Skúsenosti s pôrodnicou v Banskej Štiavnici?
Pôrodnica v Banskej Štiavnici je úplne super!Personál nemá chybu(mylí a tolerantmý)ak máte nejake ine skúsenosti tak my to napíšte
Stručné zhrnutie
- Pôrodnica v Banskej Štiavnici má v diskusii prevažne pozitívne hodnotenia za personál, prostredie a možnosť nadštandardnej izby; často menované meno pozitívneho primára je MUDr. Špila.
- V diskusii sa opakovane uvádza problém s jedným „mladým lekárom“ a rozporuplné hodnotenia MUDr. Podobenovej; pri komplikáciách nemocnica prepája novorodencov do Banskej Bystrice alebo Zvolena.
- Praktické informácie spomenuté v diskusii: nadštandardná izba stojí 500 Sk na deň, nemocničný hotel stojí tiež 500 Sk na deň, a predpôrodná príprava sa organizuje približne od 36. týždňa.
Najčastejšie otázky
Q: Koľko stojí nadštandardná izba a môže byť pri mne partner?
A: Nadštandardná izba stojí 500 Sk na deň; manžel môže byť s vami, ak je izba voľná; ak nie je, existuje nemocničný hotel za 500 Sk na deň alebo možnosť dochádzať.
Q: Kedy začať chodiť na predpôrodnú prípravu v Banskej Štiavnici a aký je rozvrh?
A: Predpôrodná príprava sa v diskusii uvádza približne od 36. týždňa; kurzy sú spomínané v dňoch pondelok, utorok a štvrtok a počas posledných týždňov sa na poradni zvyčajne kontroluje tlak, moč, UTZ, prietoky a CTG.
Q: Robia v Banskej Štiavnici cisársky rez a kto ho vykonáva?
A: Áno, cisársky rez sa v diskusii uvádza ako bežná operácia a plánovaný či urgentný cisársky rez zvyčajne vykonáva primár MUDr. Špila; operačné dni sú spomínané ako streda a piatok a plánované cisárske sa často dohadujú okolo 39. týždňa s hospitalizáciou deň pred zákrokom.
Q: Je v pôrodnici možnosť spinálnej alebo epidurálnej anestézie pri cisárskom reze?
A: Diskusia uvádza, že pri plánovaných cisárskych je možnosť spinálnej anestézie a pacientky sa s anesteziologičkou dohodnú deň pred operáciou; niektoré príspevky odporúčajú spinál namiesto celkovej anestézie.
Q: Je epidurálna analgézia pri spontánnom pôrode v Banskej Štiavnici dostupná?
A: Disponibilita epidurálu pri spontánnom pôrode bola v diskusii sporná: niektoré ženy tvrdili, že epidurál v Štiavnici nie je možný, iné uviedli, že epidurál/spinál je dostupný pri cisárskych a v niektorých prípadoch; odporúčané je overiť priamo u MUDr. Špilu alebo anesteziologického tímu.
Q: Má pôrodnica novorodenecké oddelenie pre komplikované prípady novorodencov?
A: V diskusii sa opakovane uvádza, že pôrodnica v Banskej Štiavnici nemá komplexné novorodenecké oddelenie a pri komplikáciách reportujú prevod novorodencov do Banskej Bystrice alebo Zvolena.
Závery z diskusie
Zhoda
- Veľa žien v diskusii chválilo personál, prostredie a možnosť nadštandardnej izby v pôrodnici v Banskej Štiavnici.
- Predpôrodné kurzy a pravidelné kontroly od 36. týždňa sú považované za užitočné a odporúčané.
Sporné názory
- Niektoré príspevky tvrdia, že epidurál pri spontánnom pôrode nie je v Štiavnici dostupný; iné príspevky uvádzajú, že epidurál alebo spinál je použitý pri cisárskych a v niektorých prípadoch pri pôrode.
- Niektoré ženy opisujú negatívne skúsenosti s „mladým lekárom“ alebo s MUDr. Podobenovou, zatiaľ čo iné ženy tieto osoby hodnotia neutrálne alebo pozitívne.
Otvorené otázky
- Ako rýchlo a akým spôsobom prebieha prevod novorodenca do BB alebo ZV pri akútnych komplikáciách v praxi?
- Aké sú presné kritériá a kapacitné limity pôrodnice pre prijatie rizikových tehotenstiev a plánovanie hospitalizácie pred termínom?
Spomenuté značky a firmy
Porodnica Banská Štiavnica, porodnicabstiavnica.sk, Markíza, nemocnica (nemenné názvy v diskusii: Nemocnica Banská Bystrica, Nemocnica Zvolen, Nemocnica Nitra)
Spomenuté produkty a metódy
nadštandardná izba, nemocničný hotel, predpôrodná príprava, fitlopta, pôrodný plán, glukózový test, glukózový profil, CTG, UTZ, epidurálna analgézia, spinálna (spinal) anestézia, celková anestézia, cisársky rez, vakuový pôrod, fototerapia (modrá lampa) pri žltačke novorodenca, oxytocín (pichanie oxytocínu)
Miesta a osoby
Banská Štiavnica, Banská Bystrica, Zvolen, Nitra, Topoľčany, Nové Zámky, Žarnovica, Žiar, Lučenec, Žilina, Martin, Prievidza, Brno, Dunajská Streda, MUDr. Špila, MUDr. Brosková, MUDr. Podobenová, MUDr. Čaradský, MUDr. Košecká, MUDr. Šiška
Ja som im tam práve volala a hneď ma nejaká sestrička zebkala,že to som tam mala ísť už dávno na poradňu,že sa tam chodí už po 35.t.t. a ja už začínam 37.tak to je už dosť neskoro..a že to každý týždeň tam mám chodiť,nestačí len raz(lebo som jej hovorila,že som počula,že stačí ísť na vyšetrenie aj raz). Tak neviem teraz...nemala som z nej dobrý pocit...a z Nitry sa mi tam neste trepať každý týždeň...šoférovať sa sama bojím už a manžel si vyberal kvôli mne už dosť veľa dovolenky,takže nebude môcť si zas zahlasovať ďalšie a ďalšie dni...:-/ A to s tými záchodmi:ani na tých nadštandardných a hotelových nemajú záchody a sprchy na izbe??
@sefka6661 ja by som ti radila,ak ti vadia tie sprchy a záchody, určite tam nechod. Ja som mala iné priority a išli sme tam dva krát a toto mi vobec nevadilo. Cestovali sme tam z Čadce, raz som rodila na velku noc,raz koncom januára, ale vždy bolo dobre. Ano oficiálne tam maš prísť v 36týždni, ja som to mala tiež od ruky,vždy mi primár povedal kedy nemusím,ked bolo všetko ok a ja som šla k svojmu lekarovi. A určite som tam bola viac ako jeden krát,lebo sme sa tam cítili dobre a obaja sme si to užívali....aj tie pol dnové poradne....Neodporúčam babám,ktoré chcú mať záchod na izbe aby tam išli,lebo potom aj tak nebudú spokojne,ale v BŠ ide o niečo uplne iné.... 😉
Mile maminky, ak zvazujete porodnicu v BS, vedzte ze ma naozaj niekolko kladov - mili personal - majma sestry su uzasne, nadstandardne izby s moznostou ubytovania s manzelom, babatko je s vami aj po CR, prijemne prostredie, teda okrem "operacky", tam su temne chodby a zima, chuda babtko ked ho vytiahnu z tepleho bruska maminy, zabalia ho do nejakych plachiet a cez vstupnu chodbu nemocnice prenasaju na porodne odd. Ja by som BS neodporucila. Z mojho pohladu je sice mamina friendly ale vobec nie je baby friendly. Rodila som v nej pred cca rokom a pol, CR kvoli KP. Pocas tehu ziadne problemy, napriek tomu par hodin po narodeni nastali vazne komplikacie s mojim dietatkom. Muselo byt prevezene do BB. O tom, ze je chore a ze sa na to prislo rozhodla len nahoda, bolo pri mne po CR na pooperacke a manzel ho odniesol sestricke aby mu ho pomohla prebalit (ziadne kontroly pediatrickou, ziadny monitor dychu, npariek CR, proste nic). A ona si vsimla ze ma nejaku "zlu" farbu koncatin. Nas drobcek bol velmi nedokysliceny a oni na to prisli NAHODOU, mal tak nizke hodnoty, ....ale o tom neskor. Nasledne prisla pediatricka (neviem meno, v sprave su len mena lekarov v BB, ale mala tmave dlhe vlasy vo vrkoci a cca 33-35 rokov) stanovila chybnu diagnozu, nariadila prevoz do BB. Nasledne sa vobec nezaujimala o stav dietata (napriek tomu ze som este cca 3 dni bola v BS, vzhladom na CR ma nepreviezli do BB), proste ho previezli a tym to pre nu haslo, az po troch dnoch ked sme ju vyslovene poprosili o stretnutie a povedali jej o jej chybnej diagnoze a naslednych nespravnych opatrniach, len nieco habkala o zlom rontgene ktory tam maju...hrozne. Poviete si, ano, s tym ratam, ak sa nieco stane dietatku, prevezu ho do BB. V podstate to mozno neznie az tak strasne, ale poviem Vam ze prevoz je STRASNY. Pred porodom si hovorite, ako opatrne pojdete s dietatkom s porodnice. Manzel nasledoval sanitku, ktora sla 160, v ktorej viezli nase dieta, ktoremu cestou praskol pupocnik a zacalo k tomu vsetkemu krvacat.... Sanitka letela a nastastie doletela k profikom, pediatrom na JIRS v BB. Napriek ich vsemoznym snaham, bolo nase babatko cca 2 tyzdne v umelom spanku a cca 3 trvalo kym sa prebralo k zivotu. cely ten cas sme cakali co bude. A poviem Vam, ze to nepocitate dni, ci hodiny, to pocitate minuty. Jedine co cloveka drzi mimo stavu uplneho sialenstva je moznost navstev na JIRS a odsavanie mlieka kazde 3 hodiny a nosenie do nemocnice, aby ste aspon nieco urobili pre svoje dieta, kedze tak trpi aj kvoli vasemu zlemu rozhodnutiu. Prognozy boli rozne, mozna bola az tazka mozgova obrna. Mozno si to viete predstavit, tesite sa na zdrave babatko, ktore si akurat v brusku miesto stojky sadlo, inak nic vazne. Ked sme sa pomaly zmierovali s tym, ze budeme mat tazko postihnute dietatko, stal sa zazrak, zacalo sa preberat, zacala som kojit a nas drobcek ma dnes takmer rok a pol a je zdravy, uzasny, krasny, vtipny, mily, .... Toto je pravdupovediac prvy krat, kedy som sa rozhdla nieco o tom napisat. Je to prilis traumatizujuca skusenost a neprajem nikomu na svete aby to musel prezit a najma nijakemu babatku. Mozno preto o tom pisem. Hlavne Vam prajem aby ste sa rozhodli spravne a aby ste mali zdrave deticky.
@valter ahoj, v prvom rade velmi ma mrzi co sa vam prihodilo, som rada ze maly je ok. Akurat som chcela napisat, ze by ste zrejme rovnako dopadli aj v Ruzinove v BA, pripadne sa mozno najde viac takych porodnic, ak nie kazda. Co sa tyka prehliadky dietatka pediatrickou, tak tak isto aj v Ruzinove ho prehliadnu po porode a potom az na najblizsej vizite rano, detto co v Stiavnici. Monitor dychu vobec nedavaju, len predcasne narodenym detom, cisarak nie je dovod k monitoru dychu...teda aspon nie v Ruzinove a ani na Antolskej (tam rodila segra). Nepises vlastne aka bola nakoniec diagnoza, nieco vrodene alebo vyslovene zanedbane porodnicou? Nuz bohuzial stavaju sa rozne pripady, niekedy je jedno v akej porodnici si...Drzim vam palce nech uz neprijemny zazitok ostane len spomienkou a ak sa chystate na dalsie baby, aby si mala tentoraz len tie najkrajsie spomienky na porod tak, ako mam ja.
Aj my sme mali monitor dychu, ponukla nam ho sestricka a dokonca som nic ani nepodpisovala, takze zalezi mozno aj od sestriciek
My sme mali tiez monitor dychu, oba porody bez komplikacii, spontanne, prvykrat mi ho ponukli sami, druhykrat som si pytala a bez problemov dali.
aj my sme mali pri obidvoch monitor dychu..oni ich davaju na apartmany..na spolocnych izbach pokial viem nie su,lebo tam nie su ani postielky..
Ahojte baby, kedy ste boli prvý krát v poradni? A kolko to tam trvá, dá sa stihnúť ten predpôrodný kurz potom? A kde mám ísť keď tam prídem, mám s toho trochen stres 🙂
Kočky, maminky, môžem si vybrať pôrodnicu podľa mojich predstáv, i keď chodím k lekárovi niekde v úplne inom regióne?
Napríklad, lekára mám v Leviciach a chcela by som rodiť v Banskej Štiavnici. Dá sa to v pohode vybaviť? ďakujem 😉
@adriano11 Ja som z Nitry a chcem ísť rodiť do BŠ...zoberú každého,neboj.🙂 A ak myslíš vyšetrenie..tak ja som sa s primárom dohodla,že prídeme až o dva týždne keďže môj muž si nevedel vybaviť voľno hneď o týždeň...ale k svojmu potom chodíš normálne na kontrolu ak nemôžeš do BŠ každý týždeň..
Zdravim maminky a skoro maminky... Ma nekdo nejake skusenosti z posledni doby?
😕 konecne se nekdo ozval. No hlavne starostlivost personalu a kuprikladu obezretnost k prvorodickam. Dodrzuji se tam stale zasady 'baby friendly hospital' ? Jestli jsi jste rodily v blizke pritomnosti, bylo mnoho porodu a byla porodnice preplnena?mockrat dekuju za odpoved 🙂
ja sa chystam na prvu poradnu buduci tyzden...neviete ci tam treba dopredu objednavat, alebo staci iba prist?

mne osobne sprchy a zachody na konci chodby vadili len ked som sa rozhodovala, ze tam pojdem rodit...proste vadilo mi nieco, co som ani nevyskusala...pocas samotnej "akcie" a pobytu mi to ani nedoslo, vobec mi to nevadilo 😉