Pôrodnica Komárno. Aké máte skúsenosti?
Ahojte kočky! Je tu niekto, kto rodil v pôrodnici v Komárne? Aké máte skúsenosti? Napíšte, prosím! Ďakujem.
Stručné zhrnutie
- Komárňanská pôrodnica v diskusii dostáva prevažne pozitívne hodnotenia za milý prístup sestier a za odporučených pôrodníkov vrátane dr. Seboka, dr. Ipotha, primára Tótha a dr. Urbana.
- V pôrodnici sa v bežnej praxi používa klystír; dostupné sú predpôrodné kurzy v nemocnici pre páry a aj kurzy/psychofyzická príprava cez Materské Centrum ESZTER.
- Dostupnosť epidurálnej analgézie je v diskusii sporná: jedna účastníčka uviedla, že epidurál pichol primár anesteziológ dr. Pelikán, ďalšie účastnice však tvrdia, že epidurál v Komárne často nie je zabezpečený a riešili ho v Bratislave (toto tvrdenie je sporné/nieoverené).
Q: Je v pôrodnici Komárno dostupná epidurálna analgézia?
A: V diskusii niektoré ženy uviedli, že im epidurál zabezpečil primár anesteziológ dr. Pelikán, ale iné ženy písali, že epidurál v Komárne nebýva zabezpečený a riešili ho v Bratislave; dostupnosť je teda nejednotná a sporná.
Q: Kde sú v Komárne dostupné predpôrodné kurzy a príprava na pôrod?
A: Materské Centrum ESZTER ponúka psychofyzickú prípravu a cvičenie; nemocnica informuje, že predpôrodné kurzy sú organizované v súvislosti s požiadavkou mať pri pôrode partnera (podľa info na stránke porodnice.sk).
Q: Ako je to s použitím klystíra alebo YAL fliašky v Komárne?
A: Viaceré ženy uviedli, že v Komárni bežne dávajú klasický klystír; niektoré tvrdia, že YAL malú fliaštičku nemocnica neprijala, iné písali, že si YAL možno priniesť — názory sa líšia.
Q: Čo si vziať do pôrodnice pre novorodenca?
A: Diskutujúce odporúčali priniesť jednorazové plienky, vlhčené utierky, lieh na pupček, krém na riťku a vlastné oblečenie pre bábätko (nemocnica však často poskytne základné veci).
Q: Ktorí lekári v Komárne sú v diskusii najčastejšie odporúčaní?
A: V diskusii sa najčastejšie spomínajú a odporúčajú dr. Sebok, dr. Ipoth, primár Tóth, dr. Urban, dr. Valašíková (‚Sonička‘) a dr. Hegedus; za anesteziológa menovali dr. Pelikána.
Q: Čo sa stane pri predčasnom pôrode v Komárne, je možný transport novorodenca inde?
A: V diskusii sa uvádza, že pri predčasnom pôrode môže byť novorodenec prevezený do Nových Zámkov na vyššie referenčné pracovisko.
Závery z diskusie
Zhoda
- Mnohé ženy v diskusii chvália milý a ústretový prístup pôrodného personálu a sestričiek na gynekologicko‑pôrodníckom oddelení Komárnanskej nemocnice.
- V diskusii sú odporúčané konkrétne mená pôrodníkov považovaných za „dobrých“: dr. Sebok, dr. Ipoth, primár Tóth, dr. Urban a dr. Valašíková.
- Ženy v diskusii odporúčajú priniesť do pôrodnice pre bábätko jednorazové plienky, vlhčené utierky, lieh na pupček a krém na riťku.
Sporné názory
- Dostupnosť epidurálnej analgézie: jedna skupina uvádza, že epidurál aplikoval primár anesteziológ dr. Pelikán, druhá skupina tvrdí, že epidurál v Komárne nebýva zabezpečený a riešil sa v Bratislave.
- Používanie YAL (malá fliaška klystíra): niektoré ženy tvrdia, že nemocnica YAL neprijala, iné označujú možnosť priniesť si YAL so sebou.
