Pôrodnica Antolská

danii
10. okt 2006

tuto temu som zalozila preto, lebo ma zaujima vsetko co sa tyka porodnice na antolskej.
napr. co vsetko si tam treba priniest, aky mate nazor na tuto porodnicu, lekarov, sestricky, .... pocity, dojmy .... proste vsetko co sa porodu tyka.
a samozrejma sa potesim radam, upozorneniam .... 🙂

danka237
5. máj 2014

@kkristin Plne s Tebou súhlasím v tom, že čo si kto praje, nech si to vybehá a vybaví. Niekto upláca lekárov a sestry, aby boli milí, niekto beží do Rakúska, niekto rodí doma. No a väčšina sa spoľahne na vôľu Božiu a nech už sa stane čokoľvek, tak si povedia, že to tak asi malo byť. Kto chce kam - nech si beží tam 🙂

Avšak nie - nie je to o lekárovi, čo "ma odrodí" (otrasný výraz. Znie, akoby som nerodila ja, matka, ale akoby nejaký lekár zo mňa to dieťa vytiahol, lebo ja toho nie som schopná). Je to len a len o mne, pretože zodpovednosť za svoje zdravie a život si nesieme každý sám a tá sa nedá presunúť na lekára. Ak sa počas pôrodu mne alebo dieťaťu niečo stane, lekár je z toho vonku, konal predsa "lege artis" a navyše má od nás podpísaný informovaný súhlas. Avšak o to postihnuté dieťa sa budem starať ja, nie ten lekár, s následkami na vlastnom tele budem musieť žiť ja, nie on.
Neodmietam paušálne všetky možnosti, ktoré ponúka súčasná medicína. To môžem rovno ostať rodiť doma a prestať to riešiť (Ako len rozumiem ženám, ktoré sa tak rozhodnú!). Chcem však, aby lekári akceptovali, že o svojom tele rozhodujem ja, nie oni, pretože tú zodpovednosť nesiem ja, nie oni. Aby sa neurážali ako malé deti, keď im kladiem otázky a pýtam sa na riziká navrhovaného postupu. Aby mi odpovedali slušne a korektne, a nekričali, nevysmievali sa, nemali uštipačné poznámky. Toto očakávam od slovenských lekárov a verím, že keď na tom budem trvať, tak to dosiahnem aj v našich podmienkach. A že keď takúto základnú slušnosť bude vyžadovať veľa ľudí, tak sa postupne zmení prístup k pacientom ako taký.
Aby sme neskončili ako vo filme "The Meaning of Life" od Monty Pythonovcov, kde si počas pôrodu tím lekárov a sestier rozdeľuje úlohy, a keď sa samotná rodička nesmelo opýta "And what do I do?", dostane sa jej odpovedi: "You? Nothing! You are not qualified!" 😉

zuzkat1
5. máj 2014

@zuzuliak1981 myslis na kramaroch? Pred mesiacom. Zadok netusim😅 nevnimala som to,ale ta poloha mi max vyhovovala. Kym som nebola dost otvorena tak som cakala na izbe sama s muzom. Na sale som bola asi hodinu. Ked uz povedali ze rodime tak ma napolohovali a sestricky stale hovorili co mam robit... A povzbudzovali ma. Klystir mi dali aj nastrih bol,ale ja nie som proti. Po klystiri som sla na tu izbu Kde som cakala-tam bol zachod aj sprcha... Po porode malu vysetrili a doniesli mi ju na 2 hodiny. Aj muz bol cely cas s nami. Potom ju vzali a ja som sla na izbu.umyli ju a o 2 hodky uz bola pri mne. Odporu2m zazmluvnit dr...Kdekolvek...ja som mala Prochazku...bol super

ivkadracova
5. máj 2014

@kkristin Podla mna je moznosti viacero aj na SR, a aj v BA, Koch nieje ziadne univerzalne riesenie. Na polohe podla mna dost zalezi. Aj styk mas stale v lahu na chrbte, ci skusas jak je Ti lepsie? 🙂

ivkadracova
5. máj 2014

@danka237 no to znamena asi len to ze vsetko bolo v poriadku, mna sa tiez v 37 tyzdni iba gynekolog opytal ci citim pohyby, ci nemam to hento tamto, ak vsetko ok, tak naco vysetrenia.. podla mna urobil dobre. Uz v komunizme sa dalo tak s porodnikmi dohodnut, ze zena dojde iba na porod. Vsetko ostatne je v podstate pro forma kym nie su ziadne komplikacie. A mozno aj to zazmluvnenie ma zmysel, presne preto aby si sa dohodla co jak chces, ale iba ked nerodis viac ako 16h 🙂, nad druhu stranu ked dojdes na poslednu chvilu tak nemusi stihnut dojst lekar.. S kazdym normalnym rozumnym doktorom by sa malo dat dohodnut nech prides kdekolvek akokolvek. To je moj pozitivny pristup.

