Skúsenosti s pôrodnicou v Piešťanoch: Ako prebieha pôrod?
Ahoj.Nema niekto skusenosti s porodnicou v Piestanoch.Mam termin v septembri, tak dufam, ze dovtedy mi niekto napise.
Stručné zhrnutie
- Pôrodnica v Piešťanoch má podľa viacerých príspevkov zrekonštruované priestory, nové pôrodnícke kreslo a možnosť nadštandardnej izby s WC a sprchou, pričom nadštandardný pobyt a prítomnosť konkrétneho lekára sa eviduje ako platená služba.
- V diskusii sa opakovane odporúčal MUDr. Gleso ako lekár „s dobrým prístupom“, pričom ďalší často spomínaní lekári sú MUDr. Karab a MUDr. Dojčan; hodnotenia lekárov sa medzi rodičkami líšia.
- Pre pobyt v pôrodnici sa v praxi odporúča pribaliť nočné košele, popôrodné vložky, 2 jednorazové plienky pre dospelých, jednorazové podložky, Infadolan alebo Sudocrem pre dieťa, vlhčené utierky, prezuvky do sprchy a doklady (OP, sobášny list, kartička poistenca, materská knižka).
Najčastejšie otázky
Q: Ako si v Piešťanoch zajednať konkrétneho lekára k pôrodu?
A: V diskusii ženy popisovali dohodu osobne alebo telefonicky u vybraného lekára a niektoré spomínali, že sa to dá vybaviť aj na poradni; oficiálne v minulosti visel pri pôrodnici oznam o poplatku za výber lekára.
Q: Koľko sa platí za výber konkrétneho lekára v Piešťanoch?
A: Viaceré príspevky uvádzali oficiálny údaj 3000 Sk (polovica podľa príspevkov ide lekárovi, polovica nemocnici), pričom niektoré ženy uviedli aj neoficiálne vyššie sumy 5000 Sk alebo 170 EUR.
Q: Čo si vziať so sebou do pôrodnice v Piešťanoch?
A: Z odporúčaných vecí v diskusii: malé balenie jednorazových plienok pre bábätko, jecorisovu pastu, Infadolan, Sudocrem, balík vlhčených utierok, detské mydielko, nočné košele, popôrodné vložky, 1–2 ks jednorazových plienok pre dospelých, jednorazové podložky, prezuvky do sprchy a doklady (OP, sobášny list, kartička poistenca, materská knižka).
Q: Koľko dní zostáva matka v Piešťanoch po normálnom pôrode, ak nie sú komplikácie?
A: Podľa príspevkov sa štandardne zostáva 5 dní po pôrode, resp. minimálne 96 hodín, ak nie sú komplikácie.
Q: Je v Piešťanoch možné byť na izbe s manželom a koľko to stojí?
A: Diskutujúce uviedli, že existuje možnosť nadštandardného apartmánu, kde môže byť návšteva na izbe a muž môže spať spolu s vami v nemocnici; v diskusii sa spomínal poplatok za nadštandardnú izbu okolo 500 Sk za noc a samostatne aj údaj 500 Sk za prítomnosť manžela pri pôrode.
Q: Koľko stojí epidurál v Piešťanoch a je to bežná možnosť?
A: V diskusii sa uvádzala orientačná suma 2000 Sk za epidurál v Piešťanoch; epidurál ženy opisovali ako bežnú a účinnú možnosť zmiernenia pôrodných bolestí.
Q: Akí lekári sú v Piešťanoch najčastejšie odporúčaní?
A: Najčastejšie pozitívne hodnotenia v diskusii získal MUDr. Gleso; ďalej boli spomínaní MUDr. Karab a MUDr. Dojčan s rôznymi skúsenosťami od rodičiek.
Závery z diskusie
Zhoda
- Pôrodnica v Piešťanoch má zrekonštruované časti, nové pôrodnícke kreslo a možnosť nadštandardnej izby s WC a sprchou.
- MUDr. Gleso bol v diskusii opakovane označený za lekára s dobrým prístupom.
- Pre pobyt v pôrodnici sa odporúča priniesť nočné košele, popôrodné vložky, jednorazové plienky pre dospelých, vlhčené utierky a doklady.
Sporné názory
- Niektoré ženy opisujú Piešťany ako milú, rodinnú pôrodnicu s milým personálom a dobrou starostlivosťou, zatiaľ čo iné uvádzali nepríjemné skúsenosti so sestrami alebo s konkrétnymi lekármi.
- K otázke poplatkov za výber lekára sú dve verzie: oficiálne komunikovaných 3000 Sk (polovica nemocnici, polovica lekárovi) a nezávislé tvrdenia o 5000 Sk alebo 170 EUR.
Otvorené otázky
- Aká je aktuálna výška oficiálneho poplatku za výber konkrétneho lekára vyjadrená v eurách po zavedení meny?