- Význam a prítomnosť konkrétneho lekára pri pôrode (zazmluvnenie): niektoré ženy považujú zazmluvnenie za dôležité, iné odkázali, že niektorí lekári zazmluvnenie neumožňujú alebo sú pri pôrode zriedkavo prítomní.
Otvorené otázky
- Aká je aktuálna a štandardizovaná dostupnosť epidurálnej analgézie na pôrodnom oddelení Komárnanskej nemocnice (oficiálne potvrdenie od nemocnice absentuje)?
- Ako jednotne nemocnica pristupuje k YAL klystírom versus klasickému klystíru pri pôrodných postupoch?
- Do akej miery je možné vopred garantovať prítomnosť konkrétneho zazmluvneného pôrodníka pri pôrode v Komárne?
- Aké sú oficiálne postupy pre prevod novorodencov pri predčasnom pôrode na vyššie pracovisko (kritériá pre transport do Nových Zámkov)?
Spomenuté značky a firmy
Komárňanská nemocnica, Materské Centrum ESZTER, Porodnice.sk, Nemocnica Nové Zámky, Nemocnica v Bratislave (Zochova), Poliklinika Etvosa, Dunajská Streda, Kaufland
Spomenuté produkty a metódy
epidurálka, klystír, YAL (malá fliaštička klystíra), Rosalgin, cisársky rez, vyvolávanie pôrodu (indukcia), CTG, USG (ultrazvuk), infúzia, prietoky (Doppler), baby vak, emesis gravidarum
Miesta a osoby
dr. Sebok, dr. Ipoth, primár Tóth, dr. Urban, dr. Valašíková (Sonička), dr. Hegedus, dr. Pelikán, dr. Gögövá, dr. Kopjaková, sestričky Volesková, sestrička Saboová, Komárno, Nové Zámky, Bratislava, Košice, Marcelová, Bátorove Kosihy, Materské Centrum ESZTER, Poliklinika Etvosa, Dunajská Streda, Kaufland
nika, 😀 😀 Jasné, že dám vedieť, ak ja vôbec porodím.... Tie raňajšie bolesti ma už prešli.... Takže pôrod asi zase v nedohľadne... 😔
@kila velke gratulko k synatorovi,vela zdravicka a kopec mliecka prajeme
edit,no ja si veru uz nepamatam ci som sla tade cez jednotku,no mozne to je bo ja sa viem tulat vselikade 🙂
no mimka ty len pekne daj vediet co sa ti narodi bo uz tu horime vsetky nedockavostou kedy to uz bude 🙂 takze sup sup ozvat sa,no potom je uz na mne ci vam dam vediet a ci nie 🙂 aaaaaaaaaaaaaaale ja nie som taka,urcite vam dam vediet 😉
jeeeeeeeeeeeeeej edit,gratulujeeeeeeeem,takze sa vam to konecne podarilo,juj tesim sa s vami,taaaakze sa opatruj a davaj si pozor na seba 😉
Caute baby,fii edit aj ja gratulujem 😀 mimka kukam ze uz si 41tt?teda uz som zvedava co to bude.Puki mala je teda sikulka,ze sa otaca aj na brusko a tak,nasemu malemu sa nejak nechce na brusko,vrti sa vselijak na boky ale sam na brusko neotoci.Inak vobec prinom nemam cas nanic,vobec nespi cez den,stale sa mu treba venovat.
Mimka a prikom budes rodit?mas to vybavene alebo to nechavas len tak?
nie, u mňa ho nič nespúšťa... 🙄 Ja som fakt vyskúšala už hídam všetko. A nič nepomohlo. Zajtra idem na poradňu, aj na prietoky, tak som zvedavá, čo nové....
Ahojte. Mimka- nic?? :😀 😀 😀 , ale neboj, pozitivom je, ze u chlapcov je normalne prenasat 10 dni 😀 . Starsieho som prenasala ja 3 dni a tiez nepomahalo nic, dokonca ani tabletka na vyvolanie- kaslal na nu 😝 .
