Porodnica Trnava: Skúsenosti a názory mamičiek
budem rada, ked tu bude co najviac prispevkov, aby si mohli vsetky trnavcanky urobit ako taky prehlad o trnavskej porodnici 🙂 🙂 🙂
Stručné zhrnutie
- Trnavská nemocnica organizuje dni otvorených dverí každý prvý pondelok v mesiaci; na prihlásenie sa treba hlásiť na príjme okolo 13:30 a vrchná sestrička obvykle príde okolo 14:00.
- V regióne sa pôrod do vody uvádza pre nemocnicu v Topoľčanoch; Trnavská porodnica má iné prvky komfortu, ktoré diskusia spomína, napr. „ružové kreslo“, aromalampy a nadštandardné izby s vlastným WC a sprchou.
- Hodnotenie vybavenia, čistoty a dostupnosti intervencií v Trnave je rozporuplné: diskusia uvádza zmodernizované izby a dobrý personál, ale tiež staré kachličky a zanedbané WC; dostupnosť epidurálu je v príspevkoch protichodná a počas chrípkovej karantény boli návštevy vrátane partnera obmedzené.
Najčastejšie otázky
Q: Kedy sú v Trnavskej porodnici dni otvorených dverí a ako prebehnú?
A: Dni otvorených dverí sú podľa informácií v diskusii každý prvý pondelok v mesiaci; treba sa ohlásiť na príjme približne o 13:30 a vrchná sestrička prichádza na prehliadku okolo 14:00.
Q: Čo si priniesť do pôrodnice v Trnave na príjem a na šestonedelie?
A: Na príjem prineste: tehotenskú knižku, kartičku poistenca, občiansky preukaz, kópiu sobášneho listu, župan, prezuvky, viac nočných košieľ, vložky, hygienu; pre bábätko: 1 balenie jednorazových plienok, 3–4 košieľky/body, čiapočku, niekoľko bavlnených plienok; diskusia odporúča tiež odsávačku mlieka, krém na riťku a vlastný Yal klystír ak ho preferujete.
Q: Je epidurál v Trnave dostupný a platí sa zaň?
A: Informácie sú protichodné: niektoré príspevky tvrdia, že epidurál (EPI) sa dá vyžiadať pri pôrode a bol poskytovaný zadarmo, iné príspevky uvádzajú, že epidurál v Trnave musí byť zaplatený a že personál ho údajne obmedzuje u druhorodičiek.
Q: Ktorí lekári v Trnave majú v diskusii pozitívne ohlasy?
A: V diskusii boli spomenuté Mudr. Štefániková (mnohé pochvalné ohlasy), Mudr. Čech (zastupujúci), Mudr. Varga (uvádzaný ako primár, cca 55 rokov), Mudr. Chovanová a zmienky o „dr. Strbom“.
Q: Kde v regióne je možný pôrod do vody?
A: Diskusia uvádza, že pôrod do vody ponúkajú v Topoľčanoch; Trnavská nemocnica bola v príspevkoch spomínaná skôr s alternatívnymi pomôckami (ružové kreslo, aromalampy) než s ponukou pôrodu do vody.
Q: Ako sú nastavené návštevy pri chrípkovej epidémii v Trnave?
A: V čase chrípkovej karantény bola v diskusii uvádzaná úplná zákaz návštev vrátane partnera pri pôrode; rodine umožnili komunikáciu a ukazovanie dieťaťa cez okienko.
Závery z diskusie
Zhoda
- Dni otvorených dverí v Trnavskej porodnici sú pravidelne každý prvý pondelok v mesiaci.
- Niektoré nadštandardné izby majú vlastné WC a sprchu; nadštandard poskytuje väčšie súkromie a služby (donášanie jedla na izbu).
- Topoľčany sú v diskusii konzistentne uvádzané ako miesto, kde sa pôrod do vody praktizuje.
- Je bežné si do pôrodnice doniesť vlastné veci pre dieťa (košieľky, plienky) kvôli pachom/pracie chemikáliám erárnych vecí.
Sporné názory
- Epidurál: jedna skupina tvrdí, že EPI sa dá pri pôrode získať zadarmo, druhá skupina tvrdí, že epidurál treba platiť a že sa „šetrí“ pre druhorodičky.
- Stav prostredia: niektoré príspevky opisujú vymalované, útulné časti oddelenia, protichodne iné opisujú staré kachličky a zanedbané WC.
- Prístup k pôrodu (partner pri pôrode): niektoré skúsenosti hovoria o možnosti prítomnosti partnera, iné uvádzajú zákaz návštev počas chrípkovej karantény.
Otvorené otázky
- Je epidurál v Trnavskej nemocnici štandardne hradený z verejného zdravotného poistenia alebo je bežne platený pacientom?
- Bude Trnavská porodnica zavádzať alebo rozširovať možnosť pôrodu do vody?
- Ako sa konzistentne rieši prístup partnera pri pôrode počas budúcich epidémií/karantén?
Spomenuté značky a firmy
Trnavská nemocnica,Nemocnica Topoľčany,Nemocnica Piešťany,Materské centrum,časopis Mama a ja,Babetkovo,Rajec,Labelo,Yal,Opthalmo-septonex,Vincentka,Steri mar,Johnson
Spomenuté produkty a metódy
epidurál (EPI),pôrod do vody,ružové kreslo,aromalampy,nadštandardná izba,Yal klystír,glycerínové čípky,Labelo,Rajec minerálka,Opthalmo-septonex kvapky,odsávačka mlieka,sudokrém,formovače na bradavky,nafukovacie koleso (donut),glycerínové čípky,kliešťový pôrod (forceps),cisársky rez
Miesta a osoby
Trnava,Topoľčany,Piestany,Hlahovci,Kremnica,Sered,Viedeň,Stefanikova,Cech,Varga,Chovanova,Strbom,Elias
Na stránke FN majú napísané, že na šestonedelie môže ísť otec dieťaťa. A aj môj brat tam bol pozrieť manželku, tak neviem, či každému hovoria inak.
@danielita111 pacilamsa mi tvoja reakcia na starostlivost pocas resp. po porode. Malokto si uvedomuje, ze personalu je malo na taky pocet rodiciek a sestonedielok. sestricky sa venuju viac mamickam, ktore maju problemy. a preco mi ma merat tlak x-krat, ked ho mam dobry. porod nie je choroba
@romea ci uz mila alebo nemila, maju sa spravat na urovni, profesionalne, bez znamok syndromu vyhorenia. budu v banke akceptovat vrcavu pani pri priehradke? alebo pani co sa zabivakuje na nocnej v robote na kresle?
@gulka63 tlak ti meraju preto, aby sa predislo pripadnym komplikaciam z rapidneho zvysenia alebo znizenia KT. to je najmensi ukon, trva 2-3 min? inak je to samozrejme u sekcii a inak pri kl. porode.
btw. dnes som v spravach JOJ zachytila dalsiu spravu o umrti rodicky aj s dietatkom. strasne...
@gumo podla mna ta nepustili domov koli ockovaniu. ta vakcina je pre 10 davok ockovanie a keby mali otvarat dalsiu koli 1-2 detom, ktora sa potom ma "pokazit", tak prepustili na dalsi den.
na niektorych netovych strankach to tak pisu. netvrdim, ze v tt je to tak, ale myslim, ze je to mozne. lebo ja som tiez bola vo stvrtok sekcia aj baba so mnou na izbe a nas domov nepustili, ale pustali ine mamicky. V r. 2009 to bolo 😉
a vtedy mi po sekcii merali tlak 2x. neviem ci to bolo dost alebo nie, ale v inych nemockach vozia sekcie na 1 den na jisku. aj mi bolo divne, ze som skoncila na normalnej izbe. a teraz sa uz budem bat aj zaspat a budem sa pozorovat ako paranoik. mozno si aj tlakomer zabalim do kufra 😀
@kocurko1 k detskej staci ist tusim do 48hod od prepustenia z porodky
no a doki, ktoreho som chcela k porodu, tak uz v nemocke nerobi 😝 som priam nadsena. dufam, ze sa situacia utrasie a bude sa tam moct vratit znovu, ako sa to uz raz stalo. mohli by si aj na vrchnosti uvedomit, ze clovek ide radsej rodit k niekomu, koho pozna z ambulancie a naozaj mu doveruje ako ku cloveku, ktoreho vidi akurat na par minut v nemocke na prijme a ani nevie, ako sa vola. neviem, co tam vladnu za vztahy, ale zaujem pacienta by mal byt nadradeny nejakym ludskym malichernostiam 🤐
@kocurko1 pustaju az v pondelok, ze v nedelu neprepustaju... ja som rodila 13.7.2011 v stredu a isla som domov az v pondelok a to sa ma aj doktor na vizite pytal, ze co tam este robim, ci sa mi tam paci..., babo ti v nedelu nezaockuju az v pondelok, ked sa nazbiera viacej deticiek, nakollko vakcina je draha a nenacnu ju kvoli jednomu babu... tak mi bolo povedane....
davnejsie prepustali aj v nedelu, ale teraz uz nie...
babulky, vsetky co rodite v TT, drzim vam palce. A to nemyslim v zlom. Sama som z TT, pred vyse mesiacom som sice odisla zo SR ale do poslednej chvile som nevedela, ci nebudem rodit na Slovensku, a potom by to bolo urcite v Trnave. Aj napriek staremu vybaveniu, aj napriek nestastiam, treba mysliet na to, ze sa to stava vsade, co samozrejme nezmensuje bolest pozostalych,ani nezlahcuje vinu toho, kto to sposobil. To, ze si vsetky vieme predstavit krajsie prostredie a milsi personal, je urcite pravda. Aj to, ze SR sa nemoze porovnavat s inymi krajinami, ktore maju na zdravotnictvo viac penazi. Ja budem rodit vo Svajciarsku, kde je prenadherna porodnica, skvele vybavenie a uzasny personal, a to myslim naozaj. Ale na druhej strane poistovna uhradza len 2 prehliadky za cele tehotenstvo (pricom poistku si tu kazdy plati sam a NIE v malej ciastke) a moj tunajsi lekar sa cudoval, kolko vysetreni mi robili na Slovensku, ze tam poistovne setria a toto nepreplacaju. Tu sa vysetrenia robia len ak su nejake problemy, vaginalne vysetruju len na zaciatku a na konci pri poslednej prehliadke, kde sa robi odber na streptokoka. Takisto vobec nerobia testy na toxoplazmozu, lebo sa neda liecit, a je to pre nich drahe. Ale o tom potom....jednoducho mnoho z toho, co nam na Slovensku poistovna preplaca, sa tu vobec nerobi, nehladiac na to, ze za zdravotnu starostlivost platime menej (relativne menej vzhladom na platy). Skoda, ze sa kompetentni nezamyslaju nad tym,ako odburat naklady na bezproblemove tehotenstva, alebo ako pisete na dlhsi pobyt v nemocnici pre zeny, ktore rodili prirodzene, su bez komplikacii a pripadne samy chcu ist domov. Tu je normalny aj tzv. ambulantny porod, kde zena ak chce, moze ist po 6 hodinach domov. Samozrejme svoj zamer ohlasi vopred a nemocnica sa na to pripravi, aby vsetky vysetrenia aj opateru o matku stihli. Tiez ma mrzi, ze pritomnost otca pri porode sa berie v SR ako nadstandard. Pocula som, ze sa za to u nas aj plati, je to pravda? Tu je vsetko pripravene na to, aby bol partner pri porode. Obaja sme Slovaci a ked sa moj manzel spytal, co ma urobit pre to, aby mohol byt pri porode (a to idem cisarskym), lekarka sa usmiala a povedala, ze staci prist. Aj klasicky porod tu prebieha na posteli, ktora ma gulaty tvar a je robena pre dvoch....aby partner mohol byt vedla rodicky, ci uz ju len drzat za ruku alebo inak pomahat. Takze este raz babulky, drzim vam palce, aj vasim babatkam, nech ste zdrave a stastne a nech sa vam zdaleka vyhybaju vsetky problemy.
@anelisa ja beriem az na cestu domov, aj to len taku letnu. tie steny budu vyhriate a keby sa aj ochladilo, tak vnutri este zime nebude. babo bude v perinke, tak podla mna mu zima nebude.
@mimit niektore veci su podla mna na svk lepsie ako na zapade. hlavne co sa prevencie tyka. niektore su zas horsie, hlavne vybavenie nemocnic co a tyka posteli, prostredia, porodnych boxov,....poctu nadstandardov, ..snad aj u nas dospeje zdravotnictvo tam, kde bude napr na sestonedeli sprcha spolocna pre 2 izby ako normalne vybavenie, takisto aj wc. a nie 2ks sprchy a 2ks wc na cca 40 zien. a ambulantny porod tiez nebude uplna utopia, ale nieco normalne.
@mimit mala som moznost vidiet porodnicu vo svajciarku a poviem pravdu - bola som "jak sedlak v meste". s otvorenou pusou a "wau" som pozerala.
@anelisa deku nebudes potrebovat. my sme mali deti v perinke a este sme mali detsky paplonik. ja som rodila v maji a bolo tam straaasne teplo, takze ani teraz tam zima nebude.
@sissik ja som rodila pred 8 mesiacmi sekciou a starostlivost na 1*, na treti den sa nam na izbe sestricka vecer ospravedlnovala, ze nebude chodit nas casto pozerat lebo ma tam 3 maminy po sekcii, ale ze ak bude nejaky problem, staci zazvonit. Tlak mi po sekcii merali kazdu polhodinu a ked mi raz namerali dost vysoky, tak mi ho kontrolovali kazdych 10 minut. Podla mna sa nemas coho bat. Ak budem opät cakat babätko, urcite si vyberiem porodnicu v TT.
Ja rátam ak bude všetko ok, že v sobotu,rátam tie 4 dni...možno ked bol silvester tak ti chceli spraviť radosť 🙂)
Ja som aj zvedava ako tu bude všetko prebiehať od pondelka atak..síce mam za sebou jeden Cr, ale ten bol tak narýchlo.

@gabuliik ked myslis konkretne tu, na ktoru sme sa stazovali, uz tam nepracuje, ako napisala pani hlavna sestra. Poriesili.