Porodnica Trnava: Skúsenosti a názory mamičiek
budem rada, ked tu bude co najviac prispevkov, aby si mohli vsetky trnavcanky urobit ako taky prehlad o trnavskej porodnici 🙂 🙂 🙂
Stručné zhrnutie
- Trnavská nemocnica organizuje dni otvorených dverí každý prvý pondelok v mesiaci; na prihlásenie sa treba hlásiť na príjme okolo 13:30 a vrchná sestrička obvykle príde okolo 14:00.
- V regióne sa pôrod do vody uvádza pre nemocnicu v Topoľčanoch; Trnavská porodnica má iné prvky komfortu, ktoré diskusia spomína, napr. „ružové kreslo“, aromalampy a nadštandardné izby s vlastným WC a sprchou.
- Hodnotenie vybavenia, čistoty a dostupnosti intervencií v Trnave je rozporuplné: diskusia uvádza zmodernizované izby a dobrý personál, ale tiež staré kachličky a zanedbané WC; dostupnosť epidurálu je v príspevkoch protichodná a počas chrípkovej karantény boli návštevy vrátane partnera obmedzené.
Najčastejšie otázky
Q: Kedy sú v Trnavskej porodnici dni otvorených dverí a ako prebehnú?
A: Dni otvorených dverí sú podľa informácií v diskusii každý prvý pondelok v mesiaci; treba sa ohlásiť na príjme približne o 13:30 a vrchná sestrička prichádza na prehliadku okolo 14:00.
Q: Čo si priniesť do pôrodnice v Trnave na príjem a na šestonedelie?
A: Na príjem prineste: tehotenskú knižku, kartičku poistenca, občiansky preukaz, kópiu sobášneho listu, župan, prezuvky, viac nočných košieľ, vložky, hygienu; pre bábätko: 1 balenie jednorazových plienok, 3–4 košieľky/body, čiapočku, niekoľko bavlnených plienok; diskusia odporúča tiež odsávačku mlieka, krém na riťku a vlastný Yal klystír ak ho preferujete.
Q: Je epidurál v Trnave dostupný a platí sa zaň?
A: Informácie sú protichodné: niektoré príspevky tvrdia, že epidurál (EPI) sa dá vyžiadať pri pôrode a bol poskytovaný zadarmo, iné príspevky uvádzajú, že epidurál v Trnave musí byť zaplatený a že personál ho údajne obmedzuje u druhorodičiek.
Q: Ktorí lekári v Trnave majú v diskusii pozitívne ohlasy?
A: V diskusii boli spomenuté Mudr. Štefániková (mnohé pochvalné ohlasy), Mudr. Čech (zastupujúci), Mudr. Varga (uvádzaný ako primár, cca 55 rokov), Mudr. Chovanová a zmienky o „dr. Strbom“.
Q: Kde v regióne je možný pôrod do vody?
A: Diskusia uvádza, že pôrod do vody ponúkajú v Topoľčanoch; Trnavská nemocnica bola v príspevkoch spomínaná skôr s alternatívnymi pomôckami (ružové kreslo, aromalampy) než s ponukou pôrodu do vody.
Q: Ako sú nastavené návštevy pri chrípkovej epidémii v Trnave?
A: V čase chrípkovej karantény bola v diskusii uvádzaná úplná zákaz návštev vrátane partnera pri pôrode; rodine umožnili komunikáciu a ukazovanie dieťaťa cez okienko.
Závery z diskusie
Zhoda
- Dni otvorených dverí v Trnavskej porodnici sú pravidelne každý prvý pondelok v mesiaci.
- Niektoré nadštandardné izby majú vlastné WC a sprchu; nadštandard poskytuje väčšie súkromie a služby (donášanie jedla na izbu).
- Topoľčany sú v diskusii konzistentne uvádzané ako miesto, kde sa pôrod do vody praktizuje.
- Je bežné si do pôrodnice doniesť vlastné veci pre dieťa (košieľky, plienky) kvôli pachom/pracie chemikáliám erárnych vecí.
Sporné názory
- Epidurál: jedna skupina tvrdí, že EPI sa dá pri pôrode získať zadarmo, druhá skupina tvrdí, že epidurál treba platiť a že sa „šetrí“ pre druhorodičky.
- Stav prostredia: niektoré príspevky opisujú vymalované, útulné časti oddelenia, protichodne iné opisujú staré kachličky a zanedbané WC.
- Prístup k pôrodu (partner pri pôrode): niektoré skúsenosti hovoria o možnosti prítomnosti partnera, iné uvádzajú zákaz návštev počas chrípkovej karantény.
Otvorené otázky
- Je epidurál v Trnavskej nemocnici štandardne hradený z verejného zdravotného poistenia alebo je bežne platený pacientom?
- Bude Trnavská porodnica zavádzať alebo rozširovať možnosť pôrodu do vody?
- Ako sa konzistentne rieši prístup partnera pri pôrode počas budúcich epidémií/karantén?