Mladsieho som od zaciatku kontrakcii po vytlacenie trpela az 6 minut 😀 dokopy 25minut. Tak nech je ten tvoj certik tiez tak rychly 😉
Čafte, tak som späť z poradne. Primár vravel, že ten nález je perfektný, že by sa nečudloval, kebyže tam ešte dnes večer dobehnem... 😵 Hlavička je už úplne dole, fixovaná. A ak teda do stredy neporodím, tak v stredu tam už ostanem a že ešte v ten deň mi daju tabletku na vyvolanie. Čoho sa síce bojím, ale po tých jeho optimistických rečiach si maslím, že porodím skôr a bez vyvolávania... 😅 🙂
ahojte🙂))
mimkao to je super, že sa ti to už blíži🙂)) tak sa konečne už dočkáš🙂
inak ako sa máte? ja celkom fajn, začínam žehliť vecičky, ale som veľmi opuchnutá asi to bude na nemocnicu, ale nevadí hlavne nech je malá v poriadku🙂
Mimkao - tabletky sa neboj. Ucinok je ako po sexe- teda ziadny 😀 😀 😀 😀 . Ja to viem- u Damca nezabrali dve tabletky ani sex. Az samovolny odchod plodovky to poho. Tinko bol tichy ,,zakerak,,- teda ziadne priznaky, nic, ani kontry nenamerali len tvrdnutie bruska, ani zatka neodisla, na poradni v ten den som bola len na spicku prsta, krcok cely, cize absolutne bez priznakov. A potom jak velka voda - na kozu ma museli vyhodit uz MM so sestrou a chytaaaaaaaat 😀 . Dr. by meskal par sekund a MM by to aj rodit musel 😀
Tak nech tu zajtra mame spravu ze ,,sme,, uz porodili, hej??? 😀 😀 😀 😀
nika, 😀 no, hej. Práve sa idem naložiť do teplej vane. Bo ma ešte furt pobolieva brucho aj kríže. Tak snáď zajtra už pošlem sms...
JA viem, že tá tableta nemusí zabrať, ale zase poznám ja veľa žien, čo im to zabralo a do pár minút malí trojminútové silné kontrakcie a do dvoch hodín porodili. Tak toho sa trošku bojím, žeby ma to od začiatku malo tak strašne bolieť. Ale ešte stále mám nádej a hádam ja vieru, že sa to rozbehne samé. 😎
A to si nemla ani bolesti, keď si rodila Atinka?
Mimka- co som mala bolo pravidelne tvrdnutie co som len zadrzala dych a bolo fuc. Ziadne bolesti len v hodine dvanastej 😀 . podla nalezu po prichode odhadovali ne druhy den doobeda. Prisli smi po 22 na pravidelne tvrdnutie, 4 cm ale bez kontrakcii. Klystir plus sprcha- vysla som odtial o 23.15, o 3 minuty odtok PV, porod o 23.25 😀, na izbu som isla svieza ako rybicka, nevedela som spat bo som nebola unavena. Takze parada 😵
wow, tak to si mala super. Ináč, keď mi predsa len budú vyvolávať, tak mi daju klystír ešte pred tým než tabletku, alebo až ak mi zaberie vyvolávanie?
Myslim, ze najskor daju tabletku, lebo ta moze zabrat az po par hodinach a zatial by sa ti creva mohli teoreticky zaplnit. Ale tabletky sa neboj. Ty si uz viacrodicka tak to u teba pofrci rychlo. Ake si mavala porody?
Cauky,no mimka sranda, to som si nemyslela ze to takto potiahnes,uz som aj ja normalne napata ze kedy uz 😀
no mne brani v tehotenstve jedine to ze by som sa nezmestila do svadobnych siat 😀 ale po oktobry uz sa tomu nebudem branit 😀
Inak ja sa divim ze mne nerobili klystir,ale som aj rada,neviem si predstavit ze by ma v tych kontrakciach napumpovali vodou 😝 🤐 No drzim ti velmi palce aby dopadlo vsetko super a aby sa naplnili tuzby 😉






Mimkao 😠 😠 😠 to mi NEMOZES spravit!!! Ved ja potom od zvedavosti spat nebudem! 😝
Kiluske blahozelame a Tomaskovi zelame vsetko naj, naj, naj 😵 😵 😵 😵 😵