barborav
5. máj 2014

@ivkadracova s odstupom roka a pol sa mi to zda bezpredmetne. Bolo tam este viac veci,za ktore by som mohla dat zalobu. Bola som prvorodicka a doverovala, do nicoho ,,nekafrala". Pri druhom nech si myslia co chcu, budem trvat na inych moresoch. Jednou z mojich chyb bolo, ze som si zazmluvnila lekara bez zmluvy. . .ale nastastie vsetko dobre skoncilo. Aj ked s odtretymi usami.

kkristin
5. máj 2014

@danka237 ja som na antolskej rodila...dva roky dozadu a idem tam zas...a musim povedat ze nikto na mna nekrical...nezazila som ani neprijemne sanitarky prave naopak zazila som neprijemnu spolubyvajucu co sa spravala k vsetkym otrasne a ja by som jej uz dala za ucho a personal bol stale skvely...
myslim.ze je to o tom ze ked si vyberas doktora vyberas ho s nejakym pocitom a prirodzene si vyberas lekara co je ustretovy odpoveda na otazky a doverujes mu.....to som myslela pod pojmom vyber lekara.....je dobrovolny a je na tebe akeho si vyberes. Svojim vyberom prirodzene eliminujes chujov co sa nevedia spravat...lebo ich nik nebude chciet.
Myslim si ze treba brat ohlad na realitu....podmienky nemocnic su dane a personal je z velkej casti tvoj vyber a ked je nejaka sestricka nwprijemna nahodou vzdy vies otvorit usta a povedat jej to alebo jej nadriadenemu. Sme dospele a toto zvladnut si myslim sa da.

kkristin
5. máj 2014

@ivkadracova ja by som do kocha nesla....mam svoj nazor na sanatorium ....ale je to riesenie pre niekoho kto ma pocit ze statna nemocnica je o buzerovani a neprijemnych ludoch....
ja vychadzam z toho aka je realita...co ponuka a ked sa niekomu nepaci nech ide a zaplati si viac...ale osobne mne porod na antolskej nevadil a naopak bola som spokojna...aj s personalom. Aj ked su tam lekari co by som si ja osobne nevybrala.

zuzuliak1981
5. máj 2014

@kkristin prepáč, ale nesúhlasím s tebou, prečo by sme sa mali zmieriť s tým, že na Slovensku sa to robí nesprávne, že s rodiacou ženou tu narabaju ako s nesvojprávnou a nútia ju do vecí, ktoré ona odmieta

zuzuliak1981
5. máj 2014

@zuzkat1 takže ti si bola na tej samostatnej cakacke aj na samostatnom porodnom boxe? Šla si po známosti, alebo si mala šťastie a nerodilo veľa žien?

1pipipi
5. máj 2014

@danka237 prepaac nemozem suhlasit s jednou vetou"Chcem však, aby lekári akceptovali, že o svojom tele rozhodujem ja, nie oni, pretože tú zodpovednosť nesiem ja, nie oni. " ... lekar je predsa zodpovedny za dobry priebeh porodu.. a hm to by bolo diskutabilne vies na jednej strane je tu lekar ktory ma mat skusenosti ma poznat rizika vlastne vsetko po profesionalnej stranke na druhej strane je tu zena ktora ma akysi siesty zmysel mozno v sebe a chce nieco ine ako lekar ale pytam sa ze predstav si situaciu nieco sa stane hocikomu cisto teoreticky na zaklade toho ze zena nieco chce a to si aj vydupala/neviem ci to naozaj takto chodi/a teraz co?zena si prizna vinu?alebo zacne nadavat na lekara s tym ze on je lekar on to mal vediet , on mal spravit podla presvedcenia atd...

