Skúsenosti s pôrodnicou Topoľčany: Výber lekára na pôrod?
hladala som v teme porod - porodnica topolcany a nenasla som nic okrem porodu do vody. ja o porod do vody zaujem nemam, ale mala by som o porodnicu. mozem si tam vraj vybrat lekara s ktorym budem mat konzultacie a odvedie mi porod. viete nieco viac? este raz , nejde mi o porod do vody.
Stručné zhrnutie
- V pôrodnici Topoľčany si rodička väčšinou môže vybrať konkrétneho lekára a absolvovať s ním konzultácie, ale prítomnosť toho istého lekára pri pôrode často závisí od dohody, termínu a služieb personálu.
- V oficiálnom cenníku, ktorý v diskusii uviedla jedna používateľka, sú poplatky 500 Sk za prítomnosť otca pri pôrode, 5 000 Sk za pôrod do vody, epidurálna analgézia 2 000–4 000 Sk, prehliadka pôrodnej sály 100 Sk a VIP izba 1 000 Sk/noc.
- Viaceré príspevky uvádzajú, že Topoľčany nemajú plnohodnotné oddelenie pre veľmi predčasne narodené deti a pri riziku predčasného pôrodu alebo ťažkých komplikácií prevážajú novorodencov do Nitry alebo iných väčších pracovísk.
Najčastejšie otázky
Q: Ako si môžem dohodnúť, aby mi pri pôrode prítomný konkrétny lekár v Topoľčanoch?
A: V diskusii rodičky uvádzali, že sa dá dohodnúť osobné stretnutie s lekárom (príklady: MUDr. Caradský, MUDr. Abutaim), ale nie vždy je to oficiálne zverejnené; niektoré ženy spomínali neformálne finančné odmeny (príklady z diskusie: 3 000 Sk + alkohol, 2 000 Sk) a iné uviedli, že lekár príde, ak má službu alebo ak je na termín dohodnutý.
Q: Koľko stojí pôrod do vody, epidurál a prítomnosť otca podľa cenníka spomenutého v diskusii?
A: V zverejnenom cenníku v diskusii sú čísla: otec pri pôrode 500 Sk, pôrod do vody 5 000 Sk, epidurálna analgézia podľa dĺžky podania 2 000–4 000 Sk, prehliadka pôrodnej sály 100 Sk a pobyt na VIP na pôrodnici 1 000 Sk za noc.
Q: Má topoľčianska pôrodnica oddelenie pre predčasne narodené deti?
A: Viacerí diskutujúci uviedli, že Topoľčany nemajú oddelenie pre nedonosené novorodence a pri riziku predčasného pôrodu alebo ťažkom stave dieťa prevážajú hlavne do Nitry; jedna používateľka uviedla, že v 36. týždni majú rodiť v Nitre a Topoľčany berú od 38. týždňa.
Q: Aká je podľa skúseností starostlivosť o dojčenie na novorodeneckom oddelení Topoľčian?
A: Viaceré v príspevkoch opisovali, že starostlivosť o dojčenie bola „takmer nulová“ alebo nedostatočná; jedna rodička uviedla, že sestrička jej „stisla bradavku a povedala, že trošku tečie“, iná spomenula, že im neukázali techniku dojčenia.
Q: Ako vyzerajú pôrodné priestory a izby v Topoľčanoch podľa diskusie?
A: V diskusii sa opakovane spomínalo zrekonštruované pôrodnícke pavilóny, nové pôrodné stoly, izby usporiadané ako „bunky 2+2“ s vlastnou sprchou a WC a aj pôrodné stoly v jednej miestnosti oddelené látkovou stenou; tiež sa spomínala dostupnosť fototerapie pri žltačke.
Q: Je v Topoľčanoch možné absolvovať ambulantný pôrod alebo ísť domov v deň pôrodu?
A: Jedna používateľka uviedla, že jej primár napísal, že ambulantný odchod nie je výslovne ani dovolený, ani zakázaný, a že „nikto nemôže zabrániť odchodu kedykoľvek“, teda ambulantný odchod je podľa diskusie prakticky možný pri bezproblémovom priebehu.
Závery z diskusie
Zhoda
- Viaceré rodičky a návštevy potvrdili, že personál pôrodnice môže byť profesionálny a ústretový, a že pôrodnica prešla čiastočnými rekonštrukciami (nové pôrodné stoly, vynovený pavilón).
- V diskusii je jednotný postreh, že pri riziku predčasného pôrodu alebo závažných novorodeneckých komplikácií sa bábätká prevážajú do Nitry.
Sporné názory
- Niektoré ženy chvália prístup konkrétnych lekárov (napr. MUDr. Caradský alebo MUDr. Hríbik) a sestričiek ako veľmi dobrý, zatiaľ čo iné spomínajú zlé skúsenosti s konkrétnymi sestrami alebo s nedostatočnou podporou pri dojčení.
Otvorené otázky
- Sú v Topoľčanoch oficiálne pravidlá a transparentný cenník za prítomnosť konkrétneho lekára pri pôrode, alebo sa prax líši podľa individuálnych dohôd?
- Aké sú aktuálne kapacity a presné kritériá pre prevod novorodencov do Nitry vzhľadom na hranicu týždňov tehotenstva?
Spomenuté značky a firmy
Topoľčany (pôrodnica), Nemocnica v Nitre, Nemocnica Trnava, Handlovská nemocnica, Nemocnica Bojnice, Nemocnica Trenčín, Antolská nemocnica (Bratislava), Levice, Banská Bystrica, Kramáre, Partizánske
Spomenuté produkty a metódy
pôrod do vody, epidurálna (epidurálna analgézia), fototerapia, amniotómia, pôrod na stoličke, fitlopta, VIP izba, ambulantný pôrod, cisársky rez, nastrih (episiotómia), prevoz novorodenca, poplatky v cenníku, streptokok (GBS), infúzka
Miesta a osoby
Topoľčany, Nitra, Trnava, Handlová, Bojnice, Trenčín, Bratislava, Levice, Banská Bystrica, Kramáre, Partizánske, MUDr. Caradský, MUDr. Hríbik, MUDr. Abutaim, MUDr. Urbanec, MUDr. Kereková, MUDr. Tarinová, primár p. Hribik
@suldenka ja som ju vychytila aj v stredu a zajtra k nej idem (utorok). inak ked som sa pytala kedy tam byva odpoved bola ,,ja som tu furt " 🙂 v stredu sa ma akurat setricky pytali ci chcem k doktorke abo k primarovi
@backtoafrica si poklad takze zajtra tam bude na isto?bo ja tam idem prvy krat a kedze mam rizikove kazali mi ku nej prist len niektore baby pisu ze tam zajtra nebude bo ze mala nocnu dnes ale sak to mala asi vcera no pisu vseliako tie baby mne moja dokina kazala ist len ku nej preto zistujem ci tam zajtra bude isto a o kolkej asi mam dojst je to jedno aj rano o osmej nevies?
@backtoafrica ahoj dnes tam kerekova nebola bol tam hribik nevies ci tam bude zajtra alebo vo stvrtok?
Baby prosím nemáte aktuálne číslo do poradne? to čo je na stránke mi hlási neexistujúce Tel. +421 5351 697 máte do poradne iné?
dobrý deň mamičky, viem že to sem nepatrí ale bol by záujem o nové jasličky v meste?
prosím vás, máte niekto v poslednom čase skúsenosť s BONDINGOM v tejto pôrodnici?
Ja mam skusenost aj s bondingon aj porodom....bez nastrihu 🙂 s anibalom a porodnyn ;) baby neviete mi povedat prosim ci pasuje concord neo vajicko na konstrukciu concord fusion???
Primár jey v TO...bonding vyzeral tak že ho najprv vzali a umyli...(nemohli ho ževraj priložiť hned nakoľko som mala odber pupočníkovej krvy) a po umytí priniesli a dali malinký bol kludný a oddychoval vôbec neviem koľko tam bol ( stratila som pojem o čase) ale manžel vravel že tak 10 minúť...ked som prišla na izbu asi po hodinke som si ho bola vziat a ešte prikladala...bolo fajn kojím doteraz
@katarinas7 ano, ale uz davno, v okt. 2005 u dr. caradskeho. 4 kilove babo, ha ha. chcela som aj v 2010, ale to skoncilo akútnou sekciou (aj ked vana sa uz napustala 🙂 pokial viem, nie vsetci lekari v TO su tomu nakloneni, moze sa stat ze ta niekto bude odhovarat. ja som bola spokojna
Ja som rodila v TO tento týždeň. Mala som pôrodný plán, na všetkých veciach sa dalo dohodnúť. Bola pri mne dr. Kereková - skvelý prístup, boli sme s ňou maximálne spokojní, ostatní lekári by si z nej mohli brať príklad. Aj PA bola veľmi fajn. U dr. Tarinovej sme si vybavili, že bude s bábätkom po pôrode umožnený bonding a tak aj bolo. A aj na ostatných našich predstavách ohľadom fungovania s bábätkom po pôrode sa dalo dohodnúť, aj keď to nebol ich zabehnutý štandart. V podstate vo všetkom sme sa stretli s ústretovým jednaním. Aj sestričky na šestonedelí sú vo veľkej väčšine veľmi milé osoby. Ako mínusy by som označila vybavenie na izbách a stravu, ale to sú veci, ktoré pre nás neboli tak podstatné ako všetky tie plusy.
Mala som krásny pôrod 🙂.
Baby ak by som chcela pri porode dr. Kerekovu ale neoficialne zazmluvnenu neviete čo pyta za to ža ma odrodi ??
@baskaj áno to máš pravdu Kerekova je topka medzi lekármi. ja som ju mala 1x pri spontanom potrate 2x syn pôrod kladivá 10 h.3 x dcerku mi zachránila aj mňa som jej vďačná.Mm povedal,že jej bude vďační celi život.Teras ideme 4x knej ak sa nič skôr nestane a neporodim.Idem zasa ,cisárakom a verím jej ako nikomu:0) No stou stravou a to ostatné bohužiaľ nič nespravyme ja som mala aj VIP izbu a strava rovnaká také :0( nic moc .Chodim tam rodit len kvôli kerekovej :0)
Ahoj. Moja skúsenosť s pôrodom v TO je nasledovná. Rodila som pred týždňom do vody v TO. Pôrod prebehol bez pôrodných poranení žiadne stehy. Som prvorodička a syn sa narodil presne v termíne. Pôrodnicu som si vybrala, nakoľko pôrod do vody v mojom okolí žiadna pôrodnica nevykonáva. Do TO to mám asi hodinu cesty autom. Pri mojom pôrode bol pán primár MUDr. Čaradský a pôrodná asistentka Zuzana Belková - ospravedlňujem sa ak som to meno skomolila. Obaja boli milí a maximálne ma podporovali za toto im patrí moja obrovská vďaka. Po pôrode bol syn so mnou dve hodiny na pôrodnej sále. Po preložení na oddelenie šestonedelia syna odniesli na novorodenecké oddelenie, kde sa o neho prvú noc postarali sestričky. Personál na oddelení šestonedelia ako aj na novorodeneckom oddelení bol úžasný. Nemám žiadnu negatívnu skúsenosť a celý pobyt v nemocnici bol aj vďaka milému a ochotnému personálu pre mňa úžasný. Pôrodnicu ako aj pôrod do vody určite odporúčam.
Já som rodila v To a nikdy viac..... a vdaka panovi Urbancovi dnes moj syn je chory...!!!!
Ahojte baby do teraz som uvažovala aj ja ísť tam rodiť do vody keďže Nitra nič také neponúka a ešte aj problém s tými anestéziológmi no strašne neviem si vybrať kam mam ísť rodiť aby bolo všetko v poriadku a podla mojich predstav aspoň z časti..jedna mamina píše že super druhá zas ze ti bolo hrozne no čomu teraz veriť? Začínam byť z toho zúfalá
@nika11nika11 ahoj ja som rodila do vody v TO nedavno ak ta nieco zaujima kludne napis
@vladenka666 ahoj už som sa rozhodla ze pôjdem rodiť do Trenčína ale ďakujem 😉
ahojte rozhodujem sa, kde budem rodit. Topolcany ma zaujali lebo maju dobré recenzie. co ma vsak zarazilo je, ze preco nemoze byt na VIP izbe ubytovany manzel ked je zena po cisarskom reze...

@elizita to akoze do vody mozem rodit len ked sa dohodnem s primarom, alebo mi porod umelo vyvola???? to naozaj neexistuje moznost zacala som spontanne rodit tak pridem do nemocnice a chcem si to odrodit vo vode? ak nie asi zostavam doma vo svojej vani s kludom ze ma nikto nebude buzerovat.