Spomenuté značky a firmy
Trnavská nemocnica,Nemocnica Topoľčany,Nemocnica Piešťany,Materské centrum,časopis Mama a ja,Babetkovo,Rajec,Labelo,Yal,Opthalmo-septonex,Vincentka,Steri mar,Johnson
Spomenuté produkty a metódy
epidurál (EPI),pôrod do vody,ružové kreslo,aromalampy,nadštandardná izba,Yal klystír,glycerínové čípky,Labelo,Rajec minerálka,Opthalmo-septonex kvapky,odsávačka mlieka,sudokrém,formovače na bradavky,nafukovacie koleso (donut),glycerínové čípky,kliešťový pôrod (forceps),cisársky rez
Miesta a osoby
Trnava,Topoľčany,Piestany,Hlahovci,Kremnica,Sered,Viedeň,Stefanikova,Cech,Varga,Chovanova,Strbom,Elias
Ahojte.Mozem sa vaas baby spytat ci ste chodili aj na predporodnu pripravu niekam?
@lyongirl ano, uz sme doma. pustili nas dokonca v nedelu
sice sme cakali dlhsie koli odberom a vysledkom z nich.
v nedelu tam na novorodeneckom robieva externy lekar a ten neprepusta. ale teraz zrovna bola lekarka z nemocnice a asi aj potrebovali uvolnit izby, lebo rizikove bolo plne, tak davali mamicky po porode az na gyndu na č. poschodie. a tie potom chodili pozerat deturence na novorodenecke. takze asi vynimocne pustali aj v nedelu
@berus222 dakujem 😉 stretli sme sa s kocurko1, tu tusim pustali v piatok, ale tak teda neviem naisto, prve ľ dni som velmi neregistrovala 😀
@kiristinka1 predporodnu pripravu robili niekedy v materskom centre na okruznej, skus vyhladat ich netovu stranku, maju tam rozpisany program
@kiristinka1 tuto to najdes http://www.trnavskemc.sk/program/-september-2011/ zajtra to zacina 😉
Ahojte, tak my uz mame vyse mesiaca a Amalka nam rastie do krasy. Bohu vďaka. ako prvorodicka som sa snazila apson scasti pripravit v ramci moznosti na porod- kedy ist do nemocnice, ako rodit, porodny plan, dojcenie atd. atd. 🙂)) samozrejme, par veci clovek pochopi az ad hoc. kazdy porod je asi pre kazdu zenu nezabudnutelny zazitok, takze radsej tu nebudem pisat vsetko, lebo to by bolo nadlho 🙂 pozitivum az na velmi malo vynimiek, hodnotim personal, obzvlast lekarov a sestricky z novorodeneckeho. Velkou nevyhodou bolo to, že kvoli nedostatku miesta na sestonedeli som lezala na rizikovom a babatko na novorodeneckom, je tam limit kolko s babom mozem byt, nebolo pri mne....toto bolo velmi tazke, lebo som vecer pocula plakat babatka a uz mi z toho zacinalo sibat 🙂 ale som rada, ze aj ked iba na chvilku, ale presvedcila som sestricku, nech mi ju po porode uz aspon oblecenu prilozi a ona sa prisala, tak s prisatim sme vobec nemali problem...Zelam vsetkym mamickam, aby mali rychly a stastny porod a uzili si babatka. Je to krasny pocit byt maminou. Bohuzial, niekedy je citit nedostatok personalu, ktory nemoze vykryvat plne oddelenie tak, ako by sme chceli. Verim, ze to nemocnica bude casom efektivne riesit, ako aj stravu, ktoru by mali trosku korigovat pre dojciace matky, pretoze tie nemozu mat rovnaku dietu ako ostatni pacienti. 🙂 V každom pripade dakujem, že sme prisli z nemocnice zdrave🙂))
@majkamrugi no majka moja, teda svatka moja :D drzte sa nam, pri dalsich detoch si to chod odkrutit na vychod a bude o teba isto super postarane ;) :D :D :D
@zahadka hehe, tak to sa este uvidi 🙂 aj tu bol zlaty personal...aj upratovacky boli mile dokonca 🙂 a na vychod by to bolo asi az velmi idealne 🙂 ale mozem ti to tam vybavit :D ako sa ma nas maly zatko?
no nemusis vybavovat, ja sa uspokojim aj s Kubinom :D a zatko sa ma paradne, ved sa pride pozriet uz coskoro na svoju nevesticku 🙂
@monka9999 ja mám glukozový test za sebou aj s citronom.a dali to čisto na vylepšienie chuti.dá sa to v pohode vypiť.hlavne si ho prines vytlačený,resp.prekrojený.lebo ja som ho mala vcelku a sestra bola nervozna že bolo napísané vyžmýkaný a musela nájsť nož kt.mala poruke.
@s 😅 afiatkomaciatko mne to kazal najskor doma vypit a potom do2hodin prist.takže sestrička si nemusi robit starosti.nahodou by ju to privelmi zatažilo...je to s tym citronom znesitelnejšie?
alebo to je jedno 😝
mne sa to zdalo menej sladsie ako kompotova voda...nechceme vediet, je to nase prve babusko, tak to bude prekvapenie a do vianoc sa spamatame a budeme spolu
@zuzul77 ja mam lekara v čachticiach.ale ku koncu pred porodom ma pošle do TT.aj pri prvom som tak chodila.tak neviem komu budem potom chodit.moj lekar mi dal termin17až18december a v Hlohovci povedal22december.tak ani poriadne neviem kedy to budem mat.pri prvom som mala 1termin a tak sa aj presne narodil.tak to aby som teraz rodila aspon na3razy. 😎 možno ma to chyti aj skor a stretneme sa tam.rada by som bola na vianoce doma.boli by to super vianoce.u nas sa teraz v dedine narodilo15babeniec a len 1chlapec.tak moj by bol druhy.aspon čo som počula žiaden chlap.idem na poradnu21septembra a ešte mu povieme nech sa pozrie ešte raz.stači aby tam bola šnora a hned je ine pohlavie.len čo ma pošle do TT a budem vediet,tak ti poviem. 😉
Ahojte, my sme sa včera vrátili z pôrodnice a musím povedať, že vďaka vačšine personálu bol pobyt príjemný, v rámci možností samozrejme 😀. Rodila ma p. dr. Štrbová/snáď som jej nejako neskomolila meno, ale tak mi bolo povedané/, bola veľmi príjemná a ústetová, takže môžem len odporučiť 🙂. Sestričky na pôrodnej sále boli skôr odmerané a robili to čo mali, bola som rada, že bol pri mne manžel, lebo boli aspoň trochu milšie, ale samozrejme nezabudli po pôrode pred nami 5 min. rozoberať to, že som zabudla sobášny list, ktorý ale vôbec nebol treba, nakoľko som rodila už 2x. Na matrike všetko mali a pani sa čudovala, že ho tam manžel dodatočne niesol, no lebo nám tak v nemocnici kázali, keďže som ho zabudla...takže byť tam sama asi by ma riadne mrzelo, že mám zrovna pri sebe tieto 2 osoby!!!
Čo sa týka 600nedelia, tak najvačšiu chválu majú u mňa novorodenecké sestričky, ktoré boli vždy usmiate, milé a prichystané poradiť. Samozrejme aj gynekologické sestričky boli fajn a veľmi milá staničná sestra.
Čo sa dalo som mala svoje, nikomu to nevadilo, už sú na to zvyknutí. Len tá strava a komunistické vybavenie, ale k tomu je zbytočné sa vyjadrovať, dalo sa to prežiť, skôr ide o to, ako to v takomto prostredí dokáže personál spríjemniť a to sa im podarilo...
Neviem, čo ešte napísať, ak by mal niekto otázky, kľudne zodpoviem. Ja musím zhodnotiť, že som bola nanovo spokojná...
P.S. ak chcete nosiť erárne košele a nie svoje, tak si pribaľte zatvárací špendlík, skoro žiadna už nemá gombíky a otvor je na nich až po pupok 😀 a keď ma sanitár viezol na izbu, tak som nevedela, čo si skôr držať, či vložku medzi nohami, alebo ten otvor z ktorého mi trčala celá vrchná časť tela 😅
@lyongirl dr. strbova jedina na vizite tak hmatala brucho, ze som nemala pocit, ze mi vsetko z neho vyleti von zo spodu. a novorodenecne sestricky som odsledovala 3 smeny velmi prijemne, 2 mi az take sympaticke neboli. ale starali sa vsetky. to, ze clovek nie je s kazdym na rovnakej vlnovej dlzke je normalne.
jaj a na prijme dr. bartkovjak - super, potom na izbe este pobehoval dr. deckov, s t ym sa tiez dalo pokecat aj odpovedal v pohode na moje zvedave otazky. sice som frflala, ze co do mna toho tolko leju cez infuzky, ze uz chcem vstavat, ale tak starali sa, aby bolo vsetko ok
@monka9999 ja idem na poradnu 19.9....chcem rodit so svojim doktorom, len sa musime blizsie dohodnut...chodim v TT Dr. Deckovi a som spokojna...nam sa nedarilo vyse roka otehotniet a ked nas poslal na vysetrenie do GYN-FIV, tak mi povedali, ze co tam robim, ze som 7. tyzdnov tehotna, tak sme isli domov s velkym radostnikom 🙂
@zuzul77 ja sa s doktorom dohadovat nebudem.nemam navyše230eur.kto tam bude ten ma odrodi.niekto to urobit musi.manžel bude pri porode?moj sa boji.že on by odpadol.a ako ho poznam najskor by kriesili jeho a až potom mna rodili. 😀 a to on nezistil že si v 7tyždni?najskor si to mal overit kym ta poslal dalej.nie?aj tak dobre.mali by ti robit všetky možne vyšetrenia a stresovat sa po doktoroch.. 🙂
@monka9999 tak ja k nemu chodim na poradnu do ambulancie, chcela by som s nim aj odrodit. ked som isla do BA tak sme nikto netusili, ze som tehotna, lebo som mala presne nacas menzes a nikomu sa ani nezdalo, ze by nieco bolo mozne....a to som este aj vahala ci tam pojdeme alebo nie pokial sme sa tam objednali.

@sissik gratulujem k dcerke. s kocurko1 ste sa nestretli?
uz aby som isla aj ja a mala to za sebou