Porodnica Trnava: Skúsenosti a názory mamičiek
budem rada, ked tu bude co najviac prispevkov, aby si mohli vsetky trnavcanky urobit ako taky prehlad o trnavskej porodnici 🙂 🙂 🙂
Stručné zhrnutie
- Trnavská nemocnica organizuje dni otvorených dverí každý prvý pondelok v mesiaci; na prihlásenie sa treba hlásiť na príjme okolo 13:30 a vrchná sestrička obvykle príde okolo 14:00.
- V regióne sa pôrod do vody uvádza pre nemocnicu v Topoľčanoch; Trnavská porodnica má iné prvky komfortu, ktoré diskusia spomína, napr. „ružové kreslo“, aromalampy a nadštandardné izby s vlastným WC a sprchou.
- Hodnotenie vybavenia, čistoty a dostupnosti intervencií v Trnave je rozporuplné: diskusia uvádza zmodernizované izby a dobrý personál, ale tiež staré kachličky a zanedbané WC; dostupnosť epidurálu je v príspevkoch protichodná a počas chrípkovej karantény boli návštevy vrátane partnera obmedzené.
Najčastejšie otázky
Q: Kedy sú v Trnavskej porodnici dni otvorených dverí a ako prebehnú?
A: Dni otvorených dverí sú podľa informácií v diskusii každý prvý pondelok v mesiaci; treba sa ohlásiť na príjme približne o 13:30 a vrchná sestrička prichádza na prehliadku okolo 14:00.
Q: Čo si priniesť do pôrodnice v Trnave na príjem a na šestonedelie?
A: Na príjem prineste: tehotenskú knižku, kartičku poistenca, občiansky preukaz, kópiu sobášneho listu, župan, prezuvky, viac nočných košieľ, vložky, hygienu; pre bábätko: 1 balenie jednorazových plienok, 3–4 košieľky/body, čiapočku, niekoľko bavlnených plienok; diskusia odporúča tiež odsávačku mlieka, krém na riťku a vlastný Yal klystír ak ho preferujete.
Q: Je epidurál v Trnave dostupný a platí sa zaň?
A: Informácie sú protichodné: niektoré príspevky tvrdia, že epidurál (EPI) sa dá vyžiadať pri pôrode a bol poskytovaný zadarmo, iné príspevky uvádzajú, že epidurál v Trnave musí byť zaplatený a že personál ho údajne obmedzuje u druhorodičiek.
Q: Ktorí lekári v Trnave majú v diskusii pozitívne ohlasy?
A: V diskusii boli spomenuté Mudr. Štefániková (mnohé pochvalné ohlasy), Mudr. Čech (zastupujúci), Mudr. Varga (uvádzaný ako primár, cca 55 rokov), Mudr. Chovanová a zmienky o „dr. Strbom“.
Q: Kde v regióne je možný pôrod do vody?
A: Diskusia uvádza, že pôrod do vody ponúkajú v Topoľčanoch; Trnavská nemocnica bola v príspevkoch spomínaná skôr s alternatívnymi pomôckami (ružové kreslo, aromalampy) než s ponukou pôrodu do vody.
Q: Ako sú nastavené návštevy pri chrípkovej epidémii v Trnave?
A: V čase chrípkovej karantény bola v diskusii uvádzaná úplná zákaz návštev vrátane partnera pri pôrode; rodine umožnili komunikáciu a ukazovanie dieťaťa cez okienko.
Závery z diskusie
Zhoda
- Dni otvorených dverí v Trnavskej porodnici sú pravidelne každý prvý pondelok v mesiaci.
- Niektoré nadštandardné izby majú vlastné WC a sprchu; nadštandard poskytuje väčšie súkromie a služby (donášanie jedla na izbu).
- Topoľčany sú v diskusii konzistentne uvádzané ako miesto, kde sa pôrod do vody praktizuje.
- Je bežné si do pôrodnice doniesť vlastné veci pre dieťa (košieľky, plienky) kvôli pachom/pracie chemikáliám erárnych vecí.
Sporné názory
- Epidurál: jedna skupina tvrdí, že EPI sa dá pri pôrode získať zadarmo, druhá skupina tvrdí, že epidurál treba platiť a že sa „šetrí“ pre druhorodičky.
- Stav prostredia: niektoré príspevky opisujú vymalované, útulné časti oddelenia, protichodne iné opisujú staré kachličky a zanedbané WC.
- Prístup k pôrodu (partner pri pôrode): niektoré skúsenosti hovoria o možnosti prítomnosti partnera, iné uvádzajú zákaz návštev počas chrípkovej karantény.
Otvorené otázky
- Je epidurál v Trnavskej nemocnici štandardne hradený z verejného zdravotného poistenia alebo je bežne platený pacientom?
- Bude Trnavská porodnica zavádzať alebo rozširovať možnosť pôrodu do vody?
- Ako sa konzistentne rieši prístup partnera pri pôrode počas budúcich epidémií/karantén?
Spomenuté značky a firmy
Trnavská nemocnica,Nemocnica Topoľčany,Nemocnica Piešťany,Materské centrum,časopis Mama a ja,Babetkovo,Rajec,Labelo,Yal,Opthalmo-septonex,Vincentka,Steri mar,Johnson
Spomenuté produkty a metódy
epidurál (EPI),pôrod do vody,ružové kreslo,aromalampy,nadštandardná izba,Yal klystír,glycerínové čípky,Labelo,Rajec minerálka,Opthalmo-septonex kvapky,odsávačka mlieka,sudokrém,formovače na bradavky,nafukovacie koleso (donut),glycerínové čípky,kliešťový pôrod (forceps),cisársky rez
Miesta a osoby
Trnava,Topoľčany,Piestany,Hlahovci,Kremnica,Sered,Viedeň,Stefanikova,Cech,Varga,Chovanova,Strbom,Elias
@jullinkka ja som mala pri prvom a budem mat aj pri druhom....jedine skolenie co absolvoval bolo podpisanie suhlasu ze sa bude drzat ich podmienok ak nastanu komplikacie 😉
môj manžel bol pri pôrode nič neabsolvoval iba mu dokyna povedal kde má stáť ked som tlačila a ridržiaval mi hadičku s kyslikom a fotil. platila som na vzdychármi 500 korun, klasika prijmový doklad epidurálka bola v roku 2006 grátis
Ahojte, prispejem so svojou skusenostou. ROdila som v TT zaciatkom februara a bola som som s pristupom pri porode maximalne spokojna. Rodila som v 35tt. SLuzbu mala MUDr. Havlikova. Nemala som pisomny porodny plan a kedze som dlhsie lezala pred porodom na rizikovom, pamatala si ma z jednej vizity este na zaciatku mojho mesacneho pobytu a vedela, ze chcem mat pri porode hlavne klud, bez zbytocnych vysetreni a prirodzeny porod vramci moznosti. Vsetko sa snazila dodrzat, pokial to len slo. ROdila som inak bez doprovodu (pre mna super rozhodnutie nakoniec), na vzdycharni ma nikto nerusil ani z personalu, len obcas prisla PA skontrolovat ozvy. Neabsolvovala som klystir, nastrih, oxytocin som dostala az na placentu. Napriek tomu, ze maly sa trochu ponahlal a mal nejake problemy hned, po porode mi ho Dr. polozila na brucho ,aby som ho aspon trochu videla a citila. Cize ak budem este niekedy rodit v pohode aj v TT. Inak aj rizikove sa dalo prezit aj ked po mesiaci mi to uz liezlo trochu na nervy. Najhorsie bolo pre mna 600nedelie. Personal v pohode, len tam uz klud vobec teda nebol.
Otvoreny list Dr. Cupanikovi o bolestiach po nastrihu, prosim sirte dalej:
Vážený pán doktor,
v relácii Medicína, ktorá bola odvysielaná dňa 26.3.2012, ste ohľadom bolestí po nástrihu povedali: "...Tie bolesti v priebehu pár mesiacov ustúpia. A nepoznám žiadnu rodičku, alebo ženu, ktorá by si sťažovala, že pred piatimi rokmi bola šitá a v dôsledku toho má nejakú poruchu. Pokiaľ samozrejme... tam nebol iný dôvod...." Táto téma je pre nás veľmi intímna a nie je pre nás jednoduché o nej hovoriť a zdá sa, že je tomu tak pre väčšinu žien, keďže ani Vy ako gynekológ ste sa s takouto ženou nestretli. Preto sme sa rozhodli, ze je načase túto tému odtabuizovať a týmto listom sa Vám verejne zdôverujeme, že hoci od nástrihu ubehli roky a iný dôvod ako nástrih tam nebol, neustále nám jazva po nástrihu spôsobuje problémy (nielen) v intímnom živote.
Dovoľujeme si Vám taktiež zaslať knižku, ktorú vydala SKSAPA "Je rutinný, profylaktický nástrih hrádze opodstatnený?". Veľmi by nás zaujímal Váš názor na túto publikáciu.
S pozdravom,
Ing. Zuzana Krišková, PhD. (2009, Bratislava)
Mgr. Miroslava Kotríková Rašmanová (2009, ČR)
Ing. Ivana Antalová (2000, ČR Zlín)
.....
.....
Ak sa chcete aj Vy pod uvedené vyhlásenie podpísať, napíšte nám na zenskekruhy.oz@gmail.com, do predmetu uveďte prosím "Nastrih" a uveďte prosím, ako sa chcete podpísať. Napríklad len Zuzana z Bratislavy (ideálne však celým menom). A taktiež rok pôrodu a mesto, kedy a kde Vás nastrihli (prípadne ak ste boli nastrihnutá viackrát, tak aj tie ďalšie roky). List zašleme Dr. Cupaníkovi poštou spolu s publikáciou http://www.sksapa.sk/2009031159/Publikácie/nova.... List zverejníme na www.zenskekruhy.sk
reakcia na reláciu Medicína na temu Moderné metody porodov
http://www.zenskekruhy.sk/akcie/nase-aktivity/i...
@dulkagabulka
ja som si tiu relaciu tak zbezne pozerala v archive, ale ta moderatorka bola nejaka "ujeta",
ja sice nie som za uplne prirodzene porody (tie, ktore sa nazyvaju alternativne / teraz myslim domace, bez vsetkych medikamentov a tak),
skor za taky zlaty stred... ale budiz,
ta moderatorka bola v tej casti o domacich porodoch uplne neobjektivna... ma to tak vytocilo, ze som to ani nedopozerala 😝
@dulkagabulka gabi a ked sme neboli "nastrihnute" - z akehokolvek dovodu, ale na 100% sme proti rutinnej epiziotomii? kde mozme podpisat?
@maca_p maci tu nie...pod tymto listom budu iba podpisy žien, ktore maju aj po rokoch problemy po nastrihu
ved sleduj aktivity na stranke, možno sa najde niečo, čo budeš moct podporit
🙂
@dulkagabulka skoda - jasne mi to bolo, ze tu nie 😎... mali by ste o jeden podpis viac 😉 ja som sa toho bala ako cert svacenej vody 😀
zelam vela uspechov OZ 🙂
nastrih hradze sa robi ako prevencia vacsich a tazsich poraneni ktore mozyu nastat bez nastrihu. lepsie sa hoja rany s rovnym okrajom ako potrhane nepravidelne. myslim ze lekar nastrihuje len vtedy ked je to potrebne . ma dostatok skusenosti aby to vedel posudit.
viete si predstavit takyto pôrod?
http://www.zenskekruhy.sk/tehulky/porodne-pribe...
@gulka63 , čo si mysliš konkretne o tejto otazke o nastrihoch? zaujima ma tvoj nazor 🙂
http://www.zenskekruhy.sk/akcie/nase-aktivity/i...
@gulka63 žene z toho pribehu rakuska porodna asistentka namiesto nastrihu priložila teply obklad na hradzu 🙂
@dulkagabulka ja som sa stretla aj s nazorom, ze prirodzene natrhnuta hradza sa zahoji lepsie a rychlejsie ako nastrihnuta, len sa horsie zasiva. Co si o tom myslis? Tiez ma davnejsie napadlo, ako na tom asi boli s hradzou nase babicky, co rodili doma...
@katkatt v knihe "Je rutinný , profilaktický nástrih oprávnený?" je opísaný historický vývoj nástrihov . V knihe sú výsledkami nielen retrospektívnych /ktoré môžu byt nepresné/ , ale najmä prospektvínych štúdií, vyvrátené mýty
- o tom,že nástrihom hrádze sa zabráni natrhnutiam tretieho a štvrtého stupna /študie , staršie i tie nové , ktoré nie sú zohladnené v tejto knihe, vravia , že rutinné , alebo liberálne použitie epiziotómie zvyšuje predpoklad takych poranení/
- o tom, že rutinný nástrih hrádze znižuje celkový počet natrhnutí,
- o tom, že rutinne nastrihnutie sa hojí ľahšie ako natrhnutie,
- o tom, ze nástrih hrádze vykonaný v správnom momente je racionálenjší, dá sa lepšie ošetriť , má menej nevýhod a nepríjemných následkov ako natrhnutie
- o tom, že rutinným nástrihom hrádze a zabráni kompresii detskej hlavičky pri prechode cez panvové dno
V lekárskej knižnici je dostat kniha od nemeckého profesora MUDr. Hansa A. Hirscha s názvom Episiotomie und Dammriss /trošku nepresne preložená ako Epiziotómia a nastrihnutie/ . Na jeho klinike sa s prevádzaním rutinnej epiziotómie prestalo.
Nikto nespochybňuje užitočnost nástrihu v prípade fetálnych indikácií , na druhej strane počet nástrihov hrádze dosahuje v niektorých slovenských nemocniciach 80-95%, v úplnom protiklade s 20% odporúčanými WHO.
ČLenky OZ chystaju seriu člankov o nastrihu, ale kedže pracuju dokladne a čerpaju iba z kvalitnych zdrojov, chvilu potrva, kym všetko spracuju.. V člankoch budu aj informácie o histórii i to om,ako na tom boli naše babky .
je mozne v TT porodnice hned prikladanie babulka po narodeni? a este som v nejakej recenzii citala ze umoznuju aj porod v pololhu alebo v podrepe? rodila tam tak niktora? 🙂 diky
baby,ako dlho ste boli v pôrodnici pri cisárskom? a využili ste niektorá izbu nadštandard? čo všetko sa tam dá využiť? dá sa aj dopredu zajednať, či nie?
@amsi ahoj , ja som mala cisarsky a bola som v porodnici 5 dni , stoho 24hod. na jiske . 3 dni som mala nadstandard izbu , ktoru mi vobec nechceli dat aj ked sa uvolnila , no nakoniec som si ju vyprosikala .. cize urcite sa neda zajednat skorej , teda jedine keby si tam mala neakeho lekara znameho ktory by ti pomohol , mala som skusenost s jednou mamickou . ..
gabulka a ako si si ju vyprosikala, ak sa smiem spytat? no ja by som ju velmi chcela 😒 .. nikoho znameho tam nemam a pocitam s tým, ze davaju prednost tym, co maju znamosti..kedy a komu to treba nahlasit, ze by som mala zaujem? mohol za tebou prist na izbu aj partner? to by bolo pre mna velke plus.
@amsi Podla mna zaujem o nadstandard treba hlasit pri prijme. A zjreme sa potom stale pytat, ak budes na sestonedeli. Na izbu za Tebou moze prist ktokolvek, samozrejme, nie cela rodina "Hujerovych". Myslim, ze aj cas navstev je trosku benevolentnejsi. Zrejme zavisi od personalu, ktory ma vtedy sluzbu.
Trnavcanky, viete mi odporucit niekoho, kto mi pekne a rychlo vysije kosielku ku krstu?

baby berie si z vas niektora doprovod k porodu?? ja by som chcela manzela ale docitala somsa ze musi absolvovat nejake preskolenie nieviete o tom nieco ???