- Aké sú presné odstupňované ceny za epidurál, prítomnosť partnera a nadštandardnú izbu v súčasnom cenníku pôrodnice?
Spomenuté značky a firmy
PN, Trnava, Kramáre, Mimibazar, Mimiaukcia, Kaufland, Piešťanské noviny, DANONE
Spomenuté produkty a metódy
Infadolan, Sudocrem, jecorisova pasta, Betadine, epidurál (epi), serkláž / zašitý krček, cisársky rez, rooming-in, odsávačka, genciánová violeť, kalciovka, 3D ultrazvuk, popôrodné nohavičky, jednorazové plienky pre dospelých, nadštandardná izba (platba za izbu)
Miesta a osoby
Piešťany, Trnava, Topolčany, Brno, Kramáre, Trajan, Hurbanova, Sale, MUDr. Gleso, MUDr. Karab, MUDr. Dojčan, Dr. Kubranský, Dr. Čupko, Polák, Varga, „Pikna“
@jon mozem sa spytat, kde je zadefinovane, co je pri porode lege artis a co nie? Je to zakon alebo vyhlaska? Alebo nejake interne smernice v tej-ktorej porodnici? Mohol by si mi prosim povedat, ktory zakon alebo vyhlaska sa tym zaobera? Chcem si to precitat, ak najdem na nete... velmi ma zaujima, do akych detailov to zachadza. Dakujem.
@jon ja len, ze si skorsie pisal o postupoch "lege artis" a "non lege artis". Viem, ze to, co je v jednej krajine "lege artis", moze byt v inej "non lege artis". Takisto, ak niekto obvini lekara, ze nieco "pokaslal", tak musi existovat nejake rozhodovacie pravidlo, ci postupoval ako mal, alebo naozaj spravil chybu. Podla coho sa to teda rozhoduje? Preto som myslela, ze to nejako upravuje Slovensky zakon, vyhlaska, alebo aspon nejake spisane guideliny.
@jon mna teraz ani tak nezaujimaju konkretne veci, kde sa da pochybit. Skor ma zaujima, ako napr. taky Urad pre dohlad nad zdravot. starostlivostou posudzuje, ze ci sa volil spravny postup a vcas. Ako sam hovoris, napr. vies, ze ked sa pri fyziolog. porode zacnu kazit ozvy plodu a nic sa s tym nerobi, tak je to non lege artis. Ale odkial to vies? Ja chapem, ze to je zdravy sedliacky rozum. Ale ked su napr. sporne pripady - tak tam musi byt nejake voditko, ze ako ten pripad rozhodnut. Nejake pravidla. Alebo su to len take nepisane pravidla, ktore sa ustne podavaju dalej? Na zaklade coho potom rozhoduje sud, alebo UDZS? Dakujem za odpoved.
@jon uvedomila som si, ze tato debata asi nepatri do tejto temy, tak budem velmi rada, ak mi odpises do IP..
dva odlišne porody jednej lekarky prve dieťatko rodila v slovenskej, druhe v českej pôrodnici
http://www.zenskekruhy.sk/tehulky/porodne-pribe...
@jon mysliš, že tato lekarka je tiež, rovnako ako ja "vizionárka"?
vieš, ja si myslim,ze práve primár vo Vrchlabí je vzdelaný a láskavý ..ako si vysvetluješ, že to, čo je tam lege artis, je u nas non lege artis? (poloha, nastrih, amniotomia) nerypem, naozaj ma to velmi to zaujima, toto nie su otazky na Ministerstvo zdravotnictva- toto su otazky na našich lekárov 🙂
Ahojte, chcem sa spytat - rodili ste niektora v PN porodnici aj inak ako v klasickej polohe na chrbte? (nemyslim vanu🙂, skor v podrepe alebo v stoji?)
@dulkagabulka Ďakujem! Takto podobne to prebiehalo aj pri mojich pôrodoch akurát rozdiel bol v tom, že ja som musela veľmi tvrdo bojovať pri svojom druhom pôrode aby som mohla prirodzene porodiť. Možno raz si páni doktori uvedomia, že tieto veci nie sú v ich rukách ale v rukách rodiacich žien.
@dulkagabulka @jon tak ja som si dnes na temu, co je na Slovensku lege artis a non lege artis nasla zaujimavy clanok: http://www.pravo-medicina.sk/detail-aktuality?n... hlavne odsek 2:
Aby sme teda zhrnuli obsah pojmu postup lege artis, tak ako ho definuje platný zákon č. 576/2004 Z. z., uvedieme jeho základné znaky, ktoré musia byť splnené kumulatívne:
a) poskytovateľ musí vykonať všetky diagnostické a terapeutické výkony ktoré smerujú k uzdraveniu osoby
b) zvolený postup musí byť v súlade so štandardami vydanými MZ SR, predovšetkým poskytovateľ musí vykonať všetky zdravotné výkony ktoré sú indikované na danú diagnózu a to v správnom čase a v správnej frekvencii s prihliadnutím na indikačné obmedzenia vyplývajúce z diagnózy pacienta
c) pri rozhodovaní o výbere konkrétneho postupu poskytovateľ zohľadnil súčasné poznatky lekárskej vedy, pričom zvolenie postupu, ktorý nie je v súlade s najvyšším poznaním lekárskej vedy môže byť odôvodnené iba objektívnymi skutočnosťami (napr. chýbajúce vybavenie, ekonomické obmedzenia)
d) spôsob vykonania správneho postupu musí byť v súlade s osobitnými predpismi a nesmie nad mieru nevyhnutnú zasahovať do osobnostných práv pacienta.
Takze ak rozumiem spravne, tak ak nie je v standardoch MZ SR vyslovene zadefinovana napr. "spravna" porodna poloha (co pochybujem ze je), tak by sa malo postupovat v sulade s najvyssim poznanim lekarskej vedy, co v sucasnosti je, ze polohu si moze zena zvolit sama (vid napr. dokument WHO Care in normal birth, http://www.who.int/reproductivehealth/publicati... alebo Cochrane metaanalyzu http://summaries.cochrane.org/CD002006/position...
@kukulienka_ len pri pôrodnej polohe si obmedzená vybavenim nemocnice☹ čiže ekonomická situácia nedovoluje....ja osobne som rodila v TT a tam som si vyberala polohuktorá mi je prijemná a mala som sed sice sa ma personál opýtal že prečo som im povedala že lah neznášam ta poloha v sede ma ukludnuje a som v pohode🙂
@elise na mnohe polohy ti staci ked ti nechaju volne miesto na zemi a daju tam cistu plachtu a ty si vyberies tu svoju polohu, pripadne sa opries o uplne obycajnu stolicku, mozes si na to priniest aj vlastnu karimatku na zvysenie pohodlia... rodit na styroch alebo v lahu na boku sa da na najobycajnejsej nemocnicnej posteli, v stoji hoc aj na chodbe 😀 namiesto porodnej stolicky kedysi davno pouzivali babice fintu - manzel si sadol na obycajnu stolicku s kolenami siroko od seba, zena tvarou k nemu na jeho stehna, muz jej podopieral chrbat. Opat nieco, na co treba obycajnu kancelarsku stolicku a nic viac... takze nechapem, na ake specialne vybavenie sa vecne v tych nasich porodniciach vyhovaraju... ze sa neda do nejakej polohy nastavit ich porodna postel ci kreslo? a kde je napisane, ze sa musi rodit prave tam, ked je to nevyhovujuci kus vybavenia? Keby nam chceli vyjst v ustrety, tak si ten sposob najdu...
@elise ja som rodila v zahranici v izbe s obycajnou postelou (takou aku mas doma) a porodnym choditkom a mohla som si vybrat polohy od vymyslu sveta!🙂
pozri napr.tu (fotky na konci), co sa da vymysliet aj pri obycajnej posteli: http://www.paramanaujagimiui.lt/konferencija/pd...
no mne prave ta uplne obycajna postel v pn porodnici na sale tak chybala! nebolo si kde ani odpocinut medzi kontrakciami ... to kreslo je sice pekne, ale je to take male monstrum, nie je celkom jednoduche tam vyliezt a potom zliezt, navyse treba davat pozor, aby clovek nepozhadzoval tie papieriky tam prestrete, aby to bolo hygienicke a nie ze stupi na stupadlo v papuciach!
@reanda ja som stravila celu 1. dobu v normalnej posteli na izbe. Blbe na tom bolo, ze tam bola este jedna mamicka 😒 Som jej tam fucala a bozinkovala kazde 4 az 2 minuty par hodin 😝 Mne osobne to teda vadilo, ked som si predstavila situaciu opacne. Ja tusim horsie znasam porod druheho, ako svoj 😀 Resp. bolest vseobecne. By som asi nemohla nikomu ist k porodu heeh.

@jon ja by som vynechala z tvojho zoznamu dr. vargu z TT. bola som na rizikovom hospitalizovana uz v ukoncenom 38TT s astmou a akutnou tracheobronchitidou. od nedele do stredy som cakala dusiac sa vo vlastnom tele na uzasne divadelne predstavenie, ktore sa tam odohrava prave v stredu - vysetrenie primarom. nevladala som uz dychat a primar mi po vysetreni povrchne odpovedal, ze rodit sa nebude! pritom baby malo uz viac ako 3400 g, donosena gravidita... vo stvrtok rano sa mi spustila plodovka a ultra rychlo som sa ocitla na sekciovej operacke.... takze pre mna je ON az na doktorskom konci 😖