zuzkat1
5. máj 2014

@zuzuliak1981 ta cakacka bola volna a su tam potom este take kde su 2 zeny... A neviem ale myslim ze to nebol samostatny box...boli tam aj ine oddelene plentou ale mala som sukromie... Rodili viacere...viem o 4 doobeda..potom neviem,mala sa narodila o pol 1nej... Ale fakt po skusenostiach antolska vs. Kramare...tak jednoznacne kramare...

ivkadracova
5. máj 2014

@1pipipi Lekar by mal vediet podla zistenej patologie spravne zasiahnut, predvidat, ale neprehanat so zasahmi ktore sluzia akoze na "prevenciu". Na to vsetko sluzi ten informovany suhlas - ked nic nepodpises, za kazdym by sa Teba alebo splnomocnenej osoby mal pytat, resp. aspon informovat ak si je ISTY ze ide o zivot. Doktor by mal byt doktor a liecit a nie byt veduci prirodzeneho porodu a uz vobec nie hrat sa na boha. Prave preto by mali byt porodnicky zeny, lebo citia viac, lebo si to prezili a poznaju situaciu sami na sebe. Je snad logicke ze ked vidim ze mi decko nedycha tak ocakavam doktora ze zasiahne, sama mu ho vlozim do ruk. Nesuhlasim vsak s cisarskym len preto ze ma dieta okolo krku snuru, ked vsetko ide ako ma. Zbytocnou panikou spomaluju doktori castokrat proces porodu a potom su nutne lekarske zakroky a chemie. Dobry doktor vie kedy ma a kedy nema zasahovat. Avsak vidime podla skustenotsi rodiciek ze je to castokrat nezmyselny zasah. Nedebatovalo by sa o tom tolko keby zeny nemali pocit ze by v tom mali zohravat hlavnu ulohu a nie vedlajsiu.

laurika1517
5. máj 2014

@1pipipi no a preco by lekar mal rozhodovat o mojom tele? zubar mi tiez nevytrhne zub bez mojho dovolenia snad. preco by si lekari v porodnictve mali mysliet, ze povinnostou zeny je vsetko iba bez slova akceptovat, lebo ved ona sa v tom nevyzna. snad zena vie lepsie v akej polohe sa jej dobre tlaci. jasne ked je kriza a dieta sa zacne dusit, nebudem sa hadat aby mi nerobili cisar. ale rozhodnut si o tom, ze nechcel klistyr, nastrih, rodenia na chrbte a urychlovanie porodu, to snad si zena rozhodnut moze, nie?

ivkadracova
5. máj 2014

@1pipipi Uplne v kazdej kazduckej porodnici sa chrania tak ze .. "aspon trochu oxitociniku" aby ste nevykrvacali.. pznam xy zien kt. take nechceli, nedostali anevykrvacali.. co to je za hrozba? To bol iba priklad. Dosad si to do akejkolvek situacie. nehovoriac o tom ze pri tom porode sa skutocne potrebujes sustredit aby si citila samu seba, maternicu, dieta.. a nie pocuvat "tlac" netlac, a odhanala skakajuce sesricky po bruchu, brrr, dess a hroza.

1pipipi
5. máj 2014

@ivkadracova hm ja nie som lekar a tu profesiu by som nechcela ani robit je to prilisna zodpovednost a keby mam "premudrele mamicky"tak si to mozem hodit:: ), vies ja si skor myslim tak ze lekar je lekar, on robi podla zauzivanych postupov, nebude alebo podla mna mozno by ani nemal "skusat", neviem sa dobre vyjadriť.., napr. ja ako laik a z knih viem co som citala ze omotana snura okolo krku nie je ze ok, takze lekari su nauceny a mozno mali XY pripadov a radsej zvolili cisarsky alebo ja neveim este som nerodila..., a nebudu skusat ziadnu ze sak to neni az také hrozne vies a co ked ano?vies je mozno 1000 pripadov kde omotana snura je ok /ja neviem ja si myslim ze to neni az tak ok/, a mozno jeden kde by to urcite OK nedopadlo dobre bez cisaraku..vies ono je to mozno ozaj vsetko medzi nebom a zemou jednoducho ked to ma vsetko dopadnut dobre tak do dopadne nech by aj traktory padali a ked nie tak mozu robit aj nemozne...to je naozaj na dlhu diskusiu...

zuzkat1
5. máj 2014

@ivkadracova ako keby ma dieta snuru okolo krku tak sama chcem sekciu,radsej to nez mrtve alebo postihnute dieta...to uz mi pride cez-prirodzeny porod za kazdu cenu

laurika1517
5. máj 2014

@1pipipi no presne lekar robi podla zauzivanych postupov a nebude skusat...takze preto sa stale u nas rodi ako sa rodi... s nohami pomaly na plafone a nadstrihnutymi hradzami. lebo lekarom sa nechce menit psotupy, ved naco...

