Skúsenosti s Mudr. Behunovou v pôrodnici Ružinov?
Budem rada, ak mi mozete dat nejake referencie na Mudr. Behunovu, ak nechcete na webe, kludne mi poslite mail na tigri@centrum.sk DAKUJEM 🙂
Stručné zhrnutie
- Porodnica Ružinov organizuje prehliadky pre budúce mamičky v stredu a piatok o 13:00 a objednať sa dá na telefóne 02/48 234 609 (p. Pasiarová).
- Bežné poplatky spomínané v diskusii sú: zaplatenie vlastného lekára cca 7 000 Sk, epidurál 2 500 Sk, prítomnosť otca pri pôrode 500 Sk a nadštandard 500 Sk na noc; celkové príklady nákladov okolo 12 500 Sk.
- Diskutujúce matky uvádzajú zmiešané skúsenosti so starostlivosťou v Ružinove; niektoré chvália konkrétnych lekárov (Dr. Drab, Dr. Papcun, Dr. Divéky), iné opisujú vážne výhrady k prístupu a neskorému reagovaniu personálu.
Najčastejšie otázky
Q: Kedy a kde sú prehliadky pôrodnice Ružinov a koho mám kontaktovať?
A: Prehliadky sa konajú v stredu a v piatok o 13:00, začínajú pri 9. poschodí, a objednať/overiť termín môžete na čísle 02/48 234 609 u p. Pasiarovej.
Q: Koľko stojí epidurál v Ružinove a treba ho platiť vopred?
A: Epidurál v diskusii uvádzali za 2 500 Sk; viaceré ženy platili epidurál vopred a v prípadoch, keď ho nepoužili, im nemocnica peniaze vrátila.
Q: Koľko sa platí za vlastného lekára, nadštandard a prítomnosť otca pri pôrode?
A: Zaplatenie vlastného lekára je spomínané približne 7 000 Sk, nadštandard 500 Sk za noc a vstup otca pri pôrode spomínali okolo 500 Sk; celková uvedená suma za pobyt a služby bola približne 12 500 Sk.
Q: Čo si mám zobrať do nemocnice a čo poskytujú bábätkám v Ružinove?
A: Rodičkám odporúčajú vziať toaletné veci, uterák, papuče/šľapky a ponožky; bábätkám dávajú plienky podľa diskusie päť kusov na deň, vlhčené obrúsky, čiapočku a rukavičky, oblečenie pre dieťa býva až v deň odchodu domov.
Q: Môže byť otec pri sekcii v Ružinove?
A: Názory sa líšia; diskutujúce ženy uviedli, že pri sekcii v plnej anestéze otec zvyčajne nie je prítomný, ale v niektorých prípadoch ho pustili krátko po narodení alebo pri sekcii v lokálnej anestéze bol prítomný — táto otázka závisí od typu anestézie a rozhodnutia tímu.
Q: Kde nájdem ambulanciu MUDr. Foltína a kedy ordinujú?
A: MUDr. Foltín má ambulanciu v nemocničnej poliklinike Ružinov, ordinoval vo štvrtky od 8:00 (spomínané číslo ambulancie približne 53) a odporúčalo sa prísť skôr ráno z dôvodu čakacej listiny.
Závery z diskusie
Zhoda
- Prehliadky porodnice sa v Ružinove pravidelne organizujú a na termín sa odporúča volať na 02/48 234 609 (p. Pasiarová).
- Bežné administratívne a finančné praktiky zahŕňajú možnosť zaplatenia vlastného lekára, platený epidurál a platený nadštandard.
- Základné vybavenie pre novorodenca (plienky, vlhčené obrúsky, čiapočka) poskytuje oddelenie a rodičky majú priniesť hlavne hygienické potreby a papuče.
Sporné názory
- Niektoré matky popisujú veľmi dobrý prístup a šikovnosť konkrétnych lekárov (Dr. Drab, Dr. Papcun, Dr. Divéky), zatiaľ čo iné hlásia zanedbanie, oneskorené vyšetrenie a ľahostajnosť personálu; obe verzie sa v diskusii uvádzajú ako možné skúsenosti.
- Prístup k otcovi pri sekcii je podľa niektorých žien obmedzený (zvlášť pri celkovej anestézii), iné ženy hlásili prípady, keď otec videl bábätko krátko po narodení alebo bol prítomný pri lokálnej anestézii.
Otvorené otázky
- Ktoré presné okolnosti a interné pravidlá rozhodujú o tom, kedy je otec pri sekcii vpustený do pôrodnej sály?
- Aké štandardy a kapacitné kritériá sa používajú pri rozhodovaní o skoršom prepustení matky skôr než po 4×24 hodinách napriek požiadavke na očkovanie?
- Ako konzistentné sú postupy starostlivosti medzi jednotlivými tímami lekárov v Ružinove pri vysokom počte pôrodov?
Spomenuté značky a firmy
Porodnica Ružinov, Antolská, MC Prešporkovo, Pronatal, Nemocničná poliklinika (Ružinov), Modrykonik, Mymamy.sk, Rodina.cz
Spomenuté produkty a metódy
epidurál, oxytocín, vyvolávanie pôrodu (vyvolávka), klystír, nadštandard (izba so sprchou a WC), platený lekár (zmluva s lekárom), BCG, kolostrum, dojčenie, mastitída, fitlopta, prehliadka porodnice, psychoprofylaxia
Miesta a osoby
Ružinov, Antolská, Pezinok, Senec, Budmerice, MUDr. Behunová, MUDr. Foltín, MUDr. Drab, MUDr. Drap, MUDr. Divéky, MUDr. Papcun, MUDr. Stenová, MUDr. Kozolková, MUDr. Španek, MUDr. Secansky, Krisko, p. Pasiarová, Danka
@smejko1 no ja uz mam tasku do porodnice zbalenu. Pre babo mam plienky, tie vlhcene vreckovky na ritku, deku, ciapocku, ponozky, rukavicky a cumlik. Tot vsio. Ja som od lekara dostala presne co treba ale este som nasla na nete a aj co mi zienky radili, tak to uz mam zbalene. A aj zopar bavlnenych plienok mam.
@emily327 z vlastnej skusenosti viem, ze je dobre mm vsetko pekne prichystat, nech nieco nahodov v tom strese nezabudne 😀 moj zabudol deku (bola vedla autosedacky a tasky s vecickami) a to som rodila v januari 😅
Potrebujem radu, baby co nemate dr. v Ruzinove no rozhodli ste sa tam rodit, kedy chodite na poradnu? Ja som tu rodila pred 2rokmi a byvalo to vo stvrtok-tak ci sa to nezmenilo. Tento tyzden by som tam mala ist prvy krat, tak aby som tam nesla zbytocne A je tu niekto kto tam tiez ide tento tyzden na poradnu?
@lili_a_mimi najvacsi stres mam z toho aby mm zvladol cas s malym bezo mna a potom aby mi vsetko co potrebujem priniesol. 😀 100x mu opakujem kde co je a ked zadam kontrolnu otazku, tak na mna nechapavo pozera 😀
@smejko1 neboj sa, chlapi to zvladaju v pohode. Sice po svojsky, ale v pohode 😀 A ako sa vravi: Co ta nezabije, to ta posilni... 😉 Maly aspon vyskusa nieco nove a v najhorsom pripade bude 4 dni v jednom obleceni a papat vsetko to, co tatino papa 😀
@gangulienka - tak sa tam mozno stretneme. je lepsie prist asi uz pred 8hod, vsak?-lebo tam byva asi vela mamiciek. ty tam chodis sama alebo aj s dcerkou? a vidim ze si z okresu MA-odkial presne? Ja som priamo z Malaciek.
@veronica1 ja som z Vysokej pri Morave...chodim tam tak na 8.00 skor sa mi nedari vychystat kvoli malej....mala som vzdy cislo okolo 23 tusim ale islo to na moje prekvapenie dost rychlo nieco po 9.00 som bola vonku...mala je zatial s tatinom 🙂
baby neviete mi porat cislo ak sa chcem objednat na ockovanie proti TBC? nam to nestihli pichnut v nemocke a ze sa mam objednat ale netusim ci mam volat na prijem, 600nedelie, novorodenecke (ak tam nejaky telefon maju)
@zuzuz1 ja by som skusila novorodenecke...skus cez informacie zistit tel na nemocnicu a oni ta urcite prepoja. a inak gratulujem🙂)
dakujem dievcata... pohladala som si na nete kontakty lenze ich tam maju hodne na novorodeneckom,...rozhodovala som sa medzi oddelenim a lekarskou izbou... skusim oddelenie... diky este raz 🙂
ahojte, chcela by som sa opytat bab, ktore v tomto obdobi rodili v ruzinove, ze ako boli spokojne. zaujimaju ma skor nazory tych, ktore nemali zazmluvneneho lekara. ja by som mala rodit v decembri, lekara nechcem zazmluvnit. ako sa spravali doktori a sestricky, co je potrebne si priniest a tak?
jaaaaaaaj, a este jednu vec som chcela, nas drobcek si zatial postavil hlavu a je priecne. dufam, ze sa mu podari sa este otocit spravnym smerom, ale ak nie, tak by sme mali ist na cisarsky. ako to prebieha v takom pripade v ruzinove? a co sa tyka podpory dojcenia po cisarskom? mate niektora skusenosti? dakujem
Pripajam sa aj ja so svojou skusenostou:
Rodila som v Ruzinove pred dvomi tyzdnami a mozem tuto porodnicu iba odporucat, naozaj a uprimne. Na porod mam tie najkrajsie spomienky. Sestricky pri porode boli velmi mile, rodila ma Dr. Kozolkova a este s jednou mladou doktorkou, ale neviem jej meno. Dr. Kozolkova ma specificky humor, ale obe boli velmi prijemne a velmi mi pomohli. Porodila som svoje prve dietatko - dcerenku s hmotnostou 3830 gramov a 51 cm bez nastrihu a bez epiduralky, bez vyvolavacky, oxitocinu... Na druhy den som uz krasne sedela aj na tvrdych jedalenskych stolickach. Sice vnutone som bola dost dotrhana, mala som aj zopar vonkajsich stehov, ale sedela som, co bolo hlavne. Bol to porod a isto to nebolo bez bolesti, ale velmi zalezi na psychyke rodicky. Snazila som sa zostat v dobrej nalade aj napriek bolestiam. Babatko mi hned po porode ukazali, manzel ju isiel odfotit a hned mi ju zabalenu priniesli a prilozili k prsniku. Bol to krasny pocit. V noci, kedy som rodila sme tam boli iba 3 rodicky, na izbe sme boli 3 maminy. Nadstandard bol plny, tak som bola na obycajnej izbe, ale nevadilo mi to. Ako jedine velke negativum vidim v cistote spolocnej sprchy a WC. To bolo dost ubohe. Izbu nam sice umyvali kazdy den, ale tiez len velmi provizorne. Vsetky lekarky, s ktorymi som sa stretla, boli skutocne velmi mile, vzdy mi odpovedali na moje otazky. Laktacna sestra sedela so mnou na posteli a trpezlivo ma ucila kojit. Tiez ako pozitivum vidim, ze na novorodeneckom maju mliecnu kuchynku a dokrmuju babatka s mlieckom a nie s umelymi nahradami ako to je napr. na Antolskej. Som si vedoma toho, ze v mnohych zahranicnych krajinach su porodnice krajsie, cistejsie, lepsie vybavene... Ale co sa tyka odbornosti lekarov, myslim si, ze na Slovensku mame naozaj schopnych lekarov. Naozaj odporucam rodit v Ruzinove... 🙂
@gilly Ani ja som nemala zazmluvneneho a spravali sa ku mne naozaj velmi dobre 🙂 A usetris peniazky na nieco ine... Vacsinu casu sa ti aj tak venuju sestricky, lekarka pride skutocne az na porod... Ja som si nepisala ziadny porodny plan, ale poprosila som doktorku, ze ak by sa dalo, nech ma nenastrihuje... ale ze ak by islo naozaj o zdravie moje alebo babatka, nech robi, co musi... a naozaj sa dobre snazila - nenastrihovali ma. Z toho som mala totiz najvacsiu paniku pocas tehotenstva. Zoznam veci co potrebujes najdes aj na internete a daju ti ho aj v poradni. Dolezite su slapky do sprchy a mne velmi pomohol hroznovy cukor, dodal mi energiu. Inak poporodne vlozky ani podlozky si nemusis nosit, maju ich tam kolko len chces... 😉
@zeytin ja som mala podobnu skusenost ako Ty pred takmer 3 rokmi (len s tym ze som mala epi aj nastrih) a dufam, ze teraz to budem mat rovnaky pozitivny zazitok 🙂
ja teda co sa tyka podpory kojenia mam negativnu skusenost a kedze ziadna pomoc a rady od sestier (okrem zvlastnych rad, z ktorych som bola zhrozena) tak doteraz bojujem trochu s napravou kojenia. prikrm bol veru okrem mat.mlieka aj Nutrilon a to nehovorim, ze som o prikrm "prosila" a nechali ma cakat s placucim dietatom na chodbe...takze porod a gyn.sestry super, to novorodenecke bolo uz horsie - ale je to len moja skusenost. inak pediatricka bola na vizite vzdy super.
jaaaj a prilozenie po porode bolo maximalne trapne doslova len dotknutie babatka a mojej bradavky na stotinu sekundy - skoda 😔 v tej chvili som to neriesila co je moja vina, ale tak po porode par minut...
@zeytin kde si prisla na to ze babatka prikrmuju materinskym mliekom??? Mne teda vzdy dali len Nutrilon!!! Asi si mala stastie ze si tam bola asi v obdobi kedy nemali vela porodov, co svedci aj o tom ze ste boli na izbe iba tri...a z toho vyplyva aj to ze ta niekto ucil kojit, ja som teda to stastie nemala...a ked sa aj jedna sestricka snazila nieco vymysliet lebo u mna to teda vobec neslo, tak ma prosila aby som ju neprezradila...co sa tyka tvojho porodu - Dr. Kozolkova je carodejnik aj na to si mala stastie, lebo keby tam bol iny lekar a nezazmluvneny, tak neviem...
Prikrmuju materinskym mliekom keď majú. Ja sama som odsavala a nechavala pre druhé babatka. Bol to krásny pocit, že som mohla pomôcť.
No asi tam bolo naozaj malo rodiciek, lebo laktacne poradkyne nula bodov. Odporúčam najst si vlastnú, ktorá príde a poradí. Pôrod som mala super, no teraz uvažuje, že si zoberiem so sebou aj dulu. Prilozenie po pôrode bolo tiež akože, no dojcit by som vtedy aj tak nechcela. Mne skôr vyhovovalo, že sme si to urobili pekne kľudne spolu na posteli🙂

@smejko1 koselu ti daju aj pri vysetreni 😉 Len niekedy nemaju zupany, ak je prave vikend, ale to je uplne jedno.
To o tych papieroch od lekara som nevedela, lebo moj lekar nierobi v Ruzinove, iba rodi.