pamatam,ze na slovrnsky RL sme cakali hadam dva mesiace,vsetko sme vybavovali s uradnym prekladom rakuskeho RL

hankaop
16. jan 2016

Muz vravi,ze pri odchode z porodnice uz sme vsetko mali,asi treti den tam prisla do nemocnice teta z uradu,aby sme mali nahlaseny pobyt pre malu a ked to bol vyzdvihnut,meldebestatigung,tak aj vsetko ostatne dostal.

stormie
16. jan 2016

@mata.g ano to viem ze sa caka tak dlho, takze jedinou moznostou je ten jednorazovy cestovny doklad - a ano len na jednu cestu ale to som sa pytala skor pre tie co na sr ziju a do at si zbehnu len porodit a viacej sa tam nemusia vracat. Preto ma zaujimalo ako rychlo sa da dostat k at rodnemu listu a potom na ambasade vybavit jednorazovy cestovny doklad je otazka 1-2 dni

mata.g
16. jan 2016

@stormie Ak budes mat po porode so sebou potrebne doklady tak pred odchodom z porodnice by uz mal byt vybaveny. To na ambasade neviem kolko trva, zrejme ako pises 1-2 dni

weronika187
16. jan 2016

@mata.g @stormie @hankaop Zienky, toto je nekonecny a zacarovany kruh... My sme to ziistovali aj na sk ambasade vo Viedni, ale povedali nam, ze docasny cestovny doklad nam vydaju, ked budeme mat sk rodny list :-/ Tak sme im vysvetlovali celu situaciu a riesenie v podstate nie je - ak teda neratam pobyt dietata v at, kym nema sk rodny list... Vsetci vedia o tom, ze nie je dorieseny tento problem, ale nikto to neriesi ☹ No my sme to mali opacne, byvame v at a rodit som chcela na sk a aj pediatricku mame na sk... takze 2 cesty sme drobca prevazali bez pasu a ako 6 dnovy sa bol fotit na pas (do 48 hod sme ho mali 😉 )
A to, ze kontroly nie su... Fakt nie su, no nahoda je blbec a ja patrim medzi tych stastlivcov, ktorych uz kontrolovali (a to pred vyse rokom, ked este utecenci neboli...) Pekne na hranici v Bergu si ma odstavili a pohranicna kontrola... A to, ze prekrocenie hranic dietat bez pasu je v at dost pekny problem mi povedali na pasovom ☹ Ale tak vzdy to zavisi aj od ludi, na ktorych clovek natrafi... Mozu byt normalni a ked uviidia male babo, mavnu rukou a nic sa nedeje 🙂 No moze to byt aj inak... V kazdom pripade, vela moznosti tu nie je a my riesenie zrejme nenajdeme... 😝

hankaop
16. jan 2016

@weronika187 my tak peditricku mame v ba. Veselo mno

mata.g
16. jan 2016

@weronika187 To aj my sme utrkali s prvym mimcom ani nie mesacnym na pasove ale kedze syn bol narodeny na svk, rodny list sme hned mali a aj pas sa dal hned vybavit. Horsie je to naopak ked potrebujete pendlovat k pediatricke na svk ale byvste v at.. Je to naozaj zacarovany kruh kvoli tej dlhej dobe administrativy. A pritom kazda mamicka by to chcela mat cim skor vybavene, lebo su si toho vedome

mata.g
16. jan 2016

@weronika187 a teda ked sa vam dieta aj narodi v at..

kickie
17. jan 2016

@mata.g 2 mesiace? my sme cakali 3 :(

kickie
17. jan 2016

@hankaop tak to asi tazko, zase nejak ta musia odsledovat 🙂 a moze byt s muzom..no ako pre mna to bol balzam na dusu v pri porovnani predstavy s cisarakom na slovensku 🙂

hankaop
17. jan 2016

@kickie moze asi byt s muzom,ak zoenieme niekoho,s kym bude moct byt dcera :D asi aj mame uz kamosku,na ktoru je moja Nati pomerne zvyknuta,len...no,mam obavy.
Ale tak,hodina snad nie je vela. Ale minule ma 40 minut zasivali a daka pol hodina na pooperacnom. A aby bol niekde sam :O ale zas,kebyze nerodim tu,ale na SVK......... Asi som prehnane uzkostliva,ja sa stale bojim,ze mi niekto nejak deti poskodi :p

weronika187
17. jan 2016

@mata.g No my sme rodili na sk.. takze rodny list 'hned', len prevoz domov, potom zas spat na pasove a zas domov sme riskli 😅 ale nebolo mi vsetko jedno... Len sme nevedeli, ci budeme stihat dat Kramare od nas, tak sme vsetko zistovali a vybavovali aj pre pripad, ze by som rodila v Hainburgu, preto mam aj tie info z ambasady 😉
A ako sa citis? Vidim, ze vcera si mala termin, tak drzim palce, aby to bol pohodovy a rychly porod 😉

mata.g
17. jan 2016

@weronika187 Nooo uff dakujem vopred, uz prenasam a napodiv - posledne dni sa citim lepsie ako 2 tyzdne dozadu, ale ked pridu poslickovia a uz si myslim ze sa nieco rozbieha, do rana sa to ukludni... Budem rodit v Hainburgu a uz som sa dohodla ze zajtra idem na zavedenie balonika do krcka nech sa mi mechanicky otvori tak dufam ze potom sa mi uz porod spusti. Len netusim co ma caka s tym balonikom, ci je to neprijemne alebi sa to da vydrzat. Drz palce 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre