Pôrod v Írsku. Mám len dobré skúsenosti

mishka711
25. jan 2008

ahojte chcem sa podelit o skusenosti s porodom v irsku v prvom rade chcem odkazat babam co sa boja rodit tu ze neni sa nicoho bat ony spravia maximum ja som roidila v national maternity hospital na holles street d2 a som spokojna sice ma poslali domou 16steho jan ked mi rano zacali kontrakcie a neskor sa stupnovali na 5min tak okolo11vecer sme tam prisli spravili vysetrenia ze som iba na 1cm otvorena co znamena ze to bude este par hodin tak som si mohla vybrat ci domou alebo ostat tam tak som isla domou na druhy den boli kontrakcie stale kazdych 5min ale uz o 2hej som povedala ze ideme a ostanem nech to mam za sebou tak aj bolo prijala ma mila midwife praskla vodu a sa to urychlilo robili vsetko preto aby som sa citila co najlepsie manzel tam bol cely cas somnou mali sme vodu k dispozicii takze som pila kedy sa mi chcelo vsetko bolo fajn personal no a porod sa ukoncil o 23:59;15s s epiduralkou be nej by som bola uz uplne bez sil takze maly sa narodil minutu necelu pre pol nocou a po porode mi hned priniesli mlieko susienky tak ziadny strach 🙂

shela
25. jan 2008

mishka711... ja som zila v Dubline...az 3 krat som bola na lekarskej kontrole- bola som tehu a vobec ich netrapilo ze krvacam..Mala som menstruaciu prve 3 mesiace tehu..a nespravili nic.. a ked som videla v akom stave maju tie ich nemocnice tak som sa rozhodla ze porodim vo Svedsku odkial je moj priatel...a este si mala napisat kolko ta stal porod...ze minimum beru 3000 eur...to je za uplne normalny porod. 😉 A tu vo Svedku som mala dokonca aj rohovu vanu na izbe..full service a nestalo ma to ani cent...a ked porovnam irske zdravotnictvo a svedske je to velmi velky rozdiel.

mihanka
25. jan 2008

ja som zila v irsku tri roky, sice som snazilka ale asi by som si zvolila porod na slovensku, dost ma vystrasil fakt, ze znama rodila vo Waterforde a tvrdila jej midwife, ze ma stale cas a nakoniec nestihala ani zavolat doktora a podavat nastroje jej musel manzel... 😕 😕
dalsia vec, kamaratka mala veeelky problem s vnutromaternicovym telieskom, ktory jej zaviedli doma v cechach a neujalo sa to, mala bolesti a nevedeli jej ho najst 😕 😕 na sono ju objednali o mesiac a pol... 😠 😠
celkovo, starostlivost o tehulky je mizerna, kratka materska a celkovo zdravotnictvo sa mi tam nepacilo...
shela, pokial mas poistenie, tak to poistovna hradi... 😉
je to prvy pozitivny ohlas na rodenie v irsku co som pocula 🙂

shela
26. jan 2008

mihanka...ved aj ja som to teraz prvykrat pocula. 😅 No neviem ale aj moje kamosky z Irska utekali domov porodit. A s tym platenim nam by nikto nic nepreplatil. Dokonca som sa pytala aj sefa ze ako je to s tym a on ze taketo veci poistovne nepreplacaju tak neviem,...ale o to by neslo ze to stoji 3000eur. Keby ich zdravotnictvo bolo na takej urovni ako tu vo Svedsku tak im dam aj 5000. No ale toto co som tam videla...bola som v skoro 6 mesiaci ked sme sa prestahovali sem. A za tych 5 aj nieco mesiaca som ani jediny raz nebola na sone...si to vies predstavit?? A potom ked som videla tie nemocnice. Zahnite okna...no hroza...sa mi cudujes ze sme si vybrali inu krajinu??

mihanka
26. jan 2008

shela, len som myslela tym ze pocujem prvy pozitivny ohlas na rodenie v irsku, ze su baby ktore sa porodu tam neboja... 🙂
shela, my sme odisli z irska tiez v lete po troch rokoch, ale nam uz stacilo celkovo 😅
vcera bola u nas kamaratka ktora je stale v irsku a je tehulka a chysta sa rodit v irsku... veeelmi jej drzim palce... a tiez som sa dozvedela vcera, ze ta znama, o ktorej porode som pisala, tak caka druhe babo a znovu sa chysta rodit v irsku... 😕 🙂
my sme mali poistenie platene zamestnavatelom a porod bol zahrnuty v poistke...
ako som pisala, fakt je tam mizerna starostlivost o tehulky, ziadne poriadne vysetrenia babatka, mozno jedno sono, ziadne poradne, kontroly nic... 😖

mihanka
26. jan 2008

ozaj mishka, veeeela zdravicka prajem Sebastianovi aj tebe shela aj malej 😉

catrin23
27. jan 2008

ahojte, ja som zila asi 2roky v irsku a tam som otehotnela, ale vracala som od zaciatku tehu, a do maternity hospital by ma prijali az o 3mesiace. to by uz zo mna bola asi iba ihlicka 😲
takze som hned odisla domov a nakoniec som stravila poslednych 10tyzdnov v nemocnici na rizikovom. no neviem si predstavit co by bolo, keby tam ostanem 😅 bola som tam asi v 5.mesiaci na mesiac a potom som uz len doma bola. ale chystame sa tam aj s malym za ocinkom 😝

mishka711
autor
14. feb 2008

ahojte no k tomu porodu no nic som neplatila este aj starostlivos midwifes je free a plus healt nurses pridu ak nieco no kazda ma ine skusenosti aj ked viem ze co sa tyka tej starostlivosti ako normal dr alebo tak viem ze to je onicom ja len verim ze vsetko bude ok a bude zdravucky 🙂

dididi30
19. feb 2008

ahojte, ja budem rodit v anglicku, vo wales, ....mam vsetko zadara, len sa bojim kliestoveho porodu, vraj to radi robia...

mishka711
autor
28. mar 2008

dididi30 takze chlapceka???my chceme druhe dievcatko ale este mame cas 😀

mishka711
autor
12. apr 2008

hallo ako sa mame???

xena22
13. jún 2008

Ahoj mishka pozeram aka dobra, pre mna aktualna tema a zapadnuta prachom... 😉

mishka711
autor
14. aug 2008

xeni no akurat som to checkla ci sa nejake pridali no ako vidim nic moc ☹ ale tak snad este niekto napise zatila sa majte krasne 🙂 😀

alice0025
31. júl 2010

Slovenské mamičky v Írsku

Pre všetky mamičky, ale aj tehotné i netehotné, ktoré plánujú prírastok, čakajú alebo majú dieťa v Írsku. Táto skupina má za cieľ vzájomnú pomoc mamičiek, či už informačnú alebo aj pomoc pri babysitovaní našich ratolestí.

http://www.facebook.com/group.php?gid=136038489... 😉

marcela1992
13. máj 2011

@mishka711
aj ja som pocula ze je porod zadarmo a aj cela predporodna starostlivost...ja som teraz tiez tehotna a chystam sa na prvu navstevu lekara,som zvedava co mi povie

moniccca
29. nov 2011

@marcela1992 ahoj, predpokladam, ze uz asi mas pozistovane ako to funguje s porodom v irsku a chcela by som vediet, ze ako to vlastne je?plati sa nieco?ak ano, kolko?kde v irsku si? ja som len pred tyzdnom zistila, ze som tehotna a ku doktorovi az 14.decembra mam ist a neviem, co mam od neho cakat, pretoze ked som bola prvy krat u neho, tak mi ziadne vysetrenie nerobil a neviem, ci to je normalne, alebo ako?

marcela1992
29. nov 2011

@moniccca Ahoj.No ja som za prvu navstevu platila 50euro ale potom sa uz neplati nic u GP ani v nemocnici.Tu v Irsku ziadne vaginalne vysetrenia nerobia,lekar ti len zobere krv,moc a zmera ti tlak.Potom ta objedna do nemocnice alebo ti da telefonne cislo a objednas sa sama.Do nemocnice sa zvykne ist prvykrat okolo 16 tyzdna alebo tak nejako.Tam sa porozprava s tebou midwife,popyta sa ta na choroby v rodine a podobne veci...a spravia ti prve sono.
Je to tu uplne ine ako na Slovensku.Nerobia tu ani take testy ako na slovensku (napr.na downov syndrom...) tak ak ich budes chciet budes si to musiet zaplatit alebo si ich dat urobit na slovensku.Vitamíny tiež nepredpisujú,len si kúp Folic acid (kyselina listova),da sa kupit v lekarni,stoji okolo 4 eura.Mala by sa brat prve 3 mesiace alebo aj cele tehotenstvo.
Ja som v meste Charleville,co.Cork.A ty?
Ak máš este nejake otazky kludne napis 🙂

