icon

Skúsenosti s pôrodnicou v Banskej Štiavnici?

avatar
cipca
18. jan 2007

Pôrodnica v Banskej Štiavnici je úplne super!Personál nemá chybu(mylí a tolerantmý)ak máte nejake ine skúsenosti tak my to napíšte

Zhrnutie diskusie
Automatický súhrn diskusie generovaný umelou inteligenciou · 28. jún 2026 · 3541 príspevkov

Stručné zhrnutie

  • Pôrodnica v Banskej Štiavnici má v diskusii prevažne pozitívne hodnotenia za personál, prostredie a možnosť nadštandardnej izby; často menované meno pozitívneho primára je MUDr. Špila.
  • V diskusii sa opakovane uvádza problém s jedným „mladým lekárom“ a rozporuplné hodnotenia MUDr. Podobenovej; pri komplikáciách nemocnica prepája novorodencov do Banskej Bystrice alebo Zvolena.
  • Praktické informácie spomenuté v diskusii: nadštandardná izba stojí 500 Sk na deň, nemocničný hotel stojí tiež 500 Sk na deň, a predpôrodná príprava sa organizuje približne od 36. týždňa.


Najčastejšie otázky

Q: Koľko stojí nadštandardná izba a môže byť pri mne partner?
A: Nadštandardná izba stojí 500 Sk na deň; manžel môže byť s vami, ak je izba voľná; ak nie je, existuje nemocničný hotel za 500 Sk na deň alebo možnosť dochádzať.

Q: Kedy začať chodiť na predpôrodnú prípravu v Banskej Štiavnici a aký je rozvrh?
A: Predpôrodná príprava sa v diskusii uvádza približne od 36. týždňa; kurzy sú spomínané v dňoch pondelok, utorok a štvrtok a počas posledných týždňov sa na poradni zvyčajne kontroluje tlak, moč, UTZ, prietoky a CTG.

Q: Robia v Banskej Štiavnici cisársky rez a kto ho vykonáva?
A: Áno, cisársky rez sa v diskusii uvádza ako bežná operácia a plánovaný či urgentný cisársky rez zvyčajne vykonáva primár MUDr. Špila; operačné dni sú spomínané ako streda a piatok a plánované cisárske sa často dohadujú okolo 39. týždňa s hospitalizáciou deň pred zákrokom.

Q: Je v pôrodnici možnosť spinálnej alebo epidurálnej anestézie pri cisárskom reze?
A: Diskusia uvádza, že pri plánovaných cisárskych je možnosť spinálnej anestézie a pacientky sa s anesteziologičkou dohodnú deň pred operáciou; niektoré príspevky odporúčajú spinál namiesto celkovej anestézie.

Q: Je epidurálna analgézia pri spontánnom pôrode v Banskej Štiavnici dostupná?
A: Disponibilita epidurálu pri spontánnom pôrode bola v diskusii sporná: niektoré ženy tvrdili, že epidurál v Štiavnici nie je možný, iné uviedli, že epidurál/spinál je dostupný pri cisárskych a v niektorých prípadoch; odporúčané je overiť priamo u MUDr. Špilu alebo anesteziologického tímu.

Q: Má pôrodnica novorodenecké oddelenie pre komplikované prípady novorodencov?
A: V diskusii sa opakovane uvádza, že pôrodnica v Banskej Štiavnici nemá komplexné novorodenecké oddelenie a pri komplikáciách reportujú prevod novorodencov do Banskej Bystrice alebo Zvolena.

Závery z diskusie

Zhoda

  • Veľa žien v diskusii chválilo personál, prostredie a možnosť nadštandardnej izby v pôrodnici v Banskej Štiavnici.
  • Predpôrodné kurzy a pravidelné kontroly od 36. týždňa sú považované za užitočné a odporúčané.


Sporné názory

  • Niektoré príspevky tvrdia, že epidurál pri spontánnom pôrode nie je v Štiavnici dostupný; iné príspevky uvádzajú, že epidurál alebo spinál je použitý pri cisárskych a v niektorých prípadoch pri pôrode.
  • Niektoré ženy opisujú negatívne skúsenosti s „mladým lekárom“ alebo s MUDr. Podobenovou, zatiaľ čo iné ženy tieto osoby hodnotia neutrálne alebo pozitívne.


Otvorené otázky

  • Ako rýchlo a akým spôsobom prebieha prevod novorodenca do BB alebo ZV pri akútnych komplikáciách v praxi?
  • Aké sú presné kritériá a kapacitné limity pôrodnice pre prijatie rizikových tehotenstiev a plánovanie hospitalizácie pred termínom?


Spomenuté značky a firmy

Porodnica Banská Štiavnica, porodnicabstiavnica.sk, Markíza, nemocnica (nemenné názvy v diskusii: Nemocnica Banská Bystrica, Nemocnica Zvolen, Nemocnica Nitra)

Spomenuté produkty a metódy

nadštandardná izba, nemocničný hotel, predpôrodná príprava, fitlopta, pôrodný plán, glukózový test, glukózový profil, CTG, UTZ, epidurálna analgézia, spinálna (spinal) anestézia, celková anestézia, cisársky rez, vakuový pôrod, fototerapia (modrá lampa) pri žltačke novorodenca, oxytocín (pichanie oxytocínu)

Miesta a osoby

Banská Štiavnica, Banská Bystrica, Zvolen, Nitra, Topoľčany, Nové Zámky, Žarnovica, Žiar, Lučenec, Žilina, Martin, Prievidza, Brno, Dunajská Streda, MUDr. Špila, MUDr. Brosková, MUDr. Podobenová, MUDr. Čaradský, MUDr. Košecká, MUDr. Šiška

avatar
boise
2. mar 2013

mne osobne sprchy a zachody na konci chodby vadili len ked som sa rozhodovala, ze tam pojdem rodit...proste vadilo mi nieco, co som ani nevyskusala...pocas samotnej "akcie" a pobytu mi to ani nedoslo, vobec mi to nevadilo 😉

avatar
sefka6661
11. mar 2013

Ja som im tam práve volala a hneď ma nejaká sestrička zebkala,že to som tam mala ísť už dávno na poradňu,že sa tam chodí už po 35.t.t. a ja už začínam 37.tak to je už dosť neskoro..a že to každý týždeň tam mám chodiť,nestačí len raz(lebo som jej hovorila,že som počula,že stačí ísť na vyšetrenie aj raz). Tak neviem teraz...nemala som z nej dobrý pocit...a z Nitry sa mi tam neste trepať každý týždeň...šoférovať sa sama bojím už a manžel si vyberal kvôli mne už dosť veľa dovolenky,takže nebude môcť si zas zahlasovať ďalšie a ďalšie dni...:-/ A to s tými záchodmi:ani na tých nadštandardných a hotelových nemajú záchody a sprchy na izbe??

avatar
boise
11. mar 2013

@sefka6661 nevybavuj sa o tychto veciach so sestrickou, oficialne tam samozrejme musis chodit kazdy tyzden...porozpravaj sa o tom s primarom a dohodni sa s nim 😉 a nie, ani na nadstandarde nie su sprchy a zachody na izbe a na hotelovej izbe mas len sprchu, zachod je na chodbe...

avatar
kulinan
12. mar 2013

@sefka6661 ja by som ti radila,ak ti vadia tie sprchy a záchody, určite tam nechod. Ja som mala iné priority a išli sme tam dva krát a toto mi vobec nevadilo. Cestovali sme tam z Čadce, raz som rodila na velku noc,raz koncom januára, ale vždy bolo dobre. Ano oficiálne tam maš prísť v 36týždni, ja som to mala tiež od ruky,vždy mi primár povedal kedy nemusím,ked bolo všetko ok a ja som šla k svojmu lekarovi. A určite som tam bola viac ako jeden krát,lebo sme sa tam cítili dobre a obaja sme si to užívali....aj tie pol dnové poradne....Neodporúčam babám,ktoré chcú mať záchod na izbe aby tam išli,lebo potom aj tak nebudú spokojne,ale v BŠ ide o niečo uplne iné.... 😉

avatar
valter
14. mar 2013

Mile maminky, ak zvazujete porodnicu v BS, vedzte ze ma naozaj niekolko kladov - mili personal - majma sestry su uzasne, nadstandardne izby s moznostou ubytovania s manzelom, babatko je s vami aj po CR, prijemne prostredie, teda okrem "operacky", tam su temne chodby a zima, chuda babtko ked ho vytiahnu z tepleho bruska maminy, zabalia ho do nejakych plachiet a cez vstupnu chodbu nemocnice prenasaju na porodne odd. Ja by som BS neodporucila. Z mojho pohladu je sice mamina friendly ale vobec nie je baby friendly. Rodila som v nej pred cca rokom a pol, CR kvoli KP. Pocas tehu ziadne problemy, napriek tomu par hodin po narodeni nastali vazne komplikacie s mojim dietatkom. Muselo byt prevezene do BB. O tom, ze je chore a ze sa na to prislo rozhodla len nahoda, bolo pri mne po CR na pooperacke a manzel ho odniesol sestricke aby mu ho pomohla prebalit (ziadne kontroly pediatrickou, ziadny monitor dychu, npariek CR, proste nic). A ona si vsimla ze ma nejaku "zlu" farbu koncatin. Nas drobcek bol velmi nedokysliceny a oni na to prisli NAHODOU, mal tak nizke hodnoty, ....ale o tom neskor. Nasledne prisla pediatricka (neviem meno, v sprave su len mena lekarov v BB, ale mala tmave dlhe vlasy vo vrkoci a cca 33-35 rokov) stanovila chybnu diagnozu, nariadila prevoz do BB. Nasledne sa vobec nezaujimala o stav dietata (napriek tomu ze som este cca 3 dni bola v BS, vzhladom na CR ma nepreviezli do BB), proste ho previezli a tym to pre nu haslo, az po troch dnoch ked sme ju vyslovene poprosili o stretnutie a povedali jej o jej chybnej diagnoze a naslednych nespravnych opatrniach, len nieco habkala o zlom rontgene ktory tam maju...hrozne. Poviete si, ano, s tym ratam, ak sa nieco stane dietatku, prevezu ho do BB. V podstate to mozno neznie az tak strasne, ale poviem Vam ze prevoz je STRASNY. Pred porodom si hovorite, ako opatrne pojdete s dietatkom s porodnice. Manzel nasledoval sanitku, ktora sla 160, v ktorej viezli nase dieta, ktoremu cestou praskol pupocnik a zacalo k tomu vsetkemu krvacat.... Sanitka letela a nastastie doletela k profikom, pediatrom na JIRS v BB. Napriek ich vsemoznym snaham, bolo nase babatko cca 2 tyzdne v umelom spanku a cca 3 trvalo kym sa prebralo k zivotu. cely ten cas sme cakali co bude. A poviem Vam, ze to nepocitate dni, ci hodiny, to pocitate minuty. Jedine co cloveka drzi mimo stavu uplneho sialenstva je moznost navstev na JIRS a odsavanie mlieka kazde 3 hodiny a nosenie do nemocnice, aby ste aspon nieco urobili pre svoje dieta, kedze tak trpi aj kvoli vasemu zlemu rozhodnutiu. Prognozy boli rozne, mozna bola az tazka mozgova obrna. Mozno si to viete predstavit, tesite sa na zdrave babatko, ktore si akurat v brusku miesto stojky sadlo, inak nic vazne. Ked sme sa pomaly zmierovali s tym, ze budeme mat tazko postihnute dietatko, stal sa zazrak, zacalo sa preberat, zacala som kojit a nas drobcek ma dnes takmer rok a pol a je zdravy, uzasny, krasny, vtipny, mily, .... Toto je pravdupovediac prvy krat, kedy som sa rozhdla nieco o tom napisat. Je to prilis traumatizujuca skusenost a neprajem nikomu na svete aby to musel prezit a najma nijakemu babatku. Mozno preto o tom pisem. Hlavne Vam prajem aby ste sa rozhodli spravne a aby ste mali zdrave deticky.

avatar
boise
15. mar 2013

@valter ahoj, v prvom rade velmi ma mrzi co sa vam prihodilo, som rada ze maly je ok. Akurat som chcela napisat, ze by ste zrejme rovnako dopadli aj v Ruzinove v BA, pripadne sa mozno najde viac takych porodnic, ak nie kazda. Co sa tyka prehliadky dietatka pediatrickou, tak tak isto aj v Ruzinove ho prehliadnu po porode a potom az na najblizsej vizite rano, detto co v Stiavnici. Monitor dychu vobec nedavaju, len predcasne narodenym detom, cisarak nie je dovod k monitoru dychu...teda aspon nie v Ruzinove a ani na Antolskej (tam rodila segra). Nepises vlastne aka bola nakoniec diagnoza, nieco vrodene alebo vyslovene zanedbane porodnicou? Nuz bohuzial stavaju sa rozne pripady, niekedy je jedno v akej porodnici si...Drzim vam palce nech uz neprijemny zazitok ostane len spomienkou a ak sa chystate na dalsie baby, aby si mala tentoraz len tie najkrajsie spomienky na porod tak, ako mam ja.

avatar
mj30
15. mar 2013

@boise ja som monitor dychu mala a moja mala sa narodla v termine a spontanne tak nevie 😉

avatar
boise
15. mar 2013

@mj30 a v akej porodnici? ja mam dve deti v termine, rodene v roznych porodniciach, segra ma 3 , v rodine mame dalsie deti a neviem teda minimalne moje, segrine a sesterkine deti nemali monitor dychu 😉 mozno je to v niektorych porodniciach standard, netusim.

avatar
mj30
15. mar 2013

@boise no ja som bola v BS ale ono je to asi tym ze ked nieco chces tak si treba pytat asi ako dnes vsade 🙂

avatar
boise
15. mar 2013

@mj30 Je to mozne, ja som tam stravila skoro dva tyzdne pre silnu zltacku, s kopec babami som sa bavila a nemali monitory, akurat sme preberali ze to vela mamin vystrasi zbytocne 😅 sme ani netusili ze je moznost pozicat si 😅

avatar
mj30
15. mar 2013

@boise ja som sa na to pytala tak mi ho dali podpisala som sa im do nejakeho zosita ze som ho prevzala a vybavene 😉

avatar
zuzkaja
16. mar 2013

Aj my sme mali monitor dychu, ponukla nam ho sestricka a dokonca som nic ani nepodpisovala, takze zalezi mozno aj od sestriciek

avatar
valter
16. mar 2013

@boise Akútny obojstranný zápal pľúc

avatar
angika
17. mar 2013

My sme mali tiez monitor dychu, oba porody bez komplikacii, spontanne, prvykrat mi ho ponukli sami, druhykrat som si pytala a bez problemov dali.

avatar
katrin31
18. mar 2013

aj my sme mali pri obidvoch monitor dychu..oni ich davaju na apartmany..na spolocnych izbach pokial viem nie su,lebo tam nie su ani postielky..

avatar
sitatunga
19. mar 2013

Ahojte baby, kedy ste boli prvý krát v poradni? A kolko to tam trvá, dá sa stihnúť ten predpôrodný kurz potom? A kde mám ísť keď tam prídem, mám s toho trochen stres 🙂

avatar
boise
21. mar 2013

@sitatunga ja som bola v 36tt, trva to dlho, zober si nieco na pitie a naky keksik 😉 a urcite nezabludis, vojdes hlavnym vchodom, popri bufete, hned do lava, tam supnes na nohy navleky modre a sups zas do lava na koniec k primarovi 😉 tam uvidis stado zien a popytas sa co a jak 😉

avatar
adriano11
25. mar 2013

Kočky, maminky, môžem si vybrať pôrodnicu podľa mojich predstáv, i keď chodím k lekárovi niekde v úplne inom regióne?
Napríklad, lekára mám v Leviciach a chcela by som rodiť v Banskej Štiavnici. Dá sa to v pohode vybaviť? ďakujem 😉

avatar
vefi89
25. mar 2013

@adriano11 načo vybavovať, prídeš tam, rozrazíš dvere, že už a musia ťa odrodiť 😀

avatar
adriano11
25. mar 2013

@vefi89 hahahaha, to mi je jasné, že vtedy ma už musia odrodiť, ale predsa len, chcela by som byť pripravená, kam idem, ako to má prebiehať , kto tam bude, veď to poznáte 🙂

avatar
vefi89
25. mar 2013

@adriano11 no väčšinou sa musí chodiť posledné týždne tam na kontroly. neviem, či sa to bude dať vybaviť, žeby si mala inde konroly... alebo teda možno sa nechápeme 😅

avatar
boise
25. mar 2013

@adriano11 po 35tt pojdes na poradnu do Stiavnice a tam sa dohodnes s primarom co a jak dalej 😉 je velmi ustretovy, takze urcite najdete spolocnu rec 😉

avatar
sefka6661
27. mar 2013

@adriano11 Ja som z Nitry a chcem ísť rodiť do BŠ...zoberú každého,neboj.🙂 A ak myslíš vyšetrenie..tak ja som sa s primárom dohodla,že prídeme až o dva týždne keďže môj muž si nevedel vybaviť voľno hneď o týždeň...ale k svojmu potom chodíš normálne na kontrolu ak nemôžeš do BŠ každý týždeň..

avatar
adriano11
27. mar 2013

@sefka6661 ďakujem pekne, držím palce, už sa Vám to kráti 🙂

avatar
dzina007
2. apr 2013

@sefka6661 chcela by som sa opytat... kedy ste sa prvykrat isli poinformovat o o porode do nemocnice a dohodnut sa s primarom ze co a ako? v ktorom tyzdni sa priblizne chodi???

avatar
kulinan
2. apr 2013

@dzina007 odporúča sa v 36 týždni tam zájsť....

avatar
swetluscka
3. apr 2013

Zdravim maminky a skoro maminky... Ma nekdo nejake skusenosti z posledni doby?

avatar
llienocska8989
5. apr 2013

ahoj swetluscka a čo by si chcela vedieť konkrétne?

avatar
swetluscka
5. apr 2013

😕 konecne se nekdo ozval. No hlavne starostlivost personalu a kuprikladu obezretnost k prvorodickam. Dodrzuji se tam stale zasady 'baby friendly hospital' ? Jestli jsi jste rodily v blizke pritomnosti, bylo mnoho porodu a byla porodnice preplnena?mockrat dekuju za odpoved 🙂

avatar
dasenabb
5. apr 2013

ja sa chystam na prvu poradnu buduci tyzden...neviete ci tam treba dopredu objednavat, alebo staci iba prist?