Porodnica Trnava: Skúsenosti a názory mamičiek
budem rada, ked tu bude co najviac prispevkov, aby si mohli vsetky trnavcanky urobit ako taky prehlad o trnavskej porodnici 🙂 🙂 🙂
Stručné zhrnutie
- Trnavská nemocnica organizuje dni otvorených dverí každý prvý pondelok v mesiaci; na prihlásenie sa treba hlásiť na príjme okolo 13:30 a vrchná sestrička obvykle príde okolo 14:00.
- V regióne sa pôrod do vody uvádza pre nemocnicu v Topoľčanoch; Trnavská porodnica má iné prvky komfortu, ktoré diskusia spomína, napr. „ružové kreslo“, aromalampy a nadštandardné izby s vlastným WC a sprchou.
- Hodnotenie vybavenia, čistoty a dostupnosti intervencií v Trnave je rozporuplné: diskusia uvádza zmodernizované izby a dobrý personál, ale tiež staré kachličky a zanedbané WC; dostupnosť epidurálu je v príspevkoch protichodná a počas chrípkovej karantény boli návštevy vrátane partnera obmedzené.
Najčastejšie otázky
Q: Kedy sú v Trnavskej porodnici dni otvorených dverí a ako prebehnú?
A: Dni otvorených dverí sú podľa informácií v diskusii každý prvý pondelok v mesiaci; treba sa ohlásiť na príjme približne o 13:30 a vrchná sestrička prichádza na prehliadku okolo 14:00.
Q: Čo si priniesť do pôrodnice v Trnave na príjem a na šestonedelie?
A: Na príjem prineste: tehotenskú knižku, kartičku poistenca, občiansky preukaz, kópiu sobášneho listu, župan, prezuvky, viac nočných košieľ, vložky, hygienu; pre bábätko: 1 balenie jednorazových plienok, 3–4 košieľky/body, čiapočku, niekoľko bavlnených plienok; diskusia odporúča tiež odsávačku mlieka, krém na riťku a vlastný Yal klystír ak ho preferujete.
Q: Je epidurál v Trnave dostupný a platí sa zaň?
A: Informácie sú protichodné: niektoré príspevky tvrdia, že epidurál (EPI) sa dá vyžiadať pri pôrode a bol poskytovaný zadarmo, iné príspevky uvádzajú, že epidurál v Trnave musí byť zaplatený a že personál ho údajne obmedzuje u druhorodičiek.
Q: Ktorí lekári v Trnave majú v diskusii pozitívne ohlasy?
A: V diskusii boli spomenuté Mudr. Štefániková (mnohé pochvalné ohlasy), Mudr. Čech (zastupujúci), Mudr. Varga (uvádzaný ako primár, cca 55 rokov), Mudr. Chovanová a zmienky o „dr. Strbom“.
Q: Kde v regióne je možný pôrod do vody?
A: Diskusia uvádza, že pôrod do vody ponúkajú v Topoľčanoch; Trnavská nemocnica bola v príspevkoch spomínaná skôr s alternatívnymi pomôckami (ružové kreslo, aromalampy) než s ponukou pôrodu do vody.
Q: Ako sú nastavené návštevy pri chrípkovej epidémii v Trnave?
A: V čase chrípkovej karantény bola v diskusii uvádzaná úplná zákaz návštev vrátane partnera pri pôrode; rodine umožnili komunikáciu a ukazovanie dieťaťa cez okienko.
Závery z diskusie
Zhoda
- Dni otvorených dverí v Trnavskej porodnici sú pravidelne každý prvý pondelok v mesiaci.
- Niektoré nadštandardné izby majú vlastné WC a sprchu; nadštandard poskytuje väčšie súkromie a služby (donášanie jedla na izbu).
- Topoľčany sú v diskusii konzistentne uvádzané ako miesto, kde sa pôrod do vody praktizuje.
- Je bežné si do pôrodnice doniesť vlastné veci pre dieťa (košieľky, plienky) kvôli pachom/pracie chemikáliám erárnych vecí.
Sporné názory
- Epidurál: jedna skupina tvrdí, že EPI sa dá pri pôrode získať zadarmo, druhá skupina tvrdí, že epidurál treba platiť a že sa „šetrí“ pre druhorodičky.
- Stav prostredia: niektoré príspevky opisujú vymalované, útulné časti oddelenia, protichodne iné opisujú staré kachličky a zanedbané WC.
- Prístup k pôrodu (partner pri pôrode): niektoré skúsenosti hovoria o možnosti prítomnosti partnera, iné uvádzajú zákaz návštev počas chrípkovej karantény.
Otvorené otázky
- Je epidurál v Trnavskej nemocnici štandardne hradený z verejného zdravotného poistenia alebo je bežne platený pacientom?