milacik16
7. jan 2012

Ahojte mamicky, chcela by som sa vas spytat ci ma niektora z vas skusenosti s tym ze otehotnela v irsku ale na porod isla domv na sk...chcela by som to tak spravit s tym ze tu pockam kym budem mat narok na ich matersku, ale potom neviem co doma s poistenim, ze kolko sa plati v nemocnici a tak lebo jedine co ma je ta europska karticka z irska.

ivana133
5. nov 2012

baby, co vsetko ste brali do porodnice pre seba a babo?a ako dlho ste tam boli ?

elfik0
5. nov 2012

ja som rodila v Rotunda Hospital a boli sme vlemi velmi velmi spokojni 🙂
www.slovakinireland.ie/index.php/vydania-roku-2... dobry clanok 😉
@mishka711

lenka_b
5. nov 2012

@ivana133 Ja som chodila na predporodny kurz a tam mi dali zoznam veci pre matku a dieta. Tam pisali, ze treba aj 6 x detske plachty do moses basket - to bola cista blbost - su strasne drahe (teda aspon vtedy boli) a vobec som ich nevyuzila, kedze ja som mala postielku.
Ale inac som si brala toto:
4 x pyzama (hlavne teple)
teplekovu supravu
2 x baliky gati z Penneys (tie som rovno vyhadzovala)
Vlozky materske (v boots sa volaju Maternity - su take zelene a hrube - dost pomohli)
4 x podprsenky na kojenie
teple ponozky
zupan
sampon a podobne kozmeticke potreby
veci na oblecenie na navrat domov

pre babo:
deky
detske body a babygrowns (dupacky)
plienky
misku na vodu na prebalovanie - tam nemaju radi, ked pouzivat vlhcene utierky
sterilizovane cumliky
mittens a ciapocky
vankus na kojenie
teple svetriky (davala som si ich strikovat)
oblecenie na domov
plienky na odgrganie
flase (ak nebudes kojit) - ja som prikrmovala

Ked si este spomeniem, tak ti napisem 🙂

ivana133
5. nov 2012

@lenka_b dakujem velmi krasne 🙂

lenka_b
5. nov 2012

@ivana133 Nemas za co. Ja sa pokusim najst ten papier - urcite ho mam odlozeny 🙂 Ti ho poslem potom 😉 Ale najlepsie je sa riadit podla samej seba 🙂 A taktiez som si brala 2 nocne kosele tiez z penneysu za par eur na samotny porod. Tie som tam hned vyhodila. Take som si brala nad kolena...

suzzi_
5. nov 2012

@milacik16 ahoj, to bol moj pripad. ak si dobre pametam matersku v irl mozes zacat najviac 16tyzdnov pred terminom porodu, takze mas dost casu na odlet 🙂. vopred si u aeroliniek zisti do ktoreho tyzdna tehu mozes letiet, aj to od ktoreho tyzdna tehu potrebujes potvrdenie od GP ze mozes lietat (aj to ake stare ma byt to potvrdenie, napr. max 5 dni pred odletom, a v akom jazyku ho vyzaduju). nezabudni zavolat do svojej nemocnice ze odchadzas porodit na sk. tehu karta ti ostane. na sk chod hned ku gynekologovi aj s kartou (vybav si ho vopred aby vedel ze si samoplatca), za kazde vysetrenie si budes platit kedze nemozes byt poistena v dvoch krajinach EU naraz. ja som platila pred 2 rokmi 10-15eur za vysetrenie. tusim od 36-teho tyz tehu musis zacat chodit na vysetrenia a monitor do porodnice ktoru si si vybrala, ku gynekologovi uz chodit nebudes. tam sa vzdy preukazes EHIC kartickou (nos so sebou aj kopie, budu ich vyzadovat). este v irl si skontroluj do kedy ju mas platnu. vsetky vysetrenia v porodnici, pripadna hospitalizacia kvoli tehu problemom aj samotny porod preplati slovenskej nemocnici irska strana. ostatne, ako napr. zubar, vseobecny lekar, gynekolog, ci ine vysetrenia si musis hradit sama. asi si mozes dat preplatit nejake urgentne zakroky, myslim ze len do prvych troch mesiacov co sa budes zdrziavat na slovensku, ale po tom som velmi nepatrala. babetko prihlaste do zdrav.poistovne ihned ako vybavite rodny list, lebo ty na sk poistena nebudes (ak by si bola, mozes babo prihlasit do 60dni od narodenia, tych 60dni by bolo vykrytych tvojou slovenskou kartou poistenca). zdrav.poistovna ti posle karticku poistenca tvojho drobca cca do 3tyzdnov, dovtedy pouzijes u vsetkych lekarov papier o prihlaseni ktory ti da poistovna. mne sa kratko po porode ozvali emailom z welfare office ohladom maternity benefit, ze sa dozvedeli ze sa viac nezdrziavam v irl (asi uz porodnica ziadala irsku stranu o peniaze), a ze ak im do 21dni neoznamim kde sa zdrziavam, zrusia mi maternity benefit. nezlakni sa, robia to preto ze ak by si bola v non-EU krajine, nemas narok na maternity benefit. v ramci EU mas pravo stravit matersku kde chces, len to musi byt v krajine EU. ak sa chces nieco opytat, ozvi sa, rada pomozem, aj mne pomohli babenky cez net ked som zistovala ako to vlastne funguje. vela stastia!

lubi
5. nov 2012

@ivana133 ak chces kojit nezabudni si
- krem na bradavky
-klobuciky. (mne obe veci velmi pomohli. )
-vlozky do podprsenky.
-slapky do sprchy a jedny na nosenie po nemocnici
- pre babo este osusku
myslim ze je to vsetko k tomu co aj lenka_b napisala, ale urcite este dostanes zoznam takze nestresuj 😉

zoja2011
7. dec 2012

ahojte,ja mam maleho drobca,ktoreho som rodila na slovensku,otehotnela som v irsku.Som tu uz 7 rokov,ale prve som chcel rodit doma,predsa len nevedala som co ma caka.
.Rodila som v Ruzomberku,co je vraj jedna z najlepsich porodnic,a je to pravda,. 🙂 Co sa tyka doktorov,sestriciek,starostlivosti.Nechapem co daktore (nie tu )pisu o smrade zo sava,to neviem kde rodili..
Pre babatko som si musela doniest akurat plienky a veci,ked sme sli dom,,vsetko mi dali pre neho tam.
Teraz budem rodit tu,a trochu sa toho obavam.Vela mojich znamych rodilo cisarskym,a ich zname cisarskym,,to je taka moda tu alebo co??Dufam,ze sa mi to nestane.
Chcela som sa opytat,ako je to s nastrihom hradze.Vraj tu to nerobia,alebo nechcu.Mne sa zda ,ze je to lepsie ako sa roztrhnut po zadok,nie?keby som si poziadala,urobili by to?
dakujem 😉

21majka
27. jan 2013

@suzzi_
@zoja2011
ahojte,citam,ze mate dost skusenosti s tehotenstvom v IRL,mohla by som sa Vas opytat na par otazok?Ja som tehotna po IVF a taktiez som rozhodnuta rodit na Slovensku.Nie zeby som neverila irskemu zdravotnictvu,ale trapili sme sa 4 roky kym sa nam konecne zadarilo a taktiez vzhladom na moj vek(35)ako prvorodicka -nerada by som,aby sa nieco zanedbalo- preto som rozhodnuta ist odrodit na Sk.Mozete mi prosim napisat,aky je postup,ak chcem tehotenstvo travit tu v IRLa aj vsetky potrebne vysetrenia a rodit na SK?Mam to oznamit uz hned teraz svojmu GP doktorovi ked pojdem na prve vysetrenie k nemu alebo az tesne pred odchodom na SK?Termin mam zaciatkom augusta a tak zaciatkom juna by som chcela odist domov,inak v IRL pracujem uz 8my rok.Dakujem za vase odpovede ak mi odpisete 🙂

suzzi_
28. jan 2013

@21majka ahoj, ja osobne som od zaciatku vedela ze rodit pojdem na Slovensko, ale svojej GP som to oznamila az par tyzdnov pred odletom (i ked som jej predtym spomenula ze uvazujem o porode na SK) a v nemocnici telefonicky par dni pred odletom. Nebol s tym ziaden problem. Myslim ze je zbytocne to oznamovat skor, brala som to tak ze ak nedajboze pridu nejake komplikacie tak v IRL porodim, i ked na veci by nic nezmenilo to ze som planovala porod na SK. GP aj lekar v nemocnici sa o teba i tak musi starat kym si tam. Nerobila by som s tym ziadne tajnosti, ale ani zbytocne halo, ked pride debata na porod, spomen ze uvazujes o porode na SK, ale zavisi to od toho ako sa tvoje tehotenstvo bude vyvijat. Vsetky vysetrenia ktore ti urobia budu zaznamenane v tvojej tehu karte, kartu si v IRL nosi kazda tehulka so sebou na kazdu kontrolu/vysetrenie, cize nie je to tak ako u nas ze tvoju kartu ma gynekolog. Kartu prinesies na SK svojmu gynekologovi, zaarchivuju si ju potom v porodnici. Co sa vysetreni tyka, asi vies ze v IRL sa prenatalna diagnostika nerobi kym nejde o problemove tehu, prip. v rodine nie su vyvojove chyby. Neviem ako je to po IVF. Ak sa rozhodnes pre nejake vysetrenia navyse, mozes si ich dat urobit na sukromnej klinike - vidim ze si v Dubline, napr. polska klinika Medicus robi NT scan, tripple test aj 3D ultrazvuk. Ak mas otazky kludne sa pytaj, aj cez IP.

21majka
28. jan 2013

@suzzi_ ahoj,som veeeelmi rada,ze si mi odpisala.Uz som trosku pokojnejsia.Ja uz som bola na prvy usg v 7tyzdni na potvrdenie akcie srdiecka prave na tejto klinike Medicus,pretoze by som nevydrzala cakat do 12eho tyzdna...vsak vies,ake my zeny sme nedockave 🙂 .A duplom ked je to IVF. 😀 .Prave moja polska kolegyna mi odporucala tuto kliniku,tak som sa tam objednala.Velmi mily pristup a aj velmi kvalitny ultrazvuk,doktorka nam vsetko ukazala,vysvetlila,nafotila.Inak ja mam len kolegyne polky a rusky,co rodili tu a tak som nemala ani sajnu ako to urobit s porodom na SK.Ja mam prave za sebou koniec 12teho tyzdna.Pred 2 tyzdnami som bola doma na Sk,tak som bola na vysetrenie u svojho gynekologa,u ktoreho chcem rodit a tak som kludna,lebo tehotenstvo vraj prebieha pekne ukazkovo.No a teraz by som sa uz asi mala zamyslat nad objednim sa k svojmu GP doktorovi a uvidim aky bude dalej postup....Pozeram,ze ty si kosicanka,ja som tak isto rodacka z Kosic,ale od detsva zijem v Presove 😀 😀 😀 .Aj ivf mi robili v Kosiciach u doktora Hermana 🙂.Suzzi velmi pekne ti dakujem,urcite sa ta budem este vela vela veci pytat,ak by ti to nevadilo 🙂 .Pekny vecer 🙂

monikajaco
28. jan 2013

@shela ja som rodila tiez v Dubline a teraz budem znova a neplatila som ani vtedy a ani teraz nebudem .... a neviem v akej si bola nemocnici ale ja taku skusenost nemam ... na sone som bola kazdy mesiac z toho 2 x na velkom sone kde pozerali ci je babo ok a aj organy .... vsetky vysetrenia mam a teraz aj navyse ovela viac koli veku a to som o nic navyse neziadala ....

suzzi_
31. jan 2013

@21majka ahoj majka, nemas zac, rada pomozem s info, tiez mi takto pomahali baby z netu. ku GP chod co najskor, tam totiz vypises papiere ktore GP posle do porodnice a odtial ti pride list s datumom prveho appointment na USG - neviem ako je to teraz, ale predtym sa v Dubline nenormalne dlho cakalo na prvy USG (prilis vela tehuliek), niektore baby sa stazovali ze sa nan dostali az v 20tt. No ale ak si uz bola na USG doma aj v Medicuse, tak to ti prekazat nebude 🙂. Ak si chces dat urobit NT scan ci tripple test, nastuduj si v ktorom tyzdni sa to robi, nech to neprepasies (na NT je tusim 12-14tt? boze, ako rychlo clovek zabudne...). prajem ti krasne tehulkovanie a kludne sa pytaj ak ta nieco napadne.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre