Porodnica Trnava: Skúsenosti a názory mamičiek
budem rada, ked tu bude co najviac prispevkov, aby si mohli vsetky trnavcanky urobit ako taky prehlad o trnavskej porodnici 🙂 🙂 🙂
Stručné zhrnutie
- Trnavská nemocnica organizuje dni otvorených dverí každý prvý pondelok v mesiaci; na prihlásenie sa treba hlásiť na príjme okolo 13:30 a vrchná sestrička obvykle príde okolo 14:00.
- V regióne sa pôrod do vody uvádza pre nemocnicu v Topoľčanoch; Trnavská porodnica má iné prvky komfortu, ktoré diskusia spomína, napr. „ružové kreslo“, aromalampy a nadštandardné izby s vlastným WC a sprchou.
- Hodnotenie vybavenia, čistoty a dostupnosti intervencií v Trnave je rozporuplné: diskusia uvádza zmodernizované izby a dobrý personál, ale tiež staré kachličky a zanedbané WC; dostupnosť epidurálu je v príspevkoch protichodná a počas chrípkovej karantény boli návštevy vrátane partnera obmedzené.
Najčastejšie otázky
Q: Kedy sú v Trnavskej porodnici dni otvorených dverí a ako prebehnú?
A: Dni otvorených dverí sú podľa informácií v diskusii každý prvý pondelok v mesiaci; treba sa ohlásiť na príjme približne o 13:30 a vrchná sestrička prichádza na prehliadku okolo 14:00.
Q: Čo si priniesť do pôrodnice v Trnave na príjem a na šestonedelie?
A: Na príjem prineste: tehotenskú knižku, kartičku poistenca, občiansky preukaz, kópiu sobášneho listu, župan, prezuvky, viac nočných košieľ, vložky, hygienu; pre bábätko: 1 balenie jednorazových plienok, 3–4 košieľky/body, čiapočku, niekoľko bavlnených plienok; diskusia odporúča tiež odsávačku mlieka, krém na riťku a vlastný Yal klystír ak ho preferujete.
Q: Je epidurál v Trnave dostupný a platí sa zaň?
A: Informácie sú protichodné: niektoré príspevky tvrdia, že epidurál (EPI) sa dá vyžiadať pri pôrode a bol poskytovaný zadarmo, iné príspevky uvádzajú, že epidurál v Trnave musí byť zaplatený a že personál ho údajne obmedzuje u druhorodičiek.
Q: Ktorí lekári v Trnave majú v diskusii pozitívne ohlasy?
A: V diskusii boli spomenuté Mudr. Štefániková (mnohé pochvalné ohlasy), Mudr. Čech (zastupujúci), Mudr. Varga (uvádzaný ako primár, cca 55 rokov), Mudr. Chovanová a zmienky o „dr. Strbom“.
Q: Kde v regióne je možný pôrod do vody?
A: Diskusia uvádza, že pôrod do vody ponúkajú v Topoľčanoch; Trnavská nemocnica bola v príspevkoch spomínaná skôr s alternatívnymi pomôckami (ružové kreslo, aromalampy) než s ponukou pôrodu do vody.
Q: Ako sú nastavené návštevy pri chrípkovej epidémii v Trnave?
A: V čase chrípkovej karantény bola v diskusii uvádzaná úplná zákaz návštev vrátane partnera pri pôrode; rodine umožnili komunikáciu a ukazovanie dieťaťa cez okienko.
Závery z diskusie
Zhoda
- Dni otvorených dverí v Trnavskej porodnici sú pravidelne každý prvý pondelok v mesiaci.
- Niektoré nadštandardné izby majú vlastné WC a sprchu; nadštandard poskytuje väčšie súkromie a služby (donášanie jedla na izbu).
- Topoľčany sú v diskusii konzistentne uvádzané ako miesto, kde sa pôrod do vody praktizuje.
- Je bežné si do pôrodnice doniesť vlastné veci pre dieťa (košieľky, plienky) kvôli pachom/pracie chemikáliám erárnych vecí.
Sporné názory
- Epidurál: jedna skupina tvrdí, že EPI sa dá pri pôrode získať zadarmo, druhá skupina tvrdí, že epidurál treba platiť a že sa „šetrí“ pre druhorodičky.
- Stav prostredia: niektoré príspevky opisujú vymalované, útulné časti oddelenia, protichodne iné opisujú staré kachličky a zanedbané WC.
- Prístup k pôrodu (partner pri pôrode): niektoré skúsenosti hovoria o možnosti prítomnosti partnera, iné uvádzajú zákaz návštev počas chrípkovej karantény.
Otvorené otázky
- Je epidurál v Trnavskej nemocnici štandardne hradený z verejného zdravotného poistenia alebo je bežne platený pacientom?
- Bude Trnavská porodnica zavádzať alebo rozširovať možnosť pôrodu do vody?
- Ako sa konzistentne rieši prístup partnera pri pôrode počas budúcich epidémií/karantén?
Spomenuté značky a firmy
Trnavská nemocnica,Nemocnica Topoľčany,Nemocnica Piešťany,Materské centrum,časopis Mama a ja,Babetkovo,Rajec,Labelo,Yal,Opthalmo-septonex,Vincentka,Steri mar,Johnson
Spomenuté produkty a metódy
epidurál (EPI),pôrod do vody,ružové kreslo,aromalampy,nadštandardná izba,Yal klystír,glycerínové čípky,Labelo,Rajec minerálka,Opthalmo-septonex kvapky,odsávačka mlieka,sudokrém,formovače na bradavky,nafukovacie koleso (donut),glycerínové čípky,kliešťový pôrod (forceps),cisársky rez
Miesta a osoby
Trnava,Topoľčany,Piestany,Hlahovci,Kremnica,Sered,Viedeň,Stefanikova,Cech,Varga,Chovanova,Strbom,Elias
aaa tak veď niekto to musí zacvakať, vyštudovať medicínu na sprostom Slovensku ... a potom hajde sa do sveta zarábať ťažké prachy..
ja som lekárom vďačná za veľa.. aj keď sa mi táto situácia aká je teraz moc nepáči, mám zdravého syna, na sekciu a veci spojené s pôrodom príjemné spomienky.. a nemôžem povedať pol slova na TT pôrodnicu.. no a stačí sa pozrieť na modré z neba ( viem, znie to ako klišé) ako málo stačí aby bolo všetko naruby a potom sa človek uvedomí..
@moka
@aduskatt ale vobec ste nepochopili co pisem, to o tych predcasnikoch som pisala ako system vyplacania- ze to proste stoji vela peniazkov a ked nahodou zomrie ze sa niic z poistovni nevyplca aj napriek drahej liecbe, lebo jedna baba sa divila preco sukromy lekar zaraba a nemocnica preraba... samozrejme s tym suhlasim ked ma predcasnik dobru vyhliadku-no nie kazdy je silny a zivotaschopny a potom mi to pripada ako udrziavanie mrtvolky pri zivote, ako ked vlastne cloveka mrtveho udrzuju pristroje-iste ste poculi o maminky v mozgovej smrti ktoru umelo udrzovali aby do urciteho tyzdna vynosila babenko... ale ja osobne by som svoje dieta nechcela trapit.. to ze tvoje dieta je zdrave je super ale ja som mala skusenosti s x dalsimi ktore maminky same povedali ze take trapenie si ten cloviecik nezasluzi a ze by bolo mozno lepsie keby sa nenarodili- to povedali oni... a tak ja gratulujem tych ktore babo vypyplali a je mu fajn tak suhlasim s tymi co ked je na tom babatko velmi ze rozmyslaju takto...a ja nevidim na tomto mojom nazore nic zle... ja osobne mam taky nazor ze sa ma robit tak ako si pacient zela- ked napr. zena chce ist na potrat nebudem ju odsudzovat lebo ona sa tak rozhodla sama a kto z rodicov necha svoje dieta tiesko zomriet aj s tym budem suhlasit tak ako aj stym co sa bude snazit ho zachranit... moj osobny nazor na moje deti nikdy nemoze ovplyvnit moj nazor na zelania rodicov... nepoznate ma tak ma nesudte ibaze mam iny nazor ako vy(asi)... 🙂 a uz sa ktomu viac nebudem vyjadrovat ani s hajit ani nic pekny vecer 🙂
@bbarboraa to je sice pekne, ale lakari nemohli vediet, ci to dieta, ked porodim zomrie, alebo nie, ani ci bude zdravy alebo nie......a tak sa, aj za cenu, ze by nebol v poriadku rozhodli to udrzat za kazdu cenu a ja im za to dakujem........a stala sopm nemocnicu mrte prachov, lebo som si tam posledne tri mesiace odlezala na liekoch, ktore do mna pchali a bolo to viac ako 1500 ks........takze asi ano, kazda mame na to iny nazor
@aduskatt no ved to a halusky ohladom downikov. ze neozivovat, ved narodeny down uz nepotrebuje ozivit, ten udycha aj sam (ak nema inu vaznejsiu komplikaciu - podporu dychania nepovazujem za ozivovanie - ozivovanie/zlyhanie srdecnej aktivity). a ak nechce mat downa (bez urazky, kto by chcel) tak sa predsa vykonavaju rozne prenatalne skriningy, ktore tuto vyvojovu vadu vylucia, alebo potvrdia. ak z nej ma byt lekarka, tak one way ticket prec zo slovenska, mne chybat nebude. 😎 sorry barborka
@maca_p preco by som sa pytat nemohla? ::D myslim ze v skole sa ucime taketo veci o grepoch a skorici? su to osobne skusenosti maminiek a nikde v mojej pekne knizke sa to nedocitam... a tehotna som este nebola tak preco by ma nemohli zaujimat nazory ziet uz tieto veci ktore prezili omg.... ani ja som este nerodila a to ze poznam porod po odpornej stranke neznamena ze ho poznam zo stranky zenskych pocitiv atd...
