Pôrodnica Čadca
Ahojte je tu niekto, kto bude rodit v decembri v Cadci, ozvite sa diki
Stručné zhrnutie
- Pôrodnica v Čadci má zrekonštruované oddelenia, mnohé mamičky popisujú nové izby so sprchou, toaletou, televíziou a príjemným personálom.
- Podľa viacerých príspevkov je epidurálna analgézia v Čadci dostupná prevažne počas dennej služby (približne do 15:00), pri nočných pôrodoch ju viaceré ženy nedostali.
- Rooming‑in (mať bábätko pri sebe) v Čadci funguje, no kapacita izieb s možnosťou mať dieťa pri sebe je obmedzená a mnohé mamičky riešili postieľku cez nadštandardnú izbu za príplatok.
Najčastejšie otázky
Q: Je epidurálka (EDA) v pôrodnici Čadca dostupná aj v noci?
A: Väčšina príspevkov uvádza, že epidurálka sa v Čadci pichá len počas dennej smeny (viaceré mamičky spomínali približne do 15:00), a pri nočných pôrodoch im epidurál nebol k dispozícii.
Q: Dá sa mať bábätko stále pri sebe (rooming‑in) v Čadci?
A: Rooming‑in v Čadci funguje; niektoré mamičky mali dieťa pri sebe permanentne, iné dostali dieťa len na kŕmenie alebo ho mali až po niekoľkých hodinách; kapacita postieľok pre dieťa je obmedzená.
Q: Aké sú uvádzané poplatky za epidurálku, nadštandard a prítomnosť otca?
A: V diskusii sa uvádzali staršie sumy: epidurálka 2 500 SKK, nadštandardná izba približne 800 SKK/deň (uvádzané aj ako 26,5 EUR), prítomnosť otca pri pôrode bola spomínaná rôzne (600 SKK, 20 EUR alebo 500 SKK podľa rôznych príspevkov); tieto sumy sú v diskusii nekonzistentné.
Q: Treba sa na pôrodnicu v Čadci nahlásiť vopred?
A: Nie je potrebné sa hlásiť dopredu; viaceré príspevky uvádzajú, že stačí prísť na príjem, kde vás vyšetria a podľa stavu prijmú alebo pošlú ďalej.
Q: Kde sa robia CTG záznamy a kam ísť počas rekonštrukcie?
A: Viaceré mamičky uviedli, že CTG záznamy sa robia na 5. poschodí na oddelení rizikového (naľavo od výťahu); počas pôrodu sa CTG robí aj na rizikovom oddelení a na pôrodnej sále, pri rekonštrukcii prebiehali presuny a mamičky hlásili zmätok.
Q: Kedy a kde sú organizované predpôrodné kurzy pre Čadcu?
A: Podľa diskusie nemocnica uvádza predpôrodné kurzy od 30. týždňa, konajú sa 2× týždenne; návštevu pôrodnice je možné urobiť bez nahlásenia alebo telefonicky cez recepciu.
Závery z diskusie
Zhoda
- Pôrodnica v Čadci prešla rekonštrukciou a mnohé mamičky opisujú nové a príjemné izby so sprchou, toaletou a televíziou.
- Nie je nutné hlásiť sa do pôrodnice dopredu; štandardný postup je prísť na príjem a byť vyšetrená podľa aktuálneho stavu.
- Rooming‑in je v Čadci zavedené, no dostupnosť postieľok pre dieťa pri matke je limitovaná.
Sporné názory
- Epidurálna analgézia: niektoré príspevky tvrdia, že EDA je poskytovaná len počas dennej smeny (do cca 15:00), iné príspevky sú menej jednoznačné alebo uvádzajú, že v prípade potreby ju zabezpečia.
- Poplatky: v diskusii sa uvádzajú rôzne sumy za epidurálku (2 500 SKK), prítomnosť otca (600 SKK, 20 EUR, 500 SKK) a nadštandard (800 SKK/deň alebo 26,5 EUR/deň).
- Starostlivosť na novorodeneckom: niektoré mamičky chvália sestričky a starostlivosť, iné opisujú individuálne negatívne skúsenosti so správaním niektorých sestier.
Otvorené otázky
- Presný aktuálny režim dostupnosti epidurálnej analgézie cez nočné služby (oficiálny harmonogram a zmeny počas rekonštrukcie).
- Konečný termín a detaily vybavenia novej pôrodnej sály po rekonštrukcii (termín dokončenia a zoznam nového vybavenia).
- Presné aktuálne ceny za epidurál, nadštandardnú izbu a prítomnosť otca v platnej miestnej mene.
- Jednotné pravidlá pre rooming‑in (kedy a za akých podmienok je dieťa ponechané pri matke cez noc).
Spomenuté značky a firmy
Pôrodnica Čadca, Nemocnica Martin, Nemocnica Žilina, Helios (Martin), gynpaucin, Altermater
Spomenuté produkty a metódy
epidurálka (EDA), CTG, rooming‑in, nadštandardná izba, klystýr, Vigantol (vitamín D), Hamiltonov hmat (vyvolávanie pôrodu), ozvy, predpôrodný kurz, vyvolávanie pôrodu, monitorovanie plodu
Miesta a osoby
Čadca, Žilina, Martin, Kysucké Nové Mesto, Raková, Turzovka, Ostrava, Třinec, Frydek‑Mistek, MUDr. Paučin, dr. Tavač, dr. Margušová, dr. Kyška, dr. Rehák, dr. Pavlíčková, Dr. Dlugos, Dr. Holub, MUDr. Kovačovič, MUDr. Walenfels, Tkačová, dr. Babjak, Čuboňová, Gulčik
@cayrez neboj to rychlo utecie lavne ked prekrocis 30 tyzden a budes sa zachvilku trapit so spanim ako my 😀
@kvietok121 hmm.. uz teraz mi neda spat.. vecne otravuje, zloduch jeden 😠 ked sa on nemrvi, tak mi tlaci vnutornosti, tak az to boli, alebo sa mi cely obsah zaludka vracia do pusy, alebo je mne fajn a on sa mrvi.. no spi potom.. nikdy som sa nebudila na cikanie v noci.. teraz sa budim. ach jo. drahy vecne prec, on ani nevie ako mi to male dava zabrat a to mi je jasne, ze to bude este ovela horsie. Preco si to musime vyzrat vzdy len my zenske?? 🙄
@kvietok121 a este musim dodat, ze verim, ze to pojde rychlo, ved som uz v 7 mesiaci a len pred nedavnom sme si s drahym povedali, ze si nebudeme davat pozor. 😀
a po tych vsetkych chvalach na Cadcu, sa tam normalne asi budem tesit.. 😎
@cayrez tak nech ti to ide rychlo a hlavne nech to ide rychlo v den D, inac v CA maju aj predporodne kurzy boli super
@kvietok121 chcem chodit na nejaky kurz a premyslam nad CA, len nemam auto a vychadzky od jednej, neviem, ci by som stihala.. Je to pre mna dost neprakticke tam chodit na kurz.. trosku ma to hneva, ale co narobim..
@smaragd_ Tak ako sa drzite? Problemy s dojcenim pretrvavaju? Skus este napisat tu na MK do IP mamicke annag (jej stranka je http://dojcenie.wordpress.com/)
Prvý krát som rodila v ZA, tragédia aj napriek tomu,že som si vybavila lekára.Druhý krát som rodila v CA a bolo to super, rodila som sekciou,ale starostlivost zo strany lekárov a sestier bola na jednotku.Mala som problém s dojcením po porode a sestričky mi pomohli ,tak že kojím už 8 mesiacov.V ZA si ma po porode tiež sekciou ani nevsimli a co sa týka dojčenia nikto sa o moje problemy s dojčením nezaujímal,vraj po sekcii to trvá dlšie, ano kojila som sotva 2 týždne.Na porodnicu v CA nedam dopustit.
mno, ja som zo Ziliny, no rodila som v Cadci....a hoci som mala rizikove tehotenstvo, amoj gynekolog mi doporucil rodit v Ziline....vraj maju tam lepsie vybavenie pre chorych a slabych novorodencov, asi skoro narodenych. neskor, ked riziko pominulo, som sa ho spytala, kde teda mozem ist rodit...odpovedal, ze jemu osobne je to uz jedno, dieta bude v poriadku....povedala,som jemu, ze by som chcela, aby ma rodil on, osobne, ked poznal moje problemy uz pocas celeho tehotenstva, ...povedal, ze chodieva k porodom aj do cadce , aj do ziliny. ale riskla som to a isla rodit do cadce. spociatku s nedoverou, ale postupne, ako som sa stretavala s personalom, citila som sa coraz menej ako pacientka. Super sestricky, super lekari najma kiska, paucin atavac, pekne , ciste prostredie, zachod pomaly na kazdej izbe, TV takisto. a este ma odrodil aj moj obvodak.... dievcatko zdrave, co viac si priat.... aj nabuduce, tak cadcu, jednoznacne.. 😉
@boljarka tak to je skvele, pre toto chcem tiez ist do CA i ked som zo ZA.
Mozem sa opytat na to problemove tehu?? Ja som to totiz vcera pohnojila a prehnala som to s mojimi silami. Bola som totiz po nasu novu autosedacku pre drobca a kedze nemam auto, isla som MHD. Kym som ju odtrepala na zastavku, dostala som aj krce, ledva som to odniesla domov. Vazne som si nemyslela, ze je to take tazke. Krpec sa mi po tomto vykone zosunul dole a kopcuje si tam. Dokonca mam makksi krcok maternice a zda sa, ze sa otvoril na spicku prsta. Co teraz? Zvysila som si davky magnezia a snazim sa lezat. K lekarovi by som mala ist az o tri tyzdne.
Navstivit ho skor?
Normalne som neverila, ze tehotnej zene nik nepomoze. Vsetci len civeli ako idioti. Pristavili sa autom pri mne dvaja mladici a s takym usklabom na mna kricali, ci mi pomozu.. to som uz bola za dvoma tretinami cesty na zastavku. A ja krava, ze nie, vdaka. Mala som im na truc povedat, ze ci by boli taki zlati.. co by potom urobili. Som ja len hlupa. 😢
kočky ja som rodila v čadci začiatkom tohto mesiaca a suppppppeeeeerrrrr.... keby mi nebolo smutno za straším synom tak sa mi ani domov nechce!!!! Lekári, sestry, neskutočnéééé- starostlivost na jednotku!!!! Pomohli so všetkým s čím bolo treba!!!
@cayrez naozaj najma doktori- bratia Rehákovci, Kyška, neskutoční ludia!!!! Sestričky- mená si nepamatám ale fakt sa porodnica zmenila o 180 stupnov!!!!
Uvidíš sama - a pokial nebudeš mat problémy tak si pobyt naozaj užiješ 😀 tak ako ja- len keby mi tam smutno za synom nebolo 😀
No jediné čo sa nezmenilo- STRAVA!!!!preboha vajíčka na ranajky a potom na obed boli v sekanej....
Pre nastavajuce mamicky - uz zhanate info o dojceni? Dnes som si precitala pekny clanok http://babetko.rodinka.sk/index.php?id=592686
ja sa v tejto diskusii chcem zo srdca podakovat uzasnej p. doktorke Paucinovej v Cadci za uzasny zazitok z porodu, za neskutocne mily a ludsky a zaroven profesionalny pristup, nielen pocas porodu, ale aj po nom. Velke dakujeme za zdravu Tamarku!
ahojte, ja som tiez zo ZA a doteraz som bola rozhodnuta, ze rodit pojdem do Martina. Ale ako som zacala citat tuto temu, normalne ste ma zneistili... 😅
Myslite si, ze Cadca je kvalitnejsia ako Martin?
@ju11i netusim ako je na tom Martin, ale ani Cadca v osobnej skusenosti. Presvedcili ma vsak vsetky mamicky, co rodili v Cadci. V Martine rodila dcera kamaratky mojej mamy. Mala vybaveneho lekara, ktory bol v den D na dovolenke, nezohnali ani zastup za neho. Babula mala vraj tazky porod a lekar co k nej potom prisiel, vraj nic moc. No to ja posudit nemozem. Babatko malo aj zlomenu klucnu kost, ale to netusim, ci sa da nieco proti tomu robit.
Zo Ziliny v decembri to mam bud cez strecno, alebo hlavny tah na polsko. Myslim, ze lepsie to bude do Cadce.
Ahojte, práve zvažujeme s kamaratkou, kde budeme rodiť, či v Žiline alebo Čadci. Termin máme obidve v decembri.
Chcem sa opýtať, kde nájdeme kontakt na pani doktorku Paučinovú. nenašla som ju vôbec kontaktoch na www strankach pôrodnice v čadca.
Radi by sme obidve rodili pri nej alebo pri jej manželovi. Len on má ambulanciu v Žiline a tiež že robí aj v Čadci, ale ani na neho tam neni kontakt. Máte skusenosti pri pôrode niektora s tymyto lekarmi? Počula som len dobre na nich. Ďakujem za odpoved. 🙂
@majkalienka p. doktorka Paucinova je setra doktora Paucina, ktory ma ordinaciu v Ziline 😉 kontakt na nu nemam, ale ak si zavolas do porodnice, urcite ti ju daju k telefonu, ona tam byva skoro kazdy den. Ja som bola velmi spokojna. Je pravda, ze moj porod nebol nejaky dlhy a tazky, ale svojim pristupom, mnozstvom informacii a takou "veselostou" nam z neho spravila uzasny zazitok.
@seagull2404 aha, dakujem za odpoveď. skusime tam zavolat a dohodnut sa s nou. Ty poznas aj paučina? mas na neho kontakt do Čadce?

@kvietok121 to by som prosila.. teeda.. musia tam byt fakt dobri profesionali 😎
no jo.. nech je uz december.. aspon mi nebude zo vsetkeho tak zle.. 😖