Porodnica Trnava: Skúsenosti a názory mamičiek
budem rada, ked tu bude co najviac prispevkov, aby si mohli vsetky trnavcanky urobit ako taky prehlad o trnavskej porodnici 🙂 🙂 🙂
Stručné zhrnutie
- Trnavská nemocnica organizuje dni otvorených dverí každý prvý pondelok v mesiaci; na prihlásenie sa treba hlásiť na príjme okolo 13:30 a vrchná sestrička obvykle príde okolo 14:00.
- V regióne sa pôrod do vody uvádza pre nemocnicu v Topoľčanoch; Trnavská porodnica má iné prvky komfortu, ktoré diskusia spomína, napr. „ružové kreslo“, aromalampy a nadštandardné izby s vlastným WC a sprchou.
- Hodnotenie vybavenia, čistoty a dostupnosti intervencií v Trnave je rozporuplné: diskusia uvádza zmodernizované izby a dobrý personál, ale tiež staré kachličky a zanedbané WC; dostupnosť epidurálu je v príspevkoch protichodná a počas chrípkovej karantény boli návštevy vrátane partnera obmedzené.
Najčastejšie otázky
Q: Kedy sú v Trnavskej porodnici dni otvorených dverí a ako prebehnú?
A: Dni otvorených dverí sú podľa informácií v diskusii každý prvý pondelok v mesiaci; treba sa ohlásiť na príjme približne o 13:30 a vrchná sestrička prichádza na prehliadku okolo 14:00.
Q: Čo si priniesť do pôrodnice v Trnave na príjem a na šestonedelie?
A: Na príjem prineste: tehotenskú knižku, kartičku poistenca, občiansky preukaz, kópiu sobášneho listu, župan, prezuvky, viac nočných košieľ, vložky, hygienu; pre bábätko: 1 balenie jednorazových plienok, 3–4 košieľky/body, čiapočku, niekoľko bavlnených plienok; diskusia odporúča tiež odsávačku mlieka, krém na riťku a vlastný Yal klystír ak ho preferujete.
Q: Je epidurál v Trnave dostupný a platí sa zaň?
A: Informácie sú protichodné: niektoré príspevky tvrdia, že epidurál (EPI) sa dá vyžiadať pri pôrode a bol poskytovaný zadarmo, iné príspevky uvádzajú, že epidurál v Trnave musí byť zaplatený a že personál ho údajne obmedzuje u druhorodičiek.
Q: Ktorí lekári v Trnave majú v diskusii pozitívne ohlasy?
A: V diskusii boli spomenuté Mudr. Štefániková (mnohé pochvalné ohlasy), Mudr. Čech (zastupujúci), Mudr. Varga (uvádzaný ako primár, cca 55 rokov), Mudr. Chovanová a zmienky o „dr. Strbom“.
Q: Kde v regióne je možný pôrod do vody?
A: Diskusia uvádza, že pôrod do vody ponúkajú v Topoľčanoch; Trnavská nemocnica bola v príspevkoch spomínaná skôr s alternatívnymi pomôckami (ružové kreslo, aromalampy) než s ponukou pôrodu do vody.
Q: Ako sú nastavené návštevy pri chrípkovej epidémii v Trnave?
A: V čase chrípkovej karantény bola v diskusii uvádzaná úplná zákaz návštev vrátane partnera pri pôrode; rodine umožnili komunikáciu a ukazovanie dieťaťa cez okienko.
Závery z diskusie
Zhoda
- Dni otvorených dverí v Trnavskej porodnici sú pravidelne každý prvý pondelok v mesiaci.
- Niektoré nadštandardné izby majú vlastné WC a sprchu; nadštandard poskytuje väčšie súkromie a služby (donášanie jedla na izbu).
- Topoľčany sú v diskusii konzistentne uvádzané ako miesto, kde sa pôrod do vody praktizuje.
- Je bežné si do pôrodnice doniesť vlastné veci pre dieťa (košieľky, plienky) kvôli pachom/pracie chemikáliám erárnych vecí.
Sporné názory
- Epidurál: jedna skupina tvrdí, že EPI sa dá pri pôrode získať zadarmo, druhá skupina tvrdí, že epidurál treba platiť a že sa „šetrí“ pre druhorodičky.
- Stav prostredia: niektoré príspevky opisujú vymalované, útulné časti oddelenia, protichodne iné opisujú staré kachličky a zanedbané WC.
- Prístup k pôrodu (partner pri pôrode): niektoré skúsenosti hovoria o možnosti prítomnosti partnera, iné uvádzajú zákaz návštev počas chrípkovej karantény.
Otvorené otázky
- Je epidurál v Trnavskej nemocnici štandardne hradený z verejného zdravotného poistenia alebo je bežne platený pacientom?
- Bude Trnavská porodnica zavádzať alebo rozširovať možnosť pôrodu do vody?
- Ako sa konzistentne rieši prístup partnera pri pôrode počas budúcich epidémií/karantén?
Spomenuté značky a firmy
Trnavská nemocnica,Nemocnica Topoľčany,Nemocnica Piešťany,Materské centrum,časopis Mama a ja,Babetkovo,Rajec,Labelo,Yal,Opthalmo-septonex,Vincentka,Steri mar,Johnson
Spomenuté produkty a metódy
epidurál (EPI),pôrod do vody,ružové kreslo,aromalampy,nadštandardná izba,Yal klystír,glycerínové čípky,Labelo,Rajec minerálka,Opthalmo-septonex kvapky,odsávačka mlieka,sudokrém,formovače na bradavky,nafukovacie koleso (donut),glycerínové čípky,kliešťový pôrod (forceps),cisársky rez
Miesta a osoby
Trnava,Topoľčany,Piestany,Hlahovci,Kremnica,Sered,Viedeň,Stefanikova,Cech,Varga,Chovanova,Strbom,Elias
@pudlik to beriem, ak dostane žltačku, to je iné ... ja som bola s malým tak, že sa narodil prirodzene (aj keď kliešťami v piatok 08.47. hod ... v nedeľu ráno som si všimla, že je žltý, tak ho dali na celý deň pod lampu ... teda v tých dvojhodinových intervaloch, či ako to bolo a v pondelok nás pustili ... teda so mnou mali najprv problém, že som po ťažkom pôrode a doktor ma nechcel pustiť, ale nakoniec ma pustil ... teraz mám nastúpiť vo štvrtok na príjem (to bude asi nekonečný deň) a v piatok by mi mal robiť sekciu ... tak dúfam, že ma v pondelok pustia ... teda nás 🙂 ... už aby bolo takto za týždeň 🙂
@lenocka1979 držím moooc palce. Máme spoločné, tiež som mala prvý pôrod kliešťový 😒 a komplikovaný, ale našťastie všetko ok.
aha, ake krasne prve kupanie novorodenca 🙂
ahojte vsetci.-)))ja som si tam odrodila dve dievcata,naposledy pred dvomi rokmi🙂))podla mna to tam je vsetko ok🙂))ako sa clovek sprava k nim,tak sa oni spravaju spat....ja som bola spokojna.🙂)
ahojte baby ktore ste mali epidural zajednavali ste si ho dopredu?alebo vam daju na poziadanie aj pri porode?
@erika1977 ďakujeme ... áno, máme to za sebou. od pondelka sme chvalabohu doma ... takže je to ok. 🙂
ahojte, chcem sa opytat, ako to chodi teraz v trnavskej nemocnici..myslim predporodne poradne, kedy byvaju a aki doktori su tam, koho odporucate a tak. Rodila som tam prveho syna a rada by som aj teraz, no neviem za kym tam mam ist a kedy...dakujem 😉
ja som rodila síce pred 6 rokmi, ale v tedy, čo sa týkalo pôrodu a službykonajúcej doktorky, nemôžem povedať žiadne negatívum, perfektný prístup od príjmu až po pôrod. Ale na šestonedelí to bolo už o inom, mala som problém s dojčením, dcérka sa nechcela dobre prisať a ked som potrebovala pomôcť, taká škúlavá sestrička bola neochotná a prišla o 3 hodiny od mojej prosby. Hormony so ženou lomcujú a ešte máš počúvať starú komunistickú dojčenskú sestru. Ešte sa aj chválila, že tam pracuje už 30 rokov, no myslím, že je na čase to vymeniť za novú generáciu sestričie. Česť výnimkám. A hrozne mi vadilo ranné upratovanie o 5.00 ked mamičky a bábätká najlepšie spinkajú, tak vtedy začnej hrkotať upratovačke s vedom a mopom 😝
@sasettka ahoj, ja mam gynekologicku v Galante a rodit chcem v Trnave. No pokial viem, tak ten posledny mesiac sa chodi uz kazdy tyzden do nemocnice na poradnu nie? Ja budem mat pravdepodobne CS, tak asi to treba skor naplanovat. K mojej gynekologicke idem naposledy ked budem na zaciatku 37tt. Potom uz poradna v nemocnici.
@janula.k no nie veru, ked som mala pred porodom, prave to bolo cerstvo zavedene, ze sa chodi do nemocnice uz len rodit, ak mas v pohodke tehotenstvo ... ak mas planovanu sekciu, tak je to ine... ved gynekologicka ta asi informovala 🙂 ale mozno bude fajn tam zavolat a informovat sa.....inak este k tvojej otazke, kontroly su tam od rana, 1x som si tam sadla o 7 rano, ze sa nacakam a hned som bola vybavena, ale to bolo len stastie, inak si tam tehulky co-to posedia 🙂)) doktori sa tam striedaju, neviem, ako mavaju sluzby 🙂)) ale dobre skusenosti som mala s dr. deckovom, havlikovou a strbovou 🙂 a pri prvom si mala ktoreho dr. pri porode?
@sasettka dakujem. Pri prvom porode som mala takeho starsieho tmavsieho doktora, na meno si uz nespomeniem 😉 Do poradne som tam chodila od 34tt, vtedy som chodila pravidelne k Stefanikovej. A tie kontroly su tam kazdy den, len teda furt ma niekto iny sluzbu ano? Este mam cislo na tu stefanikovu tak mozno zavolam jej. Neviem 😒
@janula.k ano, kazdy den tam ma sluzbu vacsinou iny dr., prvy krat som tam prisla bez nejakeho objednavania, len ako mi moj gynekolog povedal.... a povedala som sestricke, ze som "prenasatelka" a pohodka... a potom uz ti povedia, ktory den mas o5 najblizsie prist 🙂
mozes skusit aj stefanikovej brnk, mozno dakde na nete sa da najst cislo priamo do porodnice.... hadam ti bude vediet poradit nejaka maminka, co ma za sebou planovanu sekciu... to by bolo pre teba asi najlepsie 🙂
prečo mažete negatívne príspevku na pôrodnicu? Alebo táto stránka je len pre pozítívne príspevky? 😠
ako sa stavaju trnavski doktori k porodnym planom, ake maju info napr. EPI, prevenciu nastrihov a pod?
aj cisársky rez môže byť krásnym pôrodom
dva odlišne porody jednej lekarky 😵 prve dieťatko rodila v slovenskej, druhe v českej pôrodnici
@dulkagabulka Nádherné. Ja si stále vraciam momenty, keď prišli na svet moje deti (hlavne večer, keď zaspávam) a vždy ma napadne, že niektoré veci mali byť inak- rodila som v Trnave. Krásne je to opísané a ešte krajšie to muselo byť prežiť.
ahoj zenusky akurat mam taku dilemu ze nerada nosim na verejnosti(v nemocnici) nocnu koselu ateda po porode by som chcela mat oblecene klasicke pyzamko... boli ste vsetky v koselach alebo aj v pyzamach a ako na to vrchnost reagovala? 🙂
@bbarboraa hmmm, no je to na tebe 🙂 mozno budu mat niektore sestricky "pindy", ale nemozu ta predsa do nicoho nutit 🙂 urcite nie si prva ani posledna.....ja mam tiez rada pyzamka, ale v porodnici som bola vdacna za tie ich erarne kosele, sexi vystrih, vdaka ktoremu sa dalo pohodlne kojit a caste chodenie do sprchy... predstava, ze by som este na nohavickach mala mat pyzamove gate a aj tie riesit, sa mi velmi nepaci 🙂 ved urcite si zabal a sama uvidis, co ti bude pohodlnejsie 🙂 a este cosi, ja som tam dobre 4 kosele prestriedala, asi by mi bolo luto, ak by som si zaspinila moje pyzama 🙂))))
Ahojte, ja som rodila len pred 2 tyzdnami. Mozem povedat ze v porodnici to bolo uplne v pohode. Ked som prisla a lezala na vzdycharni, sesticky stale za mnou chodili a sledovali ma. naozaj sa postarali. porod som mala pomerne rychly 3.5 hodiny. Ked som uz prisla na oddelenie po porode tak tam bola sestricka Zuzka ( priezvisko neviem ) kratke vlasy, velmi mila a usmiata, chodila ma pozerat kazdu chvilku a pytala sa ci nieco nepotrebujem. na dalsi den hned od rana ako sa vymenili zmeny sestricky znova boli pri mne ci som OK. no a ked mi priesli malicku to bola radost. Znova musim povedat ze aj sestricky na novorodeneckom velmi mile a usluzne, cokolvek som potrebovala tak s usmevom a velmi milo poradili. Naozaj som sa nestretla s inym pristupom. Babenky co idete len rodit, naozaj sa nemate coho bat, hlavne sa drzte rad co vam hovoria a potom to bude OK. Inak rodila ma Dr. Ondrusova, mlada, mila a velmi profesionalna doktorka. Odporucam ju. ale ja osobne som sa este nestretla s doktorom co by chcel niekomu ublizit, cize nech pojdete rodit ku komukolvek tak si myslim ze sa niet coho obavat, ci to bude Dr. Stefanikova, Dr. Deckov, Dr. Ondrusova,.....

@lenocka1979 ahoj, vraj bábetko by malo mať minimálne 72 hodín, aby bolo prepustené domov. Mne sa malý narodil sekciou v utorok o 9.20 a v piatok sme mali ísť domov, no dostal žltačku, tak bol pod lampou a pustili nás v nedeľu na 5 deň.