@maca_p ale ved deti s downovym syndromom sa daju vcelku dobre zvladnut.ano, chapem, kazdy by chcel mat radsej zdrave dieta, ale tuto geneticku poruchu nepovazujem za tak zavaznu, aby sa dieta muselo nechat zomriet........mne sa to cele zda nejake divne...proste, ak sa donosene narodi, tak akurat inak vyzera a malinko mentalne zaostava.....nic ine tam nieje, tak ake dychanie a ozivovanie a lieky?..........zrejme budes mat pravdu, ale na to tu neprideme
dievcata, aj tak tu nic nevyriesime, evidentne je tu jeden odborny nazor proti ostanym laickym.........takze, ak chcete, bite sa, xixi...ja sa idem bit do postele s poloviciakom🙂))
@bbarboraa ale problem je v tom, ze ty nevies, ako bude predcasnik ragovat na liecbu, preto sa snad zahajuje okamzita stabilizacia, ozivovanie a este neviem co... az casom sa uvidi, ci je dieta schopne prezit a toto forum je svedkom toho, ze aj z 25 tyzdnoveho mimca sa da vypiplat pomerne zdravy jedinec. alebo mame zabit kazde dieta s cystickou fibrozou, alebo fenylketonuriou iba preto, ze liecba je nakladna? alebo kazde dieta s razstepom chrbtiece, lebo mu bude musiet poistovna preplacat invalidny vozik, kedze sa v zivote nepostavi? urcite je nakladnejsia liecba zdravotnych komplikacii fajciarov, obeznych, fetakov, alekoholikov.
@bbarboraa moja ja to chapem, ale nechapem, ze ako "odbornicka" by si si na smrt hned odsudila svoje decko. pre mna za mna rob si co chces, len ta nechcem vidiet raz v TV JOJ, ako anjela milosrdenstva...
k tym potravinam - mozes vsetko s mierou. to znamena, ze aj grep, aj pomaranc, aj kubansky pomaranc (ten si ty uz nepamätas) aj skoricove osie hniezdo si mozes dat. a ostatne najdes na nete 😀
@maca_p mozno by som to svoje dieta "odsudia" na smrt preto ze zdravych predcasnikov v skole moc nevidime tak ako ine zdrave deti... no naposledy som mala pacienta ktory mal asi toto: narodeni v 24t: slepy, hluchy, kedze mal obrovsky edem mozgu asi nebudem ment.dobry, mal vyvod lebo mu kvoli hypoxi odumrelo 3/4 crevka, mal strasnu poruchu hospodarenia s vodou a elektrolytmi, vrodenu chybu obliciek aj srdiecka, musela mu byt robena 3 krat transfuzia kvoli nezhode s krvou matky, stale infekcie, intubovany, resuscitovny ale 7x a uz ani neviem co dalsie... mal sa narodit 16.10 ...vsetci hotovi- mama 37 rocna uplne KO, snzila som sa jej robit spolocnost a trosku utesovat ale neni hlupa vie ake to asi bude dalej... nebude dobry nikdy rozumies? ja vidim toto preto sa mi to zda ako trapenie...tebe nie? som netvor zato ze si myslim ze uz aj toto hranie sa na boha je neeticke? nie su veci ciernobiele... ved to poznas..
@bbarboraa v tomto pripade mas uplnu pravdu.
ale nie vsetky predcasniatka maju az take multiorganove komplikacie. samozrejme, 24 tt je priliz skoro, 28 tt ma lepsie vyhliadky, ale tvoj nazor bol hned - neozivovat. ako vies, ze tvoje dieta by sa ukazkovo nezotavovalo? podla mna sancu by si mu mala dat.