1pipipi
5. máj 2014

@laurika1517 hm neveim ako to vsetko chodi, klystir je podla mna preto aby sa s babatkom neporodilo aj vsetko ine z creva-to asi nie je moc hygienicke 🙂neviem...podla mna to kazda zena moze pretrpiet ten klystir...asi je to z hygienickych dovodov a nastrih neviem ci sa vykonava vzdy...zena sa moze potrhat viac ked nema nastrih ale samozrejme aj nemusi ale ked ano tak je urcite daleko to horsie co sa tyka sitia aj dlzky hojenia a mozno aj bolesti, nerodial osm este ale z ust kamaratok/prvorodiciek/ viem ze im bolo jedno co Dr spravi len nech je uz babo vonku , ked sa zena trapi 12 mozno viac hodin tak podla mna uz ani nevie asi moc nejako uvazovat ...vies naozaj neviem ako to chodi v nemocnciach este som sa az tak o to nezaujimala ale podla mna kazdu zenu by malo najviac zaujimat to nech sa narodi babatko zdrave a nech idu cim skor domov z porodnice...klystir hm no co prezilo to miliony zien predomnou , podla mna su horsie veci ako klystir..,vies sme zeny a tie vecii pri porode k tomu proste patria..ved su aj ine moznosti podla mna ako klasicke nemocnice , v tychto nemocniciach "klasickych"si toho moc zena asi nenarozprava...

1pipipi
5. máj 2014

@laurika1517 no napr. ake postupy teda menit?ten klystir alebo nastrih?

daniela1983
5. máj 2014

@1pipipi prepac ale nemozem s tebou suhlasit
nespala som 65hodin, kontrakcie som mala 48hodin, take riadne brutus 17hodin a na sale som z toho stravila 13 hodin a teraz rozhodne mi nebolo jedno co so mnou urobia ako sa dieta dostane von a bojovala som do posledneho dychu za co najprirodzenejsi porod. co sa tyka klistyru je zbytocny. co sa tyka nastrihu je zbytocny tiez. zena pokial je v normalnej polohe, teda nie na chrbte sa bud nenadtrhne vobec, alebo sa nadtrhne ovela menej ako by bol nastrih. to ze sa nastrih hoji lepsie ako nadtrhnutie je kec, ktorym lekari presvedcaju rodicky aby sa nastrihnut nechali. preco by zena mala prezivat nieco co prezilo pred nou miliony zien. porod nema byt len o tom aby to matka a dieta prezili, porod ma byt skutocny zazitok. moze to byt dokonca extaticky zazitok. a nie je pravda ze tie veci patria k porodu. a nechapem preco by v klasickej porodnici nemohla zena ovplyvnit to co sa deje, je to jej telo a jej dieta.

laurika1517
5. máj 2014

@1pipipi no jasne, nar tie a ine. polohy alebo v mnohych nemocniciach zakazuju jest a pit. tiez by mala byt pre zenu zabezpecena intimita, tlmene svetlo na sale, aby sa vylucoval prirodny oxytocin, co nejmenej rusit, ticho, pokoj. neprerusovany kontakt s dietatom po narodeni, skin to skin aspon dve hodiny, ziadne odnasanie na vysetrenia...je kopec veci co by sa mali menit

