Som poistená v Čechách. Môžu mi prísť na kontrolu počas maródky?

oli1x
19. nov 2012

Ahojte Chcela by som vediet, ci tu nie je niekto v podobnej situacii a vedel by mi poradit.
Som zamestnana v cechach, kde som aj poistena. Koli narocnej praci som od 26 tt. zostala na nemocenskej doma, no doktorka mi nedala ziadne vychadzky. Teraz byvam na Slovenku, chcela by som vediet, ci ma moze prist skontrolovat socialka z ciech alebo zo sloveska. A ci teda vobec taketo kontroly na tehotne chodievaju.
Este by ma zaujimalo, ci rodicovsky prispevok budem dostavat z ciech alebo zo slovenka.
Za vsetky odpovede dakujem

korenbaba
19. nov 2012

@oli1x Ahoj, som trochu podobný prípad až na to že som nebola na predčasnej materskej. ŹIla som v ĆR, stále som tam zamestnaná aj ked celu matersku trávim v SR.
Neviem ako je to s kontrolou, každopádne ked ti vypisovali PN, tak vypisovala aj meisto kde ju budeš trávit, možno tam automaticky vypísala adresu z karty. T.j. budu ta na tej aadresa hladat, ak ta tam česká sociálka nenájde možeš mat problém. Mala by si tam zavolat a nahlásit adresu na ktorej tráviš PN. či by ta kontrolovali aj v SR, nemyslím.
Rodičovský dostaneš podla zamestnávatela, t.j česku a matersku podla trvalého pobytu. Na slovensku si ale možeš požiadat ešte o príspevok pri narodení.
Máš kde plánuješ rodit, máš už EU kartu zdravotnu?