- Bude Trnavská porodnica zavádzať alebo rozširovať možnosť pôrodu do vody?
- Ako sa konzistentne rieši prístup partnera pri pôrode počas budúcich epidémií/karantén?
Spomenuté značky a firmy
Trnavská nemocnica,Nemocnica Topoľčany,Nemocnica Piešťany,Materské centrum,časopis Mama a ja,Babetkovo,Rajec,Labelo,Yal,Opthalmo-septonex,Vincentka,Steri mar,Johnson
Spomenuté produkty a metódy
epidurál (EPI),pôrod do vody,ružové kreslo,aromalampy,nadštandardná izba,Yal klystír,glycerínové čípky,Labelo,Rajec minerálka,Opthalmo-septonex kvapky,odsávačka mlieka,sudokrém,formovače na bradavky,nafukovacie koleso (donut),glycerínové čípky,kliešťový pôrod (forceps),cisársky rez
Miesta a osoby
Trnava,Topoľčany,Piestany,Hlahovci,Kremnica,Sered,Viedeň,Stefanikova,Cech,Varga,Chovanova,Strbom,Elias
Príbeh mamičky, ktorá porodila prirodzene v slovenskej pôrodnici
Ahojte maminky.. som v 26tt a rodit budem v polovici oktobra a nemam ziadne skusenosti s TT porodnicou.. ale ako citam, tak su pozitivne ale viac menej aj negativne ohlasy. Vedeli by ste mi poradit.. mam si dopredu dohodnut lekara? bohuzial nemam ziadne odporucania.. poradte prosim.. Dakujem
Ahojte baby chcela by som sa spytat, ake mate skusenosti s odelenim rizikovej tehotnosti v tt? Vcera ma prijali a diagnostikovalimi ze som otvorena na dva centimetre v 34tt a 3d plasia ma ze ma uz do🙂porodu do ov nepustia 😉 ziadne ine komplikacie uz nemam, ak mame skusenosti pls odpiste ako dlhoste🙂boli hospitalizovane, a ak by ste mi vedeli povedat ako tojp je s podpisani reverzu ze ci za to moze byt nejaka fin. Sankcia akpodpisem, ci mi mozu siahnut na prispevok alebo matersku 😎
@jullinkka na rizikovom som ležala 2x, ani raz ma nepustili domov, ani na reverz, pri druhom mi dlho nič nebolo a keď som povedala, že na reverz idem domov, tak mi poslali pána primára, ktorý mi spravil takú kázeň, že som celý večer prerevala a na druhý deň porodila, tak neviem, či to nebolo z tých nervov a prednášky od pána primára, no len som chcela povedať, že domov pustia veľmi málo prípadov a to takých, čo mamičke pár týždňov nič nie je, popr. ukončila 38tt a nevyzerá to, že by už porodila, tak do pôrodu môže ísť domov...
Ahojte dievčatá!Tak ja som rodila koncom mája v TT. Prišla som na príjem o 4:30 ráno, sestrička ma napojila na ctg, vypisovala papiere, porodopis atd...asi po polhodke (už som ani nevnímala kvoli kontrakciám) prišla lekárka, ktorá ma vyšetrila, prístup mala taký...ani extra super, nie zlé...normálka. O 5:25 sme šli s priateľom rovno na vzdycháreň, tam mi pichli injekciu, pustili vodu...o 6:00 bol malý na svete.Na 6nedelí som bola na nadstandardnej izbe, to bolo super!!!! Každú chvílku chodili sestričky z gynekologie aj z novorodeneckého , či niečo nepotrebujem.Malého mi priniesli 4,5hod po porode. Sestričky mi so všetkým (nielen mne) pomáhali, bola som MAXIMALNE SPOKOJNA!!!!!! Mali fantasticky pristup, boli milé, ochotné!!! Naozaj fantázia! Podotýkam, že pred porodom som toho o TT porodnici počula veľa, no nič pozitívne, a keď som tam prišla...bola som neskutočne spokojná!Maminky, nebojte sa ničoho, so všetkým Vám pomožu, všetko Vám vysvetlia!!!Ak by ste ešte niečo chceli vedieť, kludne píšte🙂)))
@svet1 Ahojky! Tak ja Mám uplne opačný názor ako monuska!!! Rodila som koncom mája, od príjmu až po odchod domov bola starostlivosť perfektná! Sestričky milé, ochotné, nikdy nebrblali, s ochotou postrážili malého, vždy mi poradili, pomohli, starali sa!!! Naozaj nedaj len na 1 negatívny názor!Vieš, pokiaľ tam prídeš s tým, že ideš do 5hv hotela, tak budeš možno sklamaná, ale inak je starostlivosť super!Ja som bola síce na nadštandardnej izbe, priateľ za mnou chodil 5x denne, nemali s tým ani najmenší problém! Každú hodinku sa chodili pýtať či ja, alebo malý niečo nepotrebujeme... naozaj, prístup fantastický!!!Vobec ničoho sa nemusís báť🙂 Ja som rodila o 6:30 v utorok a v piatok o 9 sme odchádzali z porodnice...bábatko má byť 72hod v nemocnici a pokiaľ nemá žiadne problémy, po 72hod ste ihneď obaja prepustení domov🙂ak bysi sa chcela niečo opýtať, kludne napís🙂
@jankatt1 Ahoj. Už som sa rozhodla, že kašlem na celú Trnavu... Akože... už od začiatku som z toho nemala dobrý pocit práve pre to, že som počúvala, čo pôrod - to dáky prúser... Pred 2 mesiacmi som bola na exkurzii, tak ma to aj celkom presvedčilo, že teda už je jedno, kde tých pár dní strávim... ale sami si to pokašlali svojím prístupom.
Pred troma týždňami ma moja doki (z BA) už posielala do pôrodnice na poradne (ona nemá vybavenie na sledovanie toho čo treba - CTG a tak). Tak som si tam písala mail, že kam si mám zavolať, keďže na tej exkurzii sa vyjadrovali vlastne, že stačí prísť až rodiť. Odpoveď prišla po týždni, kopírujem:"Reagujem na Váš mail ,neskoro ale predsa." Reku, keď mi takto prídete aj k pôrodu, tak sa mám na čo tešiť... Riskla som to a zavolala na prvé číslo, čo som stretla (nečakala som ten týždeň, aby bolo jasnô) a sestrička hovorí, že mám ešte čas, že to stačí tak 3 týždne pred termínom, že sa mám ešte objednať k svojej doktorke na poradňu. Tak tá ma teda po 2 týždňoch zobrala, ale teda bolo jej divné, čo má Trnava za vlastné pravidlá, keď sa zvykne chodiť 4 týždne a tak... Na druhý deň si volám zasa do TT a sestrička sa pýta, či mám dáky problém, že chcem ísť k nim poradne. Že to sa pred dvoma rokmi zrušilo, že mám ísť k svojej. Tak akože... raz tak povedia a raz onak???? A ešte takým tónom...
Idem teda radšej tam, kde som bola spokojná - nemusela som si ani platiť nadštandard, návštevy mohli prísť do kontaktu s bábätkom, na sprchu ani WC ani stravu som sa nemohla sťažovať, atď.
Je to síce ďalej a bude to trochu komplikované so strážením malej, ale asi to stojí za moje spokojné svedomie, že som sledovaná. Predsalen, keď prvé tehu a pôrod išli dobre, druhé nemusí... človek nikdy nevie...
Takže tak, no, moje dojmy z TT nie sú nič moc a to som tam ešte ani nerodila 😅
@svet1 v TT pôrodnici sa už asi druhý rok nechodí na poradne do nemocnice,ale až do konca k svojmu gynekológovi. Na poradne do nemocnice chodia len rizikové pacientky a tie,ktoré sú po termíne a prenášajú. Ak je všetko ok a tehotná neprenáša,tak príde rovno na príjem,keď začnú kontrakcie alebo odtečie voda.
Ako ja som sice este neporodila chvala panu bohu 🙂 ale lezim tu na rizokovom a az na nejake drobnosti je to tu fajn a sestricky, vedla na izbe lezia baby co su po sekcii a vobec si nestazuju ba naopak chvalia 🙂 ja som tiez spekulovala nad BA ale tych par dni vydrzim po porode, strava tak da sa to jest nemocnicne jedlo ale ved chodi na navstevy rodina tak ti vzdy nieco prinesu 🙂 a je to lepsie ako v 5 hviezdickovom hotely🙂
Jullinkka a to je malo miesta na sestonedeli,ked tam lezia baby po porode?tak to sa mam na co tesit, co chvila mam termin 😒
baby, už som sa to tu pýtala, či ste mali niektorá dohodnutého lekára, len mi nikto neodpísal ☹ ..keď je to plánovaný pôrod, aj tak treba zmluvu?
@jankatt1 akasi strasne mudra kazdy kto je na nadstandarde tak si idu za nim nohy potrhat a velice sa snazia byt mile lebo aj ony s toho maju prijem ale k ostatnym uz take mile niesu zato ze k tebe boli mile tak si myslis aky su tam uzasny ludia!jediny kto bol uzasny bola zaplatena doktorka!72hodin?a ako to ze ja som tam bola 5 dni?a boli sme zdravy akurat tam mali chytil s toho ich bordelu streptokoka
@monuska342 Ja si zastavam jankutt1, kedze mam skusenosti aj z nadstandartky /1. porod/, pri 2. som zistila, ze mat spolubyvajucu je lepsie, tak som bola na obycajnej izbe. Sestrickam je to fuk, ci si na "nadstandartke" - nic z toho nemaju, alebo "obycajnej".... Ku mne boli mile pri oboch porodoch , naozaj sa nemozem stazovat a opät davam za pavdu Janke, ze necakaj ziadny 5* hotel, totiz porodnica nie je miesto na rekreaciu. Ten streptokok ma mrzi, ked som lezala na "rizikovom" tiez som nieco schytala /naozaj neviem presne co to bolo/,ale proste v nemocnici je vzdy riziko, ze na Teba skoci nejaka "potvora". 😒
@ttzuzana ja neviem asi ste chytili akurat dobre sestricky ale ja som necakala nic extra iba normalny slusny pristup a nie same osocovanie ako je mozne ze to a to este neviem a co od nich cakam ked ony to tiez nevedia....a baba ktora bola somnou na izbe mala problemy s dojcenim chodila stale za nimi aby jej pomohli a kaslali na nu....a ked som sa pytala skor domov lebo som tam bola 5 dni a bolo mi uz dlho tak zacala pomne hulakat ta sestra uz som sa nezdrzala a povedala som jej svoje uz nikdy viac by som tam nesla
@lienka1601 co??hlavek a dobry doktor?ja som unho raz rodila a s takou aroganciou som sa este nestretla...a ked som mala teraz zapal prsnika tak som bola na pohotovosti a nasadil mi zle ATB ktore uskodili malemu a moj gynekolog nanho nadaval ze ako mi to mohol dat....a este mi hovoril ze urcite nemam zapal a mala som veru riadny 😒
@monuska342 Monuška, no tak asi preto si tam bol 5dnú, lebo malo dieťatko streptokoka!!Nehnevaj sa, ale je pod moju úroveň na niekoho útočiť, tak ako Ty!Ja som napísala svoj názor a pokiaľ s tým máš problém, je to len a len Tvoja vec!Poukázala som na to, že keď má jedna mamička zlú skúsenosť , neznamená to, že automaticky všetci lekári, sestričky...a vobec, kompletne cela starostlivosˇt je zlá!Sama primárka mi chodila vyšetrovať malého a povedala, že pokiaľ je bábatko v poriadku, okamžite po 72hod je aj s mamičkou prepustené, tak to bolo aj v mojom prípade, aj prípade iných mamičiek.Želám ti veľa štastia, bud trošku pozitívnejšie naladená, ( tej zlosti v sebe máš evidentne na rozdávanie)... maj úsmev na tvári a neosočuj tu nikoho za svoj názor!Keď si bola nespokojná, vždy si mala možnosť ísť na nadštandard!Maj sa pekne!
@jankatt1 to nieje pravda pretoze to ze ma streptokoka zistili tyzden po prepusteni v nemocke mi povedali ze ma alergiu na plienky 😠 bola som tam 2 krat a vzdy to iste a nadstandard bol vzdy obsadeny takze ked nevies tak sa nerob najmudrejsia a ja nie som zlostna ako to mozes vediet ked ma vobec nepoznas byvam 300 metrov od nemocky takze toho viem dost
@monuska342 ano ako hovorim je to super lekar nemala som s nim ziaden problem!!!!! a sestricky su len ludia ako sa k nim spravas ty tak sa budu oni k tebe... cize ja som bola mila a oni boli tiez ;) pomohli a nikdy nefrflali.. postrazili a nic nechceli ani len tu bonbonieru si nevzali... takze kazdy ma inu skusenost...
Ja jsem pred dvema roky lezela v TT na rizikovem a nakonec jsem tam i rodila. a letos bych tam chtela jit znovu. byla jsem maximalne spokojena. cely personal od uklizecek, pres sanitarky, sestricky doktory az po primare byl naprosto uzasny. nemam nemocnice rada, ale tady jsem se citila dobre. o meho maleho bylo take skvele postarano. rodila me Stefanikova a je naprosto uzasna baba. TT muzu jen doporucit. doufam, ze vse dopadne podle planu a ze nebudu muset na posledni chvili jit rodit do PN, tam moc dobre zkusenosti nemam. a kdy mas termin porodu? ja 25.12. 🙂

@slavik Ahoj,my máme MUDr. Kloknerovú,je super,som s ňou veľmi spokojná,príjemná je aj sestrička. Hoci sme už dva roky mimo TT,stále je naša pediatrička a dám k nej aj druhého syna.Ale ani na Peškovú nemôžem povedať nič zlé,bola som u nej,keď zastupovala našu a bola tiež fajn.