1pipipi
5. máj 2014

@daniela1983 hmm, vies podla mna sa straaaaasne moc ocakava od nemocnic hlavne na Slovensku kde malokde najdete ciste WC, ja naozaj mam tiez rada milych , usmievavych ale hlavne profesionalnych lekarov nech rozumeju tomu co robia...ale ocakavat na slovensku a v porodnici kde mozno sa rodi ja neviem naozaj neviem 30 deti denne?kolko tam robi lekarov neivem dvaja naozaj neviem ako to maju podelene, viem ze maju aj poradne a ktovie co este.., /viem ako to chodi na inom oddeleni nie na antolskej/, ale lekar chirurg je dole na ambulancii a este aj medzitym operuje a medzitym ma vizity a vsetko okolo lozkoveho oddelenia/ nehovorim o BA nemocnici..predpokladam ze na gynekologi je tych lekarov asi predsa trosku viac...ale keby som ja gynekoloog a baby naozaj uprimne sa zamyslime mali by ste nervy na mamicky ktora by este aj ocakavala extaticky zazitok?ano mozno keby som porodnik v nejakej nemocnici v alpach a v klude sa mozem mamicke venovat cely den..ano tam by som sa s mamickou "pipkala", baby ved uz ozaj ja neviem odkial toto zisli tieto nazory novodobe, ved zas nerobme zo seba nejakych ja neviem ani ako nazvat porcelanove babiky...ved je jasne ze lekar ma byt ustretovy, normalne chovanie ma mat a robit vsetko preto aby to dopadlo dobre ale sak uz neocakavajme ja neviem co ake spravanie na tych porodnych salach.

zuzkat1
5. máj 2014

@daniela1983 prepac ale ja rozhodne netuzim os.at svoje dieta...to radsej klystir...a kamoska nemala nastri. A tak sa potrhala ze ju 2 hod sili...je to 8rokov a doteraz ma z porodu traumu...

1pipipi
5. máj 2014

@laurika1517 s polohami s tebou suhlasim ale mozno len v tych zaciatkoch ked uz ozaj ide do tuheho... tak vies napr. aka poloha ?ze budes kvocat??a dieta porodis co na dlazku alebo ti ho budu teda tam cakat s dlanami otvorenymi a pridrzat?predstav si ako by to vyzeralo na tej sale?

zuzkat1
5. máj 2014

@laurika1517 jest a pit zakazuju lebo sa to moze zvrtnut na cisarsky ...

ivkadracova
5. máj 2014

@zuzkat1 Studovala som o tom vela, odborne, nie len kydy na nete.. a snura okolo krku nie je problem do isteho casu, pretoze dieta aj matka maju v sebe tolko hormonov, ze to vsetko zvladnu. Ak sa zakliesni uz na xy hodin to je uplne o inom. Bavme sa ze porod postupuje a je snura okolo krku. Vted skutocne nestreba zasah. Ale zas aby sa doktori chranili navrhnu sekciu, rodicka ma uz stress, tak ide na to, ved je vycerpana. Lenze ona by mohla porodit kludne normalne a dalsi krat znova a znova. snura sa da predsa odmotat aj po porode, nic sa tomu dietatku nestane. Ono sa tam neobesi 🙂 je dost dlha. odmotanie je zalezitosotu mikrosekund. kdezto ale po cisarkom, ked sa to nedobre hoji atd, je uz jazva na maternici, co v buducnosti nemusi vestit nic dobre. na 90% potom uz vsetci odporucaju aj dalsi porod sekciou atd atd. Ano mas pravdu 🙂 je to na dlhsiu debatu. Doktori sa ale podla mna velmi nahlia a vsetko robi arychlo rychlo pod natlakom. Trosku zmiernitby neuskodilo. A trosku aj doverovat tej prirode.. Verim ze kazdy z Vas pozna spustu babiciek ktore mali 10-11 deti a rodili doma ;)

ivkadracova
5. máj 2014

@daniela1983 Ono to bude tym, ze do nemocnice vseobecne sa chodi na 99% iba ked je daco zle. Na planovane liecenie, planovanu operaciu problemovych casti tela a pod.
Porod je hadam jediny akt, ktory sa riesi akokeby bolo daco zle, pricom je vsetko v poriadku. Takze ak si zadefinujeme ze nemocnica je iba na chorobu/problem/patologiu : )) tak nejdem do porodnice kym taka nenastane.

ivkadracova
5. máj 2014

@ivkadracova no musim sa pochvalit jaku dobru teoriu som vymyslela : ))

zuzkat1
5. máj 2014

@ivkadracova ja poznam postihnute dieta rodene prirodzene a pridusene snurou...keby slo sekciou mohlo byt zdrave

1pipipi
5. máj 2014

.ano odmotat snura sa da aj po porode a je zalezitostou mikrosekund ale za ten isty cas sa moze babatko udusit, ved to je krehke babatko, ZENY SPAMATAJTE SA porod nie je nejake "skusanie" alebo "alternativne " kecy

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre