Porodnica Trnava: Skúsenosti a názory mamičiek
budem rada, ked tu bude co najviac prispevkov, aby si mohli vsetky trnavcanky urobit ako taky prehlad o trnavskej porodnici 🙂 🙂 🙂
Stručné zhrnutie
- Trnavská nemocnica organizuje dni otvorených dverí každý prvý pondelok v mesiaci; na prihlásenie sa treba hlásiť na príjme okolo 13:30 a vrchná sestrička obvykle príde okolo 14:00.
- V regióne sa pôrod do vody uvádza pre nemocnicu v Topoľčanoch; Trnavská porodnica má iné prvky komfortu, ktoré diskusia spomína, napr. „ružové kreslo“, aromalampy a nadštandardné izby s vlastným WC a sprchou.
- Hodnotenie vybavenia, čistoty a dostupnosti intervencií v Trnave je rozporuplné: diskusia uvádza zmodernizované izby a dobrý personál, ale tiež staré kachličky a zanedbané WC; dostupnosť epidurálu je v príspevkoch protichodná a počas chrípkovej karantény boli návštevy vrátane partnera obmedzené.
Najčastejšie otázky
Q: Kedy sú v Trnavskej porodnici dni otvorených dverí a ako prebehnú?
A: Dni otvorených dverí sú podľa informácií v diskusii každý prvý pondelok v mesiaci; treba sa ohlásiť na príjme približne o 13:30 a vrchná sestrička prichádza na prehliadku okolo 14:00.
Q: Čo si priniesť do pôrodnice v Trnave na príjem a na šestonedelie?
A: Na príjem prineste: tehotenskú knižku, kartičku poistenca, občiansky preukaz, kópiu sobášneho listu, župan, prezuvky, viac nočných košieľ, vložky, hygienu; pre bábätko: 1 balenie jednorazových plienok, 3–4 košieľky/body, čiapočku, niekoľko bavlnených plienok; diskusia odporúča tiež odsávačku mlieka, krém na riťku a vlastný Yal klystír ak ho preferujete.
Q: Je epidurál v Trnave dostupný a platí sa zaň?
A: Informácie sú protichodné: niektoré príspevky tvrdia, že epidurál (EPI) sa dá vyžiadať pri pôrode a bol poskytovaný zadarmo, iné príspevky uvádzajú, že epidurál v Trnave musí byť zaplatený a že personál ho údajne obmedzuje u druhorodičiek.
Q: Ktorí lekári v Trnave majú v diskusii pozitívne ohlasy?
A: V diskusii boli spomenuté Mudr. Štefániková (mnohé pochvalné ohlasy), Mudr. Čech (zastupujúci), Mudr. Varga (uvádzaný ako primár, cca 55 rokov), Mudr. Chovanová a zmienky o „dr. Strbom“.
Q: Kde v regióne je možný pôrod do vody?
A: Diskusia uvádza, že pôrod do vody ponúkajú v Topoľčanoch; Trnavská nemocnica bola v príspevkoch spomínaná skôr s alternatívnymi pomôckami (ružové kreslo, aromalampy) než s ponukou pôrodu do vody.
Q: Ako sú nastavené návštevy pri chrípkovej epidémii v Trnave?
A: V čase chrípkovej karantény bola v diskusii uvádzaná úplná zákaz návštev vrátane partnera pri pôrode; rodine umožnili komunikáciu a ukazovanie dieťaťa cez okienko.
Závery z diskusie
Zhoda
- Dni otvorených dverí v Trnavskej porodnici sú pravidelne každý prvý pondelok v mesiaci.
- Niektoré nadštandardné izby majú vlastné WC a sprchu; nadštandard poskytuje väčšie súkromie a služby (donášanie jedla na izbu).
- Topoľčany sú v diskusii konzistentne uvádzané ako miesto, kde sa pôrod do vody praktizuje.
- Je bežné si do pôrodnice doniesť vlastné veci pre dieťa (košieľky, plienky) kvôli pachom/pracie chemikáliám erárnych vecí.
Sporné názory
- Epidurál: jedna skupina tvrdí, že EPI sa dá pri pôrode získať zadarmo, druhá skupina tvrdí, že epidurál treba platiť a že sa „šetrí“ pre druhorodičky.
- Stav prostredia: niektoré príspevky opisujú vymalované, útulné časti oddelenia, protichodne iné opisujú staré kachličky a zanedbané WC.
- Prístup k pôrodu (partner pri pôrode): niektoré skúsenosti hovoria o možnosti prítomnosti partnera, iné uvádzajú zákaz návštev počas chrípkovej karantény.
Otvorené otázky
- Je epidurál v Trnavskej nemocnici štandardne hradený z verejného zdravotného poistenia alebo je bežne platený pacientom?
- Bude Trnavská porodnica zavádzať alebo rozširovať možnosť pôrodu do vody?
- Ako sa konzistentne rieši prístup partnera pri pôrode počas budúcich epidémií/karantén?
Spomenuté značky a firmy
Trnavská nemocnica,Nemocnica Topoľčany,Nemocnica Piešťany,Materské centrum,časopis Mama a ja,Babetkovo,Rajec,Labelo,Yal,Opthalmo-septonex,Vincentka,Steri mar,Johnson
Spomenuté produkty a metódy
epidurál (EPI),pôrod do vody,ružové kreslo,aromalampy,nadštandardná izba,Yal klystír,glycerínové čípky,Labelo,Rajec minerálka,Opthalmo-septonex kvapky,odsávačka mlieka,sudokrém,formovače na bradavky,nafukovacie koleso (donut),glycerínové čípky,kliešťový pôrod (forceps),cisársky rez
Miesta a osoby
Trnava,Topoľčany,Piestany,Hlahovci,Kremnica,Sered,Viedeň,Stefanikova,Cech,Varga,Chovanova,Strbom,Elias
@katia7 v kazdej nemocnici je streptokok. Tomu sa vyhnut neda. kedze sa pouzivaju silne dezinfekcne prostriedky tak tym su aj tie potvory odolnejsie. Treba pouzivat svoje oblecenie pre babatko a bude to OK. A hlavne plienocku do perinky svoju. Drobceka si kazda maminka kupe sama pod dozorom sestricky. prvy krat ukaze ako nato a potom uz kupes sama. Vizita je vzdy na izbe a ty si pri tom ked babatko vysetruju. Stale ho mas pri sebe a pod dozorom. Jedine vysetrenie co absolvuje bez teba je den pred odchodom ked ich hromadne beru na ultrazvuk noziciek a obliciek. Vtedy im z peticky vezmu kvapku krvy na zistenie metabolickych poruch. Trnavska nemocnica je dobra volba. Viem o com hovorim. Rodila som tam 2 krat a nelutujem. Personal od upratovaciek po lekarov je na 1. ja sa nemozem stazovat na nic.
Katia, pridavam sa k tiez k pozitivnym hodnoteniam, mam za sebou dva porody v tt porodnici... sestricky su uzasne, doktori tiez, naozaj velmi pekne sa vsetci k mamickam aj k babatkam spravaju, pomahaju, ked potrebujes, pravidelne kontroluju, vysvetlia, ked nieco nevies. Takze drzim palceky...
@katia7 Ahoj, sice som rodila pred 20 mesiacmi, ale malu som mala cely cas pri sebe, infekcii sme sa vyhli aj vdaka tomu, ze bola cely cas oblecena vo svojich veciach, pouzivali sme aj svoju perinku - nalepili nam na nu na kuse leukoplastu napisane malej meno a datum narodenia 😉 🙂
damy dakujem za odpovede, myslim ze to uz nebudem riesit a necham to na tu trnavu, doteraz som furt riesila a ani raz to nebolo ono tak teraz sup do najblizsej porodnice 😀 mozno sa polepsili ked na nich ludia tolko kydali aspon sa mi zda ze predtym vsetci nadavali a teraz kazdy vravi ze spokojnost maximalna 😎 😉
mamičky, trnavsku (aj všetky ostatné slovenské) pôrodnicu môžete ohodnotiť aj tu:
http://tehotenstvo.rodinka.sk/sprievodca-porodn...
pomôžete dalším ženám rozhodnúť sa pri výbere 😉
Ahojte 🙂
tak velmi rada napisem aj ja svoju poslednu skusenost s tt-porodnicou - rodila som nedavno - pred tyzdnom a mam na porod velmi pekne spomienky 🙂 velmi mi pomohla spolocnost duly Gabiky @dulkagabulka , bola mi silnou podporou 🙂 taktiez som mala aj porodne prianie, ktore personal akceptoval... touto cestou chcem velmi pekne podakovat PA Edite Bartonovej a super milej pani doktorke Strbovej, ze mi vysli v ustrety... a taktiez aj personalu novorodeneckeho oddelenia za to, ze mi drobca nechali skin to skin takmer 2 hodiny, to bol nezabudnutelny zazitok 😉 rodila som na novom kresle a teda, to bol neskutocny rozdiel oproti prvemu porodu....je rozdiel tlacit dieta hore a dole kopcom 😝 odmietla som nastrih a tiez to bola dobra volba, pri prvom som ho mala a veru som si poriadne sadla snad po mesiaci, teraz som sedela prakticky hned 🙂)) ak by ste mali nejake otazky, rada odpoviem 🙂
@sasettka @dulkagabulka ako je to s tym novym porodnym kreslom? da sa na nom rodit na poziadanie ci ako? kolko zien uz malo to stastie? 🙂 ten kontakt s babatkom po porode musel byt uzasny! tiez je to moj sen 🙂 gratulujem, vela zdravicka
@katkatt no... na to kreslo asi davaju naozaj len na poziadanie 😝 co je naozaj skoda a smutne, pretoze mala som teda moznost vyskusat si obe moznosti a nove je velmi pohodlne pre rodicku, ani nohy nemusis mat vyviazane, ja som ich mala oprete a tlacilo sa mi super 😅 asi nie je tak velmi pohodlne pre doktorov, preto ho moc neoblubuju 😒 a dakujem krasne 🙂 urcite som mala aj stastie na ludi... aj to polozenie dietatka.... neskutocny zazitok, maly sa prisal a snad hodinu nepustil 😀
@alex1983 aj tebe velmi pekne dakujem 🙂 presne aj mne slo o to, mat druhy porod lepsi ako prvy, na ktory mi bohuzial vela peknych spomienok neostalo 😒 toto kreslo maju len jedno, je take pekne velke ruzove 🙂)) no kiezby mali vsetky kresla uz len take....ak by si sla na prehliadku porodnice, urcite by si ho videla 🙂 Gabika je super, velmi mi pomohla!!! 🙂))
@sasettka ahoj srdečne gratulujem, k maličkému 😉 čítala som si tvoju skúsenosť s pôrodom a zaujali ma dve veci: priloženie dieťatka skin to skin, čo je úžasné, musela si o to požiadať? to bolo tvoje popôrodné prianie? a človek čo ti bol veľkou oporou - Gabika tomu som trošku nerozumela, to je sestrička? môj muž nebude so mnou pri pôrode ani na ,,vzdychárni" a mať tam takúto osobu, musí byť skvelé...
bola som na priehliadke pôrodnice v septembri a tiež som videla to nové kreslo, ale vraj tam sa často nerodí.
@zab37 ahoj, dakujem pekne 🙂 ano, polozenie dietatka skin to skin hned po narodeni bolo jednym z mojich priani v mojom porodnom plane a personal mi ho vyplnil 🙂 taktiez aj rodenie na novom kresle, odmietnutie nastrihu a dalsie veci... urcite pomohla pritomnost Gabiky, ona nie je sestricka, je to vyskolena dula, mozes ju kontaktovat aj tu na MK, ma nick dulkagabulka 🙂 prave ona sa starala aj o babatko, poprikryvala ho, pomohla s prvym prilozenim, bola tam so mnou az po prevoz na izbu sestonedelia.. 🙂
ahojte 🙂 chystam sa rodit v TT a chcem sa spytat ci sa tam chodi uz mesiac pred na kontroly alebo az rovno na porod?
no vcera sme boli na prehliadke v nemocnici bolo to fajn.aspon viem co priblizne nas caka 🙂
Baby neviete nahodou ako to je so zazmluvnenim dr Havlikovej k porodu? Pytam sa pre moju sesternicu. Prebieha zazmluvnenie formou oficialnej zmluvy, alebo sa porod vyvolava ked ma sluzbu?
Mamičky, čítala som na stránke nemocnice, že sa dá pri pôrode inhalovať aj nejaký "rajský" plyn 😕 Máte s tým niektorá skúsenosť? ďakujeeeem
A ešte otázočka... bolí keď pichajú epidurálku/spinálnu? 😅
@mahulenka87
v najnovšej relacii Doma je doma z Tv Lux sa dozvieš, že sa da porodit aj prirodzene bezbolestne 🙂
@mahulenka87 na stranke Ženských kruhov si môžeš prečítať aj veľmi pekný pôrodný príbeh Mirky, ktorá bola ako hostka relacie:
@mahulenka87 mne pri prvom dávali rajský plyn ale mne to nerobilo dobre. a pichanie epiduralky ma nebolelo iba ako klasika ked ti beru krv ale mne epidural pichali medzi 2 sťahmi tesne pred tlačenim.
Viete mi niekto potvrdit, ze este stale funguju tie pondelkove prehliadky? Nech tam 5.11. necestujem zbytocne.
ahoj,ja som rodila trnavskej nemocnici viac krat a bola som spokojna,az na par detailov co sa tyka navstev na platene izby.mali by ich troska viac kontrolovat.niektori idu na navstevu a prechadzaju sa po chodbe aj s malimi detmi ako v parku ,bez oblecenia a navlekov. vam nemoze manzel odniest ani malinovku.je to neprijemne aj pre mamicky ktore mali deti na JIS ako ja ,mali sme zakazane navstevy aby nieco nechytila,ked sme za nou sli z manzelom tak tam bola dodrzana prisna hygiena a na sestonedeli by to malo platit tiez.izby by mali byt inde (myslim tie platene ,nie v strede chodby).a dalsia vec ktora sa mi nepacila ze sa deticky neskoro kupali,niekedy aj o 21.00 pri niektorych sestrickach, 😕
@edulkobaby ja som si zisťovala prvý pondelok v mesiaci o 14 hodine ja sa tiež chystám 5.11 🙂

baby neviete ako je to s tym streptokokom v trnave teraz, bolo take obdobie ked som pocula ze to tam maju v stenach ci co a ze by to museli snad zburat aby to odstranili, je to tak alebo len JPP 😀 ? vdaka a este kupete si tam drobcekov sami? a vizita babatiek sa robi s mamickou alebo bez? chcem mat svoje dieta cely cas pri sebe je to tu mozne? dakujem kraaaasne za odpovede 🙂