Ja som si tiež poležala na rizikovom a som lekárom za to vďačná, že sa mi narodil krásny zdraví synček síce sa narodil v 37tt ale ďakujem im zato, že to nebolo skôr. A ako ho sledujem tak je dosť šikovný začal mi chodiť sám cca v 10 mesiaci a čo sa týka zdravia tak je na tom priam super. Mám kamarátku ktorej sa dieťa narodilo v riadnom termíne a je viac choré ako zdravé. Viem, že to majú niektoré ťažšie ako ja ale ja TT lekárom ďakujem za všetko a to Dr. Štefanikovej najviac Dr. Dečkovi ktorého som mala aj pri pôrode a dúfam, že ho budem mat aj pri druhom 🙂 A dúfam, že toto tehotenstvo bude v poriadku a nebudem si musieť isť poležať na rizikové.
@zuzanky viaceré mamičky píšu, že sú lekárom vdacne za ich starostlivost v porodnici a za to, že vsetko dopadlo OK, ja v podstate tiež - prežila som ja, aj moje deti. Lenže to je ten uplný prah, ta uplne najspodnejsia hranica, co každá z nas požaduje a teda aby nám bola poskytnutá starostlivost, pri ktorej prezijeme a bude nám zachovaná aka-taka ucta a dostojnosť a pri tom si odmyslíme vsetko nie až tak "podstatné". Lenže to je podla mojho názoru v dnešnom storočí a za sumy, ktoré mesiac čo mesiac platíme málo. A neviem dokedy ešte by sa to celé dalo utiahnut ak nenastane nejaká zmena. Ked porovnám stav v porodnici, ktorý tam fungoval pri mojom poslednom porode v auguste 2011 a pri prvom porode vo februari 2004, tak sa zmenilo len to, že má matka celý cas dieta pri sebe a pribudla dalsia VIP izby. Mimochodom aj to ze na chodbe niekedy v ramci budovania porodnice postavili izby so samotným WC a sprchou malo svoj zmysel - sú ženy po ťažkých porodoch, ktoré potrebujú takúto izbu a dnes v ramci výhodného biznisu tieto izby plnia uplne iný zmysel.
Myslím sí, že určite rodíme v lepsích podmienkach ako rodili kedysi nase mamy a staré mamy ale len preto, že aj medzi nimi sa nasli tie, ktoré cítili potrebu bojovať za zlepšenie systému a je len na nás či sa so systémom uspokojíme alebo sa budeme snažiť o to,aby naše dcéry a vnučky rodili v prijatelnejsich a lepsích podmienkach ako my.
@bbarboraa ty už nevysvetluj kolko stojí stat starostlivost o predcasniatka, ty si ešte do tohto systému neprispela ani cent dane či iného odvodu a nakolko sa chystas do lepsieho zahranicia, zrejme ani neprispejes a napriek tomu tu v pohode dostudujes aj vynosís a porodis svoje dieta, čiže ty si vlastne pre poistovnu stratová tak isto ako tie predcasniatka.
dnp si platis do socialnej poistovne, a budes si z neho cerpat matersku, inac vlada chystala aj ohladom cerpania dnp zmenu a nakolko padla, tažko povedat co bude alebo nebude platit po novom roku. ale do ZDRAVOTNEJ poistovne si este nezaplatila ani ten spominany cent
@bbarboraa ja som ešte chcela dodať, že čo potom Tvoj názor na ošetrovanie a starostlivosť o starých ľudí? To sú už úplne vyhodené peniaze podľa Teba, nie? Nemali by sme ich radšej nechať zomrieť? Veď koľko nás to stojí peňazí... Ach jaj, čo vás to na tej medicíne učia... Žiadna úcta k človeku, žiadna úcta k životu ako takému 😒 A to, že by si také predčasniatka na želanie rodičov ošetrovala, to podľa mňa nestačí, to musí ten lekár naozaj tak cítiť a chcieť to tiež!

@bbarboraa k tym predcasniatkam......to akoze podla teba, ked som zacala rodit v 25tt, mali nechat tak porodit a nechat zomriet? inak akoze v pohode?.....keb bolo podla teba, nemam syna........zachranovali, vydrzal, narodil sa mesiac skor a je zdravy..........nechapem tvoje nazory najma preto, ze studujes, co studujes...a chran ma vsetci okolo, dostat sa do ruk lekarovi podobne zmyslajucemu